دسته ها
شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

آشنایی با خواص اعجاب انگیز گرده نخل

 • سحر هودانلویی
 • ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
 • ۰

گرده نخل از دیگر مواد موثر برای سلامتی عملکردهای بدن به شمار می‌رود که از این رو در ادامه این بخش از مجله آرگا به معرفی خواص گرده نخل برای شما عزیزان پرداخته ایم.

به طور کلی میوه نخل را می توان به مانند پودر سفید رنگ معرفی کرد که به تازگی از درخت نخل نز جمع آوری شده است. بسیاری از باغداران با قرار دادن مقداری کمی از این گرده در میان دیگر درخت های ماده آن ها را با بارور کرده و محصول برداشت می کنند. برای آشنایی بیشتر با خواص گرده نخل در ادامه این مطلب با ما همراه شوید.

خواص گرده نخل چگونه است؟

آشنایی با گرده نخل

همان طور که گفته شد گرده‌ های نخل به مانند دانه های سفید رنگ هستند که در برخی مواقع به رنگ زرد نیز دیده شده‌اند. در حالتی دیگر می‌توان این گونه گفت که آن ها دانه‌ های بسیار مناسبی هستند که با پخش شده در هوا به سرعت تبخیر شده و به بارور کردن درختان ماده می پردازند. در حالت دیگر از تعریف گرده نخل می توان این گونه گفت که اولین میوه قبل از تبدیل شدن به خرما می باشند این گرده ها به مانند یک گلبرگ که شبیه دو قایق هستند به سمت بالا رشد خواهند کرد. همچنین این گرده از خواص و مزایای بسیاری برای عملکردهای بدن انسان به ویژه بارداری و تقویت اسپرم ها برخوردار می باشد که پزشکان توصیه بسیاری به مصرف آن برای افراد ناتوان دارند.

 • ترکیبات فعال

همچنین این مواد دارای هورمون های استروژن برای فعال کردن تخمدان ها می باشند که از ترکیبات آنتی اکسیدانی و موارد گفته شده در ادامه مطلب برخورد می باشند.

 1. ۱۷ درصد نیشکر
 2. ۲۲ درصد پروتئین
 3. ۵۴ درصد کلسیم
 4. ویتامین B
 5. مواد معدنی
 6. فسفر
 7. آهن
 8. ویتامین C
 9. ویتامین E
 10. بتاکاروتن
 11. زردینه

معرفی خواص گرده نخل

مزایای گفته شده در ادامه مطلب برخی از خواص گرده نخل برای عملکرد بدن انسان می باشد.

 • کالا چیو

تاثیر گرده نخل در درمان ناباروری

 • درمان ناباروری زنان و مردان

بسیاری از متخصصان و پزشکان این زمینه برای درمان ناباروری زنان و مردان به گرده نخل روی آورده اند. چرا که این گرد شامل بسیاری از هورمون ها، چربی ها، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای عملکردهای جنسی انسان می باشد که در عملکرد سیستم تولید مثل تاثیر به سزای قائل می باشد.

همچنین این ماده دارای هورمون هایی برای تحریک تولید تخمک ها در تخمدان زنان می باشد که در نهایت به تنظیم تاخیر پریودی آن ها نیز کمک بسیاری می کند. برای مردان نیز کیفیت و ارتقای اسپرم را به همراه دارد که به تشکیل لقاح و در نهایت تولید مثل کمک بسیاری قائل می‌شود. از این رو می‌توان از خواص گرده نخل تقویت قوای جنسی در مردان اشاره داشت.

 • محرک جنسی

قابل به ذکر می باشد که این ماده در طی فرایند آمیزش در افزایش هیجان و احساسات زن و مرد کمک بسیاری می‌کند. همچنین در تقویت و فعال سازی اسپرم ها تاثیر به سزایی قائل است و میل جنسی زنان را هم افزایش خواهد داد.

 • افزایش شیر مادران

همان طور که در ابتدای مطلب مطالعه کردید این ماده دارای کلسیم و آهن بسیاری برای تشکیل شیر مادر می باشد که می تواند به تشکیل و تقویت سلول های خونی و مغز استخوان نوزاد نیز کمک به سزایی کند. از این رو به رشد و تقویت ذهن و هوش کودک به خوبی با استفاده از شیر مادر شکل خواهد گرفت.

 • بارداری موفق

طبق مطالعات و آزمایشات صورت گرفته بر زنان اینگ ونه نتیجه حاصل شد که زنان متاهلی که تخمک‌گذاری کمی دارند با مصرف این گرده در طی ده روز می توانند بارداری موفقی را در پی داشته باشد. برای استفاده از این گرده باید در طی ۱۰ روز و تایم صبح و عصر پس از انجام چرخه پریودی آن را به آب حمام خود اضافه نمایید. این عمل سبب جایگزینی خون از دست رفته در زنان باردار و در نهایت افزایش استقامت و زایمان راحت آنها منجر می گردد.

تاثیر گرده نخل در عملکرد های بدن

 • عملکرد های موثر بدن

از دیگر خواص گرده نخل می‌توان به کاهش علائم یائسگی زنان نیز اشاره داشت. هنگامی که خون در این برهه زمانی به تولید ناکافی هورمون ها منجر می شود با استفاده از این ماده می‌توان بسیاری از هورمون های از دست رفته را جایگزین کرد که در نهایت احساس ناخوشایندی این دوران را از بین خواهد برد. قابل به ذکر می باشد که پس از مصرف این ماده خون تبدیل به یک منبع مغذی آهن و ویتامین تبدیل می‌شود که در نهایت به بالا رفتن مقدار تولید اکسیژن در بافت های بدن منجر خواهد شد.

 • تقویت بدن زنان در بارداری

این ماده با تامین مواد مغذی و ویتامین های از دست رفته در طی دوران بارداری از خوراکی مناسب برای زنان به شمار می آید. همچنین در تامین اکسیژن مورد نیاز برای سلامت مادر بر رشد جنین تاثیر بسیار قائل است که به همین علت خواص گرده نخل در بین کارشناسان غذایی و متخصصان شناخته شده می‌باشد که مصرف آن برای عموم مفید و موثر معرفی شده است.

 • سلامتی پوست

طبق برخی از مطالعات انجام شده این چنین مشخص شد که گرده نخل در سلامتی و جوانسازی پوست تاثیر به سزایی قائل است چرا که آن را از بسیاری از سموم پاک کرده و خون را در بین بافت های پوست به جریان خواهد انداخت. از گرده خرما می توان برای درمان آکنه و اگزما نیز استفاده کرد. چرا که در برخی از کرم های مرطوب کننده از خواص گرده خرما به خوبی بهره برده‌اند به این علت که سرشار از ویتامین‌ها؛ آمینو اسیدها، آنزیم‌ها، شکر و پروتئین ها می باشد.

همچنین ترکیبات موثر در این ماده سبب شده تا تجزیه و تحلیل چربی به روی پوست به خوبی انجام گردد و در نهایت در از بین بردن جوش و از تشکیل مجدد آن ها بر روی پوست جلوگیری گردد.

تاثیر گرده نخل در تقویت مو

 • زیبایی مو

گرده نخل نیز در تقویت ریشه مو تاثیر به سزای قائل می باشد و در ضخیم و شفاف کردن آن کمک بسیاری انجام می دهد.

 • تقویت ناخن ها

از دیگر خواص گرده نخل می توان به تقویت و زیبایی ناخن ها اشاره کرد. چرا که این خوراکی سرشار از روی و کلسیم می باشد که از شکستگی ناخن ها نیز جلوگیری می کند.

 • رفع بی خوابی

گرده نخل در درمان بی خوابی و افراد مبتلا به افسردگی و استرس بسیار ذهنی کمک خوبی می کند.

 • مراقبت از بدن

با توجه به معرفی خواص گرده نخل در ابتدای مطلب همان طور که متوجه شده اید که در مراقبت از بافت و عملکردهای بدن تاثیر موثری قائل می باشد و در نهایت آسیب های سلولی از رادیکال های آزاد شده را هم ترمیم خواهد کرد.

 • رفع کم خونی

به کسانی که از کم خونی و ضعف سیستم ایمنی بدن رنج می برند مصرف گرده خرما به مقدار سه بعد در طی روز توصیه می گردد. مصرف این خوراکی سبب تقویت معده و رفع اسهال و درمان زخم و جراحات ناشی از بیماری ها تاثیر به سزای قائل می باشد.

 • مکمل غذایی

همچنین خوراکی در تهیه مواد غذایی مورد استفاده کسی قرار می‌ گیرد؛ چرا که مکمل غذایی خوبی برای بهبود اشتها و تحریک سوخت ساز بدن معرفی شده است.

تاثیر گرده نخل در افزایش انرژی

 • افزایش انرژی

همچنین خوراکی سرشار از انرژی برای تقویت سلامت و درمان عملکرد های بدن معرفی شده است. همچنین طبق مطالعاتی که در کشور چین بر روی حیوانات انجام گرفت این چنین مشخص شد که فرآیند پیری را کاهش داده و سطح کلسترول خون را هم به مراتب کمتر می‌کند.

 • درمان بیماری

قابل به ذکر می باشد که این ماده برای رفع مسمومیت و خونریزی های داخلی تاثیر به سزای قاعده در دردهای مزمن را درمان کرده و برای پیشگیری از سرطان بسیار موثر واقع شده است. در برخی از موارد نیز می‌ تواند اعتیاد به الکل، آسم، آلرژی و سرفه را هم از بین ببرد. توصیه هایی که در این بین قابل توجه است مشورت آن قبل از شروع با پزشک معالج خود می باشد. در برخی از بیماری ها مبتلا مجاز می باشد که این گرده را به همراه روغن خوراکی طبق و میل نماید.

 • رفع اختلالات گوارشی

این گرد در تحریک معده به هضم غذا و درمان عفونت های روده ای و زخم بسیار موثر است. همچنین می تواند خشکی معده را از بین برده و اسهال را هم درمان نماید.

 • استحکام استخوان ها

برای درمان نرمی و پوکی استخوان نیز می توان از خواص گرده نخل استفاده خوبی کرد. چرا که در تقویت استخوان ها و مراقبت از یکپارچگی و استحکام استخوان ها این ماده خوراکی موثر و مفید معرفی شده است.

گرده نخل در علم پزشکی مدرن

 • صنعت پزشکی مدرن

بسیاری از متخصصان با انجام تحقیقات علمی به این نتیجه رسیدند که مصرف یه قاشق از گرده خرما به همراه مقدار کمی از عسل به صورت ناشتا به آرامش اعصاب منجر می گردد. همچنین از آب این گرد برای استریل کردن آب ها و ایجاد طعم خوشمزه در بعضی از مواد غذایی استفاده بسیاری می‌شود.

چگونگی مصرف این گرده

قابل ذکر می باشد که چگونگی مصرف این ماده در ادامه مطلب برای درمان نازایی و ناباروری مردان و زنان قائل می باشد.

 1. مخلوطی از دو قاشق چای خوری گرده نخل و دو قاشق غذاخوری عسل در طی ۴۰ روز پس از پایان یافتن دوران پریودی.
 2. مصرف ترکیل یک لیوان شیر گاو به همراه مقدار کمی گرده نخل، دو قاشق شیره خرما، دو قاشق شیره انگور، یک قاشق چای خوری پودر نارگیل، مقدار کمیجوز، نصف قاشق چای خوری قلوه در ۴۰ شب به جای شام
 3. مخلوط ۲ قاشق چای خوری از این گرده در شیر در طی چهل روز پس از پایان یافتن دوران پریودی
 4. تفت دادن مقداری از این گرد و مصرف آن به مقدار به کم تا حصول نتیجه
 5. استفاده از دو قاشق گرده در تهیه حلوای چهار قلم، چرا که عملکرد جنسی بدن و در نهایت افزایش میل جنسی می شود.

نکات پایانی

نکاتی که در ادامه مطلب به آن ها اشاره کرده ایم برای مراقبت درست و سریع از این گرده در طی مصرف به کارتان خواهد آمد.

معرفی خواص گرده نخل
 • نحوه نگهداری

برای مراقبت صحیح از این گرد هم می توانید آنه ا را به درون کارتون انتقال داده و اطراف این کارتون را هم به وسیله پلاستیک کامل بپوشانید و سپس در مکان خشک و خنک نگهداری کنید. با رعایت این نکات می توانید این ماده را در طی یک سال نیز حفظ نمایید.

در صورت دیگر نیز می‌ تواند گرده نخل را به درون ظرف شیشه‌ای دربسته انتقال داده به گونه ای که هیچ هوایی در درون آن نفوذ نکند. حالا ظرف شیشه‌ ای را به درون یخچال و یا مکان هایی سرد که در درجه حرارت ۴۵ درجه سانتی گراد می باشد، قرار دهید.

 • عواقبی که در پی دارد

همان طور که هر چیزی بیش از مقدار مشخص شده مصرف گردد، می تواند عواقب و تاثیرات بعدی برای فرد در پی داشته باشد. قابل به ذکر است که مصرف بیش از دوز مشخص شده در این خوراکی هم می تواند تاثیرات منفی برای فرد در پی داشته باشد. بیماری های چشمی و خارش بیش از حد پوست از برخی عواقب گرده به شمار می‌ آید که در نهایت واکنش‌های آلرژیکی می باشد. همچنین تورم و ایجاد اختلال در نحوه تنفس از دیگر عوارض آن به حساب می‌ آید.

و در آخر نیز خانم های باردار و شیرده باید با احتیاط بسیار این ماده را مصرف نمایند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.