دسته ها
سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

گردشگری سیاه چیست؟ معروف ترین جاذبه های گردشگری سیاه را بشناسید

  • ملیحه بال افکن
  • ۳۱ تیر ۱۳۹۹
  • ۰

همانطور که می دانید گردشگری سیاه مورد توجه اغلب توریست ها قرار گرفته و در این مطلب سعی داریم به بیان برخی از مکان های توریستی سیاه که تداعی کننده خاطراتی می باشند بپردازیم با ما همراه باشید.

به طور کلی گردشگری سیاه در واقع دسته ای از گردشگری به شمار می آید که در آن توریست ها به مقاصدی سفر می کنند که تداعی کننده خاطرات غم، مرگ و بلایای طبیعی باشد. این صنعت در واقع در حوزه های مختلفی مانند بخش هایی که چندان شناخته شده نیستند فعالیت می کند و می توان این صنعت تنوع قابل توجهی را نیز برای گردشگران فراهم نماید.

آشنایی با گردشگری سیاه

بهتر است بدانید بنا برگفته ها تاریخچه این نوع گردشگری به یونان باستان می رسد و شروع پیدایش آن به سال ۱۹۹۰ می رسد و همچنین اولین کمپانی که گردشگری سیاه را شروع کرد گردشگران را به محل حادثه هواپیمایی هایدلبرگ در نیوجرسی آمریکا برد. به طور کلی توریست سیاه یا دارک توریسم برای مرتبه اول توسط فلی و لنون از استادان دانشگاه گلاسکو در مجله بین المللی و علمی میراث تاریخی و فرهنگی عنوان شد و اما در سال ۱۹۹۳ برای اولین بار فردی به نام رجک در مورد مناطق یا مکان های سیاه پربازدید از این اصطلاح استفاده کرده است. بهتر است بدانید که توریست سیاه در واقع آن قدر هم برای برگزارکنندگان تور این مناطق اصلا سیاه و تلخ نیست زیرا این متولیان معتقدند که دیدن سیاهی در تاریخ بشریت اتفاقا مجذوب کننده هم است و همچنین سفر به مکان هایی که هدف اصلی آن ها جذب گردشگر نیست وبه صورت ناخواسته و غیر تعمدی ایجاد شده اند تا منبع تغذیه ای مناسب برای دنیای گردشگری می باشند و می تواند بسیار هیجان انگیز نیز باشد.

آشنایی با مفهوم گردشگری سیاه

توجه داشته باشید که در بیان ساده گردشگر سیاه یکی از انواع توریسم محسوب می شود و اغلب توریست ها برای بازدید از شهرها و مناطقی که گرفتار مصیبت شده اند می روند مانند مناطقی که بلایای طبیعی اعم از سیل، سونامی و زلزله در آنجا رخ داده باشد. همچنین مناطقی که جنگ، قتل و مرگ های بی شماری در آن روی داده و همچنین مکان هایی که به تسخیر ارواح در آمده اند و به دلایل کاملا غیر طبیعی حس ترس و هیجان را در گردشگران به اوج می رساند.

آشنایی با برخی از مقاصد گردشگری و توریستی سیاه:

همانطور که می دانید صنعت گردشگری و توریستی سیاه اغلب مورد توجه قرار گرفته و در ادامه سعی داریم به بیان برخی از مقاصد توریستی سیاه در جهان بپردازیم تا در این زمینه مطالب بیشتری به یاد داشته باشید:

چرنوبیل در کشور اوکراین:

بهتر است بدانید که در واقع فاجعه چرنوبیل را بزرگ ترین فاجعه هسته ای در کل تاریخ می دانند و به طور کلی این اوضاع در سال ۱۹۸۶ در شمال کشور اوکراین رخ داد و برخی از کشور های جماهیر شوروی آن زمان و حتی برخی از سرزمین های غرب اروپا را نیز در بر گرفت. به طور کلی رآکتور شماره ۴ در این کشور منفجر گردید و موجب شد تا هوا مسموم گردد و بدین ترتیب این انفجار تا شعاع ۳۰ کیلومتری تخلیه شد و بیش از ۱۰۰ هزار نقر از کسانی که در آن شهر زندگی می کردند مجبور به ترک خانه های خود شدند. همچنین بسیاری از کارگران و آتش نشانان نیز در همان دوران مسموم شدند و فوت کردند و یا بعد مدت ها دچار سرطان های مختلفی شدند و اغلب کودکان آن منطقه مبتلا به سرطان شدند و گفته شده که حدود ۲۰ هزار سال زمان نیاز است تا در آن منطقه به صورت مجدد گیاهی رشد کند. بهتر است بدانید که از سال ۲۰۱۱ در واقع آن منطقه از کشور اوکراین به یک جاذبه توریستی و گردشگری غنی تبدیل شد و با رعایت برخی از نکات و در نظر داشتن برخی از شریط می توان به بازدید از این منطقه پرداخت.

بازدید از منطقه چرنوبیل در اوکراین

شهر پومپی در کشور ایتالیا:

توجه داشته باشید که پومپی در واقع یکی از شهر های ایتالیا در ایالت کامپانیا به شمار می آید که پیش از میلاد مسیح به مثابه یک شهر مسکونی شناخته شده بود و در دوران امپراطوری روم این شهر از دسته پیشرفته ترین شهر های روزگار خود به شمار می آمد تا اینکه در قرن اول میلادی کوه آتشفشانی که در نزدیکی این کوه وجود داشت موجب از بین رفتن تمامی بناهای شهر پومپی شد و بسیاری از مردم جان خود را از دست دادند. برخی هم می گویند که علت اصلی مرگ مردم حرارت بیش از حد مواد آتشفشانی بود و برخی دیگر معتقد هستند که سمی بودن این مواد موجب مرگ اغب مردم پومپی شده است. به طور کلی در حال حاضر شهر پومپی یکی از جاذبه های گردشگری و توریستی غنی کشور ایتالیا محسوب می شود که سالانه مقاصد بسیاری از گردشگران می باشد.

بازدید از شهر بومبی در ایتالیا

جنگل آئوکیگاها در کشور ژاپن:

به طور کلی آئوکیگاها جنگلی در کشور ژاپن است که به عنوان یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری سیاه در جهان به شمار می آید و این جنگل به دلیل اینکه درختان در نزدیکی یکدیکر قرار دارند و تعداد زیادی درختان سر به فلک کشیده در این جنگل وجود دارند می توان آن را با نام دریای درختان نیز شناخت. بهتر است بدانید که این جنگل در واقع یکی از اصلی ترین مکان ها برای خودکشی شناخته شده به طوری که در چند دهه اخیر خودکشی در این جنگل صورت گرفته و در اغلب مناطق آن تابلو هایی نصب کرده اند که بر روی این تابلو ها شعار ها و جمله هایی برای منصرف کردن فرد از خودکشی نوشته شده است. جالب است بدانید که هیچ گونه حیوانی در این جنگل نیست و از آنجا که درختان بسیار زیاد جنگل به طور معمول اجازه ورود نور خورشید را هم نمی دهند و در اغلب اوقات جنگل بسیار تاریک و ساکت می باشد. در چندین سال اخیر این مکان از آنجایی که از چندین غار نیز برخوردار است به عنوان یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری به شمار می آید که در کشور ژاپن استقرار یافته است.

بازدید از جنگل آئوکیگاها در ژاپن

آشویتس در کشور لهستان:

به طور کلی یکی دیگر از مشهور ترین جاذبه های گردشگری سیاه آشویتس می باشد که هر ساله میلیون ها نفر از نقاط مختلف آن بازدید می کنند و این مکان در مرز کشور لهستان و آلمان واقع شده و بر اساس مطالعاتی که به دست آمده این منطقه هم اردوگاه کار اجباری بوده و هم محلی برای کشتن افرادی که حکومت نازی دستور کشتن آن ها را صادر کرده است.

بازدید از مناطق گردشگری سیاه در جهان

موزه یادبود صلح هیروشیما در کشور ژاپن:

همانطور که می دانید فاجعه هیروشیما هیچ زمان از ذهن تاریخ جهان پاک نخواهد شد و زمانی که برای نخستین بار از بمب اتمی استفاده شد آن هم توسط کشور هایی که در دو قرن اخیر داعیه ی حقوق بشر داشته است. به طور کلی این فاجعه عظیم در هیروشیما موجب شد تا هزاران نفر در جا بمیرند و یا بعدها بر اثر تبعات مواد شیمیایی جان خود را پس از کلی زجر و درد از دست بدهند.

بازدید از موزه در ژاپن

بهتر است بدانید که پس از گذشت سال ها یک موزه ویژه فاجعه هیروشیما در ژاپن به وجود آمد که در زمره جاذبه های توریسم سیاه قرار می گیرد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.