دسته ها
پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳

مدل لباس محلی مازندرانی با طرح های بسیار زیبا و چشم نواز

  • ندا خوشرو
  • ۵ تیر ۱۳۹۹
  • ۰

در این بخش از دنیای مد مجله آرگا تصاویری از انواع مدل لباس محلی مازندرانی با زیباترین طرح و رنگ ها را مشاهده خواهید کرد که امیدواریم مورد توجه تان قرار بگیرند.

لباس محلی مازندرانی شامل اجزای مختلف نظیر سرپوش و تن پوش و … می باشد همچنین زنان و دختران مازندرانی دارای پوششی خاص و متفاوت می باشند و لباس های آن ها رنگارنگ و منحصر به فرد می باشد.

مدل لباس محلی مازندرانی شیک و زیبا

اغلب استان ها و شهرهای ایرانی دارای پوشش محلی خاصی می باشند که آشنایی که با این سبک لباس ها برای اغلب افراد جالب است. در مطالب قبلی طرح های لباس بختیاری و لباس شمالی و لباس کردی را مشاهده کردید در ادامه با انواع مدل لباس مازندرانی در خدمت شما خواهیم بود.

مدل لباس مازندرانی

طرح های لباس مازندرانی دخترانه و زنانه

هر یک از اجزای لباس های مازندرانی شامل قسمت های مختلف می باشند و خانم های شمالی در پوشش خود از آن ها استفاده می کنند.

سرپوش شامل قسمت هایی نظیر مندل و چارقد و سراقوچ و گیس بند است که هر یک از این اجزاء دارای طرح و رنگ هایی متفاوت می باشند.

تن پوش زنان و دختران مازندرانی نیز شامل چرخی شلوار یا تمبون قمبلی و جومه و کلیجه و نیم تنه و چادرشو می باشد که شلیته شامل دامن کوتاه و پرچینی است که از آن در اغلب رقص های محلی استفاده می شود همچنین جنس این طرح لباس ابریشم یا کتان ظریف می باشد.

طرح لباس مازندرانی لباس طرح دار شمالی لباس شمالی محلی لباس طرح دار شمالی لباس طرح دار شمالی پیراهن شمالی شیک مدل لباس مازندرانی لباس طرح دار شمالی لباس شمالی لباس شمالی لباس مازندرانی مدل لباس محلی مازندرانی شیک طرح لباس محلی مازندرانی مدل لباس محلی مازندرانی لباس شیک مازندرانی

  •  آرون گروپس

جومه به پیراهن و دامن یک سره اطلاق می گردد که بلندی آن از قسمت شانه ها تا زیر زانو می باشد همچنین نیم تنه نیز نوعی جلیقه جلوباز و دکمه دار می باشد که از آن در مراسم عروسی و عید استفاده می شود.

کلیجه نیز کت های بلند می باشند که دارای آستین هایی بلند نیز می باشند و از آن ها در فصل زمستان استفاده می شود همچنین آستین برخی از طرح های کلیجه تا روی آرنج می باشد. چادر شو نیز چادر شب می باشد که آن را به صورت سه گوش در می آورند و دور کمر گره می زنند. پاپوش زنانه مازندرانی نیز شامل تمبان و نیم ساق و جوراب است و کوش و گالش و چاروق و پاتوئه می باشد.

برای دوخت لباس های محلی مازندرانی از پارچه ها با طرح و رنگ های متنوع استفاده می شود همچنین در دوخت این طرح لباس ها پارچه ها با ترکیب رنگ های روشن و تیره به چشم می خورند به همین دلیل پوشش زنان شمالی خاص و متفاوت به نظر می رسد.

طرح لباس دخترانه شمالی لباس دخترانه شمالی لباس شمالی شیک مدل لباس محلی مازندرانی لباس شمالی مدل لباس مازندرانی

در این مطلب با انواع طرح های لباس محلی مازندرانی آشنا شدید که امیدواریم از مشاهده آن ها نهایت لذت را برده باشید و مورد توجه تان قرار گرفته باشند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *