دسته ها
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

بازدید از روستای چوپانان و نگاهی به معماری زیبای این روستا

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۵ تیر ۱۳۹۹
  • ۰

روستای چوپانان یکی از مهم ترین روستاهای شناخته شده در ایران است این روستا در شهرستان نائین اصفهان واقع شده است و یکی از بزرگ ترین سازه های خشتی جهان را در خود جای داده است و ارزش تاریخی این روستا موجب شده است تا هر ساله گردشگران زیادی از جاذبه های مهم این روستا دیدن کنند و در دنیا شناخته شود.

اصفهان یکی از مهم ترین استان های تاریخی در کشورمان ایران است هر ساله گردشگران و توریست های زیادی از جاذبه های دیدنی این استان بازدید می کنند این منطقه در دنیا بسیار شناخته شده است و توریست های خارجی را نیز به خود جذب می کند شاید بیشتر گردشگران این استان را با وجود جاذبه هایی همچون میدان نقش جهان و چهلستون بشناسند اما باید بدانید که تنها جاذبه های گردشگری این شهر در این بناهای تاریخی نمی گنجند. برخی از نواحی که در حومه این شهر واقع شده اند و روستاهای تاریخی این شهر هستند نیز سازه های تاریخی ارزشمندی را در خود جای داده اند و به نوعی این روستاها نیز از مهم ترین جاذبه های تاریخی در این شهر محسوب می شوند که قصد داریم تا در این بخش شما را با یکی از بکرترین این مناطق در اصفهان آشنا کنیم. روستایی که در نائین اصفهان واقع شده است و به واسطه سازه های عظیم و خشتی خود در دنیا شناخته شده است این روستا در بسیاری از سایت های خبری غوغا کرده است و این روزها نیز یکی از مهم ترین جاذبه های اصفهان است که علاقه مندان زیادی را به خود جذب می کند.

دهستان چوپانان

آشنایی با روستای چوپانان و سازه های خشتی آن:

چوپانان یکی از دهستان های اطراف اصفهان است این دهستان در فاصله ۹۵ کیلومتری از شرق انارک واقع شده است و به دلیل جذابیت های تاریخی خود یکی از مناطق شناخته شده در اصفهان است. این دهستان از نواحی اطراف خود به شهرها و استان های مختلفی متصل می شود که موجب اهمیت بیشتر آن نیز شده است این منطقه به دلیل گسترش کشاورزی و دامداری نقش اقتصادی مهمی را ایفا می کند و شغل مردمان آن نیز دامداری و کشاورزی است. این روستا از مکان های دیدنی حومه اصفهان است که به دلیل جذابیت های تاریخی خود شناخته شده است و می توانید دز لینک اطلاعات گردشگری مهمی را درباره این دیدنی های اطراف اصفهان به دست آورید.

 طیبایی های چوپانان

پیشینه تاریخی روستا:

این روستای زیبا دارای قدمت تاریخی زیادی است و این روزها نیز به واسطه قدمت تاریخی که دارد شناخته شده است در سال ۱۲۸۰ شمسی برخی از اهالی انارک که به شترداری مشغول بوده اند قصد دارند تا حفاری هایی را در منطقه ای از چوپانان انجام دهند علت این امر نیز وجود چاه هایی بوده است که در گذشته در این روستا وجود داشته است. استفاده از چاه های حفاری شده برای مصارف چوپان ها و دام ها موجب شد تا نام این روستا چوپانان نامیده شود در گذشته گله دارها و ساربان ها به دلیل وجود چاه های حفاری شده آب مورد نیاز دام های خود را از این چاه ها تامین می کرده اند. فراوانی چاه های آبی موجب رشد و رونق کشاورزی در این مناطق نیز شده است این روستا در فاصله ۹۰ کیلومتری از انارک اصفهان واقع شده است و یکی از توابع نائین است جاذبه های گردشگری و تاریخی که در این روستا وجود دارند موجب شده تا هر ساله گردشگران زیادی به این منطقه سفر کنند.

روستای چوپانان

این روستا در حال حاضر جمعیت دو هزار و سیصد نفری دارد و به دلیل اتصال از نواحی اطراف با سمنان، یزد و خور از اهمیت زیادی برخوردار است این منطقه سازه های خشتی و تاریخی زیادی دارد که می توانید از آن ها دیدن کنید.

ویژگی های فرهنگی روستا:

مردمان این روستا از آداب و رسوم و فرهنگ خاص خود برخوردار هستند سبک زندگی سنتی و روستایی که همچنان در میان آن ها حفظ شده است یکی از نقاط برجسته ای است که می توانید در این روستا مشاهده کنید مردمان این منطقه دارای لهجه چوپونونی هستند و دارای زبانی مشترک با فارسی هستند. جذابیت فرهنگی و تاریخی که در این روستا وجود دارد در کمتر جایی از دنیا دیده می شود سبک معماری خانه های روستایی نیز یکی دیگر از جذابیت هایی محسوب می شود که در این روستاها به چشم می خورد و حتما باید از نزدیک نحوه ساخت و ساز آن ها را مشاهده کنید. برخی از این خانه های خشتی دارای قدمتی تاریخی نیز هستند و از جاذبه های تاریخی اصفهان محسوب می شوند. روستای چوپانان دارای معماری های بسیار ویژه ای است که اغلب آن ها تاریخی هستند و ارزش فرهنگی نیز دارند.

دهستان زیبای چوپانان

این روستا دارای میراث فرهنگی، تاریخی و صنایع دستی متعددی است به همین دلیل خیلی از گردشگران هر ساله از جاذبه های این روستا بازدید می کنند این روستای خشتی بیش از  هر چیز به دلیل وجود معماری خود شگفت انگیز و شناخته شده است. صنایع دستی این منطقه بسیار نفیس است و شامل هنر زنان و مردان این افراد است که دیدن آن ها می تواند جذابیت زیادی برای افراد داشته باشد. این روستا یکی از دیدنی های اصفهان محسوب می شود که دارای جاذبه های بسیاری است.

همانطور که در بالا اشاره شد قدمت تاریخ و پیشنیه روستای چوپانان به سال های ۱۲۸۰ باز می گردد این روستا در آن دوران به دلیل قنات هایی که داشته است بسیار با اهمیت بوده است منبع مهمی برای تامین آب چارپایان بوده است از این رو نام این روستا از دیرباز با همین نام شناخته شده است.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.