دسته ها
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

واریس صورت چیست و چطور درمان می شود

 • سحر هودانلویی
 • ۱۳ مرداد ۱۳۹۹
 • ۰

برای برخوردار شدن از پوستی سالم و با طراوت، باید اقداماتی را در جهت سلامتی و مراقبت از آن انجام دهید. در این بخش از مجله آرگا به معرفی انواعی از مشکلات پوستی و روش درمان واریس صورت پرداخته شده است.

طبیعی است که زیبایی و طراوت پوست تاثیر به سزایی در جذابیت افراد قائل باشد. در این رابطه بروز هر گونه تورم و یا تغییر در رنگدانه های پوست سبب بروز مشکل و عارضه های پوستی می شود، که تاثیر مستقیمی در از بین رفتن زیبایی پوست صورت می گذارد.

گفتنی است که یکی از عارضه های پوستی که به سبب آن قرمزی و تورم رگ های سطحی ایجاد می شود، واریس صورت است. این مشکل بر اثر تلانژکتازی های موجود بر پوست ایجاد می شود که در گروه بیماری های عروقی قرار دارد. با آسیب رسیدن به رگ های سطحی پوست، ظاهری قرمز و شبکه ای رخ می دهد که با انبساط هر یک از آنان شکلی به مانند تار عنکبوت بروز پیدا می کند. واریس در اصطلاحی دیگر رگ عنکبوتی موجود بر پوست چهره نیز نام گرفته است که در ادامه این مطلب به روش های پیشگیری و درمان آن پرداخته شده است.

علت ابتلا به واریس صورت

آشنایی با رگ واریس صورت

واریس در اصطلاح پزشکی، رگ عنکبوتی و یا شکسته شده ای می باشد که در چهره مردان و زنان بروز پیدا می کند. این رگ های متورم بر اساس ناحیه ایجاد شده با یک دیگر تفاوت های بسیاری دارند؛ به این صورت که رگ های عنکبوتی موجود بر چهره در مقایسه با پا بسیار کوچک و ریز تر می باشند. به صورت کلی در رابطه با این عارضه پوستی؛ می توان این گونه بیان کرد که هیچ مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند و با بروز آن هیچ گونه درد و ناراحتی احساس نمی شود.

عوامل بروز رگ های عنکبوتی

سیستم گردش خون در بدن وظیفه انتقال خون به تمامی نواحی بدن را بر عهده دارد. این سیستم از اهمیت حیاتی بسیار بالایی برخوردار می باشد؛ چرا که به سبب آن اندام ها، ماهیچه ها و دیگر بافت های بدن عملکرد های خود را به درستی انجام می دهند. همچنین این سیستم در انتقال خون و اکسیژن، اسید های آمینه، الکترولیت ها و دیگر مواد مغذی به دیگر قسمت های بدن نقش به سزایی را ایفا می کنند.

آشنایی با واریس صورت

 • معرفی رگ های خونی در بدن

به طور کلی رگ های خونی مهم در بدن را می توان در گروه های زیر طبقه بندی کرد.

 1. سرخرگ
 2. سیاهرگ
 3. مویرگ

در رابطه با سرخرگ و سیاهرگ می توان این گونه بیان کرد که بزرگراه های اصلی انتقال خون در بدن به شمار می آیند. همچنین مویرگ ها همانند خیابان های فرعی در سیستم بدن هستند که خون را به تمامی نواحی بدن می رسانند.

عوامل تاثیر گذار در بروز رگ های عنکبوتی

از عوامل پدید رگ های عنکبوتی در پوست صورت می توان به مواردی که در ادامه مطالعه می کنید، اشاره کرد.

 • تغییرات آب و هوایی

بروز تغییرات شدید آب و هوایی تاثیر به سزایی در نحوه گردش خون بدن دارد. گفتنی است که این امر سبب بر افروختگی پوست صورت می شود که در آخر احتمال پارگی در آنان و ایجاد رگ های عنکبوتی را به وجود می آورد.

 • آلودگی های محیطی

قرار گیری در معرض آلایند های شیمیایی و محیطی موجبات آسیب به پوست صورت را فراهم می کند. همچینن این امور در آشکار شدن رگ های خونی به روی پوست صورت بسیار تاثیر گذار است.

واریس صورت به چه معناست؟

 • سابقه ژنتیکی

اگر یکی از اعضای خانواده شما به رگ های عنکبوتی در پوست چهره مبتلا باشد، امکان بروز این عارضه در شما نیز وجود دارد؛ چرا که استعداد ابتلا به واریس را دارا هستید.

 • سن

رگ های عنکبوتی در اکثر مواقع از سن ۳۸ سالگی شروع می شود.

 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید

آسیب های ناشی از نور آفتاب و ورود اشعه های مضر به داخل بافت های پوست، سبب ورم رگ های خونی و نزدیک شدن آن ها به یک دیگر می شود.

 • عمل جراحی

قابل به ذکر است که با ورود ضربه های بسیار سنگین به سر، رگ های عنکبوتی به روی پوست صورت بروز پیدا می کند. در این زمان واریس علائمی به مانند کبودی را به همراه دارد.

 • فشار به بافت های صورت

تغییرات ناگهانی و ایجاد فشار بسیار بر پوست صورت، امکان پدید رگ های عنکبوتی را افزایش می دهد. عطسه های شدید و ناگهانی، استفراغ و دیگر فشار های وارد بر پوست صورت می تواند عامل پدید واریس در پوست صورت شود.

تاثیر بارداری در ابتلا به واریس صورت

 • بارداری

همچنین تغییرات هورمونی در زمان بارداری از دیگر عوامل اصلی در بروز رگ های عنکبوتی می باشد. قابل به ذکر است که این رگ ها پس از زایمان و دوران بارداری به طور کل از بین می رود.

 • هورمون ها

مصرف قرص های ضد بارداری، ایجاد تغییر در هورمون های سنین بلوغ، بارداری و یائسگی می تواند موجبات ابتلا به شکستگی های مویرگ را افزایش دهد.

 • عارضه رزاسه

رزاسه از دیگر بیماری های بسیار رایج پوستی می باشد که به علت انبساط عروق بر افروخته و قرمز، پدید می آید. گفتنی است که افراد مبتلا به این بیماری پوستی در برخی موارد نشانه هایی از رگ های عنکبوتی بر روی پوست آنان پدید می آید.

 • ابتلا به مشکلات پوستی

آکنه و اگزما از دیگر عارضه های پوستی به شمار می آید که به سبب آنان رگ های صورت دچار التهاب می شود. قابل به ذکر است که هر بیماری با گستردگی و تحریک طولانی مدت مویرگ ها به ایجاد آسیب در بافت و رگ های سطحی پوست منجر می شود.

تاثیر مشروبات الکلی در بروز واریس صورت

 • مصرف نوشیدنی های الکلی

مصرف الکل در طولانی مدت سبب بزرگ تر شدن رگ های خونی می شود. قابل به ذکر است که در صورت عدم ترک و مصرف بیش از اندازه مشروبات الکی می توان تغییرات بسیاری را در پوست چهره مشاهده کرد که اغلب رگ های قرمز متورم می باشد.

 • جنسیت

گفتنی است که در این رابطه زنان بیش از مردان استعداد ابتلا به این بیماری پوستی را دارا می باشند.

معرفی درمان های خانگی واریس چهره

با استفاده از روش های ساده و خانگی که در ادامه مطالعه می کنید، می توان از بروز و گستردگی این بیماری پوستی جلوگیری کنید. همچنین افراد مبتلا از این اقدامات می توانند برای رفع و درمان رگ های عنکبوتی صورت خود کمک بگیرند.

تاثیر روغن آنیکا در درمان واریس صورت

 • روغن آرنیکا

این روغن در دسته محصولات معطر و خانواده آفتابگردان قرار دارد. روغن آرنیکا در درمان رگ های عنکبوتی، نیش حشرات، تاول و جای جوش تاثیر بسیار خوبی را دارا می باشد. در استفاده طولانی مدت مواظب عدم ایجاد حساسیت های پوستی باشید، چرا که در صورت مصرف طولانی مدت و به مقدار بالا، ممکن است تاثیرات سمی از خود بر جای بگذارد.

از این رو برای جلوگیری از بروز حساسیت، بهتر است آن را تست و یا با پزشک متخصص مشورت کنید.

 • سرکه سیب

سرکه سیب در درمان عارضه های پوستی و رفع واریس تاثیر به سزایی را ایفا می کند. این محلول با بهبود بخشیدن به عملکرد های جریان خون و تقویت گردش خون از بروز مشکلات پوستی به ویژه رگ های عنکبوتی جلوگیری می کند.

برای استفاده از این روش درمان بهتر است که پارچه ای را به آن آغشته کنید و سپس به مدت ۳۰ الی ۲۰ دقیقه به روی محل دچار مشکل قرار دهید.

 • کمپرس آب سرد

این روش با انقباض رگ های خونی بسیاری از مشکلات پوستی را درمان می کند. کمپرس آب سرد با کاهش جریان خون در بدن، حرکت های اضافی در رگ های خونی را نیز کنترل می کند. برای این کار تعدادی یخ را درون کیسه ای پارچه ای قرار دهید، تا به بافت های سطحی پوست آسیبی وارد نشود. سپس آن را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه به روی پوست قرار دهید.

تاثیر ژل آلوئه ورا در درمان واریس صورت

 • ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا با دارا بودن خواص ضد میکروبی، ضد التهابی و ضد قارچی به انجام فعالیت هایی در راستای بهبود بخشیدن به رگ های بزرگ شده پوست صورت می پردازد.

 • تناسب اندام

با پیروی از برنامه غذایی مناسب در جهت تناسب اندام، می توانید از بروز واریس در سنین بالا جلوگیری کنید. مدیریت وزن و پیش گرفتن سبک زندگی سالم از ساده ترین روش های درمان واریس صورت به حساب می آید.

 • پوست درخت بلوط

پوست درخت بلوط با دارا بودن خاصیت های ضد التهابی، با فشرده کردن رگ های خونی صورت به رفع و درمان این عارضه منجر می شود. از این پوسته می توان به صورت موضعی، حمام و ضماد استفاده کرد، همچنین برای حصول اطمینان در رابطه با عدم حساسیت پوستی حتما با پزشک متخصص پوست مشورت بگیرید.

 • بومادران معمولی

بومادران با دارا بودن روغن های معطر همچون سسکویتپنس، تانن، آلفا پینن و بتا پینن، سسکویتپنس لاکتونز و فلاونوئید به درمان و رفع التهاب رگ های خونی در پوست صورت می پردازد. امکان حساسیت به این ماده گیاهی وجود دارد، از این رو با پزشک متخصص در رابطه با عدم آلرژی پوست خود به بومادران مشورت بگیرید.

تاثیر بارهنگ در درمان واریس صورت

 • بارهنگ نیزه ای

بارهنگ نیزه ای از خانواده بارهنگیان است که با دارا بودن عناصری همچون فنیلیتانوئید، پلی ساکارید چسبان، ایریدوئید و تانن ها به نرمی و درخشندگی پوست صورت می پردازد. همچنین بارهنگ نیزه ای در رفع و درمان التهاب، زخم و مویرگ های بزرگ شده تاثیر به سزایی می گذارد.

 • مریم گلی

مریم گلی از گیاهان بسیار مفید و دارای خواص درمانی بسیار می باشد. برگ های مریم گلی دارای عناصر بسیاری همچون اسید فولیک، تریترپین، روغن های معطر و تانن می باشد که خواص ضد درد، ضد باکتری و التهابی را دارا است.

 • برگ گردو

برگ گردو دارای مقادیر بالایی از تانن است که خاصیت ضد درد و التهاب را دارا می باشد. از این روش گیاهی می توان برای درمان و رفع التهابات پوستی و واریس صورت کمک گرفت.

 • گل جعفری

جعفری حاوی مقادیر بالایی از فلانوئید و تریترپین ها می باشد که خاصیت ضد التهابی برای سلامتی رگ های خون را دارا است. از گل جعفری می توان برای کاهش درد و ورم رگ های واریسی استفاده کرد.

تاثیر فندق در درمان واریس صورت

 • فندق

فندق در اصطلاحی دیگر با نام نارون کوهی شناخته می شود که کرم آن را به صورت موضعی می توان به روی واریس های صورت کشید.

 • شاه بلوط

برای رفع التهابات پوست می توان در طی روز از شاه بلوط خوراکی استفاده کرد.

 • روغن های گیاهی

از روغن های گیاهی می توان برای رفع بسیاری از مشکلات پوستی کمک گرفت. زمانی که رگ های عنکبوتی به تازگی بر روی پوست پدیدار شده اند، می توان با کمک روغن هایی که در ادامه نام برده می شود، از گسترش آنان جلوگیری کرد.

 1. روغن درخت چایی
 2. روغن درخت سرو
 3. روغن گیاه بومادران
 4. روغن لیمو
 5. روغن شمعدانی
 6. روغن اسطوخودوس

از این روغن ها می توان به عنوان کمپرس آب گرم در حمام به عنوان روغن ماساژ استفاده کرد. همچنین از برخی آنان می توان به صورت مسقیم به روی پوست استفاده کرد، اما در ابتدا باید از عدم آلرژی به آن مطمئن شد.

تاثیر ماساژ در درمان واریس صورت

 • ماساژ

ماساژ در رفع و کاهش تار های عنکبوتی موجود در سطح پوست صورت بسیار تاثیر گذار است، چرا که سبب بهبود عملکرد گردش خون در بدن می شود. ماساژ باید با تجویز پزشک و توسط افراد ماهر انجام گیرد تا عمل بهبود واریس با موفقیت انجام گیرد.

نکاتی که در رابطه با پیشگیری از ابتلا باید در نظر داشته باشید

اقداماتی که در ادامه بیان می شود در صورت بروز، قابلیت رفع و درمان آن را ندارد؛ اما می تواند از گسترش و افزایش رگ های عنکبوتی در چهره شما جلوگیری کند. برای درمان واریس اقدامات بسیاری وجود دارد که تاکنون بعضی از آنان را مطالعه کرده اید، مواردی که در ادامه گفته شده تنها به علت جلوگیری از پیشرفت آن می باشد.

همچنین قابل به ذکر است، افرادی که تا کنون به واریس مبتلا نشده اند می توانند با انجام هر یک از نکات گفته شده در ادامه، پوست خود را از این چنین عارضه ای در امان نگه دارند.

آشنایی با درمان واریس صورت

 1. توصیه می شود که صورت خود را برای هر بار شستشو با آب ولرم به آرامی ماساژ دهید.
 2. قبل خارج شدن از منزل و یا قرار گیری در معرض اشعه های مضر نور خورشید، حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 3. در صورت بروز هر گونه از التهابات آکنه و رزاسه، سریعا اقداماتی را در جهت رفع و درمان آن انجام دهید.
 4. برای تقویت سیستم گردش خون و بهبود عملکرد های آن، ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.