دسته ها
شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰

کشور عمان و انچه که باید درباره این کشور بدانید

  • ملیحه بال افکن
  • ۸ بهمن ۱۳۹۹
  • ۰

بهتر است بدانید که کشور عمان امروزه از لحاط گردشگری در صدر سایر کشور های جهان قرار گرفته و در این مقاله سعی داریم شما را با خصوصیات و برخی از جاذبه های گردشگری آن آشنا نماییم با ما همراه باشید.

به طور کلی کشور عمان سرزمینی است که در بخش چنوب غربی قاره آسیا یعنی در شرق جزیره العرب و شرق کشور عربستان واقع شده و امروزه به دلیل قرار گرفتن در بخش جنوبی تنگه هرمز اهمیتی استراتژیک یافته است. در واقع این کشور زیبا پیش از اینکه به صورت کامل استقلال پیدا کرد توانست تا زمینه های قدرت و گردشگری را در خود ایجاد نماید.

آشنایی با کشور عمان

بهتر است بدانید که کشور عمان در واقع با نام رسمی سلطان نشین عمان نوعی کشور پادشاهی است که در شرق شبه جزیره عربستان واقع شده است. پایتخت این کشور غنی شهر مسقط می باشد که همسایگانیی را در اطراف خود جای داده است. به صراحت می توان گفت که عمان دارای دو برون بوم است که بخش کوچکی از آن در قسمت جنوبی تنگه هرمز قرار دارد و با نام مسندم شناخته می شود. این بخش در واقع از سرزمین اصلی جدا افتاده و برون بوم دیگر هم که مدحاء مام دارد امروزه توسط امارات متحده عربی احاطه شده است. سرزمین فعلی این کشور در طول تاریخ به نام های مختلفی نامیده شده که در برخی از متون آن را با نام اومانا و اومان شناخته اند. اگرچه عمان واژه ای غیر عربی می باشد اما بارزترین نام های قدیم آن مکان تغییر یافته آن مجان بوده است که مجان در گذشته های دور نام ایالتی در جنوب ایران بوده که بعدها به آن مکران نیز می گفتند. همچنین همین نام را به منطقه عمان فعلی هم می گویند که ارتباط زیادی با صنعت کشتی سازی و معادن مس نحاس در زبان سومریان داشته است. همچنین نام کشور عمان به دلیل داشتن تعداد زیادی از چشمه های آب شیرین مدتی مزون بوده است. توجه داشته باشید که عمان در اصل نام مکانی بسیار قدیمی در یمن بوده که قبائل عربی پس از ویران شدن سد مارب از آن جا به عمان مهاجرت نمودند و البته با این وجود برخی از مورخان نوشته اند که علل نام گذاری همان به عمان بن سبا بن یغثان بن ابراهیم بر می گردد.

موقعیت جغرافیایی کشور عمان

خلاصه ای از تاریخ کشور عمان:

توجه داشته باشید که عمان یکی از کشور های بسیار قدیمی در سطح جهان است که شاید تعجب کنید از اینکه تاریخ آن به هزاره دوازدهم پیش از میلاد باز می گردد. در واقع بر اساس گفته های باستان شناسان در آن دوران عمان تازه از عصر یخبندان بیرون آمده بود و تبدیل به سرزمینی سرسبز و حاصلخیز شده بود و همچنین جالب است بدانید که در همان دوران این سرزمین با ایران و هندوستان روابط تجاری زیادی داشته و بسیار هم این روابط حسنه و خوب بوده است. نام عمان معمولا در هزاره سوم پیش از میلاد مجان بوده که در آن زمان مردم به ساخت کشتی و جستجو در معادن مس می پرداختند و به همین دلیل به عمان مجان می گفتند. البته امروز در عمان کشتی با نام مجان وجود دارد که مس حمل می کند. این کشور در دوران قرن ششم پیش از میلاد توسط پارسیان فتح شد و سازه قنات در همان دوران بنا گردید و بدین وسیله آبیاری در عمان به شهرت فراوانی دست پیدا کرد. امروزه هم عمان دارای قنات های زیادی است که به کشاورزی کمک زیاد نموده و گرچه لازم به ذکر است بگوییم در دوران ساسانیان علاوه بر عمان کشور یمن نیز تحت حاکیت ایرانیان بوده و سرانجام در اواخر قرن سوم سد مارب که در سرزمین سبا قرار داشت ویران شد و به دنبال آن شورش اجتماعی و اقتصادی رخ داد. در این میان مردم نیز به ماطق اطراف کوچ کردند و قبیله بنی ازد به عمان مهاجرت کرد و پس از گذشت مدتی امنیتی باورنگردنی در این کشور ایجاد نمود و به عبارتی اولین مملکت هربی در عمان پایه ریزی گردید. به طور کلی از جمله مهم ترین جنگ هیای که این قوم با بیگانگان داشت با ایرانیان مقیم عمان بود که جنگ سلوت نام گرفت و در دوران پادشاهی داریوش سوم رخ داد.

آشنایی با تاریخچه عمان

  •  قاصدک 24

موقعیت جغرافیایی کشور عمان:

سرزمین عمان از جهت غرب به امارات متحده عربی و عربستان سعدی، از جهت جنوب به یمن، از جهت شمال به تنگه هرمز و از جهت شرق نیز به دریای عرب محدود می شود. این کشور با مساحت بالغ بر ۳۰۹.۵۰۰ کیلومتر مربع سومین کشور بزرگ پس از سعودی و یمن در شبه جزیره عربستان شناخته شده است. در واقع عمان در بخش جنوب شرق این شبه جزیره واقع شده و تقریبا نیمه شرقی جنوب شبه جزیره عربستان را پوشانده است. جالب است بدانید که خطوط ساحلی عمان حدود ۱.۷۰۰ کیلومتر دارند و یک شنزار بیابانی بزرگ بیشتر مناطق مرکزی آن را دربر گرفته است. همچنین دو منطقه کوهستانی در دو سوی این بیابان دیده می شوند که یکی از آن ها در بخش شمال و با نام رشته کوه حجر و دیگری در کرانه جنوب شرق کشور که کوه های ظفار واقع شده است. می توانید در میانه های کوهستان های حجر جیل اخضر را مشاهده نمایید که با ارتفاع ۳.۷۵ متر بلند ترین نقطه کشور عمان و بلند ترین نقطه در شرق شبه جزیره عربستان می باشد. معمولا ارتفاعات این کوه دارای رنگ های مختلفی است که به شکل پله پله هستند و همچنین کوه ها در میان شنزارها و دشت و تپه ماهورهای بزرگ واقع گردیده اند.

آب و هوا:

سرزمین عمان معمولا در تمامی فصول سال آفتابی و گرم است. در طول فصل زمستان دمای هوا اغلب بین بازه دمایی ۱۷ تا ۲۵ درجه سانتی گراد است و در فصل تابستان نیز چیزی در حدود ۳۰ تا ۴۰ درجه سانتی گراد می باشد. همچنین هوا در ارتفاعات بسیار سرد است و ارتفاعات عمان به ویژه در تایم شب هوای بسیار سردی دارند. پایتخت کشور عمان شهر مسقط می باشد که آب و هوایی گرم و مرطوب را به خود اختصاص داده البته که هنگام شب از رطوبت آن کاسته می شود و علت اصلی رطوبت این شهر را می توان وجود سواحل دانست.

آب و هوا در سرزمین عمان

پایتخت و شهرهای مهم:

همانطور که می دانید سرزمین عمان دارای پایتخت و تعدادی شهر مهم است که اغلب امور تجاری، اقتصادی و فرهنگی در آن ها صورت می گیرد و به همین خاطر در ادامه به بیان آن ها پرداخته ایم:

شهر مسقط پایتخت:

شهر مسقط پایتخت عمان می باشد و در دسته شهر های پرجمعیت این کشور قرار دارد. این شهر در بخش جنوبی کشور واقع شده و یکی از جالب ترین شهر ها محسوب می شود زیرا دارای صخره هایی درشت و درخشنده بوده که غالبا از هم جدا هستند و همچنین پوشش های نباتی این شهر زیبا چشم گردشگران را به خود خیره خواهد کرد. بسیاری از شواهد نشان می دهند که دیدنی های مسقط بسیار زیاد هستند و از لحاظ تاریخی قدمت بسیار زیادی دارند و همچنین دارای بندری خلیجی و مدور شکل می باشد.

شهر ظفار:

این شهر یکی از مناطق پادشاهی عمان محسوب می شود که به طور کلی در زمینه های مختلف کردشگری و بازاریابی رتبه بسیار بالایی دارد و موفق شده تا در گردش اقتصادی این کشور بسیار عالی عمل نماید.

شهر مسندم:

شهر مسندم را می توان شبه جزیره ای در عمان دانست که یکی از شهر های مهم شمالی نیز محسوب می شود. در واقع مسندم دارای نوار ساحلی بسیار وسیعی است که ارزیابی ها نشان می دهد این شهر زیبا به طور کلی دارای فضای کاری قوی تری نسبت به سایر شهر های عمان است.

آشنایی با پایتخت عمان

شهر صلاله:

صلاله را می توان از دسته شهر های بندری در عمان دانست که از دو منطقه کوهستانی و جنگلی تشکیل شده است. در واقع دیدنی های صلاله بسیار شگفت انگیز هستند زیرا دارای کوه های سرسبز، غارهای زیبا، دره های پر درخت و چشمه های آب شیرین است که اغلب به دلیل داشتن درختان بلند نارگیل و موز شهرت یافته است.

شهر ظاهره:

از دیگر شهر های مهم کشور عمان می توان به شهر ظاهره اشاره کرد که دارای بیابان هایی زیبا و بسیار وسیع است. همچنین این شهر در زمینه تولید محصولاتی ماند مس نیز به خوبی عمل کرده است.

شهر بریمی:

از دیگر شهر های پادشاهی عمان می توان به بریمی اشاره کرد که یکی از بزرگ ترین مناطق دیدنی ای سرزمین محسوب می شود. در واقع این شهر زیبا در لیست شر های پرجمعیت قرار گرفته است که می توانید در آن انواع صنایع دستی، کوزه گری، چرم و کاشی را مشاهده نمایید.

بازدید از شهر های مهم عمان

فرهنگ مردم:

جالب است بدانید که بیشتر مردم عمان زمانی که به هم می رسند جمله خود را با السلام شروع می کنند و در پاسخ نیز علیک السلام را می شوند. بانوان عمانی اغلب در هنگام احوالپرسی با هم دست می دهند و در مواردی روبوسی می کنند. در این کشور مردم بسیار به آبروی یکدیگر اهمیت می دهند و به همین خاطر اگر از فردی کار اشتباهی ببینند به صورت غیر مستقیم وی را متوجه آن اشتباه خواهند کرد. در واقع مردم در هنگام صحبت کمی از هم فاصله می گیرند که البته این فاصله میان زنان و مردان کمی بیشتر است. چنانچه با یک عمانی صحبت می کنید بهتر است که مستقیم به او نگاه کنید و ارتباط چشمی را حفظ نمایید. توجه داشته باشید که مردم این کشور اغلب خرافاتی هستند و دست چپ در عمان پاک شمرده نمی شود و به همین بیشتر کارهایشان را با دست راست انجام می دهند. این مردم اغلب مهمان نواز هستند و این موضوع می تواند بخش مهمی از فرهنگ آن ها باشد و به همین خاطر اگر یک عثمانی شما را به خانه اش دعوت کرد تعجب نکنید و حتما دعوت او را بپذیرید و از قهوه خوش طعمی که به شما تعارف می کنند بنوشید.

آشنایی با فرهنگ مردم عمان

ادیان و زبان رسمی:

به طور کلی زبان رسمی در عمان مانند دیگر کشور های حوزه خلیج فارس عربی است البته که در کنار آن سایر زبان های بلوچی و هندی هم تلفط می شوند. همچنین زبان انگلیسی هم مانند دیگر نقاط دنیا زبان دوم در این کشور محسوب می شود که اگر در زمان سفر به این کشور به زبان عربی مسلط نبودید نیازی به نگرانی نیست زیرا که تقریبا تمامی تابلوها در شهر های عمان به دو زبان عربی و انگلیسی می باشند. توجه داشته باشید که بسیاری از مردم عمان پیرو دین اسلام هستند و تقریبا ۷۵ درصد از آن ها مذهب اباضیه که یکی از قدیمی ترین مذاهب در دین اسلام است پیروی می کنند. عمانی های سنی و شیعه در این کشور زندگی می کنند البته که تعداد آن ها خیلی نیست و به همین دلیل مناسبت هایی مانند رمضان و دیگر اعیادی که برای سنی و شیعه ها مهم است هم در این کشور برپا می گردد.

غذاهای معروف:

جالب است بدانید که غذاهای کشور عمانی معمولا تحت تاثیر غذاهای هندی و خاورمیانه به وجود آمده اند و اصالت خاصی ندارند. اغلب غذاها تند هستند و در رستوان ها می توانید انواع غذاهای چینی، فلافل لبنانی، تایوانی، بریانی هندی مکبوس را سفارش دهید و از طعم آن ها لذت ببرید. از آنجایی که اغلب غذاهای این کشور تند هستند و شما اگر نسبت به تندی غذا حساس هستید بایستی این موضوع را به گارسون اعلام نمایید. غذاها در این کشور چندان گران نیستند و شما می توانید تمامی آن ها را امتحان نمایید. همچنین که در رستوران ها هر غذایی سفارش بدهید بدون شک برایتان دلچسب خواهد بود زیرا آشپز های عمانی دستپخت بسیار خوبی دارند.

غذاهای محبوب در عمان

جاذبه های گردشگری عمان:

همانطور که می دانید کشور عمانی از لحاظ جاذبه های گردشگری در صدر سایر کشور های منطقه شبه جزیره عربستان قرار دارد و به همین منظور در ادامه سعی داریم شما را با برخی از مکان های دیدنی عمان آشنا نماییم:

جبل اخضر:

به طور کلی این منطقه که با نام کوه های سبز شناخته می شود یکی از چشم نواترین بخش رشته کوه های حجر در استان داخلیه عمان می باشد که با وجود اینکه بیشتر فضای آن صخره ای و با سنگ پوشیده شده اما رطوبت آن برای رونق کشاورزی بسیار حائز اهمیت است و به همین خاطر کوه های سبز نامیده می شوند. همچنین این کوه ها نوعی سکونتگاه قومی در عمان به نام الریامی می باشد که با ساختن خانه های روستایی و کشاورزی در کوه های این منطقه باقی مانده است. توجه داشته باشید که در سال ۲۰۱۱ این کوه ها به دلیل تنوع زیستی خاصی که داشتند به عنوان یک منطقه حفاظت شده شناخته شده اند.

دیدن کردن از جبل اخضر در عمان

مجلس الجن:

همچنین غار مجلس الجن که به معنی محل تجمع جن هاست حدودا ۱۳۸۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته و می توان آن را بزرگ ترین غار شناخته شده بر روی زمین دانست که پایه آن مساحتی حدودا برابر با ۱۱ زمین فوتبال است. توجه داشته باشید که تنها راه دسترسی به غار از طریق سه حفره در بالای آن است که اغلب به دلیل بارش باران در پوشش سنگ آهکی غار تشکیل شده است. در واقع عمانی هایی که در این منطقه زندگی می کنند به همین خاطر به آن مجلس الجن می گویند و اعتقاد دارند که جن های زیادی در این غار زندگی می کنند.

 

دیدن کردن از غار زیبای مجلس الجن

وادی شاپ ها:

در واقع وادی شاپ ها در استان شرقی عمان واقع شده اند و یکی از معروق ترین دره هایی محسوب می شوند که برای طبیعت گردی در عمان محبوبیت دارند. در واقع بازدیدکنندگان محلی و بین المللی از آبشار وادی و غار آن حوضچه های طبیعی و مزارع پلکانی آن بسیار لذت می برند. همچنین وادی شاپ حتی برای آن هایی که علاقه زیادی به پیاده روی و طبیعت گردی ندارند هم استخر های فیروزه ای، گیاهان زیبا و آبشار های دیدنی را پیشنهاد می شود. با وجود اینکه شنا در استخر های پایین تر ممنوع است اما فرصتی برای شنا در بالادست وادی وجود دارد به گونه ای که می توانید در یک غار پنهان به خوبی شنا نمایید.

بازدید از وادی شاپ های زیبا در عمان

وادی بنی عوف:

یکی دیگر از دره های معروف طبیعت گردی در عمان وادی بنی عوف در استان داخلیه است که این دره از یک کانیون بزرگ شروع می شود و به خاطر صخره های سنگ آهکی و مزارع لیمو، خرما و عنبه بسیار معروف است. این دره جریان آبی در آن در تمامی طول سال روان است و زمانی که باران می بارد، ریزش قطره ها از دیواره های صخره آن بسسیار چشمگیر است. به طور کلی در طول یک سفر یک روزه می توانید به طاق سنگی یا همان شکافی که در صخره ها در کیلومتر ۱۷ وادی بنی عوف قرار دارد برسید و برگردید.

مکان های دیدنی کشور عمان

گلوگاه مار:

به طور کلی گلوگاه استیک یا همان مار یکی از مسیر های طبیعت گردی در عمان می باشد که دارای صخره هایی خاص، حوضچه های آب و سرسره های آبی طبیعی می باشد. یکی از جالب ترین اموراتی که می توانید در این منطقه انجام دهید شیرجه از روی صخره های کوتاه درون حوضچه های آبی است و البته که گلوگاه گاهی اوقات به دلیل اینکه منطقه ای سیل آسا است خطرناک می باشد به گونه ای که در سال ۹۹۶ چندین نفر به دلیل سیل در این منطقه غرق شدند.

مکان های دیدنی در عمان

کوه خورشید:

بهتر است بدانید کوه خورشید که اغلب با نام جبل شمس نیز شناخته می شود یکی دیگر از بخش های رشته کوه های حجر در بخش داخلیه عمان می باشد. این منطقه بلند ترین کوه کشور را در خود جای داده و دارای دو قلمه شمالی و جنوبی می باشد. به طور کلی از قسمت بالایی این کوه می توانید نمای زیبایی را از وادی غول داشته باشید که درست در کنار آن واقع گردیده است. در واقع وادی غول که در زبان محلی با نام گرند کنیون نیز معروف است در آن صخره هایی عمودی که تا ۱۰۰۰ متر و بیشتر هم می رسید وجود دارد. این منطقه بسیار زیباست و عکاسی یکی از بارزترین فعالیت ها در این منطقه محسوب می شود.

بازدید از کوه خورشید واقع در عمان

وادی صحتان:

همچنین وادی صحتان برای طبیعت گردی بسیار جذاب است زیرا دارای ویلاهای دوست داشتنی، باغ و مسیرهای هیجان انگیزی است که برای همه با هر سلیقه ای امکانات دارد. در این منطقه می توانید روستایی با نام یساب را مشاهده کنید که مسیری بسیار زیبا به سمت آن وجود دارد و می تواند یکی از دلایلی باشد که طبیعت گردان عاشق آن می شوند. بسیاری از افرادی که علاقه به آفرود سواری دارند از این مسیر استفاده می کنند زیرا راه چندان جالبی ندارد و در مقابل برای ماشین های معمولی هم سخت است.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.