دسته ها
سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹

دره خزینه و جاذبه های چشم نواز آن را بهتر بشناسید

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
  • ۰

دیدنی های دره خزینه بسیار زیبا و متنوع هستند این دره یکی از مهم ترین جاذبه های لرستان محسوبمی شود و به دلیل چشم اندازهای بکر خود بسیار مورد توجه است هر ساله گردشگران زیادی از جاذبه های این دره دیدن می کنند اطلاعات گردشگری درباره این دره بسیار مورد توجه است و به عنوان یکی از جاذبه های مهم ثبت شده است.

لرستتان بخش مهمی از زیبایی های ایران را در خود جای داده است این استان دارای جاذبه های توریستی بسیار متنوع و جذابی است که هر یک ارزش توریستی بالایی دارند بسیاری از این جاذبه های ارزش تاریخی زیادی را به خود اختصاص داده اند و برخی دیگر نیز ارزش طبیعی دارند. هر یک از چشم اندازهیا طبیعی در این استان بکر و دست نخورده هستند و هر ساله توریست های زیادی از نقاط مختلف دنیا به این استان سفر می کنند یکی از مهم جاذبه هایی که در این استان وجود دارد و شاید تاکنون مشهوریت زیادی نداشته است منطقه خزینه است که خیلی از گردشگران آن را همانند گرند کنیون می دانند. این منطقه یکی از جذابیت های لرستان به شمار می آید و شاید یکی از متنوع ترین مناطق طبیعی در این استان است که مورد توجه طبیعت گردان زیادی واقع شده است این منطقه زیبا و پر جاذبه در حد فاصل اندیمشک و پل دختر واقع شده است و با جاذبه های زیبایی که دارد علاقه مندان زیادی را به سوی خود کشانده است. برای رسیدن به این مکان باید مسیر ۷ ساعتی را با ماشین طی کنید و در صورت تمایل و علاقه می توانید بخش هایی از این مسیر را پیاده روی کنید. جذابیت های خزینه به قدری متنوع و بکر هستند که کمتر کسی از آن دیدن کرده است و می توانید در این بخش نیز اطلاعات زیادی را درباره آن کسب نمایید.

دره خزینه و جاذبه های توریستی آن:

این دره زیبا یکی از عمیق ترین دره های ایران است که در استان لرستان واقع شده است یکی از زیبایی های بی مانند این دره پیچ های نعل اسبی است که چشم اندازهای آن از ارتفاعات بالا نیز دیدنی تر می شود این پیچ ها بسیار با هیبت و عظیم هستند و ویژه افرادی است که می خواهند ماجراجویی را تجربه نمایند. دور تا درو این جزیره زیبا با رودخانه ای پوشیده شده است که بسیار دیدنی است دیوارهای بلندی که در اطراف این رودخانه کشیده شده اند زیبایی های این دره را بیشتر کرده اند و سر به آسمان کشیده اند این دره یکی از زیباترین جاذبه های استان لرستان است و هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است شما نیز می توانید در ادامه این بخش با چشم اندازهای زیبای این دره بیشتر آشنا شوید.

 زیبایی های خزینه

شاید تاکنون نام رودخانه سیمره را شنیده باشید این رودخانه در دره خزینه جاری شده است و زیبایی بی نظیری را به آن بخشیده است این روخانه از سرشاخه های کرخه جاری می شود و بسیار خروشان و پر آب است این منطقه ویژه علاقه مندان به کوهنوردی و صخره نوردی است و به دلیل جذابیت هایی که دارد بسیار مورد توجه گردشگران واقع می شود. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم یکی از لذت های سفر به این دره پیاده روی کردن است به ویژه در بهار که هوای این دره بسیار مطبوع است و برای پیاده روی کردن و لذت بردن از چشم اندازهای طبیعی آن لذت بخش است.

دره خزینه

جاذبه های این دره چیست؟

از مهم ترین جاذبه هایی که در دره خزینه واقع شده اند می توان به تنگ شیرز اشاره نمود این تنگه دارای رودخانه ای است که از میانه آن عبور می کند و به سمت مسیر کوهدشت می رود در اطراف این تنگه روستایی زیبا وجود دارد که می توانید از چشم اندازهای آن نیز دیدن نمایید. برای پیاده روی کردن در این تنگه باید گروه باشید تا امنیت بیشتری نیز داشته باشید.

شاید تاکنون نام قلعه فلک الافلاک را شنیده باشید این قلعه یکی از مهم ترین جاذبه های تاریخی است که متعلق به دوران ساسانیان است و از جاذبه های تاریخی در اطراف این دره می باشد که می توانید سری به آن بزنید. پل شاپوری و بام لرستان نیز از دیگر جاذبه ها و چشم اندازهای اطراف این دره می باشند که با وجود زیبایی های بی نظیر خود مورد توجه گردشگران زیادی  هستند.

پل خزینه

یکی از مهم ترین تفریحات در این دره پل معلق است که هیجان آن بسیار زیاد است و دوستداران بسیار زیادی نیز دارد این پل در خاورمیانه بسیار شناخته شده است و دارای اهمیت بسیار زیادی است طول این پل ۱۱۲ متر است و بخش مهمی از رودخانه این دره را پوشانده است جالب است بدانید این دره به عنوان یک جزیره شناخته می شود زیرا اطراف آن را رودخانه ای عظیم احاطه کرده است.

محل اقامت خود را انتخاب کنید:

در طول سفر به این دره ممکن است ذهنتان درگیر این باشد که شب را در کجا اقامت کنید بهتر است برای اقامت خود در این دره از هتل ها و سوئیت های اطراف استفاده کنید تا امنیت بیشتری نیز داشته باشید این سوئیت ها امکانات مناسبی را برای اقامت توریستان خود ارائه می دهند. خرم آباد نزدیک ترین شهر به این دره است بنابراین این امکان وجود دارد که برای اقامت خود از هتل های این شهر استفاده کنید همچنین برخی از گردشگران دوست دارند تا به کمپ های گروهی در طبیعت این دره شب را سپری کنند که باید تجهیزات لازم برای این کار را نیز داشته باشند.

طبیعت خزینه

این دره یکی از قدیمی ترین جاذبه هایی است که در لرستان واقع شده است و یکی از مکان های دیدنی استان لرستان محسوب می شود این سکونتگاه قدیمی در بخش هایی از خود کتیبه های تاریخی ارزشمندی را جای داده است و جالب است بدانید که آثار تاریخی مهمی نیز در این منطقه یافت شده اند. ظروف سفالی از مهم ترین آثار و اشیایی است که در این مجموعه یافت می شود و تحقیقات بسیار مهمی نیز بر روی آن انجام شده است شما نیز اگر از علاقه مندان به جاذبه های تاریخی هستید می توانید در این بخش با این منطقه آشنا شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.