دسته ها
دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

روستای نگل کردستان و زیبایی های طبیعی و تماشایی آن

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۰ شهریور ۱۳۹۹
  • ۰

روستای نگل یکی از جاذبه های توریستی مهم در استان کردستان است این روستا دارای جاذبه های تاریخی و فرهنگی بی شماری است و از سوی گردشگران مورد توجه زیادی قرار گرفته است هر ساله گردشگران زیادی از نقاط مختلف به این روستا سفر می کنند و از جاذبه های بکر و قرآن تاریخی آن دیدن می کنند این روستا دارای ارزش های فرهنگی زیادی است که می توانید از آن دیدن کنید.

نگال یکی از دهکده های توریستی و پر جاذبه در استان کردستان است منطقه ای که با وجود جاذبه های گردشگری بکر و زیبای خود در این استان شناخته شده است و مورد توجه گردشگران زیادی قرار می گیرد این دهکده با وجود اینکه در میان جاذبه های توریستی استان کردستان کم رنگ است و کمتر از آن نام برده می شود اما یکی از مهم ترین دهکده ها به شمار می آید که به دلیل پیشینه تاریخی خود با ارزش می باشد. شاید گردشگرانی که سفری کوتاه به این منطقه از کردستان داشته اند این دهکده را با وجود قرآن معروف آن می شناسند قرآنی تاریخی که یکی از مهم ترین جاذبه های تاریخی در این منطقه به شمار می آید. این دهکده دارای جاذبه های توریستی دیگری نیز می باشد هر یک از این جاذبه ها به دلیل چشم اندازهای زیبا و ویژه خود شناخته شده هستند و می توانند مورد توجه شما قرار بگیرند. طبیعت زیبای این دهکده در کنار معماری زیبا و سنتی خانه های قدیمی می تواند توجه هر گردشگری را به خود جذب کند و همانطور که می دانید وجود فرهنگ ها و سنت ها در میان مردمان این منطقه نیز جذابیت های گردشگری آن را دو چندان می کند و مخاطبان زیادی را به سوی خود می کشاند. شما علاقه مندان و گردشگران در این بخش می توانید با یکی دیگر از دیدنی های استان کردستان و این دهکده توریستی و تاریخی بیشتر آشنا شوید و اطلاعات گردشگری بیشتری را درباره این منطقه از کردستان به دست آوردید.

روستای نگل کردستان را بیشتر بشناسید:

آشنایی با پیشینه تاریخی این روستا یکی از مهم ترین اطلاعاتی است باید درباره آن داشته باشید افرادی که تاکنون سفری به استان کردستان نداشته اند و برای اولین عازم سفر به این استان پر جاذبه و بکر شده اند بهتر است سری به این روستا نیز بزنند شما با سفر به این منطقه با اسرار زیادی از این منطقه آشنا می شوید و جاذبه های شگفت انگیزی در مسیر زندگیتان قرار خواهد گرفت. کردستان استانی با جاذبه های طبیعی بکر است این منطقه از ارزش های فرهنگی و تاریخی زیادی نیز برخوردار می باشد به همین دلیل بیشتر جاذبه های آن ارزش تاریخی و فرهنگی نیز دارند از جمله مهم ترین جاذبه های این استان این دهکده توریستی و روستای تاریخی است که بهانه ای برای جست و جو کاوش در گردشگران است.

چشم انداز نگل

این روستا کجا واقع شده است؟

این روستای زیبا یکی از روستاهای پر جاذبه در استان کردستان است این روستا در دهستان نگل و که یکی از روستاهای توابع کلاترزان سنندج است واقع شده است فاصله این روستا تا شهر سنندج ۶۵ کیلومتر است واقع شدن این روستا در مسیر سنندج به مریوان موجب اهمیت بیشتر آن شده است و در این مسیر ارتباطی توانسته علاقه مندان زیادی را به خود جذب نماید. این روستا به دلیل وجود قرآنی تاریخی ارزش زیادی دارد و یکی از روستاهای تاریخی و با قدمت در این استان است هر ساله گردشگران زیادی به این منطقه سفر می کنند و از جاذبه های دیدنی این روستا بازدید می کنند.

دیدنی های روستای نگل

اهمیت این روستا به دلیل برخورداری از موقعیت جغرافیایی مناسب نیز می باشد دره ای زیبا و سرسبز که در میان این روستا واقع شده است نه تنها جاذبه های توریستی است بلکه یک مسیر ارتباطی به شمار می آید این روستا از نواحی اطراف خود با روستاهای دیگری هم مرز است و این اتصال و ارتباط موجب اهمیت جغرافیایی آن شده است. این روستا از نواحی اطرافی خود به رودخانه شوشیر، حسن عالی، قژاکان، کانی چرمو، کوره میانه، رسنی دره و پل چرمو متصل می شود که این مسیرهای ارتباطی موجب شناخته شدن این روستا می شود.

جاذبه های نگل

درباره قرآن تاریخی روستا چه می دانید!؟

یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری و دیدنی های روستای نگل قرآن تاریخی و با قدمتی است که در این روستا یافت شده است این قرآن خط اسلامی دارد و طی تحقیقات متعلق به دوران صدر اسلام است این قرآن در شمار چهار نسخه قران خطی است که اطلاعات تاریخی زیادی را در خود پنهان کرده است. این اثر در شمار برترین آثار ملی ایران ثبت شده است و در مسجد این روستا نگهداری می شود این قرآن با آب طلا نوشته شده است و در دوران خلافت عثمانی ها نگاشته شده است. ماجرای گم شدن طولانی مدت این قرآن و پیدا شدن ناگهانی آن این روزها ورد زبان ها است و مورد توجه خیلی از محققان است این قرآن بر روی پوست آهو نوشته شده است و دارای اشکال مختلفی است.

طبیعت نگل

جاذبه های گردشگری روستا:

این روستا دارای جاذبه های توریستی مختلفی است که هر یک از نظر گردشگران دارای جذابیت های بی شماری هستند از مهم ترین جاذبه ها و دیدنی های روستای نگل می توان به مسجد روستا، موزه، دریاچه چال ئاو، تپه های باستانی، آبشار قه لوه زه، پل خشتی تاریخی، رودخانه شورشیر، کوره و میانه و … اشاره نمود. این روستا با وجود چنین جاذبه های متنوعی می تواند یکی از مهم ترین مناطق گردشگری در استان کردستان و مکان های دیدنی کردستان باشد.

موزه تاریخی با وجود شایا ارزشمند و جالبی که در این روستا قرار دارد یکی از جاذبه های آن به شمار می آید این موزه در سال ۱۳۹۲ ساخته شده است و مجموعه ای از میراث فرهنگی این روستا را در خود جای داده است زیورآلات قدیمی، چرخ ریسندگی، ظرف نگهداری عسل و … از مهم ترین آثار این موزه هستند جالب است بدانید برخی از این آثار متعلق به دوران اشکانیان هستند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.