دسته ها
چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰

مراقبه چیست؟ و چه تاثیراتی بر روح و جسم می گذارد؟

  • ملیحه بال افکن
  • ۱۷ مهر ۱۳۹۹
  • ۰

بهتر است بدانید که مراقبه یکی از اصولی ست که می تواند ذهن را از جسم جدا سازد و آرامش و سکوتی را نثار آن کند که ما در این مطلب توضیحات و اصول انجام مراقبه را به صورت کامل بیان کرده ایم تا افرادی که به دنبال پاسخ مراقبه چیست هستند آن را بیابند.

به طور کلی شاید انجام دادن مراقبه در ابتدا سخت و بی فایده باشد اما با شروع آن و مشاهده اثرات مثبتی که بر روی ذهن و جسمتان دارد به انجام بیشتر آن ترغیب خواهید شد. همچنین برای اینکه بتوانید عملکرد بهتری در این زمینه داشته اغلب توصیه می شود از روزی دو دقیقه شروع کنید تا به مرور به یک عادت دائمی و پایدار برسید.

مراقبه چیست ؟

بهتر است بدانید که مراقبه چیست در واقع در لغت به معنای مراقب خود بودن، هوشیار بودن و حضور داشتن در لحظه ای است که با کمک روش های مختلف تمرکز و تسلط بر ذهن ایجاد می شود. در این روش فرد از ذهن خود و درگیری های معمول آن فاصله می گیرد و به تدریج به سکوت درون می رسد و بدین ترتیب دروازه ای از امکانات و تواناهایی درونی بر او باز خواهد شد. به طور کلی ممکن است بسیاری از افراد با شنیدن کلمه مراقبه به یاد ورزش یوگا بیافتند که فرد در وضعیتی چهار زانو با کمری صاف و چشمانی بسته نشسته البته که این روند تمرینی است که رابطه تنگاتنگی با زندگی ما دارد. جالب است بدانید که ریشه کلمه مراقبه چیست از کلماتی اعم از مراقبت، گفتار، شنیدار، اعمال و افکار می آید. خیلی از افراد زمانی که پا در عرصه عرفان و خودشناسی می گذارند به تدریج در ذهن خود فکر می کنند که باید به معبدی و یا در کوهستان ها و مکان های معنوی پا بگذارند تا بتوانند هنر خودشناسی را بیاموزند اما در حقیقت معنی مراقبه کردن همان هنر زندگی، هنر رها کردن، هنر پذیرش و عدم کنترل گری است که می توان مراقبه چیست را اینگونه توصیف کرد: مراقبه کردن یعنی عدم دوگانگی نسبت به اتفاقات پیرامون خود و یعنی عدم برچسب زدن بر پدیده ها و به بد و خوب تقسیم نکرده آن ها.

مراقبه چیست و آشنایی با اصول آن

انواع مراقبه از دیدگاه بودا:

توجه داشته باشید که بودا از پنج نوع مختلف مراقبه سخن گفته که سعی داریم در ادامه به بیان هر کدام به صورت کاملا مجزا بپردازیم:

مراقبه اول: به طور کلی مراقبه اول عشق است که در آن قلبا شادی تمامی موجودات به ویژه دشمنان خواسته شده است.

  •  قاصدک 24

مراقبه دوم: شفقت است که در آن به همه موجودات غم زده و رنج دیده فکر می کنیم و اندوه و ناراحتی آن ها را تجسم خواهیم کرد تا شفقت عمیق قلبی مان را نسبت به آن ها بیدار کنیم.

مراقبه سوم: سرور است که در آن به سعادت اطرافیان و شاد شدن از شادی آن ها فکر می کنیم.

مراقبه چهارم: در مراقبه چهارم به عواقب رعایت نکردن اخلاق باید فکر کنید و در این روش باید تشخیص دهید که لذت مادی چیست و چه پیامد های مهلکی را در پی خواهد داشت.

مراقبه پنجم: این مراقبه که با نام آرامش شناخته می شود در آن از عشق، ثروت، نیاز و تنفر فراتر می روید و تقدیرتان را با آرامش نگاه می کنید.

آشنایی با انواع مراقبه از دید بودا

تاثیرات مراقبه بر جسم و روح:

بهتر است بدانید که مراقبه می تواند از طریق روانی و جسمی تاثیراتی را بر روی بدن و روح بگذارد که در ادامه به بیان آن ها پرداخته ایم:

اثرات جسمی:

کاهش رادیکال های آزاد که قادر هستند باعث آسیب به بافت ها شوند و به تدریج زمینه پیری زودرس و بیماری های گوناگون دیگر را ایجاد کنند.

کاهش میزان هورمون کورتیزول و لاکتات که دو ترکیب شیمایی هستند و در اثر استرس در بدن به سرعت آزاد خواهند شد.

کاهش میزان کلسترول و در نتیجه کاهش ابتلا به بیماری های قلبی

کمک به ترک اعتیاد

کاهش استرس و درد های مزمن

افزایش طول عمر

افزایش قدرت تمرکز

کاهش درد های ناشی از سندرم پیش از قاعدگی در زنان

تاثیرات انجام مراقبه بر روی جسم

اثرات روانی:

کاهش اضطراب، افسردگی، تحریک پذیری و افزایش قدرت یادگیری

افزایش انسجام امواج مغزی که این همانگی در فعالیت های مغر باعث افزایش قدرت، خلاقیت و بهره هوشی خواهد شد.

تقویت حافظه و ثبات فکری و احساسی

کمک به افزایش خلاقیت در افراد

شناخت تاثیرات روانی مراقبه

دستورالعمل انجام مراقبه:

توجه داشته باشید که در ادامه رهنمود هایی بیان خواهد شد که مانند هر پیشنهاد دیگری لازم نیست فقط آن ها را دنبال کنید زیرا مراقبه تجریه ای شخصی است که عمیق ترین قسمت وجود هر فردی را به آن می پردازد. هر فردی برای انجام مراقبه شیوه خاص خود را دارد و در واقع کسی که به انجام آن بپردازد زائر عشق خواهد شد. وی همیشه در حرکت است و مشتاق است تا بیشتر در عمق وجود فرو رود تا جایی که در آن پرتو سپید و پاک غرق گردد. در ادامه شیوه و دستورالعمل انجام مراقبه بیان شده تا افرادی که به دنبال پاسخ مراقبه چیست هستند بتوانند از آن استفاده کنند:

در ابتدا باید گوشه ای خلوت را بیابید تا بتوانید مدتی از روز را بدون مزاحمت دیگران در آن بگذرانید. توجه داشته باشید که مکان انتخاب شده باید دور از صدای تلفن و دارای نور کمی باشد.

بهتر است صبح زود و پیش از طلوع خورشید بیدار شوید زیرا سه ساعت قبل از طلوع خورشید برای انجام مراقبه عالی است. در این زمان جو زمین آرام و پاک است و بدن اسراحت خود را کرده است و هر چند که ذهن هوشیار است اما فعال نیست. همچنین غروب آفتاب نیز می تواند زمان خوبی برای این کار باشد اما اگر هیچ کدام از این اوقات برایتان مناسب نیستند می توانید هر زمان دیگری را که راحت هستید انتخاب کنید.

اگر در زمان انجام مراقبه احساس خواب آلودگی می کنید می توانید یک فنجان چای یا قهوه بنوشید و یا کمی راه بروید و نرمش های سبکی انجام دهید.

دستورالعمل انجام مراقبه

توصیه می شود که مراقبه را در یک زمان و مکان ثابت انجام دهید زیرا این کار باعث می شود وقتی که ساعت مراقبه شما می رسد به صورت خودکار در حالت مراقبه فرو بروید.

مراقبه را باید حداقل دو ساعت پس از صرف غذا و همچنین زمانی انجام دهید که بدن خسته نباشد.

هنگام انجام این حرکت لازم است لباس های گشاد و راحت بر تن کنید زیرا رعایت این موضوع موجب می شود که کاملا احساس راحتی داشته باشید. همچنین که لباس ها باید کاملا تمیز باشند و در صورت امکان بهتر است از لباس های مخصوص مراقبه استفاده نمایید.

هیچ گونه حالت خاصی برای نشستن وجود ندارد و شما باید حالتی را انتخاب نمایید که می توانید به مدت طولانی و بدون حرکت بنشینید. همچنین می توانید کف اتاقی بنشینید که از پیش کف آن را با پتویی نازک پوشانده باشید و یا چهار زانو بر روی صندلی بنشینید به گونه ای که کف پاها بر روی زمین قرار بگیرند. توجه داشته باشید که در انجام این حرکت ستون فقرات باید کاملا صاف باشند تا پرانا یا انرژی حیاتی آزادانه در سطح بدن حرکت کند.

در حین انجام مراقبه درد یا خارش هر قسمت ار بدن را درگیر کرد نباید آن قسمت را حرکت دهید بلکه در ذهن بگویید درد، درد، درد و بدین ترتیب ناپدید خواهد شد و می توانید به مراقبه خود ادامه دهید. اما اگر حالت درد خیلی شدید بود می توانید حالت نشستن را بدون خم کردن ستون فقرات خود تغییر دهید.

فضای مناسب برای انجام مراقبه

توصیه می شود که هنگام انجام مراقبه مادام لبخند بزنید زیرا این کار ذهنتان را شاد و روشن تر خواهد کرد.

چند نفس عمیق بکشید و نام خدا را چند مرتبه به گونه ای تکرار کنید که طنین آن را در ذهن خود بشنوید. توجه داشته باشید که در این لحظه ذهن متوجه سه نقطه خواهد شد: یکی قلب معنوی است که در میان قفسه سینه به موازات قلب فیزیکی قرار گرفته است و دیگری نقطه میان ابروها و نقطه آخری فراز سر می باشد که در هر نقطه ای که آگاهی شما راحت تر انجام شد بهتر است آن را انتخاب کنید.

مجبور نیستید بر این نقاط تمرکز کنید بلکه فقط باید متوجه این نقاط باشید و طی مدت مراقبه آگاهی خود را متوجه آن سازید که بدین ترتیب مراقبه آغاز خواهد شد.

در ابتدا که سعی داریم تمرکز کنید افکارتان پراکنده خواهند شد و ذهن به پرسه زنی می پردازد که البته این امر بسیار طبیعی است زیرا ذهن آدمی به پرسه زدن عادت دارد و باید مادام پرسه بزند و پراکنده باشد. بهتر است شما با این پراکندگی با مهربانی برخورد کنید و با خشم آن ها را از خود نرانید. توصیه می شود که هر کدام از این انحراف ها را عنوان گذاری نمایید مانند گذشته ، آینده، بی ارزش، ارزشمند و یا حسادت زیرا وقتی نام گذاری می کنید به ترتیب از شما دور خواهند شد و در آرامش رهایتان خواهند کرد.

در ضمن اگر در طول انجام مراقبه با نور یا اشکال و تصاویری مواجه شدید و یا صداهایی به گوشتان خورد بهتر است آن ها را بدون وابستگی مشاهده کنید. احساس غرور نکنید و در عین حال آن ها را از خود دور نکنید زیرا آن ها عموما علائم ظریف تر شدن حواس بینایی، شنوایی و بویایی می باشند.

مراقبه چیست و چگونه انجام می شود

پس از انجام مراقبه بلافاصله به سراغ کارهایتان نروید بلکه برای چند دقیقه بنشینید و به آرامی از عالم سکوت وارد دنیای فعالیت ها شوید.

لازم است تا روح مراقبه را با خود به دنیای روزمره ببرید زیرا آرامش و پاکی که در آن مشاهده کرده اید را باید در مراوده شما با دیگران نیز منعکس شوند. به تدریج باید احساساتی همچون نفرت، بدخواهی، خودپرستی، آشفتگی، انزجار و حرص را نیز پشت سر بگذارید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.