دسته ها
چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

سندروم پرنسس کوچک و نکاتی که والدین باید توجه کنند

  • ساناز براتی
  • ۷ مرداد ۱۳۹۹
  • ۰

سندروم پرنسس کوچک اختلالی است که در کودکان مدلینگ و به اصطلاح خاص دیده می شود، این مشکل به خاطر نحوه رفتار والدین و استفاده از کودکان به خاطر شهرت و کسب درآمد ایجاد می شود.

بمباران کودک با تصاویر کودکان دیگر که در تلویزیون یا شبکه های اجتماعی به نمایش در آمده اند، رفتن خانواده ها به سمت تجملات، استفاده از لوازم آرایشی در کودکان باعث می شود تا این ذهنیت در کودکان ایجاد شود که برای درخشیدن و دیده شدن در جمع باید آرایش کنند و لباس هایی متفاوت بپوشند و رفتاری غلو شده از خود نشان دهند.

بررسی سندروم پرنسس کوچک

استفاده از لوازم آرایشی در سنین پایین و وارد کردن کودکان در حوزه مدلینگ باعث تاثیرات منفی بر جسم و روح دختران می شود و آثار بدی را به دنبال دارد به شکلی که جبران آنها در سالهای بعد غیر ممکن می شود. کلیه کارشناسان در داخل یا خارج از کشور به این پدیده سندروم پرنسس کوچک یا پرنسس های قربانی می گویند که آفتی است بر زندگی دختران در دنیای امروزی.

نشانگان پرنسس کوچک

مدلینگ کودکان یک کار رقابتی و پر استرس می باشد، شاید تصاویری که از اینگونه کودکان دیده می شود کامل و زیبا و بدن نقص باشند ولی در پشت این عکس و فیلم ها تصویر کودکی دیده می شود که مجبور بوده ساعت ها در محیط بزرگسالان بماند و مطابق میل آنها رفتار کرده و ژست بگیرد و در این حین ممکن است گریه کرده باشد و یا به خاطر خستگی با او بدرفتاری شده باشد.

  •  قاصدک 24
  • کالا چیو

سندروم پرنسس کوچک و خودبرتر بینی در کودکان

این کودکان در نتیجه کارهایی که می کنند به این نتیجه می رسند که عشق و تایید بزرگسالان و والدینشان به ظاهر زیبای آنها وابسته است. برخی از دختر بچه های امروزی قربانی میل به ثروت طلبی و قدرت طلبی سرمایه داری گشته اند. اغلب برنامه های تلویزیونی و تبلیغاتی همچنین جشنواره ها و سالن های مد از دختر بچه های پر شده که با آرایشی غلیظ مثل یک مدل رفتار می کنند. استفاده از لوازم آرایشی، لاک ناخن و داشتن الگویی شبیه به مدل ها و بازیگران باعث مشکلات جسمی و روانی فراوانی برای دختران و خانواده های آنها به دنبال دارد.

نشانگان پرنسس کوچک در اطفال

در حال حاضر سن استفاده از لوازم آرایشی بسیار پایین آمده است و بزرگترین دلیل این موضوع برخورد غاط والدین و خانواده ها با کودکان است. بچه ها همواره از والدین خود الگو برداری می کنند و کارهای بزرگترهایشان را تقلید می نمایند، البته این موضوع کاملا عادی است و نشان از رشد شخصیتی کودک دارد، ولی برخی از پدر و مادرها در برخی موارد دنیای کودکی فرزندانشان را تغییر می دهند و کودکان خود را در جشن ها و مهمانی ها آرایش می کنند و اینگونه به دخترشان القاء می کنند که برای دیده شدن و خاص بودن در جمع باید آرایش کرده و یا لباس هایی متفاوت بر تن کنند که البته مناسب سن آنها نیز نمی باشد. همانطور که اشاره شد سندروم پرنسس کوچک در کودکان باعث ایجاد مشکلات مختلفی می شود که در ادامه به بررسی بیشتر آنها می پردازیم.

 مشکل سندرم پرنسس کوچک

نابودی عزت نفس

پدر و مادرها باید با بیاد آوردن زیبایی ها و شایستگی های فردی و خصوصیات منحصر به فرد کودکان خود به آنها اعتماد به نفس بدهند و به آنها بفهمانند که ظاهرشان بدون استفاده از لوازم آرایشی و رفتارهای غیر معمولی خیلی جذاب و زیبا می باشد. در دنیای امروز کودکان یا نوجوانان برای مجاب کردن والدینشان از روش های زیادی استفاده می کنند و با کمک کلمات آنها را راضی می کنند، اغلب والدین به همین دلیل به شکل ناخواسته به خواسته فرزندان خود تن می دهند و این موضوع آغاز شروع مشکل است.  زمانیکه یک دختر بچه با زدن رژ لب وارد جمعی خانوادگی می شود از طرف بقیه با تعریف و تمجید رو به رو شده و با کلمه چقدر زیبا شده ای از او استقبال می شود و این موضوع اولین چراغ سبز برای او است که بی موقع روشن شده است.
سندروم پرنسس کوچولو در کودکان مدلینگ
والدین برای اینکه تسلیم خواسته های فرزند خود نشوند و برای اینکه فرزندشان بتواند در هر رده سنی لذت کافی را ببرد باید برای آنها فعالیت هایی را در نظر گیرند. باید به کودکان بیاموزید که یادگیری هنر و یا ورزش باعث ممتاز شدن آنها خواهد شد نه زیبایی ظاهری و نا معقول. چیزی که مشخص است این است که کودکان همیشه دوست دارند تا زودتر بزرگ شوند و شبیه والدینشان گردند به همین خاطر لباس های بزرگترها را می پوشند یا کفش های آنها را به پا می کنند. پدر و مادر ها باید به روش های صحیح به این مرحله از رشد کودک خود پاسخ بدهند. نظر خواهی از کودکان به آنها این پیام را انتقال خواهد داد که آنها را پذیرفته ایم و در گروه بزرگترها جای دارند و لازم نیست با تغییر ظاهر هویت خود را دچار آسیب نمایند. سندروم پرنسس کوچک در دختران باعث می شود تا همیشه خود را با بزرگترها از لحاظ زیبایی مقایسه کنند و به همین دلیل دچار از بین رفتن عزت نفس در آنها خواهد شد.
سندروم پرنسس کوچک در بچه های مدلینگ

اعتماد به نفس کاذب

همانطور که گفته شد کودکانی که به عنوان مدلینگ در شبکه های اجتماعی یا تلویزیون از آنها استفاده می شود ممکن است دچار سندروم پرنسس کوچک شوند. یکی از آثار مخرب این مشکل ایجاد اعتماد به نفس کاذب در دختران و کودکان است. شهرت و محبوبیتی که کودکان با ژست گرفتن و حرف زدن و به نوعی پرنسس شدن به دست می آورند، باعث می شود تا آنها نتیجه بگیرند که با تلاش خیلی کم و فقط با داشتن ظاهری جذاب و زیبا می توانند به موفقیت برسند.
آشنایی با سندروم پرنسس کوچک

دریافت توجه کاذب

توجه ای که کودک با ظاهر خود از طریق لایک و کامنت در دنیای مجازی دریافت می نماید، باعث می شود تا حس مهم بودن پیدا کند این موضوع تاثیرات نادرستی بر روابط کودک و دوستیابی و ارتباطات اجتماعی او خواهد داشت و همچنین باعث می شود تا حس خودبرتر بینی و پرنسس بودن در او تقویت گردد. این موضوع باعث ایجاد مشکلات زیادی در زندگی و رابطه های او در آینده ایجاد خواهد کرد.

سندروم پرنسس کوچک چیست؟

مهر طلب شدن کودکان

در برخی مواقع ممکن است در زمان عکس گرفتن از کودک و یا ثبت شیرین کاری هایش او مایل به انجام اینکار نباشد، در این صورت برای اینکه همکاری کند والدین از باج دادن به کودک استفاده می کنند تا همکاری نماید. این موضوع باعث می شود تا کودک فکر کند که تایید دیگران برای دیده شدن اهمیت زیادی دارد و برای جلب توجه دیگران همیشه باید به دنبال جلب رضایت آنها بود.

سندروم پرنسس کوچولو چیست؟

دور شدن از دنیای کودکی

یکی دیگر از عواقب سندروم پرنسس کوچک فاصله گرفتن کودک از دنیای کودکی اش است. دنیای مدلینگ و آرایش کودکان در سن پایین باعث ایجاد تغییراتی در شخصیت و فرایند طبیعی رشد کودک خواهد شد. برای اینکه کودک رشد سالم و طبیعی داشته باشد نیاز است تا دنیای بیرون را کشف کند و با دریافت محرک های صحیح قدرت خلاقیت خود را رشد دهد.

نشانگان پرنسس کوچک و بررسی آن

دور شدن از والدین

سندروم پرنسس کوچک در کودکان مدلینگ دیده می شود. مشغول بودن کودک در دنیای مدلینگ و نفع مالی او از آن باعث خواهد شد تا والدین به دنبال گرفتن تبلیغ و بالا تر بردن لایک ها باشند، درست است که در این مورد کودک در مرکز توجه و فعالیت قرار دارد ولی کم کم اینکار به اولویت مهم والدین تبدیل خواهد شد و در نهایت زمان کمتری برای ارتباط داشتن با کودک و در کنار او بودن باقی خواهند ماند. والدین باید بدانند که مهمترین وظیفه آنها در رابطه با فرزندشان علاوه بر تامین غذا و آسایش، ارائه اصول درست تربیتی، توجه به سلامت روان و تلاش برای ارتقاء دادن خلاقیت و تفکر کودکان و صرف وقت و توجه به آنهاست.

سندروم پرنسس کوچک و شناخت آن

سخنی با والدین

سندرم پرنسس کوچک کودک شما را به یک قربانی تبدیل می کند. کودکی که تمامی مشغولیت ذهنی که دارد بر روی شکل ظاهری و نظرات دیگران است. همانطور که گفتیم کودکان به دنبال تقلید از بزرگترها و والدین خود هستند و این روندی طبیعی از رشد آنها می باشد پس شما هستید که با یادآوری زیبایی و شایستگی های فردی و منحصر به فرد در کودکتان می توانید به او اعتماد به نفس بدهید و به او یادآوری کنید که بدون استفاده از لوازم آرایشی و لباس های نامناسب و عجیب بسیار عالی و زیبا است و رشد و شکوفایی فقط در ظاهر افراد دیده نمی شود.

 معرفی نشانگان پرنسس کوچک

بگذارید تا فرزندانتان کودکی کنند و از آن لذت کافی را ببرند، قرار دادن کودک در قالب دوربین به مدت طولانی باعث می شود تا هویت او آسیب ببیند و کودکتان خیلی زود از دوران کودکی خود فاصله گرفته و دور شود. اگر به مدلینگ شدن کودک خود علاقه مند هستید می توانید اینکار را به شکل مقطعی و دوره ای چند روزه انجام دهید، همچنین اجازه ندهید تا فرزندتان از لایک ها و ابراز علاقه دیگران مطلع شود و تلاش نمایید با انتخاب فعالیت هایی مناسب سن کودک او را در مسیر درست پرورش دهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.