دسته ها
شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

دیدنی های سهند و جاذبه های گردشگری و تفریحی این منطقه زیبا

  • محدثه خاکشور
  • ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • ۰

در این مطلب با هدف آشنایی شما عزیزان علاقه مند با دیدنی های سهند خدمت رسیده ایم، کوه سهند جزو رشته کوه البرز به شمار می رود که قلل های مرتفع، دره های سرسبز، چشمه های چشم نواز، رودخانه های پرآب و همچنین روستاهای سرسبز و آباد را در زیر مجموعه ی خود دارد. همچنین شهری تازه تاسیس با همین نام در این دامنه ی آن وجود دارد که از جاذبه های مهم سهند، تبریز و آذربایجان شرقی شمرده می گردد.

در آذربایجان شرقی یکی از استان های مهم ایران، و در پایتخت آن به نام تبریز و در شهر مراغه رشته کوه آتشفشانی سهند واقع شده که دارای دو قله سهند و جام است، سهند را عروس کوهستان های کشور عزیزمان می دانند که دلیل این نامگذاری را می توان جاری بودن رودخانه های دایمی و فصلی، چشمه های پرآب و دامنه های سرسبز آن دانست.دیدنی های سهند به همین چند مورد محدود نمی شود که برای همین خاطر در ادامه به طور مفصل به شرح آن خواهیم پرداخت.

سهند نامی است که محدوده ی وسیعی داشته و گستره ی آن رشته کوه، قله ی آن و شهری با همین نام را در بر می گیرد. کوه سهند یکی از عوامل موثر در رشد زراعت، دامپروری و همچنین کندوداری در در این مکان شده و البته بخش مهمی از زیبایی و طبیعت آذربایجان شرقی محسوب می گردد. سهند کوه آتفشانی تبریز شناخته می شود که در ادامه مطلب برای آشنایی بیشتر با دیدنی های سهند همراه ما بمانید.
آشنایی با دیدنی های کوه و قله و شهرسهند

کوه سهند در کجا واقع شده و موقعیت جغرافیایی چیست؟

کوه سهند جزو کوههای رشته کوه البرز می باشد که در سمت شمال مراغه و سمت غرب به سمت شرق ادامه دارد, دهانه قله ی «جام داغی» آن در قسمت غربی و شرقی گسترش یافته و در جنوب بر روی جلگه مراغه واقع گردیده است.

و اما در مور محل قرارگیری این کوه باید گفت که آن در استان آذربایجان شرقی، سمت جنوب شهر تبریز و سمت غربی بستان آباد، همچنین سمت شمالی مراغه و در آخر در سمت شرقی آذرشهر، عجب شیر، اسکو واقع شده است. کوه سهند ۱۷ قله دارد که بالای ۳۰۰۰ متر بلندی دارند، رتبه ی اول مرتفع بودن در میان قله های سهند متعلق به قله قوچ گلی داغی یا همان قله کمال با ارتفاع ۳۷۰۷ متر می باشد، پس از آن دومین قله مرتفع کوه سهند قله جام داغلی به شمار می رود.

معرفی مکان های دیدنی منحصر به فرد و چشم نواز طبیعی سهند

آشنایی با دیدنی های سهند تبریز

– رشته کوههای «سهند» و «جام»

مرتفع ترین قله ی رشته کوه سهند «جام» نام دارد، جام و سهند قله های متصل به یکدیگر این رشته کوه می باشند که از این منطقه ۴ رودخانه فصلی و ۱۹ رودخانه پرآب دائمی نشات گرفته و به دریای خزر سرازیر شده و قسمتی دیگر از آب های این منطقه به طرف دریاچه «ارومیه» روان شده و در بخش آبگیر دریاچه ارومیه جاری هستند. در این کوهستان یک چشمه واقع شده است که مقدس محسوب می شود.

  •  قاصدک 24

-معروف ترین قله های رشته کوه سهند

این رشته کوه به دلیل پوشیدگی همه ی قسمت های آن از سبزه، چمنزار، گیاهان و گل به عروس کوههای کشور شهرت یافته است، از قلل مهم و معروف سهند می توان سهند، جام، کمال، دمیرلی، حرم داغی، شیر داغی، آتاشان، گیرو داغی، سلطان، آغ داغ، درویش، موتال داغی را نام برد.

آشنایی با دیدنی های زیبا و خاطره انگیزسهند

-پوشش گیاهی سهند

این کوه شامل انواع گیاهان قابل خوردن مانند یونجه، شبدر هستند، در حقیقت سرمای شدید و طولانی موجب توقف رویش و پرورش درختچه ها و درخت ها شده است و تنها گونه های گوناگون گیاهی که تمامی آنها به شکل یک علف پایدار و یکساله به میزان فراوان وجود دارد. دامنه های کوه سهند چراگاهی فوق العاده جهت دام های دامپروران، عشایر و … به شمار می رود.

بخش زیادی از این رشته کوه در فصل زمستان با برف پوشش یافته و در سایر فصول (بهار و تابستان) دامنه های آن با سبزه، ریحان، و گلهای زیبا از جمله لاله واژگون پوشیده است موجب شده تا به یکی از جاذبه های این منطقه و همچنین تبریز به شمار آید.

آشنایی با جاذبه های توریستی و زیبای سهند

-گونه های جانوری سهند

این رشته کوه یکی از زیستگاههای مهم جانوری در تبریز و ایران محسوب می شود که انواع تیره های جانوری از جمله مهمترین آنها قوچ و میش ارمنی، خرس قهوه ای، سیاه گوش، پلنگ، روباه، گرگ، راسو، گربه وحشی، انواع خفاش و گونه هایی از جونده ها از جمله موش و … مشغول به حیات و زندگی در این منطقه هستند.

و اما علاوه بر زندگی پستانداران پرنده هایی از خانواده شاهین سان ها و از گونه ی تیره قوشیان و ماکیان مانند کورکور، عقاب، لیل، کرکس، سارگپه، بالابان، کبک، تیهو، بلدرچین، چیل و …..، همچنین آبزی های گوناگون در این منطقه یافت می شوند که با حضور ۱۸۵ نوع پرنده ی محلی و مهاجر به یکی از زیست های جانوری ایران، و تبریز و جاذبه های گردشگری واقع شده است.

-چشمه های سهند

چشمه های بسیاری در قله و دامنه های سهند واقع شده که از مهمترین آنها می توان به «گوران بلاغی»، «پری»، «فرخ بلاغ»، «گوموش بلاغی» اشاره کرد. این چشمه ها لطافت و تازگی دلچسبی را به این منطقه و همچنین شهرستان مراغه و تبریز بخشیده و در نهایت باعث آبیاری و سیراب ساختن چراگاه و باغ های موجود شده است.

آشنایی با دیدنی های طبیعی زیبای سهند

-دره های سهند

در قله های معروف رشته کوه سهند به نام های شکر داغ، درویشلر داغی، یانخ داغ، چماقلو داغ، قوچ گلی داغ دره های مصفا و خوش آب و هوای «شاه یوردی» و «بایندر» ایجاد شده اند که از دیدنی های سهند به شمار می روند. گفتنی است از شهر تبریز ۸ قله سهند با بلندی بیشتر از ۳۲۰۰ متر به خوبی مشهود می باشد.

همچنین در قسمت شمال شرقی سهند قلل بز داغی، متال داغی، قوچ گلی داغی، زری داغی، آت داغی، حرم داغی، جو داغی وجود دارند که منشا رودهای قپان چایی، کلقان چایی، چینی بلاغ چایی، بهادر چایی و تشکیل دهنده ی دره های با صفای سعید آباد چیچکلو و چینی بلاغ است. بیشتر این رودها پس از نشات گرفتن از قله ها و دره های نامبرده به حوضچه قزل اوزن و سپس به دریای خزر سرازیر می شوند. آبادی های چینی بلاغ، ثمر خزان و چیچکلو در مجاورت آنها واقع شده اند.

قله های شله سرداغی، گیرو داغی، دمیرلی داغی، پانیخ داغی، شیرشیر داغی ایجاد کننده ی دره های بار الی دره سی، توله سر دره سی، گین دره سی است، رودخانه های توله سر چای، لیقوان چای، بارالی چای از این منطقه سرچشمه گرفته و پس از افزوده شدن به آجی چای رود واقع در تبریز به دریاچه بزرگ ارومیه سرازیر می شوند. آبادی های مجاور و شکل گرفته اطراف کوهستان سهند آبادی لیقوان و ثمر خزان هستند.

در قسمت شمال غربی سهند قلل نوروز داغی، قشنار داغی، سلطان داغی، ارشد داغی، سنجر داغی، زینجاب داغی موجب شکل گیری دره هایی به نام کندوان دره سی، زینجاب دره سی، کندوان دره سی، آستاری دره سی، ارشد چمنی شده است که ۳ رودخانه اسکو چایی، کندوان چایی، زینجاب رود از این منطقه سرچشمه گرفته و در نهایت به دریاچه ارومیه سرازیر می گردند. آبادی های مجاور و نزدیک آن روستای کندوان است. معروف ترین رودخانه سهند را می توان «رودخانه مردق» نام برد.

آشنایی با جاذبه های زیبا و منحصر به فرد سهند

اقلیم آب و هوایی سهند تبریز

کوهستان سهند دارای جنگل نیست اما تمامی تن آن را علفزار و چراگاههای سرسبز پوشانده اند که اقلیم آن کوهستانی سردسیر است، به این صورت که دارای اقلیمی مرطوب و بارشی سرد با زمستان های نیمه خشک و بلند مدت و تابستان های معتدل دانسته اند. میزان بارش در این ناحیه ۳۰۰ – ۶۰۰ میلی متر تعیین می شود.

معرفی مکان های دیدنی و تماشایی سهند

شهر سهند

این شهر از جمله شهرهای تازه تاسیس آذربایجان شرقی می باشد که در قسمت شمال غربی اسکو قرار گرفته است، از نظر وضعیت جغرافیایی محل قرارگیری آن را می توان در فاصله ۲۰ کیلومتری جنوب غربی تبریز و در شهرستان اسکو، در مسیر آذرشهر و دامنه و دره های سرسبز رشته کوه سهند دانست. به دلیل موقعیت جغرافیایی اش این شهر دارای منظره ای دیدنی و چشم نواز بوده و آب و هوایی کوهستانی می باشد.

تاریخ شکل گیری شهر تازه ی شهند به پنجم تیر ۱۳۸۷ هجری شمسی باز می گردد، برای برطرف کردن مشکل مسکن و افزایش جمعیت تبریز این شهر جدید ایجاد گردید که از سوی مردم تبریز به خوبی پذیرفته شد.  در قسمت مرکزی شهر سهند قله ای وجود ندارد، اما دره های تورباغلی، شاه یوردی، بایندر ده سی سرچشمه رودخانه های مردق چای، قرانقو چای، صوفی چای است.

پیست اسکی سهند

این پیست را می توان از دیدنی های سهند و جاذبه های تفریحی تبریز دانست که در سمت جنوب شرقی تبریز با فاصله ای تقریبا ۲۷ کیلومتری از پلیس راه تبریز واقع شده است. در فصل زمستان این منطقه میزبانی اسکی دوستان و دیگر ورزش های زمستانی و همچنین افراد عاشق طبیعت بکر زمستانی را به تجربه می کند. قطر برف در این مکان برخی مواقع تا ۴ متر هم می رسد که از مزایای آن می توان به بهمن گیر نبودن آن اشاره کرد.

۲ بالابر تله اسکی با درازای ۱۲۰۰ متر وجود دارد. به مدت ۶ ماه برف های این پیست برای میزبانی از شما آماده هستند.

در فاصله ۵ کیلومتری پیست اسکی مرکز تفریحی و سکونتی به نام «شانلی» قرار گرفته که مشمول تعدادی ویلای کوهستانی می باشد. در روز جمعه های زمستانی اغلب جهت میل ناهار و نوشیدن چای سماور زغالی و سایر نوشیدنی ها در این مرکز جمع می شوند که توانایی رقم زدن خاطراتی زیبا و به یاد ماندنی را دارد. روستای ثمر خزان با طبیعتی چشم نواز و بکر و همچنین رودخانه ی پرآب در اطراف این پیست یکی دیگر از جاذبه های گردشگری طبیعی و تفریحی محسوب می شود.

آشنایی با جاذبه های گردشگری و تماشایی سهند

جاذبه های توریستی و زیبای سهند

روستای کهنمو

کهنمو از آبادی های استان آذربایجان شرقی واقع در دهستان سهند، بخش مرکزی شهرستان اسکو می باشد که تولید کننده ی بدون رقیب ابریشم در کشور بوده و فعالیت عمده اهالی آن ابریشم ریسی می باشد.

این روستا در دامنه رشته کوه سهند واقع شده که به دلیل همین موقعیت جغرافیایی دارای آب و هوایی مطبوع و دلچسب به خصوص در فصل تابستان بوده است و هرساله تعداد زیادی از توریست ها را به این منطقه می کشاند. از میوه های خوش طعم و مهم باغ های آن می توان به زردالو، سیب و گردو اشاره کرد.

محبوبیت و شهرت کهنمو علاوه بر آب و هوا و چشم انداز زیبایش، به وجود مرقد و زیارتگاه، و زادگاه ناصر الدین شاه قاجار در سال ۱۲۱۰ باز می گردد که موجب تبدیل شدن این روستا به جاذبه ی طبیعی، تاریخی و مذهبی شده است. پس از عبور از آبادی کهنمو وارد روستای کندوان خواهید شد.

عسل سهند

عسل یکی از خوراکی های طبیعی محبوب و خوش طعم، با خواص بسیار زیاد می باشد که از محصولات مهم برخی مناطق از جمله سهند به حساب می آیند، عسل سهند خوشمزه بوده و می توان آن را به عنوان سوغات پس از سفر گردشگری پرخاطره خود به این منطقه تهیه کنید.

آشنایی با مکان های گردشگری و تماشایی سهند

آشنایی با دیدنی های سهند

معرفی مکان های گردشگری و زیبای سهند

رشته کوه معروف سهند دارای یک کوه با همین نام و دو قله ی مرتفع و شناخته شده ی «جام» (۳۵۵۰ متر) و «سهند» (۳۵۱۳ متر) می باشد که « باتما نقلیچ مراغه، کورده ده، چیچکلو هشترود» آبادی های نزدیک و مجاور آن به حساب می آیند. در این مطلب به معرفی دیدنی های سهند همراه با شرح وضعیت جغرافیایی و آب و هوای آن که خود از جمله جاذبه های طبیعی و گردشگرپذیر این منطقه محسوب می شود، پرداختیم.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.