دسته ها
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹

تاریخچه دوربین عکاسی و نگاهی به سیر تحولات آن

 • سحر هودانلویی
 • ۲۵ مهر ۱۳۹۹
 • ۰

دوربین از وسیله های ثبت خاطره بسیار کار آمد است که افراد بسیاری به کار با آن تمایل دارند. اگر شما نیز مایل به مطالعه تاریخچه دوربین عکاسی هستید، در ادامه این مطلب با ما همراه شوید.

عکاسی از هنر های پرطرفدار در بین جوامع مختلف است که خانم و آقایان بسیاری به یادگیری و کار با آن مشغول هستند. در این بین خیلی از افراد هستند که به هنگام استفاده از این وسیله خاطره ساز هیچ اطلاعی از تاریخچه دوربین عکاسی ندارند. این موضوع ممکن است برای افراد علاقه مند به این حرفه، کمی ناراحت کننده به نظر برسد. گفتنی است که جای هیچ نگرانی نمی باشد، تنها با همراه شدن با ما در ادامه این مطلب می توانید حقایق جالبی از این وسیله را متوجه شوید.

گفتنی است که در دیگر بخش هایی از مجله آرگا با تاریخچه تلفن همراه و تاریخچه ساعت و نگاهی به تغییر و تحولات آن ها از دیرباز تا به کنون آشنا شده اید، از این رو در ادامه این مطلب به سیر پیشرفت و تکامل دوربین عکاسی از گذشته تا به حال پرداخته ایم که امیدواریم از آن لذت ببرید.

تاریخچه دوربین عکاسی به چه صورت است؟

دوربین عکاسی

در ابتدای مطلب گفتنی می باشد که پیدایش حرفه عکاسی به طور ناگهانی نبوده است و افراد بسیاری در طی سالیان متوالی به آزمون، آزمایش و خطای آن می پراختند تا در نهایت نتیجه تمام آن ها را فردی فرانسوی به نام نی ئپس در سال ۱۸۲۶ به نام خود ثبت کرد. گفتنی است که ابتدایی ترین عکس پس از ۸ سال نور گیری به ثبت رسید که کیفیت آن بسیار کم و پایین بود. اما این عکس جرقه ای پر رنگ برای آغاز فرایند تصویر برداری به شمار آمد.

پس از آن شرکتی به نام کداک در سال ۱۸۲۹ و در روچستر آمریکا به کمک جورج ایستمن بنا شد. پس از این سال تغییر و تحولات گسترده ای در حرفه عکاسی به وجود آمد که اهمیت و نقش موثر آن در جنگ جهانی اول که بین سال های ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸ بود، بسیار به چشم آمد. پس از جنگ جهانی اول با ایجاد آرامش و صلح، دوربین های کوچک و سبک تری ساخته شد که به علت تولید گسترده، بسیاری از افراد به آن دسترسی پیدا کردند. برخی از افراد بر این باورند که شاید بیشترین کارآمدی عکاسی در پس از جنگ جهانی دوم و در بین سال های ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ بود، چرا که عکس های خونین بسیاری از افراد و اطراف آن به ثبت رسید.

 • پیشرفت روز افزون تولید دوربین

با شروع جنگ سرد و رقابت های شدید بین بلوک شرق و غرب، نیاز افراد به تکنولوژی برای ثبت تصاویر غیر آنالوگ بسیار بیشتر شد. این نیاز به حدی بود که دولت آمریکا از بودجه سنگینی برای ساخت و تولید ابزار مناسب عکاسی برخوردار نبود. پس از تمام این اتفاقات، سرانجام در سال ۱۹۷۵ تمام انتظارات به پایان رسید و اولین دوربین عکاسی دیجیتال وارد بازار شد. هرچند که این دوربین نیز از خدمات ابتدایی برخوردار بود و عکس های به ثبت رسیده از آن نیز بسیار کم کیفیت بودند، اما باز هم طرفداران منحصر به خود را یپدا کرد. با این حال آزمایشات به پایان نرسید و دانشمندان بسیاری به دنبال ابزار قوی و جادویی برای افزایش کیفیت عکس های خود بودند.

با گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی، ابتدایی ترین گوشی های دارای دوربین عکاسی توسط آقای فیلیپ کان اختراع شد. در تاریخچه دوربین عکاسی پیشرفته و توسط تلفن همراه این چنین گفته شده است که آقای کان در انتظار تولد فرزندش بود که ناگهان به این فکر رسید که این لحظه را به راحتی ثبت کند. سرانجام پس از بررسی های گوناگون در سال ۱۹۹۷ با کمک شرکت شارپ ژاپن به موفقیت تولید گوشی های دارای دوربین عکاسی دست پیدا کرد. با پیشرفت این فرایند و تولید این گوشی ها، مردم دیگر راضی به خرید تلفن های ساده نبودند، بلکه رغبت و تمایل بیشتری به خرید گوشی های دارای دوربین عکاسی نشان می دادند. در این زمان افراد می توانستند با کمترین وقت به ثبت خاطرات خود بپردازند و در عصر امروز نیز می توان شاهد حجم بالایی از انتقال و تبادل عکس های با کیفیت را مشاهده کرد.

معرفی سال های تاریخی دوربین عکاسی

 • ورود به ایران

ورود اولین دوربین های عکاسی به ایران، به طور تقریبی در زمان قاجار اتفاق افتاده است. این زمان به سال های ۱۸۵۰ تا ۱۸۶۰ میلادی باز می گردد که با ورود آن به سرزمین ایرانی، افراد به ثبت تصاویر زیادی از زیبایی های ایران پهناور پرداختند.

تاریخچه دوربین عکاسی به چه صورت است؟

گفتنی می باشد که تاریخچه دوربین عکاسی بسیار پر رمز و راز و جالب است که در ادامه مطلب به معرفی هر یک از سال های پر خاطره آن پرداخته ایم.

 • دوران باستان

ابتدایی ترین اختراع دوربین های سوراخی و ساخت تاریک خانه به سرزمین چین و یونان باز می گردد. پس از آن ها ابن هیثم و الحازن از دیگر افراد فعال در زمینه های عکاسی و قرن یازدهم میلادی بودند.

 • سال ۱۸۱۶

در این سال فردی به نام نیسه فور نیپس به کمک یکی از دوربین های سوراخ دار، توانست عکسی را به ثبت برساند.

گفتنی است که نسخه ترمیم شده این عکس که نمایی از پنجره له گرس می باشد، هم اکنون در اختیار است.

 • سال ۱۸۳۹

لوئی داگر که از دیگر همکاران نیپس به شمار می آمد، دوربین اگرئوتایپ را اختراع کرد که با کمک آکادمی علوم فرانسه، توانست تعداد محدودی از این دوربین را به اختیار مردم بگذارد. گفتنی است که یکی از دوربین های به جا مانده از این زمان، هم اکنون موجود است که ارزش بسیاری را در بین تاریخچه دوربین عکاسی دارا است.

سیر تحول دوربین عکاسی

 • سال ۱۸۴۰

نسخه ای از پروانه ثبت اختراع آمریکا در زمینه های عکاسی به نام الکساندر اس ولکات از این سال صادر شده است.

 • سال ۱۸۵۹

در این زمان نیز اختراع دوربین پانورامیک به نام تامس ساتن در لیست ثبت های جهانی از تاریخچه دوربین عکاسی قرار گرفت.

 • سال ۱۸۶۱

آلیور وندل هلمز در این سال لنز استریواسکوپ را اختراع کرد که در بین لنز های برجسته بین بسیار نامدار شد.

 • سال ۱۸۸۸

در سال ۱۸۸۸ فردی به نام جورج ایستمن دوربین فیلم خوری اختراع کرد که آن را به نام خود نیز ثبت کرد. گفتنی است که او در زمینه استفاده از فیلم های عکاسی بسیار پیشرفت کرد و در سال ۱۸۸۵ نیز شروع به تولید کاغذ های عکاسی کرد.

 • سال ۱۹۰۰

از اولی ترین ها در تولید انبوده و گسترده دوربین عکاسی می توان به جورج ایستمن اشاره کرد که که بازار خرد و فروش دوربین عکاسی به وسیله آن رونق گرفت. گفتنی است که این دوربین ها تا دهه ۱۹۶۰ در بازار های سراسر جهان به فروش رسید و قابل به ذکر است که دوربین های مسافرتی نیز در این دوران به ثبت اختراع رسیدند.

در این زمان وزن دوربین ها به شدت کاهش یافت و سبک و ابعاد آن تا پس از تا شدن بسیار کوچک شد.

آشنای با تاریخچه دوربین های عکاسی

 • سال های ۱۹۱۳ و ۱۹۱۴

اولین دوربین عکاسی ۳۵ میلی متری که به آن دوربین کاندید نیز می گفتند، توسط اسکار بارناک و شرکت دوربین سازی آلمانی به نام لایکا کمرا تولید شد.

 • سال ۱۹۴۸

در این سال فردی به نام ادوین لند نیز دوربین پلاروید را اختراع کرد که ثبتی دیگر در تاریخچه دوربین عکاسی به عمل آورد. این دوربین ها از ویژگی منحصری برخوردار بودند، به این صورت که پس از عکاسی در طی زمان کوتاهی به چاپ می رسید.

 • سال ۱۹۶۰

ای جی اند جی نیز دوربین عکاسی زیر آب را برای افراد کارمند در نیرو های دریایی آمریکا تولید و اختراع کرد.

 • سال ۱۹۷۸

کنیکا نیز اولین دوربین دارای ویژگی فوکوس خودکار را به طرفداران دوربین عکاسی معرفی کرد. گفتنی است که این دوربین از نام جاسوپین برخوردار بود.

 • سال ۱۹۸۱

شرکت سونی اولین دوربین عکاسی الکترونیکی جهان را به نام سونی ماویکا در این سال عرضه و تولید کرد. در این زمان بسیاری از عکاسی ها به صورت دیجیتال بودند که کیفیت آن ها ارتقای چشم گیری را شامل شده بود.

تاریخچه دوربین عکاسی از گذشته تا به امروز

 • سال ۱۹۸۶

اولین دوربین یک بار مصرف را هم فردی به نام فوجی وارد بازار کرد.

 • سال ۱۹۹۱

فردی به نامن کداک هم در این زمان دوربین های دیجیتال حرفه ای را وارد بازار کرد که طرفداران آن ها بیشتر افراد اهل هنر و عکس برداری بودند.

 • سال ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۶

ابتدایی ترین دوربین های دیجیتال که به وسیله کابل به سیستم متصل شده بودند در این زمان تولید و عرضه شدند.

 • سال ۲۰۰۰

فردی به نام شارپ که ژاپنی نیز بود، برای اولین بار گوشی های تلفن همراه دوربین دار را به بازار عرضه کرد.

 • سال ۲۰۰۵

ابتدایی ترین دوربین بدون آیینه در این سال و توسط اپسون به بازار هواداران دوربین عکاسی عرضه شد. گفتنی است که این دوربین از طرفدار به خصوصی برخوردار نشد و مردم به دنبال پیشرفت بیشتری از این وسیله ثبت خاطره بودند.

 • سال ۲۰۱۰

فرد موج سوار به نام تیک دوومن با ارتقای دوربین های ۳۵ میلی متری، دوربین گو پرو اچ دی هیرو را به بازار عرضه کردند و نامی دیگر در تاریخچه دوربین عکاسی به ثبت رساند.

کار آمدی دوربین عکاسی به چه صورت است؟

 • سال ۲۰۱۲

لایترو هم ابتدایی ترین دوربین های لایت فیلد را برای استفاده عموم تولید کرد.

سال ۲۰۱۳

سونی در این سال با عرضه دوربین های سری الفا ۷ به تولید ابتدایی ترین دوربین های بدون آیینه و دارای سنسور فول فریم پرداخت.

 • سال ۲۰۱۸

پس از سونی در زمان تالیف مقاله ای راجع به نیکون نیز که اولین دوربین های بدون آیینه خود را با مدل های ۷۶ و ۷۷ معرفی کرد، اقدامی پیشرفته و نوین در تولید دوربین های عماسی آیندگان انجام داد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.