دسته ها
شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

دیدنی ها و نقاط گردشگری اسلام آباد غرب

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۳ مرداد ۱۳۹۹
  • ۰

دیدنی های اسلام آباد غرب شامل جاذبه های تاریخی مهمی هستند که قدمت بسیاری از آن ها به دوران ساسانیان باز می گردد در این منطقه می توانید آتشگاه هایی را مشاهده کنید که با معماری ویژه خود شناخته شده اند و یکی از مهم ترین بناهای تاریخی در ایران محسوب می شوند این شهرستان دارای روستاهایی با چشم اندازهای زیبا نیز می باشد.

اسلام آباد غرب یکی از مهم ترین شهرستان های تاریخی است که در استان زیبای کرمانشاه واقع شده است این شهر به عنوان پایتخت بلوط های جنگلی در ایران نیز شناخته شده است و دارای چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبایی است. مجموعه آثار تاریخی ارزشمندی که از میان تپه ها و محوطه های باستانی این شهر یافت می شوند به لحاظ تاریخی دارای ارزش و اعتبار بسیار بالایی هستند قدمت برخی از آن ها به دوران پیش از اسلام و هزاره دوم باز می گردد. رخدادهای طبیعی و تاریخی مهمی که از سالیان دور در این منطقه رخ داده اند اکنون موجب اهمیت تاریخی آن شده اند و هر ساله توریستان و محققان زیادی از نقاط مختلف دنیا برای بازدید و بررسی بر روی این بناهای باستانی به کرمانشاه سفر می کنند. در این منطقه لوح های گلی با نقشینه های گوناگون یافت شده اند که به خوبی اطلاعات تاریخی مهمی را درباره این منطقه در اختیار ما می گذارند برخی از این لوح به زبان میخی نوشته شده اند. این شهر در طول تاریخ نام های مختلفی داشته است هارون آباد یکی از نام های تاریخی این شهر است که در زمان اسلام نامگذاری شده است در حال حاضر این شهر یک منطقه توریستی مهم در ایران به شمار می آید.

دیدنی های شهر اسلام آباد غرب:

اسلام آباد غرب منطقه ای باستانی و شناخته شده در استان کرمانشاه است این شهر به واسطه بناهای باستانی و جاذبه های تاریخی ارزشمند خود بسیار شناخته شده است هر ساله علاقه مندان زیادی از جاذبه های زیبای این شهر دیدن می کنند زیرا به واسطه تحقیقات باستان شناسی که در این منطقه صورت گرفته است مهم ترین بناهای تاریخی ایران کشف شده اند. این شهر از جمله مکان های دیدنی کرمانشاه است که هر ساله از نقاط مختلفی گردشگر می پذیرد و می تواند در پیشنیه تاریخی ایران نیز نقش مهمی داشته باشد.

 

آتشکده میل میله گه:

این آتشکده تاریخی در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از سیاه میله گه باباخان واقع شده است این بنای تاریخی یکی از مهم ترین جاذبه های توریستی این شهر محسوب می شود در حقیقت این بنا یک بنای چهار طلاقی بوده است و در حال حاضر تنها بخشی از آن باقی مانده است ابعاد این طاق ها گوناگونه بوده است و زیبایی بی نظیری را به بنا داده است. این آتشکده یکی از بناهای مهمی است که در دوران ساسانیان ساخته شده است و درون آن از لاشه های سنگ و ملات گچی استفاده شده است سکوهایی که با وارد شدن به این آتشکده می بینید محلی برای قرار گرفتن آتشدان ها بوده اند این پایه ها نیز گچی هستند و با استفاده از همین مصالح ساخته شده اند.

 اسلام آباد غرب

آتشکده شیان:

یکی دیگر از دیدنی های اسلام آباد غرب بنای زیبای آتشکده شیان است این آتشکده در فاصله ۳ کیلومتری از روستا و قلعه شیان واقع شده است بخش های مهمی از آثار تاریخی و ارزشمندی که در این منطقه یافت می شوند متعلق به هزاره دوم پیش از میلاد هستند و در دوران اسلامی کشف شده اند. برخی از این بناهایی که کشف شده اند متعلق به دوران اشکانیان و ساسانیان هستند در میان همه این مکشوفات این آتشکده دارای اهمیت بسیار زیادی است و از این رو آن را به عنوان یکی از بزرگ ترین سازه های ساسانی می شناسند در این بنا می توانید گچ بری های بسیار نقیسی را مشاهده کنید.

شهر اسلام آباد غرب

تپه چغاگاوانه:

از جاذبه های گردشگری مهم و قدیمی که در منطقه اسلام آباد غرب یافت می شود می توان به محوطه باستانی و تاریخی چغاگاوانه اشاره کرد این تپه یک اثر تاریخی با چشم اندازهای طبیعی است که مورد توجه بسیاری از علاقه مندان و گردشگران قرار می گیرد. جالب است بدانید که این تپه داریا طبقاتی مختلف است دو طبقه از این تپه که کشف شده اند دارای قدمتی هزار ساله هستند در تحقیقات باستان شناسی به شباهت این بنا به بناهای شوش اشاره شده است لوح گلی که در این  بنا یافت شده است دارای نقش های میخی است و در این بنا شاهد مجسمه های حیوانی هستید که به شکل های عجیبی طراحی شده اند و مجسمه های سفالی، آویز طلا، مفرغ، مهر استوانه ای و … از دیگر اشیای ارزشمندی هستند که از این تپه ها یافت شده اند.

اسلام آباد غرب کجاست

روستای شالان:

اگر خواهان جاذبه های طبیعی و چشم اندازهای بکر در منطقه اسلام آباد غرب هستید می توانید به سراغ یکی دیگر از دیدنی های این شهر بروید همانطور که می دانید کرمانشاه یکی از بکرترین طبیعت ها را در ایران دارد و به واسطه چشم اندازهای زیبای خود و آبشارهای گوناگون که هستند شناخته شده است یکی دیگر از چشم اندازهای زیبای این استان نیز متعلق به روستای زیبای شالان است. جذابیت این روستا نه تنها در ارتفاعات سرسبز آن بلکه در میان جاذبه های تاریخی مهم نیز نهفته شده اند این روستا دارای آرامگاه هایی است که از دوران صفویان باقی مانده اند مقبره بابا شیخ، قصر یزدگرد، مقبره ابودجانه، آبشار پیران و … از مهم ترین جاذبه های این روستا برای گردشگران محسوب می شوند.

طبیعت دیدنی های اسلام آباد غرب

مقبره بابا یادگار:

این مقبره در یکی از روستاهای اسلام آباد با نام روستای بان زرده واقع شده است چشم اندازهای این روستا بسیار زیبا است و در دامنه های کوه واقع شده است اشکال هندسی که در ساخت این بنا به کار گرفته شده است موجب برجستگی اثر شده است و جذابیت خاصی به آن بخشیده است. این اثر دارای گنبدهای مخروطی شکل است و بی شک یکی دیگر از دیدنی های مهم در اسلام آباد غرب است که دارای جذابیت تاریخی بسیار زیادی می باشد. این عمارت متعلق به دوران اسلامی است و یکی از بناهایی محسوب می شود که در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دیدنی های دیدنی های اسلام آباد غرب

اسلام آباد غرب یکی از مهم ترین دیدنی های کرمانشاه است این شهر مهم ترین آتشکده ها را دارد قدمت این بناها به دوران ساسانیان باز می گردد از این رو در تاریخ ایران می تواند نقش مهمی را ایفا کند و اطلاعات گردشگری و تاریخی مهمی را درباره این شهر در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این شهر کهن در گوشه و کنار خود دارای چشم اندازهای طبیعی نیز می باشد و از مناطق محافظت شده ای برخوردار است که به لحاظ زیست محیطی نیز اهمیت زیادی دارند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.