دسته ها
شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

تشخیص روغن زیتون اصل و تقلبی با چند ترفند ساده

 • شقایق ایران دوست
 • ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
 • ۰

خرید روغن از اهمیت خاصی برخوردار می باشد زیرا بسیاری از غذا هایی که پخته می شود نیازمند روغن می باشد. اگر دوست دارید روغن زیتونی که می خرید سالم باشد باید نکاتی را دقت کنید و یادتان باشد که هر روغن ارزانی صرفا روغن خوبی نمی باشد.

برای تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی آن باید کمی دقت به خرج بدهید و یادتان باشد که امروزه بسیاری از روغن هایی که مورد استفاده شما می باشد بی کیفیت هستند و اصل نیستند. در ادامه روش هایی را برایتان بیان می کنیم که می تواند در این تشخیص به شما کمک کند.

تکنیک هایی برای شناخت روغن اصل

نحوه تشخیص روغن زیتون اصل

خواص روغن زیتون بسیار زیاد می باشد زیرا دارای چربی های غیر اشباع کم تری است و همین موضوع می تواند تایید کننده برتری این روغن نسبت به سایر روغن ها باشد. این روغن می تواند از سرطان جلوگیری کرده و طعم عالی و دلپذیری به غذای شما بدهد بنابراین باید در خرید آن دقت کنید تا برای بهره مندی از خواص آن نوع اصلی این روغن را خریداری کنید.

بوی روغن زیتون را جدی بگیرید.

یادتان باشد که بوی روغن زیتون اصل مانند عطر زیتون سیاه و سبز می باشد. اگر روغن زیتونی که خریداری کرده اید بوی کپک و ماندگی می دهد بهتر است از آن استفاده نکنید.

 • کالا چیو

روش تشخیص

 1. ابتدا باید مقداری از این روغن را درون لیوان بریزید و در آن را ببندید.
 2. لیوان را به مدت ۱ الی ۲ دقیقه بچرخانید و آن را گرم کنید.
 3. زمانی که در این لیوان را باز می کنید باید بوی چمن، دارچین، میوه های گرمسیری و یا میوه زیتون به مشام شما بخورد و در صورتی که پوی کپک و ماندگی احساس کردید بهتر است از آن روغن استفاده نکنید.

استفاده از بوی روغن زیتون برای شناسایی نوع تقلبی آن

بچشید.

مزه اصلی روغن زیتون تند و تلخ است. این روش بسیار ساده می باشد و شما می توانید با با استفاده از یک قاشق مقداری روغن را بخورید. اگر مزه تند و تلخ آن را استشمام کردید به معنای آن است که روغن شما اصل می باشد. البته تلخی این روغن ها به دلیل نارس بودن زیتون می باشد و نیازی به نگرانی نیست.

رنگ روغن

یادتان باشد که رنگ روغن ها را نمی توان به عنوان معیار مناسب در نظر گرفت زیرا بسیاری از افراد می توانند در آن تقلب کنند و خریدار را به اشتباه بیندازند و ممکن است زیتون ها دارای رنگ های مختلفی باشند بنابراین نمی توان گفت استفاده از این معیار روش درستی برای تعیین اصل و تقلبی بودن روغن زیتون است.

تکنیک آخر

برای تشخیص روغن زیتون اصل و تقلبی می توانید از یک راه مطمئن تری استفاده کنید. این تکنیک به شما کمک می کند تا بتوانید با خیال راحت از روغنی که خریده اید استفاده کنید. برای استفاده از این روش باید مراحل زیر را انجام دهید.

 1. چهار قاشق غذا خوری از روغن را درون یک شیشه بریزید و در آن را محکم ببندید.
 2. این شیشه را باید به مدت ۱ روز در یخچال قرار بدهید.
 3. اگر این روغن منجمد شود به معنای این است که روغن زیتون اصلی است و در ساخت آن تقلبی صورت نگرفته است.
 4. اما اگر این روغن مایع باقی بماند به معنای این است که روغن خریداری شده اصل نمی باشد.

تشخیص روغن زیتون اصل

نکات مهم

 • یادتان باشد روغن زیتون را در مکانی خشک و به دور از نور خورشید قرار دهید تا خاصیت آن از بین نرود.
 • قیمت این نوع روغن ها ارزان نیست و اگر آن را ارزان می خرید باید در اصل بودن آن شک کنید زیرا این کار به دقت بسیار زیادی نیاز دارد.
 • روغن زیتون های تصفیه شده دارای خواص کم تری می باشد.
 • به تاریخ انقضای روغن هایی که می خرید توجه کنید و سعی کنید اصلا از روغن زیتون های کهنه خریداری نکنید.
 • رنگ روغن زیتون ها می تواند بین سبز تا طلایی باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.