دسته ها
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰

فایده های استفاده از کمپرس آب گرم

 • سحر هودانلویی
 • ۹ خرداد ۱۴۰۰
 • ۰

پس از یک روز کاری سخت همه ما نیاز به یک ریلکس و یا استراحت خوب و راحت نیاز داریم. در این شرایط استفاده از کمپرس آب گرم می تواند تاثیر به سزایی در بهبود عضلات و ماهیچه های بدن داشته باشد.

اسپاسم و گرفتگی عضلات دارای دیگر شرایط به مانند انقباضات غیر ارادی ناگهانی مدت به طور معمول دردناک می باشد. در اکثر مواقع برای درمان این عارضه استفاده از کمپرس آب گرم توصیه می شود،که بسیاری از محققان به درمان معجزه گر آن اعتماد دارند.

مزایای استفاده از کمپرس آب گرم

کیسه آب گرم

کیسه های آب گرم از هزینه بسیاری برخوردار نیستند اما در ازا می توانند تاثیرات فوق العاده برای رهایی از درد و درمان فیزیکی عضلات در پی داشته باشند. کیسه آب گرم می‌ تواند به جای تشک های حرارتی مورد استفاده عموم قرار گیرد و بسیاری از دردها هم مانند اسپاسم را تا درد پریودی درمان کند.

تاثیرات استفاده از کمپرس آب گرم

همان طور که در ابتدای مطلب متوجه شدید کیسه آب گرم از دیگر وسایل کاربردی در زندگی روزمره به شمار می‌ آید که تاثیرات فوق‌العاده‌ ای برای انسان و در رده های سنی متفاوت در پی دارد.

 • خواب راحت کودک

قابل به ذکر است که کودکان به تغییر دما حساس هستند و دوست دارند که در یک محیط نسبتاً گرم به خواب بروند، از این رو هنگامی که از بغل مادر جدا می شود در تخت خواب سرد قرار می‌گیرد به گریه اقدام می‌کند. راه حل ساده برای کمک به راحت خوابیدن کودک و بهبود شرایط عصبی آن استفاده از کمپرس آب گرم است به شرطی که به داخل آن آب ولرم ریخته و در کنار پاهای کودک قرار دهید. همچنین می‌تواند کیسه آب گرم را بر روی تخت بگذارید تا کودک هنگام خوابیدن آن را بغل کند.

 • آبیاری گیاهان

قابل به ذکر است که پس از آن که کیسه آب گرم کند و به دمای اتاق رسید باز هم قابل استفاده می باشد. نیازی نیست که آن را به دور بریزید بلکه می توانید برای آب دادن به گیاه و گل های خود استفاده نمایید.

 • بلیط کیش
 • قاصدک 24
 • کاهش درد پریودی

 عارضه دل درد می‌ تواند برای بسیاری از افراد به دلایل مختلف ایجاد شود که یکی از این دلایل سندروم روده بیقرار می باشد. این سندروم به دلیل ایجاد انقباض غیر منظم بر روی عضله روده بزرگ در هنگام دفع مدفوع به ایجاد درد و نفخ منجر می‌ شود. همچنین این درد به علت وجود مواد زائد در روده ایجاد می‌شود و به طور کلی نواحی شکم را در بر می گیرد. با گرم نگه داشتن این نواحی می توانید به کاهش درد این قسمت از عضلات منجر به شوید. همچنین از کیسه آب گرم می‌ توانید برای رهایی از درد دوران پریودی نیز استفاده نمایید و به مصرف قرص و داروهای شیمیایی نیاز پیدا نکنید.

کمپرس آب گرم چیست

 • چادر زدن

به طور کلی کمپ از کارهای مورد علاقه بسیاری از افراد در فصل تابستان به شمار می‌آید. در روزهایی که هوا بسیار گرم است و شب نیز از هوای سرد برخوردار است می توانید در هنگامی که در محل دور از منزل چادر ظریف و تا نیمه شب بیدار هستید، از کیسه آب گرم استفاده نمایید. از این رو بایستی مقداری آب بجوشانید و اجازه دهید کمی خنک شود و سپس کیسه آب گرم را با آن پر کنید. به شما این اطمینان داده می‌شود که با کیسه آب گرم خواب راحت تری خواهید داشت.

 • کاهش درد دوران بارداری

درد های دوران بارداری از عارضه های ناراحت کننده برای افراد به شمار می‌آید که در برخی از موارد نمی‌توان آن را تحمل کرد و سبب عدم انجام کارهای روزانه خواهد شد. این دردها به طور اغلب در نواحی شکم و یا لگن اتفاق می‌افتد که با استفاده از کیسه آب گرم می توان آن را بهبود و درمان کرد. همچنین خانم هایی که در این دوران درد و ناراحتی بیشتری دارند می‌تواند دوش آب گرم و در روتین روزانه خود قرار دهند.

 • ایجاد گرما و نرمی در پیاده روی های شبانه

این کیسه با گرم نگه داشتن عضلات می تواند برای زمان های که بیرون از منزل به سر می‌برید، بسیار فوق‌العاده عمل کند و از حمل و نقل آسانی نیز برخوردار است. به طور مثال در زمان‌هایی که با دوستانتان به طبیعت رفته و در شب های سرد بیرون از منزل به سر می‌برید با استفاده از کیسه آب گرم می توانید عضلات و ماهیچه های خود را گرم نگه داشته و زمان استراحت و خواب بهتری را تجربه کنید.

کاهش درد گردن با کمپرس آب گرم

 • کاهش درد گردن

درد موجود در گردن پس از به سر بردن و کار کردن های طولانی مدت در کامپیوتر و کتاب خواندن و یا حتی خوابیدن برای بسیاری از افراد اتفاق می افتد. اولین اقدام در این مواقع استفاده از حرکات کششی و ماساژ نواحی آسیب دیده می باشد اما توصیه پزشکان برای درمان این عارضه استفاده از ترفندی گرما و سرما می باشد. در این صورت که اول سرما را اعمال کنید تا با کاهش لاکتیک اسید درد کمتر شود و پس از آنکه ماهیچه‌ ها ریلکس شدن گرما را برای به راه به راه انداختن گردش خون اعمال نمایید.

 • رفع خشم و استرس

استرس از عوامل شیمیایی در زندگی روزمره هر شخصی می باشد که در این رابطه باید اقداماتی را برای آرام کردن خود به کار ببرید. یکی از ترفندهای بسیار موثر استفاده از کیسه آب گرم است که در زمان احساس افسردگی برای ناراحتی شدید به آغوش کشیدن آن بسیار موثر می باشد.

همچنین کیسه آب گرم می‌تواند جریان خون را بهبود بخشیده و ریلکس کردن عضلات به روش مدیتیشن کردن بدون استفاده از روغن های طبیعی و گیاهی پرداخته شود.

 • کاهش درد کمر

عارضه کمر درد را نیز می‌ توان با استفاده از کیسه آب گرم و سرد درمان کرد. در ابتدا بایستی کیسه آب گرم را بر روی نواحی مورد نظر قرار داده تا بهبود درد به خوبی انجام شود و سپس نوبت به کمپرس سرد می باشد که از این رو بایستی کیسه فریز شده یا پارچه ای که داخل آن تکه های یخ و آب سرد قرار گرفته است و بر روی بدن اعمال نمایید. مهم ترین چیز در کمپرس سرد آن است که بر روی پوست لخت بدن انجام نگیرد و در ازای آن بر روی تیشرت و یا پارچه های نرم  قرار گیرد.

تاثیر کمپرس آب گرم در خواب راحت

 • گرم کردن تخت خواب

در بسیاری از شب های زمستان که هوا بسیار سرد است و نیاز به علم احساس گرما داریم، روشن کردن بخاری در مواقع بسیار کمک کننده است. اما می توانید از گزینه دوم که ارزان و ایمن تر نیز می باشد هم استفاده نمایید از این روی کیسه آب گرم را در طی ۱۰ الی ۱۵ دقیقه قبل از این که وارد رختخواب شوید و در جای خود قرار دهید و یا آن که همراه با خود به روی تخت خواب بریدن در هر صورت می توان احساس گرما آرامش را در هنگام خواب تجربه نمایید.

 • کاهش درد های عضلانی پس از ورزش

به طور کل گرفتگی عضلات پس از تمرین های شدید تر و فعالیت فیزیکی سخت عامل رایج است که با استفاده از کمپرس آب گرم می توانید آن را رفتن باید این درد به سادگی با قرار دادن گرما از بین خواهد رفت و همچنین در برخی از اوقات که در یک جلسه تمرینی سخت به سر برده اید می توانید با استفاده از دوش آب گرم و یا کیسه آب گرم خود آرامش را هدیه دهید.

 • درمان خس خس سینه

به طور کلی فصل زمستان همراه با آبریزش بینی، سرفه و سرماخوردگی می باشد که در این زمان احساس بد و ناخوشایند در بر فرد را می گیرد. با استفاده از کمپرس آب گرم می‌ توانید فشار سینه و گرفتگی آن را درمان کرده و سبب ایجاد تنفسی راحت‌تر در خود شوید. تمام کاری که باید انجام دهید این است که کیسه آب گرم را بر روی قفسه سینه خود قرار داده و با آن به تخت خواب خود رویید. در این زمان مواظب باشید که کیسه آب گرم را درباره قفسه سینه و یا قلب خود قرار ندهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.