دسته ها
شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰

تاثیر پانسمان نانو و آشنایی بیشتر با ویژگی های آن

  • شقایق ایران دوست
  • ۵ فروردین ۱۴۰۰
  • ۰

پانسمان نانو کمک بسیار زیادی به شما می کند تا هزینه های ناشی از تعویص پانسمان های خود را کاهش دهید. در ادامه این مطلب شما را با آن ها آشنا می کنیم.

یکی از جدید ترین نوع پانسمان ها پانسمان نانو می باشد. این پانسمان توسط یکی از شرکت های دانش بنیان ساخته شده است و شما می توانید از این پانسمان ها برای ترمیم زخم ها و سوختگی های بدن استفاده کنید. این پانسمان ها یکی از اختراعاتی می باشد که به تازگی به نام ایران ثبت شده است.

پانسمان نانو

پانسمان نانو

باید بدانید که پانسمان های معمولی از سلولز تهیه می شوند و به پانسمان  های غیر جاذب معروف اند. یکی از انواع این پانسمان  ها گاز استریل است که بعد از ضد عفونی کردن آن را بر روی زخم و سوختگی قرار می دهند تا راه ورود میکروب ها به بدن را ببندند. این نوع پانسمان ها معمولا به زخم ها می چسبند و جدا کردن آن ها از زخم کمی دشوار و طاقت فرسا است. بنابراین دانشمندان تصمیم گرفتند پانسمانی را تهیه کنند که با استفاده از روش های جدید این مشکل را برطرف کند. این نوع پانسمان ها از پوشش نانوکریستال های نقره می باشد و دارای آنتی بیوتیک هایی است و می تواند بر همه باکتری های گرم مثبت و گرم منفی اثر داشته باشد و آن ها را از بین ببرد. اثربخشی این پانسمان ها باور نکردنی می باشد و بعد از این که ماده آنتی بیوتیک آن ها آزاد می شود از رنگ سبز تیره به سبز روشن متمایل به سفید تبدیل می شوند.

تاثیر پانسمان های جدید بر زخم ها

  • کالا چیو

تاثیر پانسمان های جدید

این پانسمان ها کاربرد بسیاری دارد و با توجه به ویژگی هایی که دارد می تواند سرعت بهبودی را بالا برده و نیاز شما را به مصرف پماد ها و آنتی بیوتیک ها از بین ببرد. این نوع پانسمان  ها که بر اساس فناوری های جدید ساخته شده اند دارای ویژگی های ضد میکروبی و ضد التهابی اند و لازم نیست که آن ها را زود به زود تعویض کنید زیرا خودشان اکسیژن مورد نیاز زخم را تامین می کنند. بیش تر از این نوع پانسمان ها برای درمان سوختگی استفاده می شود.

روش تولید و کارکرد

باید بدانید که این نوع پانسمان های جدید به روش احیا شیمیایی ساخته شده است. در واقع نانو ذرات نقره بر الیاف نایلونی انعطاف پذیر قرار داده شده است. زمانی که یون های نقره آزاد می شوند می تواند میکروب ها و باکتریایی هایی که در محل زخم وجود دارد را به راحتی از بین ببرد. در پانسمان نانو چون ذرات نقره به صورت آهسته و مداوم آزاد می شوند می توانند هر نوع ویروس و میکروب جدید را از بین ببرند بنابراین نیازی به استفاده زیاد از این مواد نمی باشد.

نانو پانسمان ها چگونه تولید می شوند؟

روش صحیح پانسمان زخم می تواند به شما کمک کند تا زخم شما سریع تر خوب شود ولی پانسمان های جدید که با استفاده از فناوری نانو ساخته شده است این امکان را به شما می دهد که تا چند روز از همان یک پانسمان استفاده کنید و برای تعویض پانسمان های خود دیگر نیازی به مراجعه به پزشک را نداشته باشید. در واقع این روش بسیار کاربردی تر می باشد و نیاز شما را به مواد شوینده و ضد عفونی کننده زخم از بین می برد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.