دسته ها
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

نگاهی به خواص گیاه ناخنک و موارد مصرف دارویی این گیاه

 • ساناز براتی
 • ۲۹ اسفند ۱۳۹۹
 • ۰

گیاه ناخنک دارای ظاهری هلالی شکل بوده و خشک شده آن بسیار معطر است، این گیاه در طب سنتی جایگاه خاصی داشته و از خواص مفیدی بهره برده است که در این مطلب به معرفی آن خواهیم پرداخت.

گیاه ناخنک یکی از انواع گیاهان دارویی می باشد که تمام قسمت های گیاه خشک شده یا گل های آن مورد استفاده قرار می گیرند، این گیاه بسیار معطر بوده و میوه ای هلال شکل دارد، برای آشنایی با خواص مختلف گیاه ناخنک در این مطلب همراه ما باشید.

خواص دارویی گیاه ناخنک

ناخنک از دسته گیاهان دارویی بوده که بسیار معطر می باشد. این گیاه دارای ظاهری شبیه به یونجه و شنبلیله دارد و دلیل اینکه به آن ناخنک می گویند میوه این گیاه است که شبیه به هلال می باشد و شبیه به سر ناخن چیده می شود. این گیاه علاوه بر ناخنک دارای نام های دیگری مانند ناخنه، شبدر عطری، یونجه زرد، صابع الملک، گیاه قیصر، شاه افسر، اکلیل الملک می باشند، تمام قسمت های خشک شده گیاه و یا گل های خشک شده آن برای مصارف دارویی استفاده می شوند. گیاه ناخنک اغلب در مزارع، مکان های مرطوب، سواحل رودخانه ها و کنار جاده ها در قسمت های مختلف اروپا رشد می کند. در حقیقت گیاه ناخنک بومی کشور انگلستان می باشد اما در نواحی شمالی ایران، اطراف تهران، قلهک، آبگرم، آذربایجان، بلوچستان، تبریز و لاهیجان نیز رشد می کند. به منظور استفاده دارویی زمانی که گیاه دارای گل است آن را جمع آوری می نمایند و در سایه حرارت کمتر از ۴۰ درجه سانتی گراد آن را به تدیج و کم کم خشک می کنند.

برخی از مهمترین خواص گیاه ناخنک

خشک کردن این گیاه نباید خیلی سریع انجام شود، زیرا ترکیبات معطر گیاه فقط آهسته و در زمان خشکاندن به مرور و آهستگی افزایش خواهد یافت. ترکیب مهم شیمیایی موجود در این گیاه کومارین نام دارد که در حین فرایند خشک شدن گیاه آزاد می گردد، این گیاه از لحاظ خواص دارویی شبیه به گیاه بابونه و فراسیون می باشد و می توان از آین گیاهان در مواقع لزوم به عنوان جانشین استفاده نمود. برای بررسی بیشتر گیاه ناخنک و آشنایی با خواص آن در این مطلب همراه ما باشید.

از خاصیت های گیاه ناخنک

تاریخچه گیاه ناخنک

اینکه گیاه چه زمانی وارد ایران شده است مشخص نیست، آنگونه که مورخین عنوان کرده اند اکلیل کوهی یا همان ناخنک از گذشته دور مورد توجه اعراب بوده است و نقوش زیادی از آن بر روی مقبره های مصر دیده می شود. همچنین در کشور ایتالیا این گیاه را مقدس می شناسند و از برگ های خشک آن به عنوان چاشنی در غذا استفاده می کنند. نام علمی اکلیل کوهی یا ناخنک رز مارینوس یعنی شبنم دریا می باشد، دلیل انتخاب این نام این است که زیستگاه طبیعی ناخنک بیشتر در نواحی ساحلی می باشد. در یونان باستان مردم بر این عقیده بوده اند که گیاه ناخنک ذهن را تقویت کرده و حافظه را بهبود می دهد از این رو دانشجویان یونانی در زمان امتحان تاج گلهایی از اکلیل کوهی را دور سر خود می پیچیده اند.

خواص متفاوت گیاه ناخنک

 • آرون گروپس

همچنین از گیاه ناخنک برای حفظ خاطره استفاده می شده و در تشریفات تدفین، عزاداران شاخه هایی از اکلیل کوهی تازه را بر روی مقبره ها قرار می داده اند تا فرد فوت شده فراموش نگردد. در مراسم شادی و عروسی ها نیز این گیاه نشان از وفاداری داشته و شاخه هایی از آن در بین دسته گل عروس چیده می شده است. از گذشته خیلی دور طبیبان از گیاه ناخنک برای درمان سردرد استفاده می کرده اند، همچنین از روغن این گیاه در گذشته به منظور درمان نقرس و دردهای عضلانی استفاده می شده و یکی از مهمترین اجزای داروی معروف آب مجارستان را تشکیل می داده است. این معجون زندگی الیزابت ملکه مجارستان را که دچار رعشه و فلج دست و با شده بود را نجات داده و سلامت او را بازگردانده بود. در طی قرن پانزدهم مردم شاخه هایی از گیاه ناخنک را در سر در خانه های خود می سوزاندند تا از مرگ سیاه یا همان طاعون در امان بمانند، همچنین از این گیاه در جنگ جهانی دوم این گیاه را با سرو کوهی در بیمارستان های فرانسه می سوزاندند تا از بروز عفونت جلوگیری شود.

خواص مهم گیاه ناخنک

پیشگیری کننده از غلظت خون

غلیظ شدن خون سبب لخته شدن خون و بسته شدن رگ های خونی می گردد، این مشکل می تواند به حمله قلبی بیانجامد، اشخاص سیگاری به خاطر مصرف دود نسبت به دیگران بیشتر در معرض غلظت خون قرار خواهند گرفت. ناخنک یکی از گیاهان موثر و مفید برای درمان غلظت خون می باشد، این گیاه به رقیق کردن خون کمک می کند و قابلیت نفوذ پذیری مویرگ ها را کاهش خواهد داد. بعلاوه این گیاه از تشکیل لخته خون و حملات قلبی نیز تا حد بلایی پیشگیری می کند. مصرف دمنوش این گیاه می تواند قولنج و گرفتگی های عضلانی را نیز بهبود دهد.

بعضی خاصیت های گیاه ناخنک

تسکین دهنده دردهای عصبی

از دیگر خواص گیاه ناخنک تسکین دهندگی دردهای عصبی می باشد، گیاه ناخنک باعث آرامش اعصاب خواهد شد، در نتیجه با استفاده از این گیاه روح و روان آرامی خواهید داشت و خواب بهتری را تجربه می کنید. از طرفی گیاه ناخنک باعث تنظیم ضربان قلب خواهد شد و از استرس و اضطراب پیشگیری خواهد نمود. حال اگر دائما دچار سردردهای عصبی می شوید با استفاده از گیاه ناخنک می توانید این مشکل را بهبود دهید.

خاصیت های مهم گیاه ناخنک

درمان کننده مشکلات بانوان

 وجود استرس باعث عقب افتادگی قاعدگی خواهد شد که موضوعی است غیر قابل انکار، گیاه ناخنک باعث می شود تا نامرتب بودن قاعدگی در زنان درمان شود. بعلاوه با برطرف کردن عفونت های مجرای ادراری باعث کاهش درد در زمان قاعدگی خواهد شد. از دیگر خاصیت های گیاه ناخنک برای خانم ها رفع اختلالات یائسگی می باشد، زنانی که در سنین یائسگی قرار دارند با مصرف صبح و عصر از جوشانده ناخنک می توانند باعث بهبودی مشکل خود شوند.

خاصیت و ویژگی های گیاه ناخنک

پیشگیری از سنگ کلیه

از دیگر خاصیت های ناخنک می توان به پیشگیری از سنگ کلیه اشاره نمود. گیاه ناخنک باعث افزایش تعداد دفعات ادرار می شود از این رو با داشتن تحریک بیشتر از شکل گرفتن سنگ کلیه در امان خواهید بود. در صورتی که دچار سنگ کلیه کوچک شده اید، با مصرف جوشانده ناخنک در طول روز سه مرتبه به دفع سنگ های ریز کلیه و مثانه خود کمک کنید.

خواص مختلف گیاه ناخنک

تسکین دهنده درد

از دیگر خواص گیاه ناخنک تسکین دهندگی دردهای روماتیسمی و دردهای مفصلی می باشد. با استفاده از روغن ناخنک که در عطاری ها وجود دارند می توانید مشکل خود را حل نمایید. روغن ناخنک را بر روی محل مورد نظر خود بمالید تا وقتی که کاملا بهبود یابید. همچنین می توانید به منظور رفع دردهای رماتیسمی دو قاشق از ضماد ناخنک را در نصف لیوان عرق دارچین برای ۱ ساعت بگذارید تا بماند، بعد از خیس خوردن مواد را بر روی محل مورد نظر خود قرار داده تا بهبود یابد. در صورتی که این عمل را در زمان شب و قبل از خوابیدن انجام دهید بهتر بوده و سریعتر بهبود خواهید یافت.

معرفی خاصیت های گیاه ناخنک

درمان کننده ناراحتی طحال

درمان و کمک به بهبود ناراحتی های طحال یکی دیگر از انواع خاصیت های گیاه ناخنک می باشد. برای بهره برده از این خاصیت بایستی حدود ۱۰ گرم از گیاه ناخنک را با حدود ۵ گرم افسنطین مخلوط کرده و بعد آنها را به یک لیوان آب اضافه نمایید و بگذارید تا بجوشد. مصرف روزانه دو مرتبه از این جوشانده در بین وعده های غذایی مفید بوده و بعد از مدتی ناراحتی طحال را رفع خواهد کرد.

بررسی خواص گیاه ناخنک

رفع کننده خلط سینه

دمنوش ناخنک بسیار مفید در درمان خلط سینه می باشد، از این رو در صورتی که در فصل سرما دچار سرماخوردگی و خلط سینه شدید می توانید این دمنوش را مصرف کرده و نتایج مثبت آن را ببینید. گیاه ناخنک علاوه بر رفع خلط سینه می تواند خلط بلغم و صفرا را نیز از بین برده و باعث سلامت بدن شود.

مفید در زیبایی پوست

همانطور که تا حدودی اشاره شد یکی از خواص گیاه ناخنک تصفیه کنندگی خون می باشد، از این رو می تواند باعث پیشگیری از به وجود آومدن جوش و دمل شود. در صورتی که پوست خود را با جوشانده گیاه ناخنک شست و شو دهید، بعد از مدتی پوست زیباتری را خواهید دید. به منظور تهیه کردن جوشانده ناخنک برای پوست ۳۰ گرم از مغز گیاه را با حدود ۵ گرم بادیان و ۵ گرم بسفایج و ۵ گرم گیاه آویشن شیرازی ترکیب نموده و بعد حدود یک لیتر آب به آن اضافه کرده و بگذارید تا حدود ۱۰ دقیقه بجوشد. دمنوش را از صافی رد کرده و پس از خنک شدن پوستتان را با آن بشویید.

خاصیت های گیاه ناخنک

درمان کننده سردردهای میگرنی

یکی دیگر از خواص مفید گیاه ناخنک درمان سردرد و سرگیجه می باشد. برای رهایی از سردرهای شدید و میگرنی می توانید ضماد تهیه شده از ناخنک و روغن گل سرخ را با هم ترکیب نموده و آن را با سرکه مخلوط نمایید، حالا این ترکیب را در زمان شب روی سر خود گذاشته و روسری بپوشید. همچنین می توانید برای رفع سردرد و سرگیجه سر خود را با دم کرده گیاه ناخنک بشویید، جالب است که بدانید این عمل فرد را از مبتلا شدن به آلزایمر و سکته مغزی در امان نگه خواهد داشت.

افزایش دهنده شیر مادر

مصرف ناخنک توسط زنان باردار باعث خواهد شد تا آنها شیر زیادی برای نوزادشان داشته باشند. بعلاوه به خاطر داشتن خاصیت پاکسازی کبد اگر مادران این گیاه را مصرف کنند، خواص آن وارد شیر شده و زردی نوزاد نیز درمان خواهد شد. علاوه بر این موارد گیاه ناخنک باعث افزایش اسپرم در مردان خواهد شد، برای این خاصیت باید دمنوش را خنک به همراه عسل و انجیر مصرف کنند.

خاصیت های مفید گیاه ناخنک

فوائد گیاه ناخنک در طب سنتی و روش مصرف آن

علاوه بر موارد گفته شده در بالا گیاه ناخنک دارای خواص زیر نیز می باشد.

 • در صورتی که ۸ گرم از دانه های ناخنک را کوبیده و با ۲۰ گرم عسل مخلوط نموده و هر صبح و شب با جوشانده آن در حمام بخور نمایید و بعد از حمام نمودن نیز آن را بر محل مورد نظر بمالید باعث درمان فلج
 • دمکرده انجیر با ناخنک را صاف کرده و با عسل مخلوط نمایید و بخورید. این ماده مدر و قاعده آور بوده و به منظور زیاد شدن ترشح شیر و اسپرم مفید است.
 • مصرف ۱۲ گرم از عصاره ناخنک به همراه تخم آن با دوشاب به منظور ورم آلات داخل شکم مفید می باشد.
 • مصرف ۱۲ گرم از عصاره ناخنک با زعفران به منظور تسکین ضربان تمام اعضا بدن مفید می باشد.
 • به منظور پیشگیری از ریزش مو مالیدن اسانس ناخنک موثر خواهد بود.
 • هر روز با آب جوشانده آن سر را ماساژ دهید تا شوره های سر را برطرف نماید.
 • ۱۰۰ گرم از ناخنک را در یک لیتر آب بجوشانید و با آن مفاصل خود را درمان نمایید، درد مفاصل درمان خواهد شد و ورم های سفت و مزمن را تحلیل می برد.

انواع خاصیت گیاه ناخنک

مضرات مصرف گیاه ناخنک

گیاه ناخنک دارای خواص مختلف و مفیدی برای سلامت بدن می باشد، با این وجود عوارض احتمالی را ممکن است به دنبال داشته باشد. برخی از افراد گرم مزاج با مصرف این گیاه ممکن است دچار استفراغ و حالت تهوع گردند. از این رو افراد گرم مزاج بهتر است خودسرانه دست به مصرف ناخنک نزنند. آقایانی که بیش از حد ناخنک استفاده نمایند به بیضه هایشان آسیب وارد خواهد شد، بهتر است مردان این گیاه را با مویز، انجیر و عسل مصرف نمایند. برای مصرف درست باید ۱۰ گرم از تخم آن و همچنین ۸۰ گرم از عصاره آن را مصرف کنند مصرف بیش از حد می تواند به بدن آسیب برساند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *