دسته ها
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱

دلایل و نشانه های یائسگی زود رس و بررسی فواید و عوارض آن

 • شقایق ایران دوست
 • ۵ شهریور ۱۳۹۹
 • ۰

یائسه شدن زود هنگام عوارض بسیار زیادی دارد و یکی از بزرگ ترین عوارض آن افسردگی می باشد که ممکن است بسیاری از زنان را به خود درگیر کند. در این مقاله شما را با فواید و معایب آن آشنا می کنیم. تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

یکی از دوره های زندگی زنان یائسگی می باشد. بیش تر زنان در سنین بالای ۴۵ سالگی یائسه می شوند ولی ممکن است برخی از زنان زود تر از این سن یائسه شوند و یا علامت های آن را داشته باشند. باید بدانید که متوسط سن یائسگی ۵۱ سال می باشد.

یائسگی زود رس

 • بلیط کیش
 • چکاد بام

همه چیز درباره یائسگی زود رس

یایسگی به دوره ای از زندگی زنان می گویند که توانایی باروری را از دست می دهند. بیش تر زنان بین سنین ۴۵ تا ۵۵ سالگی یائسه می شوند اما برخی از آن ها به دلایل گوناگونی ممکن است دچار یائسگی زود رس شوند. این نوع از یائسه شدن در سنین زیر ۴۵ سال رخ می دهد. زنانی که یائسگی در آن رخ می دهد دیگر نمی توانند تخمک گذاری کنند و در نهایت میزان استروژن در خون کاهش می یابد و علائم بسیار زیادی را ایجاد می کد که گاها این علامت ها آزار دهنده می باشند. در نظر داشته باشید که استروژن می تواند چرخه تولید مثل را کنترل کند و علامتی هایی مانند گر گرفتگی را کاهش می دهد. در واقع هر چیزی که به تخمدان های شما آسیب برساند می تواند تولید استروژن را کاهش دهد و در موارد بسیار شدید تولید این هورمون را متوقف کند و شما را دچار یائسگی زود رس کند. مواردی که می تواند به شما آسیب برساند شامل شیمی درمانی و یا اورتومی می باشد. در مواردی که زود تر از موعود یائسه می شوید باید به پزشک مراجعه کنید و از او کمک بگیرید.

دلایل

در نظر داشته باشید که برای یائسگی زود رس دلایل بسیار زیادی وجود دارد که در ادامه مشخص ترین دلایل آن را برای شما باز گو می کنیم. در نظر داشته باشید که در بیش تر موارد نمی توانید علل این نوع یائسه شدن را پیدا کنید.

علل ژنتیکی

یکی از دلایلی که باعث می شود خانم ها زود تر از سن ۴۵ سالگی یائسه شوند عوامل ژنتیکی می باشد. در واقع می توان گفت سن یائسه شدن به ارث می رسد. می توانید با دانستن سن یائسه شدن مادر و مادر بزرگ های خود سرنخی برای یائسه شدن خود بدست بیاورید.

شیوه زندگی

باید بدانید که سبک زندگی یکی از اثر گذار ترین مواردی می باشد که می تواند باعث ایجاد یائسگی زود تر از موعود شود. برای مثال می توان به سیگار کشیدن اشاره کرد که ممکن است روی هورمون های استروژن اثرات منفی داشته باشد و  منجر به یائسه شدن شما شود. نتایج آزمایش هایی که انجام شده است نشان می دهد که افراد سیگاری  و لاغر زود تر یائسه می شوند. استروژن هورمونی می باشد که در بافت چربی نگهداری می شود و  افرادی که لاغر هستند ذخایر این هورمون در آن ها کم است و ممکن است زود از سایرین یائسه شدن را تجربه کنند. البته یکی دیگر از روش های زندگی که می تواند یائسگی شما را جلو بیندازد داشتن زندگی بدون ورزش می باشد.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

علل یائسگی زود رس در بانوان

مشکلات کروموزومی

باید بدانید که بسیاری از نقص های کروموزومی هستند که می توانند یائسگی خانم ها را جلو تر بیندازند. برای مثال می توان به سندروم ترنر، سندروم X  شکننده  و دیسژنز گناد خالص می باشد.

بیماری های خود ایمنی

در این نوع از بیماری ها سلول های دفاعی بدن بخشی از سلول ها را بیگانه تصور می کنند و به آن ها حمله می کنند و سعی در از بین بردن آن ها دارند. برای این نوع از بیماری ها سعی می کنند با استفاده از کورتیزول میزان دفاع سیستم ایمنی را کاهش دهند و در نتیجه بدن ممکن است دچار بیماری های عفونی و … شود. در این نوع از بیماری ها ممکن است تخمدان آسیب ببیند و یائسگی زود هنگام شروع شود.

بیماری های سایکوتیک

یکی از بیماری های روانی که می تواند باعث ایجاد یائسه شدن زود هنگام شود صرع می باشد. در واقع این بیماری می تواند باعث شکست پلی کیستیک تخمدان ها می شود و یائسگی رخ می دهد.

علامت های یائسگی زود هنگام

در نظر داشته باشید که یائسه شدن همراه علامت هایی می باشد که بسیاری از آن ها برای خانم ها آزار دهنده می باشد. در ادامه این علامت ها را به صورت خلاصه برای شما مطرح می کنیم.

 • خونریزی بسیار شدید در دوران قاعدگی
 • لکه بینی در دورانی که عادت ماهیانه نیستید
 • عادت ماهیانه های که بیش تر از ۷ روز طول می کشد
 • پریود نشدن در مدت زمان بسیار طولانی یعنی حداکثر شش ماه به صورت متوالی
 • نوسانات خلقی
 • گوشه گیری و افسردگی
 • خشک شدن واژینال
 • تغییرات شدید در تمایلات جنسی
 • اختلالات خواب
 • گرگرفتگی های شدید و متوالی
 • عرق کردن در خواب

نحوه تشخیص

در واقع زمانی که شما دچار یائسگی می شوید پیش یائسگی گفته می شود. در این دوران ممکن است علامت های بسیار زیادی را تجربه کنید و اگر شما به طور متوالی یک سال بدون قاعدگی باشید یائسه می شوید. معمولا آزمایش هایی برای تشخیص این مسئله در نظر گرفته نمی شود اما اگر فکر می کنید که دچار این نوع از یائسگی شده اید بهتر است به پزشک مراجعه کنید. در نظر داشته باشید که پزشک شما برای تشخیص این مسئله هورمون های را در بدن شما چک می کند که در ادامه نام این هورمون ها و میزان طبیعی آن ها را برای شما مطرح می کنیم.

تست های تشخیص یائسگی در بانوان

هورمون آنتی مولرین یا AMH

در نظر داشته باشید که یکی از تست هایی که در این دوران انجام می دهید تست PicoAMH است و این تست از هورمون آنتی مولرین استفاده می کند تا تعیین کند که آیا در حال نزدیک شدن به یائسگی هستید یا خیر.

استروژن

یکی دیگر از هورمون هایی که در بدن شما چک می شود استروژن است که این هورمون در قاعدگی به شدن کاهش می یابد.

هورمون FSH

در نظر داشته باشید که اگر در آزمایش های انجام شده میزان این هورمون در خون شما کمتر از ۳۰ میلی لیتر باشد و یک سال قاعدگی نداشته باشید ممکن است شما یائسه شده باشید. البته باید بدانید که این تست به تنهایی نمی تواند تعیین کننده باشد.

هورمون TSH

یکی دیگر از هورمون هایی که در این مورد چک می شود هورمون TSH می باشد و اگر شما دارای کم کاری تیروئید باشید ممکن است علامت هایی شبیه به یائسه شدن را تجربه کنید.

تست پرولاکتین

باید بدانید که این هورمون می تواند غدد شیری را تحریک کند و باعث شود تا شیر مادران باردار افزایش یابد اما باید بدانید که میزان بالای این هورمون می تواند باعث ایجاد قاعدگی های نا منظم و حتی باعث عدم قاعدگی شود.

بررسی نا هنجاری ها

یکی از تست هایی که برای بررسی یائسگی انجام می دهند آزمایش کاریوتیپ می باشد.  در واقع این آزمایش تصویری از کروموزوم ها می باشد و می تواند نشان دهد که دچار نا هنجاری هستید یا خیر.

تست های FMR1 برای تشخیص یائسه شدن

تست ژن FMR1

باید بدانید که این نوع ژن مرتبط با سندرون X شکننده می باشد و یک اختلال ارثی است که می تواند مشکلات دیگری از جمله مشکلات عقلی ایجاد کند.

درمان

باید بدانید که یائسه شدن نیازی به درمان ندارد ولی می توانید از روش های درمانی استفاده کنید و شرایط یائسگی را کنترل کنید. در واقع استفاده از روش های زیر می تواند به شما کمک کند تا با  تغییراتی که در بدن به وجود می آید کنار آمده  و راحت تر آن ها را بپذیرید.

جایگزین هورمونی

یکی از روش های درمانی می باشد که امروزه بسیار رایج شده است. در واقع این نوع از درمان می تواند به بدن کمک کند تا علامت های یائسه شدن در فرد بروز پیدا نکند. باید بدانید که این نوع از روش درمانی بسیار خطرناک می باشد و ممکن است باعث شود تا بیماری های دیگری در فرد بروز کند. این بیماری ها شامل سکته های قلبی و سرطان سینه ها می باشد. البته اگر از این هورمون ها در دوز های کم استفاده شود ریسک مبتلا شدن به بیماری کاهش می یابد.

استروژن درمانی

باید بدانید که استروژن درمانی می تواند یکی از درمان های موثری باشد که از بروز علامت های یائسگی جلوگیری می کند. اگر هنوز رحم خود را دارید پزشک شما استروژن را به همراه پروژسترون به شما تجویز می کند. استروژن درمانی می تواند مانع از پوکی استخوان های شما شود و همچنین می تواند از ایجاد سرطان رحم جلوگیری کند.

نکته : در نظر داشته باشید که ترکیب کردن هورمون ها می تواند باعث ایجاد خونریزی شود و بهتر است تا زمانی که یائسگی شما طبیعی است درمان هورمونی را در پیش بگیرید.

فواید یائسگی

باید بدانید که یائسه شدن علاوه بر مشکلاتی که برای فرد ایجاد می کند می تواند از بیماری های دیگر جلوگیری کند و این کار را با رساندن استروژن ثابت به بدن انجام می دهد. استروژن می تواند باعث افزایش کلسترول خوب و کاهش کلسترول بد شود و رگ های خونی را گشاد می کند و از بیماری های قلبی و عروقی جلوگیری می کند. اما باید بدانید که اگر یائسه شدن زود تر رخ بدهد ممکن است باعث اسجاد بیماری های قلبی، پوکی استخوان ها، افسردگی و ایجاد علائم آلزایمر و حتی مرگ زود رس شود.

فواید یائسه شدن زنان

فواید یائسگی زود رس

باید بدانید که افرادی که زود تر موعود وارد این مرحله می شوند سرطان هاس حساس به استروژن در این افراد کاهش می یابد. باید بدانید زنانی که در موعود مقرر یائسه می شوند بیش تر از سایرین در معرض سرطان ای وابسته به استروژن مانند سرطان سینه هستند.

عوارض یائسگی زود رس

هر تغییری که در بدن ایجاد می شود ممکن است عوارضی داشته باشد که یائسگی هم عوارضی دارد و ممکن است این عوارض بسیاری از خانم ها را به خود در گیر کند که در ادامه به صورت خلاصه این عوارض را برای شما بیان می کنیم.

ناباروری

همان طور که می دانید یائسه شدن پایان باروری خانم ها می باشد و آن ها نمی توانند تخمک گذاری کنند و در نهایت شانس باروری آن ها به شدت کاهش می یابد و در موارد بسیار زیادی به صفر می رسد.

پوکی استخوان

باید بدانید که استروژن یکی از هورمون هایی می باشد که می تواند به سالم ماندن استخوان ها کمک کند. در نظر داشته باشید که در یائسه شدن زود هنگام استروژن به میزان بسیار زیادی کاهش پیدا می کند و در نتیجه ممکن است بانوان دچار پوکی استخوان شدید شوند.

یائسه شدن در بانوان و عوارض آن

افسردگی

در نظر داشته باشید که یائسه شدن زود تر از ۴۵ سال ممکن است بسیاری از بانوان را ناراحت کند که نمی توانند بچه دار شوند و در نهایت ممکن است دچار استرس بی دلیل و افسردگی مزمن شوند. در واقع این افسردگی می تواند زمینه بسیاری از خطرات دیگر را برای بانوان افزایش دهد که یکی از آن ها خطر خودکشی به دلیل افسردگی می باشد.

آلزایمر

یکی دیگر از مشکلاتی که کمبود استروژن برای زنان ایجاد می کند آلزایمر می باشد. باید بدانید که در این بیماری بسته به مکانی که قشر مخ آسیب می بیند علائم مختلفی دارد. باید بدانید که برای جلوگیری از این نوع بیماری ها توصیه می شود زنان بالغ در روز حدودا ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم همراه با مواد غذایی دریافت کنند و برای افراد مسن بهتر است روزانه ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم استفاده شود. البته باید بدانید که کمبود ویتامین D هم ممکن است باعث کاهش حافظه شود و مشکلات جدی را برای رمزگردانی و بازیابی اطلاعات در حافظه ایجاد می کند و باعث آلزایمر می شود.

سخن آخر

در نظر داشته باشی که سبک زندگی شما یکی از مهم ترین عواملی می باشد که در سلامت شما اثر دارد. باید بدانید که داشتن یک زندگی سالم می توان شما را از عوارض یائسه شدن دور نگه دارد. می توانید برای زندگی سالم از مواد غذایی مفید و مغذی استفاده کنید و ورزش را از زندگی خود حذف نکنید. باید بدانید که حذف مواد مخدر، الکل و سیگار می تواند باعث طولانی تر شدن عمر شما شود و یائسگی را در خانم های جوان عقب تر می اندازد. بهتر است هر از چند گاهی چکاپ شوید تا اگر بدن شما نیاز به ویتامین و کلسیم دارد آن ها را از طریق غذا و مکمل ها دریافت کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.