دسته ها
چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱

بهترین کشورها برای مهاجرت

  • فرهاد هاشمی
  • ۲۶ خرداد ۱۳۹۹
  • ۰

این مقاله در مورد ۱۰ کشور جهان است که پذیرای مهاجران هستند. گو توتی آر این لیست را از بین همه کشورهای جهان بیرون کشیده است. اطلاعات ما در مورد مهاجرت از سازمان ملل و آژانس‌های مختلف دولتی و سازمان‌های غیردولتی تهیه‌شده است.

مقدمه

وقت آن است که از دیدگاه ما به ۱۰ کشور برتر برای مهاجرت نگاهی تازه بیندازیم زیرا اگر در مورد مهاجرت یقین داشته باشید، باز شرایط همیشه در حال تغییر است. سیاست‌های مهاجرت ثابت نمی‌ماند و مدام تغییر می‌کند. چرخه اقتصاد بین رونق و کساد یا دوره‌های رشد و یا حتی رکود شدید در نوسان است. بحران‌ها در سرتاسر جهان و شرایط موجود روی جابجایی پناهندگان و مهاجران تأثیرگذار است؛ بنابراین برای مهاجرت به کشور دیگری باید جوانب گوناگون را مورد بررسی قرار داد.

موارد زیادی از جمله انتخابات، درگیری، جنگ تجاری، اختلافات مرزی، بحران آوارگان و موارد دیگر روی لیست بهترین کشورها برای مهاجرت تأثیر می‌گذارد. این بدان معناست که انتخاب در جابجایی برای افراد در سراسر جهان تغییر می‌کند؛ بنابراین، در بحبوحه این هرج و مرج و تغییر، سؤال اصلی که باقی می‌ماند این است که مردم برای زندگی و کار به کجا می‌روند؟ آنچه تغییر می‌کند پاسخ به این سؤال است. شاید مستقیم‌ترین پاسخ این است که درنهایت این مهاجران هستند که مقصد را انتخاب می‌کنند و قادر به رفتن هستند. ما فقط می‌توانیم به شما بگوییم آن کشورهایی که بهترین شبکه‌های تأمین اجتماعی برای مهاجران را دارند، کدم‌اند و همچنین ما می‌توانیم بگوییم که انواع فرصت‌های شغلی در کجا وجود دارد.

بهترین کشورها برای مهاجرت

اما بیایید ببینیم که مطابق گزارش مهاجرت سازمان ملل متحد ۲۰۱۷، مهاجران واقعاً به کجا رفتند. ۱۰ انتخاب برتر در این لیست کشورهایی هستند که مهاجران زیادی دارند و غالباً دارای جوامع مهاجرتی مستقر هستند که می‌توانند از ورود تازه‌واردان پشتیبانی کنند. آن‌ها همچنین شامل مشاغل موجود بودند. البته ممکن است همیشه مشاغل پردرآمد نباشند، اما غالباً بیشتر از آنچه در کشور محل اقامت مهاجر موجود است، پرداخت می‌شود.

۱۰. هند

هند به لحاظ تعداد مهاجران جذب شده با توجه به آمار سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۷ با ۵.۲ میلیون نفر در حقیقت رتبه یازدهم را دارا است، اما ازآنجایی‌که اسپانیا و ایتالیا هر دو در رده نهم قرار دارند بنابراین هند در رده‌بندی شماره ۱۰ را به خود اختصاص می‌دهد. هند منبع عظیمی از مهاجران است و جوامع NRI در سراسر جهان در اثبات این امر هستند. حدس بزنید چه درصدی از جمعیت هند به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند؟ فقط کمی بیش از ۱٪ از متولدین هند واقع در خارج از کشور زندگی می‌کنند.

۹. اسپانیا و ایتالیا

هر دو کشور اسپانیا و ایتالیا جمعیت مهاجرتی در حدود ۵.۹ میلیون نفر دارند. جمعیت کشور اسپانیا ۴۶.۷ میلیون نفر و ایتالیا ۶۰.۵۵ میلیون نفر است. تقریباً ۱۳٪ برای اسپانیا و حداقل ۱۰٪ برای ایتالیا مربوط به جمعیت مهاجر است. مهم‌ترین مسئله، کاهش زادوولد در هر دو کشور است به‌طوری‌که اسپانیا، با وجود تعداد مهاجرت شدید، جمعیت تقریباً رو به رشدی دارد در حالی که جمعیت ایتالیا در واقع حتی با وجود مهاجرت، اندکی در حال کاهش است. جمعیت آن‌ها بدون مهاجر از بین می‌رود.

آن‌ها اقتصادهای مدرن دارند، مشاغل موجود، به‌ویژه مشاغل حرفه‌ای، حتی برای جوانان بومی متولد شده در هر دو کشور نیز مشکل به‌حساب نمی‌آید. در سال ۲۰۱۹، نرخ بیکاری برای افراد زیر ۲۵ سال در ایتالیا به ۳۳ درصد و در اسپانیا به ۳۲.۶ درصد کاهش‌یافته است. هر دو کشور دروازه‌های جنوبی رو به اروپا هستند و بسیاری از آمریکای های لاتین ناامید که به دنبال شرایط بهتر هستند یکی از این دو کشور را انتخاب می‌کنند.

برای متخصصان بسیار ماهر اسپانیا در واقع شرایط بهتری نسبت به ایتالیا دارد. پس از رشد فاجعه‌بار نزدیک به یک دهه که در طی بحران مالی سال ۲۰۰۸ آغاز شد و به دلیل فروپاشی حباب املاک، اسپانیا اکنون در ۴ سال گذشته به‌ویژه در مقایسه با آبپاش‌های کاپوچینو، جیروکراتیک رشد کرده است. امروزه متخصصان ایتالیایی و پرتغالی را در شهرهایی مانند مادرید زندگی و کار می‌کنند؛ اما شاید مهم‌تر از همه این است که کارگران اسپانیایی که در دوره رکود اقتصادی اسپانیا مهاجرت کرده‌اند، بازمی‌گردند.

۸. استرالیا

سیستم مهاجرت مبتنی بر کانادا در بخش عمده‌ای از کشور استرالیا مستقر است؛ مانند کانادا، استرالیا کشوری عظیم و با جمعیت نسبتاً پراکنده است که در ساحل متمرکز است. استرالیا همچون کانادا دارای مناطق عظیمی است که ممکن است سرشار از مواد معدنی باشد. همچنین مانند کانادا، روحیه رو به رشدی برای محدود کردن مهاجرت در استرالیا وجود دارد، اما تاکنون استرالیا یک مقصد عالی برای مهاجران باقی‌مانده است.

استرالیا کشور متنوعی است و باید تاریخ خود را به‌عنوان مستعمره به یاد آورد؛ مانند کانادا، استرالیا با قانون محدود کردن مهاجرت در سال ۱۹۰۱، سیاست‌های مهاجرت تبعیض‌آمیز را در حدود قرن بیستم به تصویب رساند، وگرنه به‌عنوان سیاست استرالیا سفید شناخته می‌شد. این امر در اصل برای محدود کردن مهاجرت از آسیا – به‌ویژه چین – انجام‌شده است که با توجه به موقعیت استرالیا در غرب اقیانوس آرام، منبع طبیعی مهاجران است؛ بنابراین مقاومت فعلی در برابر مهاجرت به استرالیا دارای پیشروی‌هایی است که نباید به آن‌ها افتخار کرد.

با گفتن این نکته، استرالیا – هرچند که دارای یک سیستم مبتنی بر نقاط قوت است که حداکثر سود را برای اقتصاد استرالیا و همچنین انسجام در تنوع برای جامعه خود به ارمغان می‌آورد – از آن زمان آغوش خود را برای مهاجران از سراسر جهان بازکرده است

استرالیا قوانین و سیاست‌های مهاجرتی خود را به شدت اعمال می‌کند، بنابراین شما باید طبق قوانین عمل کنید. این سیاست در مورد پناهندگان بدون ویزا موردانتقاد قرار گرفته است.

تفاوت اصلی استرالیا با کانادا این است که کشورهای انگلستان – به‌ویژه انگلیس و اسکاتلند – نسبت کمی بزرگ‌تر را تشکیل می‌دهند؛ اما بازهم، استرالیا مقصد برتر برای هر کسی است که به دنبال زندگی و کار است.

۷. کانادا و فرانسه

با توجه به این نکته که فهرستی از ۱۰ کشور برتر برای مهاجرت ر ارائه می‌کنیم، ما کانادا و فرانسه را به‌طور برابر رتبه بندی کرده‌ایم زیرا هر دو کشور حدود ۷.۹ میلیون نفر ساکن دارند که در خارج از کشور متولد شده‌اند. هر دو کشور فرانسوی صحبت می‌کنند و هر دو کشور عاشق قطارهای پرسرعت هستند.

با وجود تاریخ طولانی و میراث مشترک، کانادا و فرانسه مکان‌های بسیار متفاوتی برای مهاجران هستند. فرانسه یک کشور قدیمی اروپایی است که دارای ریشه‌های فرهنگی و زبانی عمیق است و با وجود داشتن مستعمرات در سرتاسر جهان، با ادغام جوامع مهاجر نسبتاً بزرگ خود در جامعه فرانسه با چالش‌هایی روبرو است. از سوی دیگر، کانادا از تنوع خود به‌عنوان پایه‌ای استفاده کرده است که پایه بتن آن توسط کارگران مستحکم شده است، با این وجود این دو کشور توانسته‌اند بهترین و درخشان ترین نقاط جهان را به خود اختصاص دهند. تحقیقات پیو، شهروندان فرانسه مهاجران را به‌عنوان یک امر طبیعی مثبت اما بسیار کمتر از همتایان خود در کانادا مشاهده می‌کردند.

دیدگاه‌ها نسبت به مهاجران به‌طور خلاصه نشان می‌دهد که کانادا توانسته است مهاجران از سراسر جهان را در جامعه و اقتصاد خود درگیر کند. در حالیکه فرانسه و آلمان جمعیت قابل‌توجهی از مهاجران را دارند، اما جمعیت کلی در مورد مزایای مهاجرت شک و تردید دارند، همان‌طور که درمورد درصد بسیار شگفت‌آور آمریکایی‌ها نیز صدق می‌کند.

با توجه به شرایط فعلی مهاجرت به این دو کشور هنوز تحصیل در فرانسه و تحصیل در کانادا دو مسیر مهم مهاجرین به شمار می رود.

جالب است که فرانسه هنوز هم بخش زیادی از مهاجران را از داخل اتحادیه اروپا دریافت می‌کند، گرچه بسیاری از آن‌ها نیز از شمال آفریقا نیز وارد کشور می‌شوند.  البته فرانسه یکی از ۳۶ کشور عضو پیمان شینگن یا شنگن محسوب می شود که می توانید در مورد ویزای شینگن در وب سایت گوتوتی آر اطلاعات کامل تری را بدست آورید.

کل جمعیت مهاجران در کانادا و فرانسه – ۷.۹ میلیون مهاجر

۶. امارات متحد عربی

به امارات متحده عربی خوش آمدید، مکانی بی‌نظیر ازنظر مهاجرت. یک گروه از اصولگرایان – برای استفاده از عباراتی که دیگر در بیشتر ایالت‌های غربی صدق نمی‌کند، جدا از مکان‌هایی مانند موناکو – جایی که جمعیت مهاجران سه برابر جمعیت بومی هستند. مکانی با بزرگ‌ترین ذخایر نفتی جهان. مکانی با یارانه‌های سخاوتمندانه برای شهروندان امارات و جایی که کارکنان خارجی اکثر مشاغل سطح پایین را انجام می‌دهد، در حالی که شهروندان مدرک دانشگاهی می‌گیرند و مشاغل سطح بالاتر را می‌گیرند و اغلب با دولت کار می‌کنند.

آمار حاکی از آن است که بسیاری از کارگران مهاجر در امارات متحده عربی از جنوب آسیا هستند: بیشتر پاکستان، هند و بنگلادش. برای مقابله با مسئله رفتارهای تبعیض‌آمیز، امارات متحده عربی یک سیستم مهاجرت به خوبی سازمان یافته با یک سری ویزا و مقررات کار ایجاد کرده است.

فارغ از این که کارگران مهاجر همچنان به تعداد بسیار زیادی وارد امارات متحده عربی می‌شوند. در واقع، امارات متحده عربی همه چیز را از صاحبان رستوران‌های سوری گرفته تا متخصصان و نگهبانان امنیتی نپال و کارآفرینان چینی دارد. بانکداران انگلیسی و حتی فوتبالیست آرژانتینی یا برزیلی را به آن اضافه کنید.

جمعیت مهاجر امارات متحده عربی بر اساس کشور مبدأ – ۸ میلیون مهاجر

با بیش از ۸ میلیون مقیم خارجی و کمتر از ۲ میلیون شهروند بومی امارات، این کشور واقعاً بین المللی است و بیشتر افراد خارجی در ابوظبی یا دبی مستقر هستند که قطب های اصلی تجارت، انرژی، امور مالی و گردشگری و چراغ‌های ثبات در منطقه است.

۵. انگلستان

از آنجا که جهان به تلاش‌های انگلیس در Brexit توجه می‌کند و به‌عنوان درصد قابل‌توجهی از انگلیسی‌ها لحن ملی‌گرایی بیشتری را نشان می‌دهند، یادآوری تاریخ مهاجرت مدرن در انگلیس مهم است.

به عبارت دیگر، سرانجام انگلیس باید موقعیت کنجکاو خود را هم به‌عنوان صادرکننده شهروندان متولد بومی و هم وارد کننده سوژه‌ها از سراسر جهان تشخیص دهد؛ بنابراین، با وجود برخی از قوانین محدودکننده مهاجرت که در دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ به تصویب رسید و لفاظی هشدار دهنده توسط افرادی مانند نماینده محافظه کار Enoch پاول که وی را از دولت اخراج کرد، اما در میان طبقه کارگر که در آن زمان بومی متولد شده بود، پشتیبانی داشت

بنابراین، نباید Brexit احتمالی را با این واقعیت اشتباه گرفت که انگلیس قرن‌ها در مورد باز کردن بازارها در سراسر جهان فعال بوده است ( گاهی اوقات با زور و ظلم)؛ به عبارت دیگر، در حالی که سیاست‌های مهاجرت انگلیس ممکن است در دوره‌هایی از کنترل و محدودیت‌های بیشتر رنج ببرد، مهاجرت همیشه بخش مهمی از سیاست و اقتصاد انگلیس خواهد بود. به‌طور کلی حدود ۹ میلیون مهاجر در انگلیس وجود دارد.

و در آخر اینکه، اگر می‌خواهید یک نمونه شگفت‌انگیز از مهاجرت در انگلستان ببینید، به تیم های برتر فوتبال آن نگاه کنید. لیورپول، چلسی، آرسنال، تاتنهام و بسیاری از گروه‌های دیگر دارای لیست‌های متنوع و با استعدادی از سراسر جهان هستند، از جمله مدیران آن‌ها و همچنین صاحبان جیب‌های عمیق که اغلب خودشان مهاجر هستند.

۴. روسیه

روسیه نزدیک به ۱۲ میلیون نفر مهاجر دارد؛ اما بیشتر این افراد توسط کشورهای همسایه تشکیل می‌شوند که بخشی از اتحاد جماهیر شوروی قدیمی را دربر می‌گیرد. همچنین، درگیری در قسمت شرقی اوکراین باعث مهاجرت اجباری شده است.

روسیه میزان زادوولد پایین و میزان مرگ و میر نسبتاً بالایی دارد (درصد قابل‌توجهی از مصرف الکل در مردان). بدون مهاجرت، جمعیت روسیه در یک نسل دچار کاهش جدی خواهد شد. دولت پوتین سیاست‌هایی را برای مقابله با این روندها اعمال کرده است و آن‌ها حداقل در کاهش نرخ مرگ و میر و بالا رفتن نرخ تولد موفق شده‌اند، اگرچه جمعیت روسیه یا پایدار یا رو به زوال است و به ندرت افزایش می‌یابد.

این بدان معنی است که ادعا می‌شود افزایش سطح مهاجرت بخشی از برنامه جدید پوتین است. با این حال، مهاجرت بیشتر بر روی برگرداندن روس‌های قومی از جمهوری‌های شوروی سابق متمرکز شده است تا بتوانند به کشور خود برگردند. با این وجود، طبق این سیاست، نوید مهاجران بیشتر از سراسر جهان می‌رسد و ظاهراً به افرادی که ۵ سال در روسیه زندگی می‌کنند، برای یادگیری زبان روسی تلاش کرده‌اند و هیچ سابقه کیفری ندارند تابعیت اعطا می‌کند.

۳. آلمان

هیچ‌کس انتظار نداشت که تعداد مهاجران – که بسیاری از آن‌ها پناهنده هستند – را که آلمان طی چند سال گذشته دریافت کرده است به بیش از ۱۲ میلیون نفر برسد. بله آلمان غربی پس از جنگ بیش از ۵۰ سال پیش مرزهای خود را برای کارگران مهاجر از ترکیه و اروپای جنوبی و جاهای دیگر باز کرد.

بنابراین حتی اگر ۵۸٪ آلمانی‌ها فکر می‌کنند که باید به مهاجران کم و بیش اجازه داده شود، در حالی که تنها ۱۰٪ فکر می‌کنند مهاجران بیشتری باید مجاز به ورود باشند، قانون کار واقعی که توسط مجلس ارائه می‌شود، حاکی از تمایل برای مقابله با موضوع مهاجرت است. به یاد داشته باشید که تخمین زده می‌شود که بیش از ۱۲ میلیون مهاجر در این کشور اقامت داشته باشد. در حالی که جمعیت آلمان بالغ بر ۸۰ میلیون نفر است.

جمعیت مهاجر آلمان ۱۲۱۶۵.۰۸۳ (تقریبی) نفر است. بیشتر این کشورها از جنوب اروپا هستند. با این حال، ترکیه ده ها سال است که کارگران را به آلمان می‌فرستد، در حالی که سوریه و افغانستان با توجه به درگیری‌های مداوم در هر دو کشور، بیشتر کارگران ماهرش به آلمان مهاجرت کرده‌اند.

۲. عربستان سعودی

بحث این است که آیا عربستان سعودی واقعاً شماره دو است، اما طبق گزارش سازمان ملل متحد سال ۲۰۱۷ که ما از آن به‌عنوان مبنای شماره مهاجرت کلی استفاده می‌کنیم، در آن زمان حدود ۱۲.۲ میلیون مهاجر در عربستان سعودی زندگی می‌کردند. عربستان سعودی از آلمان پیشگام است و با توجه به اینکه جمعیت این کشور در حال حاضر ۳۳ میلیون نفر است، مهاجران حدود ۳۷٪ از جمعیت فعلی را تشکیل می‌دهند. این به‌اندازه امارات متحده عربی نیست، اما تقریباً دو برابر مهاجران در کانادا است.

غالباً گزارش‌هایی مبنی بر سوءاستفاده از کارگران خارجی به‌ویژه کارگران داخلی گزارش‌شده است و در پاسخ به این مشکلات در چند سال گذشته اصلاحاتی در قوانین کار عربستان انجام‌شده است، اما حقوق کارگران در عربستان سعودی به همین خوبی ثابت نشده است. کسانی که در امارات هستند. همچنین، مانند امارات، یک طرح سعودی سازی با هدف کاهش بیکاری در بین سعودی‌ها که مایل به کار یا عدم توانایی کار نیستند، وجود دارد. با این وجود، مردم سراسر جهان همچنان به‌عنوان ساکن مهاجرت می‌کنند و زندگی می‌کنند و در اقتصاد عربستان سعودی کار می‌کنند.

۱. ایالات‌متحده آمریکا

ایالات متحده آمریکا یک کشور آمریکای شمالی است که قدرتمندترین قدرت اقتصادی و نظامی جهان است. به همین ترتیب ، اثر فرهنگی آن جهان را در بر می گیرد ، که تا حدود زیادی توسط فرهنگ عامه خود بیان شده در موسیقی ، فیلم و تلویزیون است. ایالات‌متحده که همچنین به‌عنوان “سرزمین آزاد” شناخته می‌شود، افراد بی‌شماری را به خود جذب می‌کند. این کشور با داشتن یک اقتصاد و سیستم آموزشی قوی، یک کشور عالی برای مهاجرت مجردها، زوج‌ها یا خانواده‌ها است. طیف وسیعی از ایالت‌ها برای انتخاب از هر نوع چشم‌انداز، چه بیابان‌های شدید، مناطق سبز و جنگلی و چه شهرهای ساحلی، برای زندگی محیط مناسبی هستند.

با این حال، داشتن گرین کارت آمریکا شاید آرزوی دیرینه‌ی بسیاری از مهاجران است. یکی از راه‌های دستیابی به آن، حمایت مالی توسط یک عضو خانواده یا دارنده گرین کارت است. ایالات‌متحده همچنین “لاتاری” را برای کمک به مهاجران برای دستیابی به اقامت برگزار می‌کند.

در شرایطی که فارغ التحصیلان علوم، فناوری و مهندسی برای هر اقتصاد پسا صنعتی – به‌ویژه اقتصاد ایالات‌متحده – مهم هستند، این موضوع باعث نگرانی جامعه تجاری در ایالات‌متحده است. دولت ترامپ تأکید می‌کند که به دنبال حقوق فناوری‌های بومی و سایر کارگران است و بنابراین این بحث ادامه دارد.

در نهایت می توانید با مشاوران مهاجرتی موسسه تماس بگیرید و از بهترین مقاصد مناسب شرایط شما مطلع شوید.

بهترین کشورها برای مهاجرت
این مقاله خلاصه شده است و می توانید مطلب کامل را در وبلاگ ما مطالعه فرمایید.

منبع : مجله اینترنتی GO2TR


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.