دسته ها
دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

پرورش گیاه آجوگا و دستور العملی برای کاشت گیاه یک ساله

  • ملیحه بال افکن
  • ۹ تیر ۱۴۰۰
  • ۰

توجه داشته باشید که کاشت و پرورش گیاه آجوگا چندان سخت و پیچیده نیست و شما می توانید با مطالعه این مطلب به راحتی با نحوه کاشت و مراقب از این گیاه زیبا آشنا شوید با ما همراه باشید.

به طور کلی گیاه آجوگا از دسته گیاهان گل دهنده محسوب می شود که امروزه از آن حدود ۴۰ الی ۵۰ گونه یافت شده و در رنگ های مختلف بنفش کم رنگ یا ارغوانی مشاهده می شود و به خاطر کاشت و پرورش راحتی که دارد مورد توجه بسیاری از علاقه مندان به گل و گیاه قرار گرفته است.

چگونگی پرورش گیاه آجوگا

آشنایی با نحوه پرورش گیاه آجوگا

بهتر است بدانید که آجوگا از دسته گیاهان بومی مناطق معتدل اروپا و آسیا می باشد که جنس آن دارای حدود ۴۰ گونه مختلف خواهد بود. همچنین این گیاه جزء گیاهان یک ساله یا چند ساله با عادت رشد توده ای یا پهن شونده همیشه سبز یا نیمه همیشه می باشد که اغلب دارای ریزوم خواهد بود. برگ های زیبای آجوگا متقابل و کامل و گاهی دندانه دار بوده و گل های آبی رنگ آن دولبه لوله ای و به صورت فراهم در محور براکته های برگ مانند از فصل بهار تا اوایل تابستان ظاهر می شوند.

به صراحت می توان گفت که آجوگا گیاهی مناسب برای پوشش زمین است که به ویژه در شرایط مطلوب از طریق ریزوم یا دستک گسترش پیدا خواهد کرد. ساقه های آجوگا تا حد زیادی مودار هستند و روی آن برگ های تخم مرغی تا قاشقی متمایل به بیضوی به رنگ سبز تیره و در برخی ارقام چند رنگ سبز متمایل به برنزی همراه با لکه های صورتی و کرمی ظاهر می شود. توجه داشته باشید که گل های آجوگا به رنگ آبی تیره، روی ساقه ای به طول ۱۵ سانتی متر در اواخر بهار و اوایل تابستان ظاهر می شوند.

 

دستورالعمل تکثیر آجوگا

  •  نهال بیبی شاپ
  •  بلیط کیش

دستور العمل کاشت و تکثیر آجوگا:

توجه داشته باشید که بهترین زمان برای کاشت و تکثیر این گیاه فصل بهار است و می توانید آن را از طریق بوته و جدا کردن تکثیر نمایید.

برای قلمه زنی در ابتدا بایستی هر سال ۲ الی ۳ مرتبه گیاهتان را قلمه بزنید و با آن ها گیاه جدیدی تولید نمایید. البته لازم به ذکر است جهت جلوگیری از تراکم بیش از حد بوته ها و افزایش بیماری های قارچی تقسیم بوته را با دقت و وسایل ضدعفونی شده انجام دهید.

به طور کلی قلمه های کاشت شده در زمین معمولا در اوایل فصل بهار و یا اوایل پاییز روند ریشه زایی خود را آغاز خواهند کرد.

 

شرایط مورد نیاز رشد گیاه آجوگا:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی دارند که شما بایستی آن را فراهم نمایید و به همین منظور در ادامه به بیان برخی از شرایط لازم برای کاشت و پرورش گیاه آجوگا پرداخته ایم:

آبیاری:

توصیه می شود که به منظور رشد بهتر گیاه بستر آن را در طول هفته دو مرتبه آبیاری نمایید و حتما در فاصله دو آبیاری اجازه دهید تا سطح بستر به صورت کامل خشک شود و سپس اقدام به آبیاری نمایید.

شرایط لازم برای بستر گیاه آجوگا

نور و دما:

به صراحت می توان گفت که گل آجوگا برای رشد نیاز به نور متوسط خورشید دارد و قرار گرفتن آن در معرض نور زیاد می تواند باعث نابودی اش شود. همچنین آجوگا برای رشد بهتر باید در بازه دمایی ۵ تا ۷ درجه سانتی گراد نگهداری شود و البته فراموش نکنید که این گیاه تا دمای منفی ۱۵ درجه سانتی گراد را هم به خوبی می تواند تحمل کند.

خاک:

به طور کلی بهترین خاک برای نگهداری از این گیاه زیبا خاکی با زهکشی مناسب همراه ترکیبی از خاک لومی، گچی و ماسه ای با رطوبت مناسب خواهد بود. توصیه می شود که گیاهتان را در خاک های سنگین کشت نکنید زیرا گیاه رشد چندانی از خود نشان نخواهد داد.

آشنایی با خواص دارویی گیاه آجوگا

خواص دارویی گیاه آجوگا:

همانطور که متوجه شدید برگ های آجوگا بسیار تلخ، گس و معطر خواهند بود و به همین خاطر در ادامه سعی داریم به بیان برخی از مزیت و خواص ارزشمند آن بپردازیم:

  • از گذشته های دور این گیاه برای جلوگیری از خونریزی استفاده می شود.
  • گیاه اجوگا برای درمان بیماری های قلبی مفید خواهد بود.
  • آجوگا برای درمان سرفه، ناراحتی های گلو و زخم های دهانی نیز موثر خواهد بود.

همچنین در ادامه پیشنهاد می شود که با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطالب پرورش گیاه کالیسیا و همچنین پرورش گیاه تاکسوس نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.