دسته ها
شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

آشنایی با بیماری کرون و نحوه مقابله با آن

 • مهتاب علی پناه
 • ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
 • ۰

یکی از انواع بیماری های التهابی روده بیماری کرون است که بنا به دلایل مختلفی رخ می دهد و با نشانه هایی نیز همراه است که در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با این بیماری آشنا کنیم تا در مورد آن اطلاعات کافی به دست آورید.

این نوع بیماری التهابی روده به التهاب دستگاه گوارش منجر می شود که امکان درگیر کردن هر قسمت از آن وجود دارد که اغلب کولون که قسمتی از روده بزرگ می باشد و روده کوچک را گرفتار می کند و سبب بروز علائمی در فرد می شود که این التهاب در افراد با یکدیگر متفاوت می باشد و اغلب به لایه های عمقی بافت روده گسترش پیدا می کند، در ادامه مطلب شما عزیزان را با بیماری کرون بیشتر آشنا خواهیم کرد. بنابراین اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که هیچ اطلاعاتی در مورد این بیماری ندارید پیشنهاد می کنیم تا پایان مطلب همراه ما باشید.

آنچه در مورد بیماری کرون باید بدانید

آنچه باید در مورد بیماری کرون بدانید

این بیماری ناتوان کنند و هم دردناک است که در برخی موارد امکان دارد به عوارض تهدید کننده زندگی منجر شود، اگر چه به منظور درمان این بیماری روش قطعی وجود نداشته اما جهت کاهش علایم و بهبود طولانی مدت روش هایی وجود دارد و نشانه های این بیماری از خفیف تا شدید می باشد که در اغلب موارد کم کم پیشرفت می کند اما در برخی موارد به شکل ناگهانی ظاهر می شود.

اولین نشانه های کرون

 • تب
 • خستگی
 • اسهال
 • زخم در دهان
 • مشاهده خون در مدفوع
 • کاهش اشتها و از دست دادن وزن
 • کرامپ و درد شکمی
 • درد یا خارج شدن ترشحات ناشی از التهاب در نزدیکی یا اطراف مقعد از طریق فیستول
 • احساس نیاز مکرر به دفع مدفوع
 • احساس خالی نبودن روده بعد از دفع مدفوع

 در برخی موارد ممکن است این علایم مشابه بیماری های دیگری مانند : ناراحتی معده، حساسیت و یا مسمومیت غذایی هستند که بهتر است با بروز این نشانه ها به منظور تشخیص دقیق به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

علایم کرون در افرادی که دچار نوع شدید آن هستند

 • التهاب کبد یا مجاری صفراوی
 • التهاب چسم ها و مفاصل
 • التهاب پوست

آشنایی با نشانه های کرون

عواملی که خطر ابتلا به کرون را افزایش می دهد.

نژاد : با وجود اینکه این بیماری تمام نژاد را به خود گرفتار می کند اما خطر ابتلا به آن در افراد سفید پوست و یهودیان اروپای شرقی بیشتر می باشد و البته شیوع این بیماری در بین سیاه پوستانی که در انگلستان و شمال آمریکا زندگی می کنند رو به افزایش می باشد.

سابقه خانوادگی : آن دسته از افرادی که یکی از نزدیکان شان به این بیماری گرفتار شده است احتمال ابتلا به آن بیشتر می باشد.

سن : این بیماری در هر سنی فرد را به خود درگیر می کند اما احتمال مبتلا شدن در افراد بالا سی سال بیشتر می باشد.

استعمال سیگار : احتمال مبتلا شدن به کرون در افراد سیگار بیشتر از دیگران است.

 • کالا چیو

محل زندگی : برخی از افرادی که در کشور های صنعتی یا مناطق شهری ساکن هستند به دلیل فاکتور هایی از جمله : رژیم غذایی با چربی زیاد و یا مصرف غذا های فرآوری شده به احتمال بیشتر دچار این بیماری می شوند.

مصرف دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی : دارو های ضد التهابی مانند : دیکلوفناک، ایبوپروفن، ناپروکسن و دارو های دیگر اگر چه سبب بروز این بیماری نخواهد شد اما با ایجاد التهاب در روده به بدتر شدن این بیماری منجر خواهد شد.

عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به کرون

آشنایی با انواع کرون

همانطور که گفته شد نشانه های بیماری کرون در هر فردی با یکدیگر متفاوت می باشد و کرون دارای انواع مختلفی است که هر یک دارای علائمی نیز می باشد که عبارتند از :

ایلئوکولیت :

این نوع از رایج ترین نوع کرون می باشد که قسمت انتهایی روده کوچک موسوم به ایلئوم و روده بزرگ موسوم به کولون را به خود گرفتار می کند و نشانه هایی آن عبارتند از : کاهش وزن قابل توجه، اسهال و پیچش شکم و درد در قسمت میانی و یا سمت راست قسمت پایین شکم.

ایلئیت :

این نوع از کرون فقط ایلئوم را به خود گرفتار کرده و نشانه های آن مشابه ایلئوکولیت می باشد که در موارد شدید تر آبسه های ملتهب در سمت راست یک چهارم پایینی شکم به وجود می آید.

بررسی انواع کرون

ژزنوایلئیت :

این نوع از کرون زیاد رایج نمی باشد و تنها نیمه بالایی قسمت میانی روده کوچک موسوم به ژژنوم را به خود گرفتار می کند و علایم آن شامل : اسهال، در موارد شدید ایجاد فیستول و التهاب بعد از دوره های طولانی و همچنین درد و پیچش خفیف و یا شدید شکمی پس از هر وعده غذایی می باشد.

کرون معده ای روده ای :

این بیماری، معده و قسمت ابتدایی روده کوچک موسوم به دئودنوم درگیر کرده و نشانه های آن عبارتند از : کاهش وزن، کاهش اشتها، استفراغ و تهوع.

کرون کولیتی :

این بیماری فقط روده بزرگ را درگیر کرده و علایم آن شامل : خونریزی مقعد، اسهال، ضایعات پوستی، درد مفاصل و بیماری های اطراف مقعد از مانند : زخم ها، آبسه و فیستول می باشد.

انواع کرون و علایمی که به همراه دارند

راه های جلوگیری از کرون

داشتن سبک زندگی مناسب و تغییر در رژیم غذایی نقش مهمی در کنترل نشانه ها این بیماری ایفا می کند که برخی از این روش های عبارتند از:

۱. مصرف لبنیات را محدود کنید.

۲. از غذاهایی که دارای چربی کم هستند استفاده کنید.

۳. اگر استفاده از غذا های خام و همچنین سبزیجات سبب تشدید علایم تان می شود مصرف آن را کمتر کنید.

۴. از مصرف غذاهای تند،کافئین و الکل پرهیز نمایید.

۵. تعداد وعده های غذایی تان را افزایش داده و در حجم کم غذا مصرف کنید.

۶. به میزان فراوان آب بنوشید.

۷. از کشیدن سیگار خودداری نمایید.

۸. استرس را با انجام ورزش های مناسب مدیریت کنید

نکته : به منظور انتخاب بهترین رژیم غذایی بهتر است به متخصص تغذیه مراجعه نمایید.

راه های پیشگیری از کرون

روش های درمان کرون

اگر چه درمان خاصی برای این بیماری وجود نداشته اما روش های درمان مختلفی وجود داشته که می توان اقدام به کنترل این بیماری کرد تا نشانه های آن کاهش پیدا کند که برای درمان آن معمولا دارو های ضد التهاب و ضد اسهال مورد استفاده قرار گرفته می شود و در موارد شدید تر دارو های بیولوژیک هستند که به منظور درمان از سیستم ایمنی بدن استفاده می شود که البته بسته شدت بیماری، سابقه بیماری، طریقه پاسخگویی شما به درمان و علایم این بیماری در شما، نوع دارو در افراد با یکدیگر متفاوت می باشد و در صورتی که با تغییر سبک زندگی و روش های درمانی غیر تهاجمی بهبود در فرد مشاهده نشد امکان دارد که عمل جراحی بر روی فرد انجام شود.

راه های تشخیص بیماری کرون

انجام یک آزمایش به تنهایی راه تشخیص کرون نمی باشد و امکان دارد پزشک گوارش آزمایشات مختلفی را از بیمار بخواهد تا انجام دهد که عبارتند از :

 • آزمایش خون
 • آزمایش مدفوع
 • آندوسکوپی
 • کولونوسکوپی
 • آم آر آی و سی تی اسکن

امکان دارد پزشک از بیمار بخواهد که این آزمایشات را چند بار انجام دهد تا بافت آسیب دیده را پیدا کرده و نحوه پیشرفت آن بیماری را مشخص نمایید.

روش های تشخیص بیماری کرون

کرون در کودکان و نوجوانان

اگر چه این بیماری بیشتر در بزرگسالان دیده می شود اما در کودکان نیز می تواند بیماری التهاب روده به وجود آید که در کودکان و نوجوانان بیشتر روده بزرگ را به خود گرفتار می کند و درمان آن از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا، در غیر اینصورت سبب ضعیف شدن استخوان ها و تاخیر در رشد می شود و به دلیل اینکه دارو ها کرون سبب بروز عوارض جانبی در کودکان می شود لذا، حتما به منظور پیدا کردن یک روش درمانی مناسب حتما با پزشک متخصص همکاری لازم را انجام دهید.

ضمن سپاس از همراهی شما دوستان عزیز، در پایان به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم به منظور دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری ها می توانید بر روی لینک کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.