دسته ها
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

نحوه شستن ماسک صورت برای انواع ماسک پارچه ای، کاغذی و فیلتر دار

 • سحر هودانلویی
 • ۳ خرداد ۱۳۹۹
 • ۰

در این روز های دارای حال و هوای بیماری و آلودگی، توصیه به رعایت حداکثری از بهداشت های فردی است. ماسک از دیگر روش های جلوگیری از انتقال ویروس است که در این بخشا از مجله آرگا، نحوه شستن ماسک صورت را به شما آموزش داده ایم.

به بسیاری از افراد در این شرایط بیماری و آلودگی هوا، توصیه می شود که در صورت خروج از منزل، با استفاده از ماسک های پارچه ای و نانو از تنفس و ورود آلایند ها به مجرای تنفسی خود جلوگیری کنند.

در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا با توجه به معرفی انواعی از ماسک ها، طریقه شستن ماسک صورت را برای شما بیان کنیم.

طریقه استفاده و شستشوی ماسک صورت

تاثیر استفاده از ماسک

حال و هوای این روز ها با توجه به ترویج ویروس کرونا، به طور کلی دگرگون شده است. این ویروس که مردم سراسر جهان را به خود مشغول کرده است، وزارت بهداشت جهت جلوگیری از ابتلا، توصیه به استفاده از ماسک صورت و رعایت بهداشت فردی کرده است. طبق تحقیقات انجام شده، برای پیشگیری بیشتر از ورود آلایند ها و ویروس به بدن، توصیه به استفاده از ماسک های نانو در زمان خروج از منزل می باشد. این ماسک ها با دارا بودن لایه نانو و الیاف فیلتر، در جلوگیری از ذرات معلق آلوده کننده در هوا و ورود به بدن بسیار موثر عمل می کنند.

روش استفاده صحیح از ماسک های صورت

در هنگام خرید و استفاده از ماسک، بهتر می باشد به نکاتی که در ادامه بیان می شود؛ توجه داشته باشید.

 • نهال بیبی شاپ
 • بلیط کیش

تفاوت مساک پلاستیکی با پارچه ای

 1. قبل از تماس با ماسک، بهتر می باشد که دست هایتان را به خوبی شستشو دهید.
 2. قبل استفاده، از سالم بودن و عدم وجود سوراخ بر بدنه ماسک اطمینان حاصل کنید.
 3. بعد از قرار دادن ماسک بر روی چهره، بهتر می باشد تیغه های آن را بر روی بینی محکم کنید تا از لغزش و جابه جایی خود داری شود.
 4. قبل از رفتن به مکان  آلوده، بهتر می باشد که چند باری در ماسک نفس بکشید تا از نبود منفظ خالی و باز نبودن جداره های الیاف آن اطمینان حاصل کنید.
 5. هیچ گاه از ماسک های مخصوص بزرگ سالان برای کودکان استفاده نکنید، چرا که این کار شما سبب ورود آلایند ها به مجرای تنفسی کودک می شود. به این دلیل که ماسک به خوبی بر روی صورت قرار نمی گیرد.

روش صحیح برداشتن ماسک از روی چهره

همچنین در ادامه بهتر می باشد، نکاتی راجع به برداشتن صحیح ماسک از روی صورت مطالعه نماید.

 1. در این مرحله نیز قبل از تماس با ماسک، دست های خود را به خوبی شستشو و ضد عفونی کنید.
 2. برای خارج کردن ماسک از روی صورت، بهتر می باشد از بند های آن استفاده کنید؛ چرا که احتمال وجود آلودگی بر روی الیاف بخش جلویی ماسک ها وجود دارد.
 3. پس از استفاده ساعت مشخص شده در ماسک ها، آن را درون سطح زباله بندازید.
 4. پی از برداشتن ماسک صورت نیز، باری دیگر دست های خود را شستشو دهید تا آلودگی های به جا مانده در انتقال ماسک از صورت به سطح زباله، بر سطح دست شما باقی نماند.

آشنای با نحوه شستن ماسک صورت

نحوه صحیح شستن ماسک صورت

سوالی که این روز ها برای بسیاری از افراد به وجود می آید؛ نحوه صحیح شستن ماسک صورت می باشد. از این رو در ادامه این مطلب به آموزش این اقدام برای شما پرداخته ایم.

 • روزانه و به صورت مرتب آن را شستشو دهید

به صورت کلی شستشوی ماسک های یک بار مصرف غلط می باشد، اما این موضوع در رابطه با ماسک های پارچه ای کاملا متفاوت می باشد. شما می توانید با توجه به نکاتی که بیان می شود بدون آسیب زدن به الیاف ماسک، آن را شستشو دهید. به این صورت که در هر بار بازگشت از فروشگاه و زمان های کوتاهی که در بیرون بوده اید، بعد از ورود به منزل به خوبی آن را بشویید. به صورت طبیعی می توانید برای هر بار مصرف، ماسک خود را در درون دستگاه لباس شویی بیندازید.
 • استفاده از آب گرم برای شستشو

در زمان شستشو برای از بین بردن کامل باکتری و ویروس های موجود در بدنه ماسک، باید درجه حرارت آب را افزایش دهید. به این صورت که برای ضعیف کردن باکتری ها و پاک کردن آن ها از سطح پارچه، محیط را گرم کنید و سپس از شوینده های قوی برای پاک کردن آلودگی ها استفاده کنید. این کار شما علاوه بر نظافت ماسک، به نرمی و لطافت آن نیز منجر می شود. قابل به ذکر است که در زمان شستشو به جنس ماسک ها توجه کافی را داشته باشید، که در صورت عدم کیفیت آن ها را بدون شستشو دور بیندازید.

نحوه شستن ماسک صورت

 • طریقه خشک شدن

در این مورد گفتنی است که اگر ماسک شما دارای حلقه های پلاستیکی بود، برای خشک شدن و جلوگیری از بروز عفونت آن را در محیط خارجی خشک کنید. اما اگر ماسک شما دارای جنس پارچه ای بود، می توانید از پایه های خشک کننده لباس نیز کمک بگیرید.

 • می توانید با دست بشویید

اگر در مکانی قرار دارید که به ماشین لباس شویی دسترسی ندارید، گفتنی است که می توانید با دست نیز این کار را انجام دهید. برای شستشو ماسک های پارچه ای لطیف می توانید از شوینده های مناسب استفاده کنید و به آرامی این عمل را انجام دهید. در این شستشو علاوه بر استفاده از تاید، می توانید از صابون های قدیمی نیز کمک بگیرید، اما توجه داشته باشید که در این زمان ماسک نیازمند رطوبت بیشتری برای شستشو است. برای شستشو با دست می توانید به مدت ۳۰ دقیقه ماسک را در درون آب گرم قرار دهید و سپس با مواد شوینده مورد نظر آن را ضد عفونی کنید. بعد از شستشوی مناسب می توانید اقدام به خشک کردن و استفاده دوباره از آن کنید.

 • دارا بودن ماسک اضافی نیز نیاز است

گفتنی است که امکان دارد در زمان شستشو ماسک، کاری برایتان پیش آید که باید بیرون روید. در این صورت بهتر می باشد که ماسک یدکی در کنار داشته باشید تا در صورت عدم خشک شدن ماسک از آن برای بیرون رفتن کمک بگیرید. به یاد داشته باشید که اگر ماسک اضافه شما پارچه ای نبود، به شستشوی آن توصیه ای نمی شود، به این صورت که بافت های آسیب دیده آن در جذب باکتری، موثر عمل می کند.

مقایسه ماسک نانو و پارچه ای

 • نحوه شستن ماسک کاغذی

ماسک های کاغذی را نمی توان همانند ماسک های پارچه ای، چندین مرتبه شستشو داد. در بیانی دیگر ماسک های کاغذی، پوشش های استانداردی برای چندین مرتبه استفاده و جلوگیری از ویروس و باکتری به بدن نیستند. برای ضد عفونی کردن این نوع ماسک باید، به مدت ۳ الی ۵ روز آن را در مکانی کاملا تمیز و استاندارد قرار دهید، سپس به استفاده دوباره آن ها بپردازید. این روش برای ماسک هایی قابل استفاده می باشد که فقط در معرض تماس با فضای بیرون آلوده شده باشند و به بافت های فیلتر آن آسیبی وارد نشده باشد.

مزایای استفاده از ماسک نانو

می توان فواید استفاده از ماسک نانو را در مقایسه با دیگر ماسک های چهره، به مواردی که در ادامه بیان می شود، اشاره کرد.

 1. جلوگیری از بروز عفونت های ریوی و ایجاد مشکلات تنفسی
 2. دارا بودن ویژگی استفاده در انواعی از محیط ها، همچون کار های صنعتی و بیمارستانی
 3. قابلیت پیشگیری از ورود ذرات و ریز گرد های آلوده کننده به بدن
 4. همچنین به عنوان لایه دفاعی در برابر جلوگیری از ورود ویروس و باکتری ها به بدن عمل می کند.

معرفی انواعی از ماسک ها

معرفی انواعی از ماسک های نانو

از دسته ی ماسک های نانو، می توان به آنانی که دارای پسوند N هستند، اشاره کرد. همچنین دیگر انواعی در این گروه از ماسک های نانو وجود دارد که به نام های دیگری همچون N99، N95، N100، معرفی می شوند. در باره عددی که بعد از N بر روی ماسک ها حک می شود، می توان این گونه بیان کرد که طبق استاندارد NIOSH آمریکا، میزان و درصد فیلتر به کار رفته در ماسک ها را نشان می دهد. همچنین دیگر نوع تولید این ماسک ها، محافظ هایی با پسوند FFP است که خود نیز به دو دسته دیگر به نام های FFP2، FFP3 طبقه بندی می شود. قابل به ذکر است که این ماسک ها دارای فیلتری ثابت هستنند و با نام اختصاصی استاندارد نام گذاری می شوند.

ماسک صورت چند سال عمر می کند؟

در ابتدا باید گفت، باور بر شستن ماسک صورت به صورت اساسی اشتباه می باشد. اگر چه در این مطلب نحوه های صحیح شستشو ماسک را برای شما بیان کرده ایم، اما توصیه می شود که به یک بار مصرف بودن آن ها اکتفا کنید. در هر بار از شستشو منافظ الیاف ماسک دچار تغییر های شیمیایی و فیزیکی می شوند، که دیگر خاصیت قبل خود را دارا نمی باشند. در این صورت علاوه بر محافظت از بدن شما در برابر آلودگی، احتمال ابتلا و جذب باکتری ها را به سوی خود افزایش می دهد. عمر مفید یک ماسک صورت را می توان به عنوان یک شیفت کاری یعنی ۸ ساعت در نظر گرفت. در بسیاری از شرکت های معتبر تولید کننده ماسک، نیز توصیه بر این است که هیچ گاه اقدام به شستن ماسک صورت و استفاده طولانی مدت از آن نکنید.

علت استفاده از ماسک های صورت

رعایت نکات بهداشتی

با شیوع بیماری کرونا، و در برخی مناطق آلودگی شدید هوا، توصیه وزارت بهداشت برای آسیب دیدگی کمتر، ماندن در فضای امن خانه می باشد. اما اگر مجبور به خروج از منزل هستید، باید در رعایت بهداشت فردی توجه کافی را داشته باشید. حتما از ماسک برای جلوگیری از ورود ویروس به مجرای تنفسی خود استفاده کنید و بعد از هر بار برگشت به خانه در صورت شستشو، آن را به طور کل ضدعفونی کنید. بسیاری از شرکت های تولید کننده ماسک تلاش دارند، با استفاده از پارچه های باکیفیت در تولید ماسک، به صرفه جویی اقتصادی و مراقبت بهداشتی از مردم بپردازند. همچنین با توجه به نکاتی که در این مطلب راجع به شستن ماسک صورت مطالعه کردید، آن را به خوبی ضد عفونی کنید.

همچنین می توانید برای مشاهده آموزش ساخت ماسک پارچه ای در منزل  کلیک نماید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.