دسته ها
شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

امید درمانی چیست؟ چطور امید ایجاد کنیم؟

 • سمیه نیک فرجام
 • ۲۲ اسفند ۱۳۹۹
 • ۰

امید درمانی یکی از شیوه های روان درمانی موثر است که به افراد کمک می کند تا میزان امیدواری در زندگی را افزایش دهند این شیوه درمانی دارای سه مولفه اساسی است که در صورتی که فرد این مولفه را داشته باشد می تواند به امیدواری برسد این مولفه ها شامل هدفمندی، برنامه ریزی و تناسب برنامه با توانایی ها می باشد.

امیدواری، چرخ محرک در زندگی انسان است افرادی که در زندگی و در مواجه با مشکلات امیدوارانه رفتار می کنند به درستی به معنای زندگی پی برده اند امروزه برای درمان بسیاری از مشکلات روحی و روانی به افراد توصیه می شود تا سطح امیدواری به زندگی خود را ارتقا دهند به این شیوه درمانی امید درمانی گفته می شود. این شیوه دارای یک رویکرد روانی است که به فرد کمک می کند به زندگی خود هدف بدهد مهم ترین عناصر تشکیل دهنده این شیوه هدف داشتن در زندگی، داشتن یک برنامه ریزی درست برای رسیدن به اهداف، تناسب برنامه با توانایی ها و انرژی مثبت است این عوامل کمک می کنند تا فرد مشکلات روحی و روانی خود را فراموش کند همچنین موجب می شود تا فرد به اضطراب و نگرانی های خود غلبه داشته باشد با وجود امیدواری در زندگی افراد دارای سطح اعتماد به نفس بالایی هستند آن ها می توانند احساس رضایت از زندگی داشته باشند و به عزت نفس نسبی دست پیدا کنند. ان رویکرد روانشناسی از جهات مختلفی می تواند زندگی فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد و در این بخش به بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

آشنایی با امید درمانی:

امید به چه معنا است؟ امید داشتن حاکی از احساسی درونی در فرد است که موجب می شود فرد به آنچه که دلش می خواهد دست پیدا کند طبق این امر امیدواری به احساسی تلقی می شود که مبتنی بر تفکرات خود فرد است و از درون او نشات می گیرد افرادی که می خواهند در زندگی امیدوارتر شوند باید به یک نقطه هدف دست پیدا کنند و برای رسیدن به این هدف برنامه ریزی داشته باشند بنابراین امیدواری دارای پایه و اساس است و برگرفته از دلیلی می باشد.

امیدواری در زندگی

چگونه امید را ایجاد کنیم؟

یکی از سوال های اساسی و مهم در این زمینه این است که چگونه می توانیم به امیدواری در زندگی برسیم؟ با توجه به مطالب فوق امیدواری برگرفته از ۳ مولفه اساسی است هر یک از این مولفه ها می تواند بخش هایی از زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد این مولفه ها شامل موارد زیر می باشند:

 • داشتن هدف ذهنی معین و مشخص
 • داشتن برنامه ریزی برای دستیابی به اهداف
 • تعیین برنامه ها بر اساس استعداد و توانایی ها

هر سه این مولفه ها ایجادکننده امید در زندگی هستند همچنین زمانی که یکی از این مولفه ها وجود نداشته باشد فرد نمی تواند احساس رضایت و امیدواری کند اما در این میان عواملی نیز وجود دارند که می تواند سطح امیدواری افراد را پایین بیاورند و آن را تحت تاثیر خود قرار دهد یکی از این عوامل این است که فرد راه حل هایی برای رسیدن به هدف در ذهن خود ندارد همچنین ممکن است این افراد توانایی لازم برای رسیدن به اهداف خود را نیز ند داشته باشند.

امید داشتن

تاثیرات امید در زندگی:

نقش امید در زندگی و تاثیر ان در موفقیت شما چقدر است؟ امید در زندگی می تواند بخش های مهم و موثری از زندگی را تحت تاثیر خود قرار دهد امیدواری موجب قعالیت و پویایی در زندگی خواهد شد افراد می تواند از طریق امید به یک هدف در زندگی برسند و برای آن برنامه ریزی کنند افرادی که دارای امید هستند در راه رسیدن به هدف ممکن است مشکلات زیادی را تجربه کنند اما هیچ گاه ناامید نمی شوند و دست از تلاش برنمی دارند. امیدواری در شرایط سخت به فرد انگیزه می دهد و او را از نگرانی می رهاند امید داشتن بیماری های روحی و روانی را از فرد دور می کند و موجب افزایش اعتماد به نفس در فرد می شود.

علت های از بین رفتن امید:

 دلیل ناامید شدن در زندگی متعدد است همانطور که پیش از این اشاره کردیم امید بر اساس سه مولفه در زندگی فرد ایجاد می شود و هر زمانی که یکی از این سه مولفه ها در زندگی فرد وجود نداشته باشد فرد دچار ناامیدی می شود هدفمندی، برنامه ریزی ذهنی و داشتن توانایی اجرایی این سه مولفه هستند از سوی دیگر دیدگاهی که فرد نسبت به زندگی دارد می تواند عامل تعیین کننده ای باشد و نقش مهمی در ایجاد ناامیدی دارد اما جالب است بدانید که این مولفه ها در سه بعد جا می گیرند.

 • درونی یا بیرونی: زمانی که فرد مسولیت کارها را به عده می گیرد دارای احساسات درونی است و بالعکس
 • پایدار یا جزئی: دیدگاه فرد درباره اینکه شرایط ثبات است یا متغییر؟
 • کلی یا اختصاصی: شرایط زندگی در همه حال به همین شکل است یا تنها مخصوص این جنبه می باشد

چگونه امید درمانی کنیم

شیوه های درمانی:

حال بهتر است تا درباره شیوه ها و تکنیک های امید درمانی توضیح دهیم این شیوه در حقیقت به دنبال است که با ایجاد امیدواری در زندگی فرد بتوان تغییراتی را در زندگی اوایجاد کرد این تغییرات اغلب مثبت هستند و بخش های مهمی از زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهند. در این شیوه درمانی به تکنیک های زیر توجه زیادی می شود.

 • قاصدک 24
 • کالا چیو

شرایط سخت را یک چالش بدانید:

شرایط سخت در زندگی زمانی قابل قبول هستند که آن را همانند یک چالش بدانید چالشی که با تلاش و توانایی خود می توانید از آن عبور کنید افرادی که شرایط سخت را برای خود بزرگ و غیر قابل حل می کنند اغلب نمی توانند بر شرایط تسلط پیدا کنند و در آن نفوذ داشته باشند. در جلسات درمانی به فرد کمک می شود تا بتواند بر شرایط سخت زندگی غلبه کند و به آن ها همانند یک چالش نگاه کند که با فکر کردن می توان به آن رسیدگی کرد.

امید به زندگی

آموزش سه مولفه:

سه مولفه اساسی که در این مبحث  به آن ها اشاره کردیم از اهمیت زیادی برخوردار هستند و باید به آن ها توجه شود این سه موله را با تکرار و تمرین می توان در فرد تثبیت کرد همچنین این افراد باید تحت حمایت قرار بگیرند. این شیوه از راه های افزایش امید به زندگی می باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.