دسته ها
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

راهنمای جامع سفر به دره شیرز و نگاهی به دیدنی های آن

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
  • ۰

دره شیرز یکی از مهم ترین دره های دنیا است این دره شگفت انگیز در دل کوهدشت و در استان لرستان واقع شده است سفر به این دره می تواند شما را با یکی دیگر از مناطق زیبای ایران آشنا کند. چشم اندازهای این تنگه بسیار مورد توجه است موقعیت جغرافیایی مناسبی که این تنگه دارد موجب نزدیکی آن با نواحی مختلف ایران شده است همچنین قدمت تاریخی آن بسیار قابل توجه است.

همه ما استان لرستان را با وجود زیبایی های بی نظیر آن می شناسیم این منطقه دارای چشم اندازهای بسیار ویژه و دیدنی است یکی از مهم ترین جاذبه هایی که در این استان و در  دل کوهدشت واقع شده است دره شیرز است این دره در میان تمامی جاذبه های لرستان منحصر به فرد است و دارای ویژگی ها خاصی است که علاقه مندان زیادی را به سوی خود کشانده است. این تنگه در تلاقی سه استان مهم ایلام، کرمانشاه و لرستان واقع شده است از این رو درای اهمیت بسیار زیادی است و مورد توجه قرار گرفته است طول این تنگه ۵ کیلومتر است و در فاصله این تنگه می توانید رودخانه ای را مشاهده کنید که بسیار زیبا و دیدنی است دهانه ورودی این تنگه نیز به رودخانه سیمره می پیوندد. ارتفاعات دیوارهای صخره ای به قدری بلند هستند که شما حیرت زده می کنند و موجب توجه شما می شوند ارتفاع برخی از این صخره ها به ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر نیز می رسد تحقیقات باستان شناسی که بر روی این تنگه و دیواره های آن صورت گرفته است نشان می دهد که این دیوارها در طول سالیان دراز ایجاد شده اند. چشم اندازهای این دره بسیار زیبا و دیدنی هستند شما علاقه مندان و گردشگران می توانید با رفتن به این دره لذت کوهنوردی و صخره نوردی را نیز تجربه کنید. دیدن چشم اندازهای ویژه در این تنگه موجب می شود تا با یکی دیگر از دره های مهم در ایران آشنا شوید.

زیبایی های شیرز

نگاهی به دره شیرز:

شیب دیوارهای تنگه در برخی از نقاط بسیار مرتفع است زیبایی های این تنگه بسیار زیاد است و در این بخش نیز به تمامی آن ها اشاره خواهیم کرد اما یکی از مهم ترین زیبایی ها و چشم اندازهایی که می توانید در این مناطق از آن دیدن کنید و توجه شما را به خود جلب می کند وجود تلفیی صخره های سخت و درختانی است که از دل این صخره ها رشد کرده اند این تضاد زیبای طبیعت یکی از مهم ترین زیبایی های تنگه محسوب می شود. شاید با دیدن این صخره ها این سوال برایتان به وجود آید که این صخره ها چگونه تشکیل شده اند؟ این صخره های مرتفع در اثر فرسایش شدید سنگ ها ایجاد شده اند بخش هایی از دیوارهای این تنگه نیز از جنس آهک هستند و در اثر فرسایش های بادی و بارانی ایجاد شده اند. تماشای چشم اندازهای زیبای آسمانی از دل این صخره ها نیز جذابیت بسیار زیادی دارند و موجب می شود تا شما علاقه مندن با دیدن این چشم اندازهای زیبا حیرت زده شوید.

تنگه شیرز

پیشینه تنگه شیرز:

دره ها و تنگه ها در اثر فرسایش های بادی و در طول سالیان دراز ایجاد می شوند این تنگه نیز دارای قدمت بالایی است و پیشینه تاریخی بالایی را به خود اختصاص داده است شما علاقه مندان پیش از سفر به دره شیرز باید اطلاعات گردشگری مهمی را درباره این منطقه به دست بیاورید. این دره با اشکال هندسی ویژه خود بسیار مورد توجه باستان شناسان قرار گرفته است این صخره ها به دلیل نوع پدیداری خود یکی از مهم ترین ساختارهای ژئوتوریستی هستند و یک پدیده مهم زمین شناسی می باشند. اشکال این صخره ها یکی از مهم ترین چین خوردگی های زاگرس به شمار می آیند و از این حیث دارای اهمیت بسیار زیادی هستند تحقیقات زمین شناسی بر روی این صخره ها نشان می دهد که این تنگه و صخره های آن در اثر فرسایش سنگ های رسوبی و لایه بندی های آهکی ایجاد شده اند قدمت این سنگ ها به دوران سوم زمین شناسی و مزوزوییک باز می گردد. جالب است بدانید که این سازه ها را سازه های آسماری می نامند در واقع این سازه ها از آهک های ماسه ای که ضخیم و لایه ای هستند ایجاد شده اند و در بخش هایی از آن فسیل های نرم تنان دیده شده است بنابراین این سازه در یک محیط دریایی شکل گرفته است.

سفر به دره شیرز

از مهم ترین ویژگی هایی که صخره های مترفع این دره دارند سخت بودن است که حتما در سفر خود به این منطقه و دره شیرز می توانید از آن ها دیدن کنید و از نزدیک ویژگی های بارز بنا را مشاهده نمایید. بخش هایی از محوطه باستانی این تنگه نیز نشان می دهد که قدمت این تنگه به عهد حجر باز می گردد همچنین در این دره ها غارنشینی نیز وجود داشته است.

دیدنی های تنگه:

در سفر به دره شیرز می توانید از جاذبه های بسیار زیادی دیدن نمایید مهم ترین جاذبه ای که در این تنگه وجود دارد غار این تنگه دارای قدمت بسیار زیادی است و در طول ساعاتی که در این تنگه در حال تفریح هستید پیچ و خم این تنگه دارای جذابیت های بسیار زیادی است و از مهم ترین چشم اندازهای آن نیز می توان به چشمه های بزرگ و کوچکی اشاره کرد که دارای زیبایی های ویژه ای هستند. مناره های سنگی نیز یکی دیگر از جذابیت های طبیعی در این تنگه به شمار می آید ستون هایی که در میانه این دره واقع شده اند به شکل طبیعی ساخته شده اند و دیدن این ستون های طبیعی موجب جلب توجه شما می شود قدمت این ستون ها به میلیون ها سال پیش باز می گردد.

طبیعت شیرز

طبیعت زیبای تنگه شیرز شامل درختانی انبوه است که زیبایی خاصی را به چشم انداز آن بخشیده اند درختان بلوط و چنار دو دسته از مهم ترین درختانی هستند که در این مناطق به چشم می خورند در فصل های مختلفی از سال نیز می توانید چشم اندازهای خاصی را در این مناطق شاهد باشید. این دره یکی از مهم ترین مکان های دیدنی لرستان به شمار می آید در این صخره ها گونه های مختلفی از حیوانات وجود دارند که حیات وحش این منطقه را ویژه کرده اند و زیبایی های بی نظیری را به این دره داده اند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.