دسته ها
یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹

تکس فری چیست؟ و چطور می توانیم در سفرهایمان برخی از هزینه ها را برگردانیم

  • مریم صبوری
  • ۳ مرداد ۱۳۹۹
  • ۰

گردشگران با داشتن قانون تکس فری می توانند از یک خرید بدون مالیات سود ببرند. این سیستم که خیلی از توریستان را برای خرید جذب خودش کرده در ضمن برای رونق اقتصادی آن کشور هم بسیار سودمند است.

یکی از لذت های سفر رفتن خرید است که تقریبا همه افراد در مسافرت خریدی جزئی را برای خود و یا خانواده شان به عنوان سوغاتی می کنند. در برخی از کشور ها اشخاص موظفند که مبلغی را تحت عنوان مالیات به خرید اجناس بپردازند. آن ها جنسی را که خریداری می نمایند هزینه ای بیشتر دربردارد که باید پرداخت کنند ولی مسافران خارجی که به این کشور می آیند هر چند زمان مسافرت آن ها کم باشد این هزینه شامل آن ها نمی شود. با استفاده از این امکان که توریستان با داشتن این مزیت بزرگ خود به خود موجب جذب بیشتر گردشگر و صنعت پررونق توریسم خواهد شد. ولی خرید زیاد از این کشور ها با ضرر اقتصادی روبروست که چون مسافران تمایل بیشتری به خرید پیدا می کنند. سیستم TAX FREE برای این تعبیه شده که توریستان و مسافران تمایل زیادی به خرید کردن و پول خرج کردن داشته باشند که همین موضوع موجب چرخش بهتر اقتصاد و صنعت کشور می شود.

قوانین تکس فری

تکس فری چیست؟

اگر شما هم جزو افرادی باشید که بخواهید به کشور های دیگر سفر کنید تا خرید نمایید حتما با واژه تکس فری آشنا هستید. این کلمه به معنای بدون مالیات است که از مزایای بهره وری محسوب می شود. از این جایی که لذت مسافرت برای خانم ها بیشتر به خاطر خرید است، این واژه برای آن ها پیامد های هیجان انگیزی دارد که به عنوان یک مزیت خوب به حساب می آید. این که سیستم مالیاتی کشور مقصد به گونه ای باشد که برای خرید های ما مالیاتی اضافه بر سازمان در نظر نگرفته باشد.

چطور می شود از تکس فری استفاده کرد؟

Tax Free یعنی برای خرید های اجناس مختلف مقاصد گردشگری هیچ گونه مالیاتی در نظر نگرفته باشند که برخی از کشور ها برای جذب بیشتر توریست پذیری و همچنین رونق بیشتر صنعت گردشگری در کشورشان چنین قانونی را بستند که با توجه به قانون اجرا شده به دست آن ها خریداران مالیاتی کالایی را پرداخت کنند که در لحظه خروج از کشور پس بگیرند، با این وجود نمی توان از جذابیت های تکس فری کم کرد. هر چند که عوارض و پرداخت های گمرکی در اقتصاد آن کشور تاثیر به سزایی دارد اما در هر حال بخواهند سیستم مالیاتی حذف گردد صنعت گردشگری و توریسم با مشکل بزرگی رو به رو می شود.

Tax Free با این مزیت که در زمانی گردشگران میلی به خرید و هزینه کردن نداشتند ارز چندانی هم به خاطر صنعت توریسم وارد کشور نمی شد. این سیستم برای تحریک گردشگران خارجی خرید بدون مالیات را وارد بازار کرد تا به شکلی به اقتصاد کمک کند و خرید برای توریستان به پرداخت مالیات به ۰ برسد و تشویق به اقدام خرید بیشتری می نمایند. این سری از کشور ها و فروشگاه ها که اقدام به چنین کاری می کنند با نصب تابلوها و برچسب هایی در کنار صندوق ها به خریداران خود یادآوری می کنند که می توانند از این خرید بدون مالیات استفاده کنند.

آشنایی با سیستم تکس

چگونه در مسافرت ها از قانون تکس فری استفاده نماییم؟

در اول از همه باید بدانیم که این قانوندر کشور به چه نحوی انجام می شود و درصد مالیات برخرید آن چقدر است با جمع آوری اطلاعاتی از این قبیل می توان در وب سایت دولتی کشور مقصد استفاده از سفارتخانه را بپرسیم. که در لحظه ورود به هر فروشگاه برای خرید به علامت TAX FREE آن در بالای درب ورودی یا بالای صندوق فروشنده توجه نماییم که آیا فروشگاه قانون تکس است یا خیر؟ در هر کشوری مبلغ خرید بهرمند از این قانون مختلف است مثلا در کشور ترکیه برای وجود این قانون سودمند باید حداقل صد لیتر خرید نمایید تا از ۴% آن را برخوردار شوید.

تکس فری در کشور های مختلف

در هنگام خرید باید فرم مخصوصی را پر نمایید که توسط صندوقدار فروشگاه در اختیار شما قرار می گیرد. در این فرم اطلاعاتی مثل: نام، نام خانوادگی، آدرس، محل اقامت و شماره پاسپورت نوشته می شود که در سه نسخه تنظیم به خریداران تحویل داده می شود. در این جا باید دقت کنید که در مرحله پس از زمان خروج کشور برای استفاده از قانون تکس در اول باید فاکتور سه نسخه را که شامل بخش خصوصی زیر مجموعه گمرک است را نشان ماموران گمرک دهید تا ارزش کالای خریداری شده بالاتر باشد.

راهنمایی خرید بدون مالیات

در صورتی که کم بودن ارزش کالای خریداری شده در گمرک ز شما خواسته شد تا جنس خریدارای شده را به ماموران نشان دهید با آرامش این کار خواسته را انجام دهید. بعد از تایید مامور که مهر خصوصی در فاکتور سه نسخه ایی زده شد یکی از آن برگ ها را جدا کرده و دو نسخه دیگر را تحویلتان می دهند. سپس قبل دادن چمدان ها باید به قسمت مخصوص این قانون فرودگاه رفته کنید چمدان هایتان را به بار تحویل دهید و قبل از عبور از منطقه کنترل پاسپورت فرودگاه دوباره به سمت تکس فری بروید. در این محل که منطقه ای شبیه بانک دارد شما با ارائه رسید نسخه دو برگی می توانید به دست مامور دهید تا مهر بزند و مبلغ قابل پرداخت را دریافت کنید. در آخر کارشناس یا متصدی گمرک برای پرداخت مبلغ به شما دو گزینه را پیش رو می گذارد که می توانید مبلغ را با ارز همان کشور یا ارز معتبری مثل دلار دریافت نمایید. در این مراحل قوانین کشور ها با یکدیگر مختلف است.

راهنمای خرید تکس فری

کشور هایی که در آن ها قانون TAX FREE اجرا می شود؟

از صدو سی کشور تنها ۵۵ کشور مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت می کنند که به گردشگران اجازه می دهند از سیستم بازپرداخت مالیات بهره ببرند. این کشور ها از قبیل؛ اندونزی، سوئد، لهستان، انگلیس، ژاپن، کره، لیختن اشتاین، قبرس، آلمان، صربستان، پرتغال، آفریقای جنوبی، تایوان، لیتوانی، روسیه، جمهوری چک، استونی، کانادا، اسرائیل، تایلند، ترکیه، اسلوونی، فرانسه، بلژیک، اسپانیا، کرواسی، استرالیا، آذربایجان، ایسلند، هلند، اتریش، بلغارستان، دانمارک، فنلاند، یونان، مجارستان، ایرلند، مکزیک، مراکش، نروژ، رومانی، سنگاپور، آرژانتین، ارمنستان، اسلواکی، سوئیس، ایتالیا، لتونی، ایالات متحده ،لبنان، لوکزامبورگ، مقدونیه، مالزی و ویتنام هستند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.