دسته ها
یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰

بررسی هافی لوبو هاچ بک چینی کم مصرف با ابعاد کوچک

  • حکیمه فهیمی
  • ۱۷ تیر ۱۴۰۰
  • ۰

در سال ۲۰۰۲ نخستین بار از خودرو هافی لوبو در کشور چین رونمایی شد و در کشورمان از سال ۱۳۸۹ توسط شرکت کرمان موتور مونتاژ و عرضه می شود. این خودرو بهترین گزینه برای خانواده های کم جمعیت و با انتظار مصرف سوخت کم می باشد. با بررسی هافی لوبو همراه این مطلب از آرگا باشید.

هافی لوبو با ابعاد کوچک و وزن کم در کلاس خودرو هاچ بک شهری جای می گیرد و برای افرادی که از خودرو انتظار مصرف سوخت پایین و قیمت مناسب دارند بهترین گزینه می باشد در ضمن تجربه ترددهای شهری آن نیز لذت بخش خواهد بود. با بررسی هافی لوبو می توانید بیشتر با مشخصات این خودرو آشنا شوید.

بررسی هافی لوبو خودرو کم مصرف و جمع و جور

هافی لوبو خودرویی چینی است که نخستین بار در سال ۲۰۰۲ به بازار معرفی شد و از اواخر سال ۱۳۸۹ شرکت کرمان موتور به مونتاژ و عرضه آن به کشور اقدام کرد. این خودرو با ابعاد کوچک و وزن کم در کلاس هاچ بک شهری جای گرفته و احتمالا بانوان از آن بیشتر استقبال داشته باشند. کمپانی Hafei چین فعالیتش را از سال ۱۹۹۴ به عنوان زیرگروه شرکت هواپیماسازی هاربین شروع کرد و بیشتر به عنوان تولید کننده مینی ون در چین شناخته می شود البته در زمینه تولید خودروهای سواری مانند لوبو نیز فعالیت دارد.

شرکت هافی توانست در بازارهای پر مصرفی مانند روسیه، رسیلانکا و مالزی نیز ورود کند و شرکت وستی طرف قرار داد کمپانی هافی در ایران بوده که به عنوان زیر مجموعه کرمان موتور قصد دارد بعد از عرضه لوبو ۱.۱ لیتری دیگر محصولات هافی را به بازار ایران ارائه دهد. در ادامه این مطلب قصد داریم به بررسی هافی لوبو بپردازیم تا با این هاچ بک چینی ۱.۱ لیتری بیشتر آشنا شوید.

  •  نهال بیبی شاپ
  • کالا چیو

طراحی بیرونی ایتالیایی

همانطور که پیش تر اشاره شد هافی لوبو به عنوان هاچ بک شهری شناخته می شود و در بررسی ها مشخص شد طراحی این خودرو را شرکت بزرگ و مشهور ایتالیایی پینین فارینا انجام داده است. این خودرو با ابعاد ۳.۵ متر طول، ۱.۵ متر عرض و ۱.۵ متر ارتفاع خودرویی با ابعاد کوچک و وزن کم محسوب می شود.

در نمای جلو طراحی چراغ های اصلی به زیبایی  و هنرمندانه صورت گرفته است. این چراغ ها در فیس لیفت ۲۰۰۸ لوبو روی خودرو جای گرفته اند که حالت خاصی به نمای جلوی خودرو بخشیده اند.

در پایین ستون های جلو هم از چراغ های راهنما استفاده شده که این موضوع در سرپیچ های راننده در جهت مخالف وی را نسبت به خطر آگاه تر می سازد و به نظر همان نقش چراغ راهنما و چراغ خطر روی آینه ها را در جایی دیگر ایفا می کند.

در بررسی نمای عقب هافی لوبو باید گفت آنچه که در نگاه اول بسیار به چشم می آید چراغ های مثلثی شکل است. هافی لوبو به دو چراغ روی سپر مجهز است که یکی طبق استانداردهای اروپایی به عنوان چراغ عقب و دیگری نقش چراغ ایست را بازی می کند.

به عبارتی چراغ های مثلثی عقب هافی لوبو نخستین نقطه مجذوب کننده در این نما هستند و این چراغ ها که شیشه عقب خودرو نیز در توازی با آن ها فرم زاویه ۴۵ درجه گرفته از دو استوانه هالوژنی تشکیل شده است. این امر موجب شده هم از نمای عقب و هم نمای جانبی جذابیت بصری قابل توجهی داشته باشد.

طراحی داخلی هنرمندانه و منظم

بررسی ها نشان می دهد طراحی داخلی هافی لوبو هنرمندانه و منظم صورت گرفته به نحوی که از لحاظ تودوزی و رنگ آمیزی کابین نهایت زیبایی و نظم مشاهده می شود. پنل آمپر و کیلومتر شمار و ضمنا هشدار دهنده های الکتریکی خودرو برخلاف عادات قبل که روبروی راننده و زیر فرمان حضور داشتند حالا به وسط کنسول هدایت شده اند که اتفاقا دید خوبی برای راننده فراهم می آورند و در ضمن طراحی ساده و موازی کارانه ای را به کنسول خودرو بخشیده اند.

دکمه های تنظیم تهویه خودرو، دو دریچه تقریبا بزرگ وسط و سیستم صوتی کاست با رنگ مشکی در بخش وسط کنسول از دیگر قسمت ها متمایز شده اند. از امکانات داخلی کابین هافی لوبو می توان به شیشه های برقی جلو، کیسه هوای راننده (srs)، قفل کودک برای درب های عقب، صندلی تاشو عقب و سیستم ضد سرقت اشاره کرد. با توجه به بررسیها می توان گفت فضای داخلی هافی لوبو برای ۴ نفر سرنشین مناسب خواهد بود.

اگر لوبو را از لحاظ ابعاد و فضای داخلی با ام وی ام ۱۱۰ مورد مقایسه قرار دهیم همانطور که پیشتر اشاره شد لوبو دارای ابعاد ۳۵۸۸*۱۵۶۳*۱۵۳۳(طول*عرض*ارتفاع) میلیمتر بوده و ام وی ام ۱۱۰ ابعادی برابر با ۳۵۵۰*۱۴۹۵*۱۴۸۵ (طول*عرض*ارتفاع) میلیمتر دارد. این ابعاد نشان دنده بزرگ بودن اندازه لوبو نسبت به ام وی ام ۱۱۰ است. از این رو فضای داخلی بیشتری نیز هافی لوبو در اختیار می گذارد. فضای بار لوبو هم برای هاچ بکی با این سایز معقول به نظر می رسد و با قابلیت تا شدن صندلی عقب این فضا بیشتر و بهتر هم در دسترس خواهد بود.

پیشرانه ۱.۱ لیتری

هافی لوبو از پیشرانه ۱.۱ لیتری و دقیقتر(۱۰۷۵ سی سی) ۱۶ سوپاپ ۴ سیلندر بهره می برد که قادر است توانی معادل ۶۵ اسب بخار را در ۵۷۰۰ دور در دقیقه تولید و حداکثر گشتاور ۸۸ نیوتن متر را در ۳۰۰۰ دور در دقیقه ارائه دهد. این نیروی تولیدی توسط جعبه دنده دستی ۵ دنده به چرخ ها منقل می شود. آرایش قرار گیری سیلندرها خطی مستقیم بوده و خودرو از نوع موتور جلو می باشد. در ضمن سیستم سوخت رسانی نیز انژکتوری تزریق چند نقطه ای است. این خودرو در تست های ایمنی چین تنها یک ستاره ایمنی دریافت نموده که حاکی از ایمنی خیلی کم آن می باشد.

چنین خودروی هاچ بکی معمولا از سیستم های تعلیق نیمه مستقل فنر پیچشی در قسمت جلو و عقب استفاده می کند که اندکی فضای آرام درون کابین را در دست انداز و ناهمواری ها از بین می برد و در جاده های ناهموار رانندگی با هافی لوبو لذت بخش نخواهد بود. در نگاه اول خودرو آنچنان قدرتمند به نظر نمی رسد ولی در تقابل با سربالایی ها ضعفی در توان موتور مشاهده نشد و کشش خودرو همچنان قدرت طی مسافت پیش رو را داشت. شتاب اولیه هافی لوبو با توجه به توان ۶۵ اسب بخاری معقول و مطلوب بوده و با وجود کم حجم بودن پیشرانه و توان آن که با پراید مساوی است این خودروی ۸۹۵ کیلوگرمی در مانورهای شهری و سرعت های متوسط فرمان دهی خیلی عالی و مناسبی را به همراه دارد.

فرمان هیدرولیک لوبو در حقیقت در این کلاس و در پیچ های متوالی خسته کننده نبوده و با ایجاد کنترل مناسب راننده روی جاده رانندگی مطلوبی را هم رقم می زند. البته در دور موتور پایین صدای تقریبا زیادی در داخل کابین شنیده می شود که با بالا رفتن دور موتور بیشتر هم می شود. از این نظر لذت رانندگی را از بین می برد. ظرفیت باک خودرو ۴۰ لیتر بوده و در سرعت ثابت ۶۰ کیلومتر بر ساعت مصرف سوختی حدود ۴.۷ لیتر در صد کیلومتر دارد.

در بررسی ها مشخص شد ترمز هافی لوبو در مهار وزن ۸۹۵ کیلوگرمی خودرو قوی عمل نکرده اما با حضور سیستم abs در سرعت های زیاد می توان توقف ایمنی از لوبو انتظار داشت. چراغهای جلو با ویژگی تنظیم نور از داخل اتاق و در ضمن چراغ های مه شکن در جلو و عقب نیز دید مناسبی را در وضعیت های مختلف ایجاد می کنند.

امکانات و آپشن ها

هافی لوبو خودروی کم مصرفی بوده و از آپشن هایی مانند کولر، ریموت کنترل، قفل مرکزی، کیسه هوای ایمنی، چراغ های مه شکن جلو و عقب، سیستم هشدار ضد سرقت، سیستم ترمز abs، گرم کن و برف پاک کن شیشه عقب، تنظیم ارتفاع چراغ جلو و … بهره می برد. با این حال لوبو با استقبال خوبی روبرو نشده است.

جمع بندی

خودروی چینی هافی لوبو با ابعاد کوچک و وزن کم مناسب خانواده های کم جمعیت می باشد و از نکات مثبت آن می توان به قدرت مناسب پیشرانه، کشش مناسب، عملکرد خوب فرمان هیدرولیک، طراحی بیرونی تقریبا جذاب و نوین، عملکرد مناسب گیربکس، طراحی داخلی هنرمندانه با تریم کرم و قرمز، اشاره کرد. و مواردی مانند صدای خیلی زیاد موتور در داخل کابین از آغاز حرکت، سیستم صوتی ضعیف، ارتفاع تقریبا زیاد از سطح زمین، بکار رفتن استیل فقط در دستگیره بیرونی درب ها از نقاط ضعف آن می باشد.

برای آشنایی با دیگر خودروها نظیر میتسوبیشی میراژ و هاچ بک فولکس واگن می توانید کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.