دسته ها
شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰

نگاهی به کشور مراکش و دانستنی های جالب درباره سرزمین خدا

  • ملیحه بال افکن
  • ۶ آذر ۱۳۹۹
  • ۰

توجه داشته باشید که کشور مراکش در گذشته با استقامت های فراوان موفق شد استقلال کاملی به دست بیاورد و امروزه از لحاظ گردشگری و اقتصادی در صدر قرار گرفته است و در این مطلب بدان خواهیم پرداخت:

کشور مراکش که در واقع سرزمینی عربی در بخش شمال غربی آفریقا است بیش از ۳۳ میلیون نفر جمعیت دارد و جالب است بدانید که نام مراکش از نام پایتخت کهن آن یعنی شهر مراکش گرفته شده که کلمه ای بربر به معنای سرزمین خدا است.

آشنایی با کشور مراکش

همانطور که متوجه شدید نام کشور مراکش از پایتخت کهن آن گرفته شده و تا چند دهه اخیر از آن به عنوان کشوری عربی یاد می کردند اما امروزه معنای انگلیسی آن نیز تغییر یافته است. نام مراکش در واقع در زبان فارسی امروز معمول تر از مغرب است زیرا نامی بین المللی از پادشاهی مغرب مراکو است که برگرفته از نام مراکش می باشد. همچنین دولت آن کشور هم نام رسمی بین المللی را به رسمیت می شناسد نه نام عربی المغرب. به صراحت می توان گفت که ترکیه تنها کشور دنیا است که از پادشاهی مراکش با نام کشور فارس نام می برد. توجه داشته باشید که مراکش یکی از کشور های قاره آفریقا می باشد که پایتخت آن شهر رباط است و از لحاظ فرهنگی، گردشگری و مذهبی در صدر سایر شهر ها قرار گرفته است. این کشور با عنوان شهر سرخ سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند و دارای مساحتی بالغ بر ۷۱۰۸۵۰ کیلومتر می باشد. مراکش دارای طولانی ترین ساحل با اقیانوس اطلس است که از شمال به جبل الطارق و دریای مدیترانه می رسد. همچنین این کشور ادعای مالکیت بر روی صحرای غربی را دارد و به همین خاطر آن را از سال ۱۹۷۵ میلادی اداره می کند البته که وضعیت صحرای غربی هنوز مورد مناقشه و اختلاف های بسیاری است.

جغرافیای کشور مراکش

خلاصه ای از تاریخچه:

توجه داشته باشیدکه سال های ۱۸۷۳ تا ۱۹۱۲ یعنی مصادف با حکومت های حسن اول، عبدالعزیز و مولای حفیظ بود که این دوران در پرتو رقابت قدرت های بزرگ استعماری مراکش استقلال خود را حفظ نمی کند. اما در سال ۱۹۱۲ پس از موافق نامه های الجزیره فرانسه بخش عظیمی از این کشور را به تصرف خود در می آورد و به همین خاطر از این سال به بعد مبارزه علنی مردم علیه سلطه فرانسه تحت رهبری عبدالکریم خطاب آغاز می گردد. در سال ۱۹۲۷ میلادی محمد بن یوسف یا همان محمد پنجم بر تخت سلطنت می نشیند و به دلیل مخالفت با سلطه فرانسویان بدون اینکه خواهاهن گسستن کامل از فرانسه باشد تبدیل به یک چهرهملی شد که در آیند به پدر مراکش شهرت پیدا کردو فرانسه نیز که حاضر به پذیرش استقلال مراکش نبود تلاش کرد تا از برخی گروه ها علیه محمد پنجم استفاده نماید که در راس آن ها الجلاوی قرارداشت و به همین خاطر به خواسته هواداران الجلاوی که خواستار عزل محمد پنجم بودند جواب مثبت داد و محمد پتجم را به همراه خانواده اش به ماداگاسکار تبعید کردند. جالب است بدانید که تبعید این شخص نقش مثبتی در تحقق این کشور ایفا نمود زیرا مردم خواستا بازگشت وی و اعلام استقلال کشور شدند. از طرفی قیام الجزایر علیه فرانسه عاملی در جهت تضعیف حکومت فرانسه دئر مراکش شد و به همین خاطر فرانسه به منظور جلوگیری از سرایت این قیام بر تمامی مناطق و فشار های مردمی در داخل به تدریج زمینه را برای پذیرش خواست عمومی مردم مراکش فراهم نمود. سرانجام در سال ۱۹۵۵ در ۱۶ نوامبر محمد پنجم به کشور بازگشت و در ۳ مارس ۱۰۵۶ فرانسه استقلال کامل کشور مراکش را به رسمیت شناخت.

خلاصه ای تاریخ مراکش

  • کالا چیو

موقعیت جغرافیایی:

مراکش در دورترین قسمت شمال عربی قاره آفریقا واقع شده به گونه ای که از جهت شمال با دریای مدیترانه و جبل الطارق، از جهت غرب با اقیانوس آرام، از جهت شرق با الجزایر و از جهت جنوب با سرزمین مورد اختلاف یعنی صحرای عربی هم مرز است. همچنین بر اساس نظر دولت و مردم این کشور که صحرای غربی را به طور تاریخی از آن خود می دانند مراکش در جنوب با مریتانی نیز هم مرز می گردد. جالب است بدانید که دو شهر سبته و ملیلا که مشرف بر دریای مدیترانه هستند در حاکمیت ۵ قرنی اسپانیا قرار دارند و از نظر دولت مراکش این دو شهر و چند جزیره کوچک دیگر متعلق به آن ها است اما اسپانیا این سرزمین ها را از خود می داند که در این صورت ۳.۶ کیلومتر به دلیل شهر سبته و ۶.۹ کیلومتر به دلیل شهر ملیلا مرز زمینی با اسپانیا وجود دارد.

آب و هوا:

به طور کلی سرزمین مراکش دارای آب و هوایی معتدل و بارانی است که در مناطق شمالی تحت تاثیر آب و هوای مدیترانه ای و در مناطق غربی و شمال غرب متاثر از شرایط جوی اقیانوس اطلس می باشد. همچنین در مناطق داخلی نیز دارای آب و هوایی قاره ای بوده و در رشته کوه های اطلس بارش برف و باران افزایش پیدا می کند و در مقابل مناطق جنوبی دارای آب و هوایی گرم و بیابانی است.

آب و هوای سرزمین مراکش

پایتخت و شهر های مهم:

همانطور که می دانید مراکش دارای پایتخت و شهر های مهمی می باشد که اغلب فعالیت های اقتصادی، تجاری و فرهنگی در آن ها انجام می گیرد و به همین منظور در ادامه به بیان آن ها پرداخته ایم:

شهر رباط:

بهتر است بدانید که رباط پایتخت مراکش شناخته می شود و دارای خیابان هایی تو در تور بوده و بسیار قدیمی طراحی شده است. در واقع صنعت ماهی در این شهر بر اساس بازار های روز دنیا ارزیابی شده است و می توانید در قسمت شمالی این شهر بازار معروف یکشنبه را مشاهده نمایید.

شهر مراکش:

شهر مراکش که یک شهر بسیرا زیبا در این کشور می باشد دارای فضای توریستی و دیدنی گسترده ای است که بسیار محلل طراحی شده است. این شهر در واقع دارای گونه های مختلفی از گیاهان نایاب می باشد که نخلستان های زیادی را در خود جای داده است.

شهر کازابلانکا:

کازابلانکا نیز یکی از مدرن ترین و تجاری ترین شهر های مراکش محسوب می شود که توسعه شهری و دیدنی های کازابلانکا بسیار زیاد است. این شهر در واقع دارای بزرگ ترین مساجد دنیا است و شرایط تحصیلی در آن بسیار عالی می باشد.

شهر آگادیر:

آگادیر نیز یکی از شهر های ساحلی در کشور مراکش است که ۳۰۰ روز در سال در آن هوا آفتابی است. جالب است بدانید که این شهر در سال ۱۹۶۰ با زلزله ویران شده و مجدد توسط معمار های ایتالیایی بازسازی شده است.

شناخت پایتخت مراکش

شهر مکناس:

شهر مکناس پایتخت امپراطوری مراکش شناخته شده و ثروت بسیار زیادی را در خود جای داه است. همچنین میراث جهانی این شهر دارای تاریخ فراوانی است و از صد مناره برخوردار می باشد.

شهر سعیدیه:

سعیدیه نیز یک بندر زیبا در دریای مدیترانه می باشد که غواصان و موج سواران زیادی در آن دیده می شوند. همجنین این شهر ساحلی در ۱۴ کیلومتری از ماسه داغ و دریای فیروزه ای قرار گرفته و دارای نوار هایی طلایی می باشد.

شهر الجدیده:

الجدیده در فاصله ۹۰ کیلومتری کازابلانکا قرار گرفته و دارای یک اقامتگاه بسیار مجلل ۵ ستاره ای می باشد که برای علاقه مندان به گلف بسیار جذاب است.

شهر فاس:

فاس نیز یکی از قدیمی ترین شهر های مراکش می باشد که پایتخت های صنایع دستی و غذاهای محلی شناخته شده است. این شهر دارای غذاهایی شور و شیرین است و یکی از بهترین شهر های این کشور محسوب می شود.

شهر طنجه:

شهر طنجه نیز یکی از شهر های دیدنی و زیبا در کشور مراکش است که دارای یک درخت انجیر از گذشته های بسیار دور می باشد.

بازدید از شهر های مهم مراکش

فرهنگ کشور مراکش:

جالب است بدانید که مراکش در فرآیند های تاریخی خود همواره از فرهنگی نسبتا غنی و متنوع برخوردار بوده و هر نقطه آن نیز ضمن وابستگی به این میراث فرهنگی ویژگی های خاص خود را دارا بوده است. جمعیت این کشور در واقع از دو قوم سامی عرب و بربر آمازی تشکیل شده که علاوه بر نقاط مشترک از جمله دین اسلام پایبند بر فرهنگ خاص خود هستند. بربر های مراکش نیز در تشکیل و تداوم فرهنگ و تمدن سازی کشور خود به میزان اعراب شرکت نموده اند و از لحاظ تاریخی می توان گفت که مراکش در زمان هارون الرشید از سلطه بغداد خارج شده و تحت سلطه ترکان عثمانی نیز در نیامد و به همین خاطر با حفظ عناصر اسلامی و ملی بر فرهنگ مراکشی خود تایید ورزیده است. توجه داشته باشید که در واقع مراکش تنها کشور در جهان عرب است که از سوی امپراطوری عثمانی مورد هجوم و تسخیر قرار نگرفت. در واقع می توان ادعا داشت که مراکش در مسیر تاریخی خود از تبادلات فرهنگی با بیگانگان جز آنچه را که خودشان خواسته اند سرباز زده اند و هویت فرهنگی خویش را در اولویت قرار داده اند. همچنین مردم مراکش همواره تلاش کرده اند در گذر زمان به سنت های مذهبی و ملی خود حتی در پوشیدن لباس سنتی خود پایبند باشند.

آشنایی با فرهنگ مردم مراکش

دین رسمی:

بر اساس اصل ششم قانون اساسی مراکش دین رسمی آن اسلام است. جالب است بدانید که قانون اساسی در نوع مذهب سکوت اختیار کرده البته که از گذشته ها دور مذهب مالکی در این کشور مستقر شده و اکثریت قریبی را به اتفاق مردم پیرو مکاتب فقهی امام مالک هستند.

غذاهای محبوب:

بهتر است بدانید که سبک و سیاق در واقع از غذاهای مراکشی محسوب می شوند که ترکیبی از غذاهای اروپایی، عربی و مدیترانه ای می باشند. همچنین یکی از محبوب ترین غذاهای این کشور تاجین نام دارد که از مرغ یا گوشت در کنار انواع مختلفی از سبزیجات تهیه می شود. جالب است بدانید که اسم این غذا از کوزه سفالی که در آن پخته می شود گرفته شده است. در این کشور غذا با دست راست خورده می شود و در مواردی رد کردن و نپذیرفتن لقمه گوشت در هنگام غذا خوردن بی ادبی تلقی می گردد.

غذاهای محبوب مردم مراکش

قوانین عمومی در کشور مراکش:

یکی از قوانین مهم در کشور مراکش لباس پوشیدن مناسب در زمان مهمانی است زیرا ادب و احترام شخص را بازگو می کند.

به طور کلی مردم مراکش بسیار مبادی آداب هستند و به سنت های گذشته اهمیت می دهند.

خانواده ها در مراکش معمولا محافظه کار هستند.

در این کشور حق ندارید غذا را با دست چپ میل کنید.

بهتر است که در زمان غذا خوردن یک تکه نان را با دست راست خود نگه دارید.

مردم به پرچم کشور خود بسیار احترام می گذارند و برایشان مقدس است.

اغلب مردم گفت و گوی های صمیمی را می پسندند و سعی دارند از احوال یکدیگر مطلع گردند.

قوانین رایج در مراکش

جاذبه های توریستی مراکش:

توجه داشته باشید که کشور مراکش دارای جاذبه های گردشگری بی شماری می باشد که به همین خاطر سالانه مقاصد گردشگری بسیاری از توریست ها در نظر گرفته شده و در ادامه سعی داریم شما را با مکان های دیدنی مراکش آشنا نماییم:

بازارچه های منطقه قدیمی:

به طور کلی بازارچه های منطقه قدیمی شهر یکی از عجایب مراکش محسوب می شود که اغلب با نام مدینه مراکش می شناسند. در این منطقه گذرگاه های باریکی وجود دارد که ترکیبی از رنگ های جذاب به همراه عطر های متنوع و مطبوع میزبان شما خواهد بود. آثار تاریخی و نمودهای فرهنگی در این منطقه بسیار عالی است و شما فرصت های زیادی برای خرید خواهید داشت.

بازدید از بازارچه های قدیمی در مراکش

میدان جامع الفنا:

میدان جامع الفنا یک میدان بزرگ است که دارای ورودی های قدیمی بوده و قلب مراکش شناخته شده است. این میدان محل تجمع نوازندگان محلی بوده و نقالان و فالگیران زیادی در این منطقه دیده می شوند. معماری مسجد جامع الکتیبه در مراکش دارای مناره های بلند ۷۰ متری است و یکی از مهم ترین و مشهور ترین نماد های شهری را در بر گرفته است. مناره های آن نیز به اندازه ای بلند هستند که یک چشم انداز عالی ایجاد می کنند.

بازدید از مناره زیبای مراکش

قصر باهیه:

قصر باهیه در واقع یک قصر باشکوه و رنگارنگ محسوب می شود که تزئینات داخلی آن با کاشی های دیدنی خود در ذهن ها نقش می بندند. جالب است بدانید که نقاشی و دیوار های تزئین شده در این منطقه بسیار عالی هستند و سراسر قصر را باغ و گل های زیبا فرا گرفته است.

دیدن کردن از قرص باهیه در مراکش

موزه هنر و صنایع دستی:

موزه هنر و صنایع دستی در مراکش نیز دارای مجموعه ای دیدنی و شگفت انگیز از زیورآلات سنتی و آثار هنری فلزی است به گونه ای که صنایع دستی سفالی آن به همراه چرم های گل دوزی شده بخش کوچکی از مراکش محسوب می شوند.

جاذبه های گردشگری مراکش

باغ گیاه شناسی ماژورل:

باغ ماژورل واقع در مراکش یکی از باغ های سرسبز و پر کاکتوس می باشد که به صورت خلاقانه ای طراحی شده است. این باغ سرشار از نقاشی های زیبا بوده و کارگاه های آبی رنگ در آن بسیار جذاب و دیدنی هستند که می توانید آن ها را در راهروهای باغ مشاهده نمایید.

باغ گیاه شناسی واقع در مراکش

باغ مناره:

باغ مناره در کشور مراکش در واقع به عنوان یک گوشه دنج شناخته می شود که پر از ازدحام است. این باغ دارای یک استخر بزرگ می باشد که در حاشیه آن ۵ عمارت به چشم می خورد. خانه های کوتاهی در این عمارت ساخته شده اند و برای ساکنانش بسیار باهمیت هستند.

دیدن کردن از جاذبه های توریستی مراکش

پارک ملی توپکال:

پارک ملی توپکال که در ۵۷ کیلومتری پایتخت مراکش قرار دارد، یک پارک پلکانی بر روی بلند ترین کوه مراکش می باشد که دارای مسیر های کوهنوردی و چشم انداز هایی بسیار عالی می باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.