دسته ها
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹

شرایط نگهداری گیاه کریپتانتوس و پرورش این گل زیبا در خانه

  • ملیحه بال افکن
  • ۱۶ تیر ۱۳۹۹
  • ۰

توجه داشته باشید که گل کریپتانتوس در واقع از گیاهان زینتی است که مورد پسند اغلب باغبانان واقع شده و در این مطلب سعی داریم شما را با روش های مراقبت و نگهداری گیاه کریپتانتوس آشنا نماییم با ما همراه باشید.

بهتر است بدانید که در واقع کریپتانتوس یک گیاه خانگی و دکوری محسوب می شود که با نام ستاره زمین شهرت زیادی پیدا کرده و می توان آن را یک گیاه عجیب با برگ هایی صاف و مسطح دانست که قابلیت رشد تا حدود ۶۰ سانتی متری را دارد و می تواند جلوه و جذابیت خاصی را به محیط اطراف ببخشد.

آشنایی با چگونگی نگهداری گیاه کریپتانتوس

توجه داشته باشید که گل کریپتانتوس در واقع دارای ۲۲ گونه مختلف از گیاهان همیشه سبز است که تمامی آن ها بومی مناطق برزیل می باشند و اغلب گسترش این گیاه بسیار کم است و از سرعت رشد بسیار کندی برخوردار می باشد. این گیاه می تواند تا ارتفاع ۱۵ سانتی متری به خوبی رشد کند و برگ های زیبا و کوچک آن نیز تا عرض ۱۵ الی ۳۰ سانتی متری به خوبی رشد خواهند کرد. به طور کلی این گیاه زیبا دارای شکلی ستاره مانند است و از گیاهان همیشه سبز و چند ساله به شمار می آید که برگ های خرمایی رنگ زیبایی آن را چندین برابر کرده است. بهتر است بدانید با وجود اینکه گیاه کریپتانتوس یک گیاه کاملا مقاوم محسوب می شود بهتر است آن را در شرایط سخت آب و هوایی نگهداری نکنید زیرا در واقع این گیاه به مراقبت و ظرافت زیادی نیاز دارد و اگر پرورش آن را با دقت انجام دهید گیاه به خوبی رشد می کند و در فاصله زمانی کوتاهی به زمان بلوغ می رسد.

چگونگی نگهداری گیاه کریپتانتوس

شرایط نگهداری گل کریپتانتوس

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رویش خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی دارند که بایستی شما آن را فراهم نمایید و به همین منظور در ادامه سعی داریم به بیان روش های مراقبت و نگهداری گیاه کریپتانتوس بپردازیم:

آبیاری:

بهتر است بدانید که این گیاه زیبا قابلیت رشد در شرایط مطلوب را دارد و هر چه ریشه آن مرطوب تر باشد بهتر است. با این حال نیز برخی از گونه های این گیاه نسبت به شرایط خشکسالی مقاوم هستند ولی توصیه می شود در روند رویش گیاه خود از مرطوب بودن بستر اطمینان حاصل نمایید.

روش های مراقبت از گیاه کریپتانتوس

نور:

توجه داشته باشید که گونه های این گیاه به صورت ضروری نیاز به نور فراوان ندارند اما به خاطر داشته باشید که این گیاهان را باید در برابر نور غیر مستقیم و سایه قرار دهید زیرا آن ها در محیط های باز به طور طبیعی تحت پوشش درختان و جنگل های بارانی رشد می کنند. به این نکته توجه داشته باشید که تابش نور مستقیم می تواند برگ های گیاه را به سرعت پژمرده کند.

دما:

به طور کلی این گیاه چندان در برابر دما نیز حساس نیست و دمای مناسب نگهداری آن ها از ۱۵ الی ۲۹ درجه سانتی گراد می باشد که با این وجود نیز گیاه کریپتانتوس از گونه های نسبتا تحمل پذیر به شمار می آید و اغلب این گیاهان می تواند در هوای زمستانی و خارج از منزل نیز رشد کنند. اگرچه بهتر است شرایط آب و هوایی برای این گیاه معتدل باشد ولی نباید دمای محیط بستر پایین تر از ۲۵ درجه سانتی گراد باشد.

شرایط لازم برای پرورش گیاه کریپتانتوس

خاک:

توجه داشته باشید که استفاده از خاک شنی برای بستر این گیاه بسیار مفید خواهد بود و برخی از باغبانان این گیاهان را در ترکیبی از شن، ماسه، پیت ماس و خاک برگ پرورش می دهند اما بدون توجه به نوع خاک بایستی خاکی را انتخاب نمایید که رطوبت را در خود حفظ کند و این ترکیب برای حفظ این حالت بهترین می باشد.

تهیه خاک مقوی برای بسر گیاه

کوددهی:

به طور کلی انتخاب کود مناسب برای رشد مناسب گیاه بسیار مهم است و توصیه می شود در انتخاب نوع کود برای نگهداری گیاه کریپتانتوس بسیار دقت کنید به طوری که کود این گیاه از مقاومت بسیار بالا و متعادلی برخوردار باشد. توجه داشته باشید که باید کود را به صورت کامل و طبق دستور رقیق کنید زیرا اگر کود سنگین باشد خطر آسیب رسیدن به گیاه وجود دارد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.