دسته ها
سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

آشنایی با بید کاغذ و نحوه از بین بردن آن

  • ملیحه بال افکن
  • ۱۳ خرداد ۱۴۰۰
  • ۰

توجه داشته باشید که بید کاغذ در واقع از دسته حشره های مضر می باشد که عمدتا از لباس و کاغذ تغذیه می کند و در این مقاله سعی داریم تا شما را با خصوصیات بیشتری از این حشره آشنا نماییم با ما همراه باشید.

به طور کلی بید کاغذ که بدان ماهی نقره ای نیز گفته می شود بر خلاف اسمش هیچ ربطی به ماهی ها نداشته و حشره ای نقره ای رنگ است که به خاطر حرکت سریع و بدن مخروطی شکلش این اسم را دارد. عمدتا شکم این جانواران در امتداد باریک شده که به همین خاطر به آن ها جلوه ماهی مانند می دهد.

آشنایی با بید کاغذ

بهتر است بدانید که در واقع بید کاغذ حشره ای راسته دم ریشک داران می باشد که در دسته خانواده لپیسماتیده ها قرار گرفته و نام دیگر آن نقره ماهی خواهد بود. جالب است بدانید که نام این حشره از حرکت ماهی مانند و همچنین رنگ آبی و خاکستری این جانور گرفته شده در حالی که اسم بید کاغذ آن نشان دهنده طرز تغذیه جانور است که بیشتر آن را کربوهیدرات هایی مانند شکل و نشاسته را تشکیل می دهد. در واقع بید کاغذ جانوری شب رو با بدنی کشیده و صاف است که اغلب اوقات اندازه ای بین ۱۳ تا ۲۵ میلی متر را به خود اختصاص می دهد. شکل این نوع حشره در امتداد کاملا باریک است و به همین خاطر به آن ها جلوه ای ماهی مانند می دهد. بر خلاف سایر اعضای حشرات دم ریشک دار که فاقد چشم هستند این جانور دارای دو چشم کوچک مرکبی می باشد اما هیچ بالی ندارد و تنها دو شاخک کوچک خواهد داشت. توجه داشته باشید که به طور میانگین عمر این حشره بین ۲ الی ۸ سال خواهد بود. با وجود اینکه بید کافذ تقریبا جانوری بی ضرر است اما پرسه زدن این حشره خاکستری رنگ با ظاهر کرم مانندش دور و بر خانه چندش آور خواهد بود. در واقع بید های کاغذ عمدتا از کتاب، سلول های مرده پوست و سایر مواد نشاسته ای تغذیه می کنند و در نقاط تاریک و مرطوب روند زندگی و تولید مثل خود را می گذرانند. توجه داشته باشید که در صورت مشاهده این حشره می توانید با تله گذاشتن، فراری دادن یا استفاده از حشره کش با آن مبارزه کنید و یا کاری کرده تا محیط خانه برایش مناسب نباشد.

خصوصیات بید کاغذ

آیا بید کاغذ انسان را نیش می زند؟

همانطور که متوجه شدید تغذیه این حشرات عمدتا از کاغذ، فرش و لباس می باشد که نیازی به نگرانی نیست زیرا این حشره فاقد اندامک نیش و گزش است و به همین خاطر به هیچ وجه قادر به نیش زدن انسان نخواهد بود. با این وجود می توان گفت که ماهی نقره ای با علائمی مانند آسم می تواند یک واکنش آلرژیک ایجاد کند و آن ها همچنین حامل باکتری هستند به گونه ای که انواع باکتری ها به پای بید کاغذ می چسبند و شما به راحتی نمی توانید آن را در خانه خود داشته باشید.

تغذیه حشره ماهی نقره ای:

حشره بید کاغذ یا همان ماهی نقره ای معمولا از الیاف و پوشاک تغذیه می کند اما تغذیه از مواد نشاسته ای مانند شیرازه و جلد کتاب ها، پارچه های نخی، مواد غذایی خشک، چسب، کتان، چرم، کاغذریال الیاف تهیه شده از انواع گیاهی و حیوانی، ابریشم، منسوجات، قند و انواع شیرینی جات را نیز ترجیح می دهد.

  •  قاصدک 24

چگونگی تغذیه ماهی نقره ای

روش هاش پیشگیری از نفوذ ماهی نقره ای به خانه:

همانطور که می دانید حشره بید کاغذ عمدتا از فرش و لباس های شما تغذیه می کند و می تواند به شما خسارت بزند که به همین منظور در ادامه سعی داریم تا به بیان برخی از روش های ایده آل برای پیشگیری از هجوم حشره های ماهی نقره ای به داخل منزل بپردازیم:

خشک بودن مداوم خانه: این حشره علاقه زیادی به محیط های مرطوب ماند حمام و سرویس بهداشتی دارد که به همین خاطر توصیه می شود این بخش های خانه را کامل خشک نمایید زیرا وقتی رطوبتی نباشد این حشره هم نخواهد بود.

دمای خانه: توصیه می شود که همیشه دمای موجود در خانه را خنک نگه دارید زیرا ماهی نقره ای ها علاقه زیادی به گرما دارند و به همین خاطر دمای ۲۲ درجه سانتی گراد برای جلوگیری از بید کاغذها مناسب خواهد بود.

پر کردن شکاف ها: لازم است تا تمامی شکاف ها و درز های موجود در و دیوار خانه را پر کنید زیرا احتمال لانه کردن این حشره در مکان های بسیار تاریک مانند آشپزخانه یا سرویش بهداشتی و حمام وجود دارد.

چگونگی جلوگیری از هجوم بید های کاغذ

نگهداری از مواد غذایی: توصیه می شود که هنگام نگهداری از مواد غذایی نهایت دقت و وسواس را به خرج دهید. باید سیب زمینی و میوه ها را در فضایی مناسب و یا درون ظرف در بسته نگهداری نمایید زیرا این دو نوع خوراکی بهترین غذا برای ماهی های نقره ای خواهند بود.

مواد دور ریز: چنانچه کاغذ های باطله زیادی دارید می توانید آن ها را به کیوسک های بازیافت زباله انتقال دهید و از تجمع و جذب این حشرات خودداری نمایید زیرا بید کاغذ همانطور که از اسمش پیداست علاقه زیادی به کاغذ دارد.

حذف منابع غذایی: توجه داشته باشید که برای دفع و نابودی حشره بید کاغذ نباید مناسب غذایی را در اختیارشان قرار دهید و اغلب اوقات سعی کنید که مواد غذاییتان را درون ظرف های بسته بندی شده قرار دهید. همچنین لازم است تا لباس های کثیف را به طور مرتب بشویید و از انبار کردن لباس هایتان خودداری نمایید.

اصول سمپاشی ماهی های نقره ای

نکاتی در مورد سمپاشی و دفع بید کاغذ:

توصیه می شود که برای تشخیص اولیه نوع آفات اطالعات لازم را به دست بیاورید.

به صراحت می توان گفت که تنها با گذاشن طعمه برای آفت مورد نظر نمی توان آن را از بین برد.

دقت دشته باشید در روز هایی که باد بسیار شدیدی می وزد بایستی از سمپاشی کردن مزارع کشاورزی خودداری نمایید.

لازم است تا تمامی منافذ، درز ها و خوردگی چوب داخل ساختمان را به خوبی بپوشانید.

بهتر است بدانید که در صورت نیاز به سمپاشی چند مرحله ای حتما باید اقدام به سمپاشی مجدد نمایید زیرا اگر آفت به صورت موقت از محل دور شده باشد و یا به دلیل قرار داشتن در کپسول ها با سم تماس پیدا نکرده باشد با سمپاشی مجدد به صورت کامل از بین خواهد رفت.

اصول از بین بردن بید کاغذ

همچنین در ادامه پیشنهاد می شود که با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطالب حشره کفشدوزک و همچنین اصول از بین بردن عسلک درختان نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.