دسته ها
جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰

نحوه تمیز کردن جرم گوش کودکان و آشنایی با ساختار گوش

  • مریم صبوری
  • ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
  • ۰

ما در این مقاله از مجله آرگا به موضوع شستشو و تمیز کردن جرم گوش کودکان پرداخته ایم که با توجه به رعایت یکسری نکات می توان به راحتی گوش فرزند خود را تمیز کنید.

ماده ای در گوش به نام سرومن وجود دارد که به آن جرم گوش گفته می شود، بدن این ماده را به صورت طبیعی تولید می کند که در واقع حس محافظت کنندگی از گوش را دارد. سروتن گوش ما را از وجود گرد و غبار های پراکنده در داخل هوا مراقبت می کند که طریق پوست کانال گوش در برابر تحریکات ناشی از آب هم محافظت می کند. در این مطلب می خواهیم به معرفی ساختار گوش و نحوه شستشوی جرم گوش کودکان بپردازیم.

چنانچه جرم گوش ندارید گوش های شما دچار خشکی و خارش خواهد شد که در شرایط عادی جرم اضافه راه خود را از کانال به طور طبیعی به گوش پیدا می کند. جرم نام های دیگر از قبیل؛ وکس، موم و سرومن دارد که همه به یک معنا بوده و جزو پاک کننده های طبیعی در خارج از گوش عمل می کنند که بر اساس آزمایشات دارای خواص ضد قارچ و باکتری می باشد که مفید می باشد.

اگر جرم گوش هایتان زیاد باشد موجب زنگ زدگی یا کم شنوایی خواهد شد که در صورت بسته شدن کانال ها به عفونت و گوش درد مبتلا می شوید. که ۱۰% از کودکان و ۲۰% از بزرگسالان به جرم گوش جمع شده مبتلا هستند و سبب انسداد کانال خواهد شد.

پاک کردن جرم گوش

  •  قاصدک 24
  •  نهال بیبی شاپ

شستشوی جرم گوش کودکان

گوش با این که نقش مهمی در درک محیط و شنوایی دارد در حفظ تعادل با کمک مخچه تاثیر زیادی خواهد داشت. آسیب و اختلال به گوش می تواند مشکلات جدی برای هر شخصی به وجود آورد که فرد علاوه بر سرگیجه شدید با اختلال شنیداری و خارش گوش مواجه خواهد شد. پس در زمانی که با مشکلات جدی تری مواجه شدید می توانید برای درمان به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید تا قسمت های مختلف گوش را بررسی کرده و نحوه شستشو و تخلیه جرم را به درستی انجام دهند.

گوش کودکان بافت آسیب پذیری دارد که برای تخلیه جرم آن لازم است با احتیاط به مراتب بیشتری عمل شود چون اگر صدمه ببیند آسیب جبران ناپذیری خواهد داشت و امکان وجود صدمه به بافت گوش زیاد است.

خارج کردن جرم گوش کودکان

می توان گفت در مجرای گوش خارجی توانایی تمیز شدن در خود را دارد بنابراین برای رفع جرم گوش نباید به هیچ وجه از انگشت یا ناخن و یا هر اشیاء دیگری استفاده کنید. چون غدد گوشی در هنگامی که بیش از حد جرم ایجاد می کند امکان مسدود شدن و سخت شدن وجود دارد. پس در موقعی که خود آن را تمیز می کنیم موم را بیشتر عمق گوش فشار داده و موجب انسداد کانال می شود که مشکل کم شنوایی ایجاد می کند. در این صورت تجمع موم داخل گوش زیاد شد برای رهایی آن بهتر است برای تخلیه و شستشو به پزشک مراجعه شود.

نوع جرم گوش کودکان

آشنایی با ساختار گوش

گوش همه انسان ها از سه بخش اصلی به نام گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی تشکیل شده که هر کدام از اجزای به خصوصی ایجاد شده است به شرح زیر می باشد؛

  • گوش خارجی:

اولین بخش در گوش خارجی است که شامل مجرای و لاله ی گوش است. لاله ی گوش در تشخیص و جمع آوری و جهت صدا ها و تشخیص فاصله نقش اساسی دارد. که مجرای گوش دارای انحنایی که صوت را در حین انتقال به گوش میانی تقویت کرده و با توجه به انتقال صدا با ترشح وکس از ورود آلودگی هم جلوگیری کرده تا فضای گوش را مرطوب نگه دارد. وکس حالت چسبنده و چرب دارد که سمیت نسبی است و می تواند هر جاندار زنده را نابود سازد که با خاصیت چسبندگی او را به دام انداخته و مانع ورودش به گوش میانی شود.

تمیز کردن گوش خردسالان

  • گوش میانی:

دومین بخش از گوش را قسمت میانی آن تشکیل می دهد که به وسیله پرده صماخ به مجرا گوش ارتباط دارد. صدایی که وارد مجرا شده به پرده صماخ برخورد می کند و با ۳ استخوان کوچک گوش میانی که به نام های رکابی و چکشی و سندانی است منتقل می شود. نقش اصلی گوش میانی تقویت صوت و انتقال به بخش داخلی گوش می باشد.

تمیز کردن جرم گوش کودکان

  •  گوش داخلی:

سومین بخش دارای ۲ قسمت اصلی بوده که به نام حلزونی و مجاری نیم دایره نام گرفته است. قسمت حلزونی گوش دارای گیرنده شنوایی و پیام دریافت کننده بوده که به مغز پردازش و اطلاعات شنوایی دریافت می شود و انتقال می یابد.

قسمت نیم دایره به صورت عمود در مایع درون محفظه گوش قرار دارد و با تغییر وضعیت در سر مایع حرکت می کند. این موجب تحریک گیرنده های عصبی در دیواره مجرا نیم دایره شده که گیرنده را به مخچه و مرکز پردازش منتقل می نماید. تا پاسخ مغز برای حفظ وضعیت مناسب و ایجاد تعادل فرد به اندام رسد.

موم و جرم گوش کودکان

آیا تمیز کردن جرم گوش کودک با گوش پاک کن ضرر دارد؟

درسته که تجمع موم داخل گوش می تواند توانایی خوب شنیدن را مختل کند اما در واقع از گوش مراقبت می کند. این جرم با ترشح غده ای و ماده به اسم سرومن به وجود می آید که با توجه به ترکیبات ژنی انسان ها متفاوت بوده و در بعضی ها به صورت خشک و برخی ها مرطوب می باشد.

بعد از استحمام جرم گوش آب جذب کرده و موجب افزایش حجم خواهد شد که کانال گوش را مسدود می کند و موجب حس گرفتگی در گوش می شود. در این موقعیت اغلب برای تمیز کردن از گوش پاک کن استفاده می کنند که با تصور غلط این اشیا می تواند جرم ها را از عمق گوش خارج کند ولی این کار بسیار اشتباه بوده و موجب گرفتگی و حل دادن بیشتر موم گوش به عقب شده که کانال های گوش را مسدود می کند که سبب آسیب خواهد شد.

پس می توان گفت در نتیجه بر اثر تجمع جرم گوش کودکان تا قبل از این که شنوایی را مختل کند و به گرفتگی دائمی دچار شود باید به مطب پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرد تا بررسی و درمان صورت گیرد.

برای مطالعه مطالب مرتبط با کودکان همچون تقویت گوارش کودک، فقر آهن کودکان و غیره از مطالب پیشین بازدید نماید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.