دسته ها
شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

آموزش کاشت موسیر و اصولی که باید برای رشد آن رعایت کنید

  • ملیحه بال افکن
  • ۱۲ شهریور ۱۳۹۹
  • ۰

توجه داشته باشید که موسیر در واقع از گیاهان بومی مناطق آسیا می باشد که اصول پرورش آن راحت است و به همین منظور ما در این مقاله سعی داریم به بیان روش های کاشت موسیر و نحوه مراقبت از آن بپردازیم.

به طور کلی موسیر نوعی پیاز با طعم بسیار ملایم تر از پیاز است که البته برای مصرف خام یا استفاده در سوپ مناسب نمی باشد. این پیاز را می توان از طریق بذر یا پیازچه در فصل های پاییز یا اوایل بهار کاشت نمایید و تنها نکته مهمی که بایستی در این روند بدان توجه داشته باشید تامین زهکشی ایده آل خاک است تا بذور موسیر بتوانند به خوبی رشد کنند.

آشنایی با کاشت موسیر

بهتر است بدانید که پیاز موسیر در واقع بومی نواحی غربی قاره آسیا می باشد که با گذر زمان توسط فرانسوی ها به اروپا انتقال داده شده و عده ای از موطنان آن را کوهستان های فلسطین می خوانند. در کشور ما کاشت موسیر مرسوم نبوده و نیست ولی این گیاه به صورت وحشی در کوهستان ها رشد می کند و برخی از افراد در فصل بهار و تابستان اقدام به جمع آوری موسیر از کوهستان ها و فروش آن ها می پردازند. به طور کلی بذر موسیر از دسته گیاهان است که به آسانی رشد می کند و شما می توانید در فضای منزل با صرف انرژی و هزینه بسیار محدودی به پرورش آن بپردازید. توجه داشته باشید که موسیر متعلق به خانواده پیاز ها می باشد و بیشترین شباهت را با سیر دارد ولی بر خلاف آن فاقد هر پوششی می باشد. موسیر در واقع از طریق بذر کشت می شود و انتخاب بذر خوب یکی از مهم ترین قسمت عملیات پرورش آن می باشد. این گیاه دارای عطر و طعم ملایمی بوده و از برگ ها و غدده زیرزمینی آن برای تهیه انواع غذاها و ترشیجات استفاده می شود. از جمله خواص درمانی موسیر می توان به خاصیت ضد عفونی کنندگی آن، رفع تنگی نفس و اغلب بیماری های عصبی و تقویت نیروی جنسی اشاره کرد.

چگونگی کاشت موسیر

مراحل و دستورالعمل کشت بذر موسیر:

برای کاشت بذر موسیر در ابتدا بایستی گلدان مورد نظر را با خاک مناسب برای کشت موسیر شامل خاک شنی سبک همراه با حاصلخیزی بالا و زهکشی خوب پر کنید.

اکنون باید پیاز های موسیر را به آرامی جدا کنید و در عمق ۲ الی ۳ سانتی متری خاک بکارید. توجه داشته باشید که هنگام کاشت بذر نباید تمامی غده ها را در زیر خاک فرو کنید زیرا که باید قسمتی از آن بیرون از خاک باشد.

  • کالا چیو
  •  قاصدک 24

پس از کاشت لازم است تا بستر را به صورت کامل آبیاری نمایید. البته که در دفعات بعدی نیاز به آبیاری زیاد نیست زیرا آب اضافی موجب پوسیدگی ریشه موسیر می شود.

دستورالعمل کشت موسیر

پس از گذشت ۱ الی ۲ هفته که پیازچه شروع به رشد کرد و جوانه زد بایستی قسمت بالایی پیاز موسیر را با لایه ای خاک نرم بپوشانید و برای این کار می توانید در حدود ۵ سانتی متر خاک اطراف آن بریزید تا قسمت های پایین ساقه و یقه پیاز موسیر ترد و سفید رنگ شده و به صورت تازه خوری قابل استفاده باشد.

جالب است بدانید که پس از گذشت ۱۰۰ روز از زمان کشت پیاز های موسیر قابل برداشت و استفاده هستند و می توان بهترین زمان برای برداشت موسیر را پیش از گلدهی آن دانست.

توصیه می شود که با مشاهده اولین برگ های زرد و قهوه ای در گیاه آبیاری را متوقف نمایید و بوته ها را از بستر خارج کنید. برای رفع این مشکل می توانید گیاه را چند روزی در مقابل نور خورشید قرار دهید تا کامل خشک شود و سپس پیاز ها را دسته بندی کنید و در جایی خنک با جریان هوا آویزان و در ماه های بعد از آن استفاده نمایید.

روش های کاشت بذر گیاه

دستورالعمل برداشت موسیر:

توجه داشته باشید که در واقع برداشت موسیر موقعی است که برگ ها در حال زرد شدن و پژمرده شدن باشند. هنگامی که این علائم در گیاهتان پیدا شد بایستی در یک روز آفتابیس غده ها را از داخل زمین بیرون بیاورید و چند روزی آن را در مقابل آفتاب قرار دهید تا خشک شود. سپس آن ها را دسته بندی نمایید و در جایی خنک و با جریان هوا آویزان کنید.

چگونگی برداشت گیاه موسیر

شرایط مورد نیاز برای پرورش موسیر:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی دارند که شما بایستی آن را فراهم نمایید و به همین منظور در ادامه به بیان برخی از شرایط لازم برای کشت موسیر در خانه پرداخته ایم که می توانید در این روند از آن استفاده نمایید:

آبیاری:

به طور کلی موسیر از دسته گیاهانی است که برای رشد نیاز به مراقبت آبیاری زیادی ندارد اما باید به یاد داشته باشید که برای رشد مناسب گیاه آبیاری متناوب و منظم آن لازم می باشد. توصیه می شود که تا زرد شدن برگ های گیاه آبیاری را انجام دهید و با مشاهده اولین برگ زرد روند آبیاری را کاهش دهید.

شرایط مورد نیاز برای کاشت گیاه

نور:

به طور کلی موسیر از دسته گیاهانی می باشد که نور را دوست دارند و برای رشد مناسب و ایده آل خود نیاز به بستری با نور کامل دارد. لازم است گیاه خود را در طول روز حداقل ۶ الی ۸ ساعت در معرض نور خورشید قرار دهید.

خاک:

توجه داشته باشید که کلید اصلی برای کاشت موسیر و برداشت محصول آن تامین بستری با خاک زهکشی شده است. به طور کلی توصیه می شود که از خاک های شنی، سیلتی و لومی که به خوبی زهکشی شده اند برای بستر استفاده نمایید هر چند که می توانید در این روند از تقویت کننده های خاک مانند پرلیت نیز استفاده نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.