دسته ها
شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

ازدواج با مرد متاهل چه پیامدهایی دارد؟

  • حکیمه فهیمی
  • ۱ آذر ۱۳۹۹
  • ۰

دوستی و ازدواج با مرد متاهل نوعی معضل اجتماعی است که برخی خانم های مجرد یا مطلقه خود را گرفتار این آسیب اجتماعی می سازند. این رابطه قطعا تاثیرات  مخربی بر روح و روان خانم خواهد گذاشت. از این رو برای آشنایی بیشتر با تبعات ازدواج با یک مرد متاهل ،مطالعه این مطلب را پیشنهاد می کنیم.

یکی از معضلات جامعه که نوعی آسیب اجتماعی بوده، موضوع دوستی و ازدواج با مرد متاهل می باشد که گریبانگیر بعضی خانم های مجرد یا مطلقه جامعه شده و در بیشتر موارد خانم ها صدمه روحی و روانی خواهند دید.

آثار و پیامدهای ناشی از ازدواج با یک مرد متاهل

موضوع دوستی و ازدواج با مرد متاهل یکی از پدیده های اجتماعی می باشد که گریبانگیر بعضی از خانم های مجرد یا مطلقه شده و در حقیقت یک آسیب اجتماعی است. باید دانست که چنین رابطه ای اثرات مخرب روحی و روانی زیادی داشته و ضمنا رابطه یک دختر با مرد متاهل بدون اجازه ولی خلاف شرع می باشد. گرفتار شدن در دام زیاده طلبی بعضی مردان، قرارگیری در جایگاه همسر دوم یا چندم، مورد سوء استفاده قرار گرفتن برای ارضای نیازهای غیرطبیعی در قالب رابطه های پنهانی که به هیچ عنوان شرعی و منطقی نبوده همگی واقعیتی هستند که هر چند به ندرت ولی در جامعه دیده می شود و شدیدا نیازمند هشدار به خانواده ها می باشد. ناگفته نماند ازدواج با مرد متاهل به رضایت همسر اول نیاز دارد و اگر بدون رضایت این کار صورت بگیرد تبعات بزرگی به همراه خواهد داشت.

ازدواجی سالم است که اعضای آن با یکدیگر رابطه ای گرم و صمیمی داشته باشند و مشکلات را با کمک هم حل نمایند. خانواده نخستین نهاد و اساس جامعه بوده که اگر کوچکترین خدشه ای به آن وارد شود جامعه را نیز با مشکل مواجه می کند. از نظر شرعی و عرفی در صورت رعایت عدالت بر تعدد زوجین ایرادی گرفته نشده اما موارد کمتری مشاهده شده که چنین ازدواج هایی پایدار و بدون اثرات مخرب باشند.

  • کالا چیو

برخی مواقع زنان به دلایلی مانند تامین مخارج زندگی، تامین نیازهای زیستی و … تن به ازدواج با مرد متاهل می دهند ولی اگر ازدواجشان از روی علاقه و هیجانات باشد باید پیامدهای این علاقه را در نظر بگیرند و خود را به عنوان همسر اول آن مرد در نظر گرفته و به این فکر کنند که آیا از ازدواج مجدد همسرشان در آینده ناراحت نمی شوند؟ آیا دوست دارند در آینده نیز چنین اتفاقی برای آن ها بیافتد. از این رو بهتر است رابطه خود را ترک کنند و زمانی که یک خانم به این باور رسید دیگر سلمت روان او تهدید نخواهد شد و با ضربه عاطفی مواجه نمی شود.

بیان این موضوع که یک دختر با مرد متاهلی وارد رابطه شده و این دوستی تا مرز ازدواج پیش می رود بسیار ناراحت کننده می باشد. یکی دیگر از دلایلی که برخی خانم ها برای تسلیم شدن به این رابطه اظهار می دارند این است که قصد خیرخواهی و کمک به مرد متاهلی را دارند که از زندگی مشترک اولش ناراضی بوده و معتقدند به آن ها پناه آورده است. اما باید دانست که این موضوع و فرار از واقعیت و چالش تنها از طریق صحبت با همسر اول حل خواهد شد و این که به عنوان یک دوست، مرد را همراهی کنند امری موقتی بوده و فقط همسر اول است که می تواند زوج خود را آرام نماید. با این مقدمه قصد داریم در ادامه شما را با آثار و پیامدهای ناشی از ازدواج با مرد متاهل آشنا سازیم. مردی که قبلا ازدواج کرده و همچنان صاحب یک زندگی مشترک است.

آسیب های شدید روحی و روانی

صدمه و خسارت های عاطفی که در چنین روابطی به زوجین وارد می شود از دیگر پیامدهای چند همسری و روابط مخفیانه دوستانه خواهد بود. فردی که ازدواج می ند علاوه بر رفع احتیاجات زیستی و فیزیکی به برآورده شدن احتیاجات عاطفی هم نیاز دارد.

ویران شدن بنیان خانواده

چنانچه مرد نتواند رضایت همسر اول خود را به دست آورد، مشکلات عدیده ای برای طرف مقابل خویش به وجود می آورد. از نظر شرعی شرط ازدواج مجدد رضایت همسر اول و برقراری عدالت میان زوجه های می باشد. ازدواج مجدد یک مرد متاهل ضربه سنگین روحی روانی به همسر اول وارد کرده و بنیان یک خانواده را ویران خواهد کرد. نفر سوم این رابطه نیز وارد این ماجرا شده و همواره در تنش و اضطراب خواهد بود. در نهایت تبعات این آسیب ها به جامعه نیز وارد می شود.

شکستی سخت

معمولا ابراز علاقه به مردان متاهل به دلایلی مانند نیاز به یک همدل، وابستگی شدید و …  توهمی بیش نبوده که به خاطر مواردی چون کمبود محبت و تنهایی شکل می گیرد. این علاقه حقیقی نبوده و خسارت های فراوانی را به خود شخص و خانواده مردان متاهل وارد خواهد کرد. بی شک چنین ارتباطی محکوم به شکستی سخت بوده و اگر حتی رسمی و شرعی نیز شود مشکلات خاص خودش را به همراه دارد.

در جامعه امروزی علاقه به مرد متاهل هیجانی و عاطفی بود که خیلی هم زودگذر است. وقتی رابطه و ازدواجی جدید با ویران شدن یک زندگی صورت می گیرد به طور معمول پایدار نبوده و مشکلات خاص خودش را دارد. به این ترتیب بهترین و منطقی ترین کار برای خانم ها قطع رابطه با مرد متاهل و کنترل احساسات و عواطفش می باشد. شایسته است که خیلی سریع و با قطعیت بدون هیچ گونه بهانه ای برای رابطه دوباره و حتی بدون معذرت خواهی و … به این رابطه پایان دهند. ضمنا همه عواملی که موجب فکر کردن به مرد مورد علاقه شان می شود را از زندگی دور کنند.

از دست دادن فرصت ها

از خانم هایی که وارد رابطه با مرد متاهل شده اند خواسته می شود که واقع بینانه فکر کنند که آیا این مرد متاهل و دارای خانواده ارزش این را دارد که به او دل ببندید و عکس العمل اطرافیان و همسر این مرد با اطلاع یافتن از رابطه شما چه خواهد بود. آیا این مرد ارزش نابود کردن سرمایه گرانبهای جوانی شما را دارد. آیا ارزش این را دارد که بهترین دوران زندگی خود را به خاطر وی نابود کنید و فرصت و شانس یک ازدواج بهتر را از دست بدهید. پس به خاطر یک را به کوتاه مدت عاشقانه و زودگذر همه زندگی خود را به خطر نیاندازید و با درک واقعیت امر هرچه زودتر خود را از چنین رابطه ای رها کنید و بدانید که در چنین روابطی عشق واقعی و زندگی ایده آل را پیدا نخواهید کرد.

روشهای پایان ارتباط با مرد متاهل

چنانچه در رابطه با یک مرد متاهل هستید و قصد دارید به این ارتباط خاتمه دهید نیاز است که اصولی و به دور از احساسات آن را انجام دهید. هر چند پایان این رابطه می تواند سخت و دشوار باشد ولی با بکارگیری روش های زیر می توانید این مشقت را کمتر بسازید.

 ۱. به گفتگوها خاتمه دهید

حتی اگر نمی دانید که آیا در پایان رابطه با مرد متاهل تصمیم درستی اتخاذ کرده اید یا نه باز هم قاطعانه از ادامه گفتگو با وی  خودداری کنید. و اگر طرف مقابل نخواهد از شما جدا شود حتما با بهانه هایی شما را راضی به ادامه رابطه می کند. بیشتر مردان متاهلی که در رابطه با خانمهای مجرد یا مطلقه هستند علل مشابهی برای خیانت به همسرشان بیان می دارند و اینکه بخاطر بچه ها نمی توانند از وی جدا شوند. یا من دیگر او را دوست ندارم و رابطه ما خیانت نیست یا ما مدت زیادی است که جدا از یکدیگر می خوابیم و … با شنیدن این جملات شاید در ابتدا او را باور کنید ولی در طول زمان از شنیدن این جملات خسته و دلسرد خواهی شد. به این ترتیب ادامه گفتگو و صحبت نتیجه ای نداشته و تایم زیادی از زندگی خود را بیهوده از دست می دهید.

۲. اوقات بیشتری را با خانواده و دوستانتان سپری کنید.

هنگامی تصمیمتان برای دل کندن از مرد متاهل قطعی شد سعی کنید کمتر تنها بمانید از این رو اوقات بیشتری را با خانواده و دوستان خود سپری کنید. اگر فرد مورد اعتمادی را می شناسید با او صحبت کنید و احساستان را بیان نمایید. اگر با کسی برای درد دل کردن احساس راحتی ندارید می توانید افکار و احساسات خود را روی کاغذ بنویسید. این کار کمک می کند سریعتر رابطه تان را فراموش کنید.

۳. بیشتر کردن فعالیت های روزانه

سعی کنید برای سریعتر رها شدن از رابطه گذشته ، خود را با فعالیت هایی مانند ورزش، مدیتیشن ، شرکت در کلاس های آموزشی مورد علاقه و … سرگرم کنید. با داشتن رژیم متعادل و خواب کافی و به نوعی نگهداری و مراقبت خوب از جسم و ذهنتان می توانید این بحران را سریعتر بگذرانید. به جای فکر کردن به رابطه گذشته ذهن خود را روی یک سرگرمی یا فعالیت شادی بخش متمرکز کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.