دسته ها
چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

سرسختی ذهنی چیست؟ و چطور به بالاترین سطح از آن دست یابیم؟

  • ساناز براتی
  • ۱ فروردین ۱۴۰۰
  • ۰

راز رسیدن به موفقیت ها و دستاوردهای ویژه استعداد نمی باشد، بلکه ترکیبی خاص از اشتیاق و پشتکار در فرد است. این موضوع همان چیزی است که سرسختی ذهنی نامیده می شود.

برای رسیدن به اهداف و دستاوردها افراد نیاز به تمرکز و آمادگی ذهنی دارند، استراتژی های آسان و قدرتمندی وجود دارند که کمک خواهند کرد تا فرد به بالاترین سطح از سرسختی ذهنی دست یابد.

سرسختی ذهنی چیست؟

ما در اطراف خود اشخاص موفق بسیاری را می شناسیم، افرادی مانند دوستانمان، همسایه مان و اشخاصی که در سراسر جهان از موفقیت ها و دست آوردهایشان با خبر شده یا در اینترنت در موردشان مطالبی را می خوانیم. تمام این افراد انسان هایی موفق هستند که بارها در مورد رازهای موفقیتشان فکر کرده ایم. هر فردی برای رسیدن به موفقیت رازهای خودش را دارد که با آن ها توانسته به موفقیت دست یابد. با این وجود بین تمام افراد موفق در جهان یک موضوع و راز مشترک وجود دارد، تمام این افراد دارای سرسختی ذهنی هستند.

سرسختی ذهنی چیزی است که هر فرد برای رسیدن به موفقیت ها و دست آورد ها به آن نیاز دارد. با توجه به مطالعات انجام شده سرسختی فکر یکی از موارد اصلی در رسیدن به موفقیت می باشد. خانم آنجلا داکورث در کتاب معروف خود با عنوان Grit اینطور نوشته است: راز رسیدن به موفقیت های برجسته و مهم، استعداد نمی باشد بلکه ترکیبی خاص از اشتیاق و پشتکار عامل رسیدن به موفقیت است. این دقیقا همان چیزی است که به آن سرسختی گفته می شود. سرسختی فکری نقش مهمی در رسیدن به هدف ها دارد.

سرسختی ذهنی برای دستیابی به موفقیت ها

در برخی از موارد افراد در مسیر رسیدن به خواسته های خود احساس خستگی می کنند و به جایی می رسند که موفقیت برایشان ناممکن جلوه می نماید. در چنین موقعیتی است که فرد امید خود را از دست داده و هدفش را رها می کند. از این رو می توانیم بگوییم سرسختی فکری همان توانایی چسبیدن به هدف در مواقعی است که شرایط سخت می شود و موانع نمایان می شوند. فقط اشخاصی می توانند از موانع عبور نمایند که مقدار سرسختی ذهنیشان زیاد باشد. افراد ممکن است خیلی راحت رویاهای خود را رها نمایند.

سرسختی و کمک به دستیابی به اهداف

موضوع مهم و خبر خوب در این مورد این است که فقط افراد خاصی از از این سرسختی بهره نمی برند، بلکه تمام افراد می توانند این ویژگی را در خود ایجاد نمایند و با تقویت آن به هدف های خود برسند. این سرسختی به افراد کمک خواهد کرد تا سخت کار کرده و به اهداف و آرزوهای بلند مدت خود برسند. این موضوع ویژگی های افراد موفق را به خوبی توضیح می دهد، به عنوان نمونه افراد موفق همواره سعی می نمایند تا خوشی و لذت را به تعویق انداخته و سخت کار کنند، این افراد در برابر وسوسه ها عالی عمل می نمایند و تمام تلاش آن ها برای غلبه بر ترس های خود انجام می دهند، شاید برایتان عجیب باشد که آدم های موفق هم بترسند یا از چه می ترسند، این افراد می ترسند اما شجاع هم هستند، که تفاوت بسیار زیادی بین این دو وجود دارد.

رسیدن به سرسختی فکری در افراد

برای رسیدن به سرسختی ذهنی باید تمرین کنید. به منظور تقویت این سرسختی باید قبل از هر چیز ذهنیتی مثبت داشته باشیم، بر روی دلیل کاری که می خواهید انجام دهید تمرکز نموده و از اشخاصی که در کنارتان هستند تا حمایتتان کنند، کمک بگیرد. برای رسیدن به این خواسته باید چند عادت که باعث ذخیره انرژی ذهنیتان می گردد را در خود ایجاد نمایید. با بکارگیری موارد زیر و رعایت آن ها می توانید به سرسختی ذهنی دست یابید.

همواره طوری عمل نمایید که گویی همه چیز تحت کنترل شما است

اغلب افراد گمان می کنند که شانس در موفقیت و شکست نقش بسیار بالا و مهمی داد، به عنوان نمونه اگر موفق شوند، می گویند شانس آوردیم و اگر با شکست روبه رو شوند می گویند بدشانسی گریبان گیرمان شده است. بیشتر اشخاص موفق هم ممکن است به نقش شانس در موفقیت ها و شکست هایشان توجه داشته باشند ولی فرقی که این افراد با افراد معمولی دارند این است که اشخاص موفق هیچوقت منتظر شانس نیستند و از سوی دیگر نگران بدشانسی ها نیز نمی باشند. این افراد به شکلی عمل می کنند که گویی موفقیت یا شکست به طور کامل در اختیارشان است، اگر به موفقیت برسند خودشان باعث شده اند و اگر هم شکست بخورند باز هم خودشان مسبب آن بوده اند.

  • کالا چیو

روش رسیدن به سرسختی ذهنی

اگر انرژی ذهنی خود را صرف نگرانی در مورد اتفاقات احتمالی در آینده نمایید، آنوقت انرژی کافی برای تلاش کردن ندارید و اتفاقات که مطلوبتان است رخ نخواهد داد، برعکس با صرف نکردن انرژی در مورد نگرانی های آینده اتفاقات مطلوب برایتان روی می دهد. درست است که شانس را نمی توان کنترل کرد اما می توانید خودتان را کنترل نمایید.

چیزهایی که نمی توان روی آن تاثیر داشت را کنار بگذارید

قدرت ذهنی در افراد مانند قدرت ماهیچه ای در آن هاست. انسانی با توانایی های نامحدود وجود نداشته، از این رو به این موضوع فکر کنید که قدرت ذهن هم محدود است، پس لازم نیست توان آن را برای چیزهایی صرف نمایید که تاثیری در آن ها ندارید. مثلا برخی از مردن دائم نگران مسائل سیاسی پیرامون خود هستند، برخی نیز نگران خانواده خود هستند، برخی دیگر نیز دغدغه ی گرم شدن گره زمین را دارند، هر چیزی که وجود دارد، شما به آن اهمیت می دهید و انتظار دارید که برای دیگران نیز مهم باشد.

اگر واقعا مسائلی هستند که نگران آن ها هستید، هر کاری که می توانید برای حل آن انجام دهید و آن را رها نمایید. دیگر نباید به آن فکر کنید، اگر فردی در خانواده مشکلی دارد به او گوش کرده و با او همدلی نمایید و اگر می توانید به او کمک کرده و کاری برایش انجام دهید، اگر نگران طبیعت نگران هستید رد پای خود را کمتر کرده و پلاستیک کمتری را مصرف نمایید و عادات های خوب را منتشر کنید. با انجام کارهایی که از دستتان بر می آید سهم خود را ادا کرده اید، باید خودتان را تغییر دهید و سعی در تغییر دیگران نداشته باشید زیرا آن ها تا نخواهند تغییری نمی کنند.

رسیدن به سرسختی فکری

از گذشته درس بگیرید، نه اینکه به خودتان پچسبانید

گذشته با ارزش است، می توانید از اشتباهات خود و همچنین اشتباهات دیگران درس گرفته و چیزهایی بیاموزید اما بعد باید آن را رها کنید. گفتن این موضوع بسیار آسان تر از انجام دادنش می باشد، ولی این موضوع به زاویه دید خود فرد نیز بستگی دارد. وقتی که دچار اشتباهی می شوید، باید آن را یک فرصت ببینید، برای یاد گرفتن چیزی که نمی دانید. اگر هم افراد دیگر اشتباهاتی را انجام می دهند، آن را فرصتی برای مهربانی، بخشش و درک متقابل بدانید.

سرسختی فکری چیست؟

دائما به گذشته فکر نکنید، زیرا گذشته نباید شما را محدود نماید، فقط باید به شما آموزش هایی را بدهد. به اشتباه خود فکر کنید و بینید چه موضعی باعث شده تا خوب پیش نرود، ولی اینکار را فقط برای این کار انجام دهید که ببینید دفعه بعد شما و دیگران چه عملی می توانید انجام دهید که کارتان اینبار درست انجام شود.

سرسختی ذهنی چیست؟

در شادی موفقیت های دیگران سهیم شوید

افراد زیادی وجود دارند که موفقیت را نوعی بازی با مجموع صفر در نظر می گیرند. یعنی اگر دیگری موفق است جایی برای موفقیت من وجود نخواهد داشت و من باید از موفقیت او ناراحت شوم. این اشخاص تصور می نمایند که درخشیدن کسی باعث می شود تا دیگران به چشم نیایند. عصبانی شدن از موفقیت های دیگران قاتل انرژی ذهنی می باشد، همان انرژی که می توانیم در جاهای بهتر از آن استفاده نماییم و بهترین استفاده را از آن ببریم، همان انرژی که برای سرسختی ذهنی به آن نیاز دارید. زمانیکه یک فرد کاری فوق العاده انجام دهد، این به این معنی نیست که شما نمی توانید این کار را انجام دهید، اتفاقا موفقیت آن فرد در حوزه خودش، می تواند مکمل موفقیت شما در حوزه فعالیت خودتان باشد. همواره سعی نمایید که افراد موفق را به طرف خود بکشید، حضور چندین فرد موفق در کنار هم می تواند باعث پیشرفت کلی شما شود. اگر انسان های ناموفق در اطرافتان باشند ممکن است شما را هم تا سطح خودشان پایین بکشند.

سرسختی ذهنی و دستیابی به اهداف

گله و شکایت ها را کنار بگذارید

کلماتی که استفاده می کنید بر خود و اطرافیانتان قدرت تاثیر گذاری دارند، فرقی نمی کند که مثبت باشند یا منفی، این کلمات قدرت خود را بر روی دیگران و خود شما اعمال می نمایند. نالیدن و شکایت کردن از اوضاعی که وجود دارد نه تنها باعث حل مشکل نمی شود بلکه همه چیز را بدتر خواهد نمود. از این رو اگر موضوعی خوب پیش نمی رود، وقت خود را برای ناله و شکایت تلف ننمایید، انرژی ذهنی خود را برای بهتر نمودن شرایط صرف نمایید. در عوض صحبت کردن در مورد اینکه چه چیزی خوب چیش نمی رود، در مورد این موضع صحبت نمایید که چه کارهایی را می توانید برای بهبود اوضاع انجام دهید، حتی اگر مجبور باشید با خودتان حرف بزنید.

در مورد اطرافیان و دوستان و همکاران خود نیز به همین روش عمل کنید، در عوض اینکه برای دیگران شانه ای برای گریه کردن باشید از آن ها بخواهید که ناله و شکایت را کنار بگذارند. آن ها را متوجه نمایید که دوستان خوب باید به هم کمک کنند تا مشکلات شان رفع شود نه اینکه با هم بنشینند و ناله و شکایت کنند.

دست یابی به سرسختی فکری

به فکر تاثیر گذاشتن روی دیگران نباشید

فردی که شما را به دلیل لباس ها، اتومبیل و دارایی و یا موقعیت شغلی تان دوست دارد؛ در حقیقت اشیای متعلق به شما را دوست داشته نه خود واقعی تان را، از این رو انرژی ذهنی خود را صرف این افراد نکنید. چنین ارتباطاتی بسیار سطحی بوده و غیر واقعی هستند، از این رو خودتان باشید و به این فکر نکنید که چطور بر روی دیگران تاثیر بگذارید تا به شما علاقه مند شوند. آن چیزی که باعث شادی شما می شود، به وجود آمدن روابط واقعی با دیگران است. زمانی که ذهن خود را از این اشخاص راه سازید، انرژی ذهنی بیشتری برای افراد با اهمیت در زندگی خود خواهید داشت.

سرسختی فکر و رسیدن به هدف

حساب موهبت هایتان را داشته باشید

هر شب قبل از خوابیدن و خاموش کردن چراغ ها، چند لحظه صبر کنید و در آن لحضه ها نگرانی درمورد نداشته های خود را کنار گذارید. در مورد چیزهایی که دیگران دارند و شما ندارید فکر نکنید. در عوض به داشته های خود فکر کرده و در این مورد شکرگذاری نمایید.

سرسختی ذهنی برای رسیدن به موفقیت

زمانی که بتوانید این خصوصیات در خود تقویت نمایید، انرژی ذهنی ای که تا به حال هدر داده بودید بر خواهد گشت و ذخیره می شود. حال هر اندازه که با مشکلات مواجه شوید باز هم با انرژی بالایی پیش رفته و به هدفتان می رسید، این همان سرسختی ذهنی است که با چند روش ساده می توانید به آن برسید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.