دسته ها
جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

آشنایی با نحوه کار آرمیچر و شناخت اجزای تشکل دهنده آن

 • ساناز براتی
 • ۱۸ تیر ۱۳۹۹
 • ۰

آرمیچر به قسمتی از موتور الکتریکی گفته می شود که ولتاژ ورودی به آن اعمال می شود، همچنین آرمیچر در برخی موارد به بخشی از ژنراتور گفته می شود که نحوه کار آن ایجاد ولتاژ خروجی است.

موتورهای الکتریکی مختلفی وجود دارند که هر یک برای انجام کاری مخصوص ساخته شده اند، یکی از بخش های مشترک بین موتورهای الکتریکی  آرمیچر می باشد که ولتاژ ورودی به آن اعمال می گردد، بعلاوه آرمیچر در قسمتی از ژنراتورها نیز وجود دارد که ولتاژ خروجی به ان اعمال می گردد.

بررسی نحوه کار آرمیچر

آرمیچرها قسمتی از موتورهای الکتریکی و ژنراتورها هستند که در موتورهای الکتریکی ولتاژ ورودی به آنها اعمال می شود و در ژنراتورها ولتاژ خروجی به آنها اعمال می شود. آرمیچر ها در واقع قسمتی از ماشین های الکتریکی هستند که جریان مستقیم را به انرژی پتانسیل الکتریکی تبدیل می نمایند. در موتورهای الکتریکی با عبور کردن جریان از سیم پیچ در میدان مغناطیسی حرکت چرخشی تولید خواهد شد. در آرمیچرها هر چه تعداد حلقه های کلاف دینام یا همان آرمیچر بیشتر شود و همچنین هر چه خطوط قوای مغناطیسی آهنربا یا بالشتک آن قوی تر باشد و در نهایت هر چقدر سرعت گردش آرمیچر بیشتر شود ولتاژ خروجی دینام بیشتر می شود. برای بررسی نحوه کار آرمیچر باید با اجزای تشکیل دهنده آن آشنا شویم.

بررسی روش کار آرمیچر

اجزاء تشکیل دهنده آرمیچر

یک آرمیچر از قسمت های زیر تشکیل می شود:

 • فایل الکترومغناطیسی یا سیم پیچ
 • آهنرباهای دائمی
 • کلکتور یا اسپیلت و حلقه
 • زغال
 • محور
 • آرماتور
 • بالشتک

فایل الکترومغناطیسی یا سیم پیچ

در آرمیچر قسمتی به نام فایل الکترومغناطیس یا همان سیم پیچ وجوددارد که سیم های عایق بر روی آن پیچیده می شوند. سیم پپیچ ها در این ناحیه باعث به وجود آمدن گشتاور در آرمیچر می شوند و در نتیجه به برقراری ارتباط بین جریان عبوری از سیم پیچ و میدان مغناطیسی خواهند شد. به خاطر اینکه کویل روی روتر قرار می گیرد همهی نیروی گشتاور آن به آرمیچر و بعد از آرمیچر به محور انتقال خواهد یافت.

آشنایی با نحوه کار آرمیچر

آهنرباهای دائمی

قسمت دیگر آرمیچر آهنرباهای دائمی هستند که در در دو طرف آرمیچر قرار قرار دارند. نحوه قرار گیری این دو آهن ربا به شکلی است که در کنار هم یک میدان مغناطیسی شعاعی ایجاد می نمایند. کار این میدان مغناطیسی باعث تعاومل آرماتور و ایجاد اثر موتور می شود.

کلکتور یا اسپیلت حلقه

قسمت بعدی در آرمیچرها کلکتور یا اسپیلت حلقه می باشد. کلکتور یک حلقه فلزی می باشد که در قسمت انتهایی آرماتور قرار داده شده است. بر روی این قطعه فلزی چندین تیغ قرار گرفته شده است که هر جفت از این تیغ ها به یک مجموعه سیم پیچ وصل شده اند. نحوه کار این قطعه ایجاد تماس بین سیم پیچ و مدار الکتریکی خارجی می باشد.

روش کار یک آرمیچر

ذغال

ذغال نوعی بلوک کربن فشرده است که در دو طرف کلکتور در آرمیچر قرار گرفته است و به مدار خارجی وصل شده است، این مدار خارجی باعث به وجود آمدن ارتباط بین کلکتور و زغال می شود. در زغال یک نوع گرافیت وجود دارد که از نوع کربن می باشد و الکتریسیته تولید می نماید، بعلاوه این گرافیت به عنوان روان کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

بررسی نحوه کار آرمیچر

محور یا AXLE

محور یک قسمت در آرمیچر می باشد که ساختار استوانه ای دارد و از جنس فولاد می باشد. این محور از وسط آرمیچر و کلکتور عبور می نماید و چرخش موتور را به قطعات متحرک مانند چرخ و چرخ دنده انتقال می دهد.

آرماتور

آرماتور یک قسمت دیگر در آرمیچر می باشد. آرماتور یک سیلندر آهنی روکشدار میباشد که برروی یک محور با شیار طولی نصب می گردد و در داخل آن مجموعه ای از چندین سیم قرار دارد. آهنی که در این قسمت از آرمیچر قرار گرفته است باعث افزایش یافتن خیلی زیاد میدان مغناطیسی شده و در نتیجه باعث افزایش گشتاور می شود. بر روی آرماتور نیز چند لایه روکش دار آهن قرار دارد. برای اینکه از سیم پیچ ها در مقابل رطوبت و همچنین در مقابل ارتعاشات مغاطیسی، افزایش عایق الکتریکی و قدرت دی الکتریکی و همچنین رها نمودن گرمای سیم پیچ آرماتور ها معمولا لمینت می شوند.

آرمیچر و شیوه کار آن

بالشتک

باشتک در آرمیچر از یک تکه آهنربا و پوشش عایق مانندی تشکیل یافته است و به دو قطعه زغال وصل شده است. بالشتک یا استاتور با به وجود آوردن میدان مغناطیسی باعث چرخش موتور می شود و به آن کمک می کند و با متصل شن به مدار خارجی (زغال) باعث حرکت آرمیچر می شود. بعلاوه این قطعه از وارد شدن گرد و غبار یا اشیاء خارجی به داخل نیز جلوگیری می نماید.

بررسی شیوه کار آرمیچر

برخی از دلایل خرابی آرمیچر

بعد از بررسی نحوه کار آرمیچر و آشنایی با قطعات آن بهتر است با چند مورد از دلایل خرابی آرمیچرها نیز آشنا شویم. از جمله دلایل شایع خرابی آرمیچرها شامل موارد زیر می شود:

 • اتصال کوتاه یکی از دلایل خرابی آرمیچرها می باشد.
 • اتصال قسمت سیم پیچ آرمیچر به بدنه همچنین ممکن است باعث خراب شدن این قطعه شود.
 • قطع شدن سیم های بکار رفته در آرمیچر نیز باعث خرابی آن می شود موضوعی که به آن در اصطلاح باز بودن مدار آرمیچر گفته می شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.