دسته ها
جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰

باغ جهان نما بهشت شیراز

 • محدثه خاکشور
 • ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
 • ۰

در این مطلب قصد داریم به معرفی باغ جهان نما بپردازیم، این باغ گردشگرپذیر دارای جاذبه ها و زیبایی های هنری و معماری زیادی می باشد که به طور مفصل شرح می دهیم.

باغ جهان نما که به اسم «زینت الدنیا» هم شناخته می شود یکی از باغ های بزرگ، زیبا و سرسبز ایران، استان فارس و شیراز می باشد که با ۲.۸ هکتار مساحت بزرگترین باغ و به واسطه ی قدمت طولانی اش از قدیمی ترین باغهای ایران و شیراز محسوب می شود. در این مطلب آرگا قصد دارد این باغ را از زاویه ها مختلف مورد بررسی قرار دهد. پس همراه ما باشید.

آرمگاه سعدی و حافظیه شیراز از مکان های دیدنی معروف و پر بازدید شیراز است که دارای باغ و موزه می باشند و هر ساله میزبان تعداد بسیاری از توریست های داخلی و خارجی هستند. یکی دیگر از مکان های گردشگری و باغ های شیراز, باغ جهان نما است که در کنار حافظیه واقع شده است. این باغ بکر و زیبا توانایی فرستادن شما به قعر تاریخ را دارد. این باغ نیز همچون سایر باغ های شیراز با الگوپذیری از باغ پاسارگاد متعلق به دوران هخامنشی ایجاد شده است و زیبایی منحصر به فردی محبوبیت زیادی دارد.

بوستان جهان نما

معرفی باغ جهان نما شیراز

این باغ از قدمت بالایی برخوردار است که دارای مساحت ۲.۸ هکتاری و وسعت ۳۵۰۰ مترمربع پوشیده شده از درخت های نارنج، سرو و همچنین گلهای خوش عطر و زیبا از جمله شمشاد، بنفشه، رز، داوودی، اطلسی در شیراز مرکز استان فارس واقع شده است.

به طور دقیق تر در تقاطع خیابان های نفت و حافظ و در مجاورت چهارراه حافظیه واقع شده است که جاذبه های توریستی زیادی متعلق به شیراز را در اطراف این باغ قرار گرفته اند. به عنوان مثال موزه هفت تنان در فاصله ۴۰۰ متری شرق این باغ، و در مجاورت آرامگاه حافظ قرار گرفته به طوری که با طی کردن مسیری ۷۰۰ متری به آن دسترسی خواهید یافت.

 • کالا چیو

و اما در شمال باغ دروازه قرآن قرار گرفته است که تنها با طی کردن مسافتی حدود ۹۰۰ متر و با استفاده از خودروی خود ۱.۵ کیلومتر به آن خواهید رسید. و نیز در جوار دروازه قران و در ناحیه شمالی باغ جهان نما یکی دیگر از جاذبه ها و مکان های دیدنی شیراز «آرامگاه خواجوی کرمانی» قرار گرفته که تنها با طی کردن زمان خیلی کوتاه با پای پیاده آن را مشاهده خواهید کرد.

معرفی باغ جهان نما

شیراز و دارایی هایش در زمینه جاذبه های زیبای طبیعی و فرهنگی به همین جا ختم نمی شود، به طوری که علاوه بر جاذبه های ذکر شده بالا می توان به برخی دیگر از جاذبه ها اشاره داشت که پیرامون باغ جهان نما را فرا گرفته اند.

 • آرامگاه بابا کوهی

بر روی نقشه در منطقه شمال غربی باغ جهان نما رویت می گردد که مسیر میان این آرامگاه تا باغ ۵.۵ کیلومتر است.

 • گهواره دیدهآرامگاه خواجوی کرمانی

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شیراز است که در ۳.۷ کیلومتری باغ نامبرده واقع شده است.

باغ جهان نما زیبا و تمام دیدنی

 • ارگ کریم خان

این ارگ نیز بنایی تاریخی و گردشگری شهر شیراز می باشد که در ۲.۷ کیلومتری این باغ قرار گرفته است.

 • باغ تخت

یکی از باغ های دیدنی شیراز است که در منطقه شمال غربی و در ۲.۲ کیلومتری این باغ قرار گرفته است.

 • باغ ارم

باغ ارم شیراز هم که یکی از باغ های زیبا و معروف مکز استان فارس می باشد که در ۴.۸ کیلومتری این باغ جای خوش کرده است.

آشنایی با بوستان زیبای جهان نما

تاریخچه باغ

این باغ که به اسم «زینت الدنیا» هم شناخته می شود قبل از حمله تیمور گورکانی و در زمان حکومت آل مظفر به اوج عمران و عظمت خود رسیده که در زمان زندیه و صفویان عمر او در این اوج و عظمت به سر شده است و توریست ها و جهانگردهایی همچون شاردن، جان ملکم، ادوارد براون، تاورنیه از این باغ تعریف های زیادی نموده اند.

آشنایی با بوستان جهان نما

معماری عمارت کلاه فرنگی

بنای وسط این باغ که عمارت کلاه فرنگی به شکل ۸ ضلعی ایجاد گردیده است که در سال ۱۱۸۵ هجری به فرمان کریم خان زند به گرد باغ دیوار کشیدند و آن را بنا نمودند. نیز طبق دستور او خیابان های پیرامون آن درخت های زیبایی کاشته و درون باغ ۴ خیابان و یک حوض مرمرین محصور با ۴ کرسی، پیرامون آن ۴ حوض (۲ حوض بزرگ و دو حوض کوچک) ایجاد نمودند. و اما این بنا آغاز دارای پنجره هایی چوبی بود که بعد از مرمت توسط صاحب خصوصی اش تعویض و به پنجره های فلزی تغییر یافت.

معرفی بوستان جهان نما

در وسط باغ حیات وحش و آب جاری، همچنین فواره های موجود مشهور به «رکن آباد» می باشد. بنای باغ که در میان باغ واقع شده از آجر ساخته شده که به محض ورود صدای آرامش بخش نهرها، آوای زیبای پرنده ها گوش شما را نوازش می کند و نسیم روح نواز باغ نیز روح شما را نوازش می کند. شما می توانید به سفر خود در باغ ادامه داده و از منظره های زیبا و بکر آن دیدن کنید که هم لذت منحصر به فردی همراه داشته و هم اینکه شما را با تاریخ این باغ آشنا می سازد.

حافظ بزرگ در وصف «رکن آباد» باغ جهان نما سروده است:

«خوشا شیراز و وضع بی مثالش

خداوندا نگهدار از زوالش

ز رکن آباد ما صد لوحش الله

که عمر خضر می بخشد زلالش

به شیراز آی و فیض روح قدسی

بجویاز مردم صاحب کمالش»

بوستان جهان نما در شهر شیراز

طراحی بی نظیر باغ

فضای این باغ برعکس سایر باغ های ایرانی با دیواره هایی خیلی بلند و نظام مند حفظ و نگهبانی می شوند؛ و اما اینکه درون باغ بنای باغ فواره و استخر جهت تزیین قرار دارد که آب جاری در آن از سرچشمه ی طبیعی نشات گرفته است. چهار خیابان خیلی پهن در پیرامون باغ ایجاد گردیده که با درخت های سرو و مرکبات مزین گردیده اند. اما شاید اصلی ترین ویژگی آن این است که در راه جوی آب می باشد و عامل اصلی عمران و آبادی باغ و سرسبزی و طراوت آن محسوب می گردد.

باغ جهان نما

دوران آبادی و نابودی باغ

اوج زیبایی این باغ به زمان آل مظفر و آل اینجو باز می گردد که سرسبز و زیبا بودن آن بی نهایت بوده است. این باغ که خیلی مورد توجه تیمور قرار گرفته بود حکم صادر کرد تا یک باغ با همین اسم در پیرامون شهر سمرقند بسازند. این اوج و عمرانی تا دوران صفوی نیز ادامه دار بود که پس از آنها و به هم ریختگی و بی نظمی سرنوشت این باغ هم به ویرانی ختم گردید.

آشنایی با باغ زیبای جهان نما

جاذبه های دیدنی باغ

 • اکنون در بنای این باغ موزه ای واقع شده که در آن وسایل کهن و تاریخی مانند مدال های ضرب گردیده پادشاهان قاجار؛ اوراق بهادار، دسته چک و برات، تفنگ های کهن و … قابل مشاهده است.
 • در خیلی از معبرهای این باغ درخت های خشک شده ای را می بیینید که با استفاده از معرق کاری تنه هایشان مبدل به یک ستون تزیین شده و زیبا گردیده است. گفتنی است که منطق الطیر عطار بر روی این تنه های خشک شده منقوش شده و راوی حکایت سیمرغ از این مجموعه می باشد. نقوش دارای ظرافت و زیبای این درختان حاصل کار یک استاد خبره می باشد که به خوبی به نمایش گذاشته شده است.
 • هر یک از تنه ها روایتگر یک بخش از حکایت سیمرغ می باشد که برای پی بردن به ماجرا لازم است این درخت ها را در طی مسر خود پیگیری نمایید, در بدو ورود شاهد ۲ سیمرغ خواهید بود که علاوه بر آن بر روی سایر تنه های خشک شده ی باغ نقش های پرندگان هدهد، کبک، طاووس، جغد، خروس، شاهین، ترنج و گل توسط مجسمه تراش ماهر شیرازی به نام آقای عمادی به تصویر کشیده شده است.

آشنایی با باغ جهان نما

نشانی و مسیر دستیابی به باغ

این باغ زیبا و گردشگر پذیر و محبوب شیرازی در کشور ایران- استان فارس – شهر شیراز – شمال شرقی شیراز – ضلع شرقی خیابان حافظ (که دروازه ی قران کنونی می باشد) – بالاتر از میدان حافظیه واقع شده است.

برای رسیدن به این باغ زیبا، سرسبز با معماری و هنر شگفت انگیز لازم است می توانید از وسایل نقلیه عمومی اتوبوس، خط ویژه و یا همچنین تاکسی استفاده کنید.

بوستان جهان نما

فصل مناسب بازدید از باغ

همانطور که گفته شد که این مکان یکی از باغ های زیبا و پربازدید شهر شیراز می باشد که همه ساله با خیل عظیمی از گردشگران روبرو می گردد. برای سفر به این شهر و بازدید از این همه زیبایی و جذابیت زمان تعیین نمود اما می توان با توجه به متعلق بودن فصل بهار به سرسبزی و زیبایی ها می توان فصل بهار که زمان رویش انواع درختان و گل های بهار نارنج می باشد را بهترین زمان بازدید دانست. زیرا با زیبایی خیره کننده و عطر مدهوش کننده ثابت ترین خاطره سفر شما خواهند بود.

معرفی بوستان جهان نما

استان فارس و مرکز شهر دوست داشتنی شیراز نقطه های مهمی در کشور ایران محسوب می شوند که جاذبه های گردشگری فرهنگی، هنری، تاریخی و … را در خود جای داده است و از دیدنی های شیراز بازید نمایید.

آشنایی با بوستان جهان نما

بی دلیل نیست که این شهر را شهر هنر و ادب دانسته اند. از حافظیه و سعدیه و آرامگاه خواجوی کرمانی که معروف ترین آنها است بگذریم به باغ های زیبای آن از جمله باغ ارم، باغ تخت و باغ جهان نما می رسیم که تماما زیبایی و جذابیت است و الحق این نام برازنده ی چنین مکانی می باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.