دسته ها
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

آنچه باید درباره نسل ساندویچی بدانید

  • سحر هودانلویی
  • 20 می 2020
  • ۰

نسل ساندویچی به طور معمول به افرادی گفته می شود که زندگی شخصی بسیار سختی را پشت سر می گذارند. در این شرایط با بروز دیگر مشکلات، شرایط بسیار سخت می شود که باید با رعایت نکات مناسب در این رابطه، به رفع آنان بپردازند.

در ابتدا باید گفت؛ به افرادی نژاد ساندویچی می گویند که در شرایط سخت و دشواری به ادامه زندگی مشغول بوده اند. قابل به ذکر است که این محیط بستگی به محدوده سنی منحصری ندارد.در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا توضیح مختصری از افراد متعلق به نسل ساندویچی را برای شما بیان کنیم. همچنین با بیان نکاتی در این رابطه به شما برای کنترل این احساس در خود کمک کنیم.

نسل ساندویچی به چه خانواده هایی می گویند؟

نسل ساندویچی چگونه افرادی هستند

در ابتدا فکر کنید که صبح زود از خواب بیدار شده اید، سپس هجومی از افکار و احساسات شما را در بر می گیرند. به این صورت که برای امروز کار های بسیاری دارید که باید به تمامی آن ها رسیدگی کنید. این کار ها می توانند شامل همراهی اعضای خانواده در مراکز دارویی و درمانی، رساندن و به دنبال فرزند رفتن از مدرسه، نظافت منزل، سرکار خود و در آخر کار های شخصی خودتان باشد، که باید به آنان رسیدگی کنید. هنگامی که شما بر سر انجام کار های شخصی خود با خانواده بر سر دوراهی می مانید، که کدام یک را باید اول انجام دهید؛ به اصطلاحی در ساندویچ قرار گرفته اید. هدف از به کار بردن این کلمه به این منظور است؛ که به مسئولیت های شما هر روز لایه ای اضافه می شود و در بیانی دیگر در نسل ساندویچی گیر افتاده اید.

در این هنگام می توان به خوبی درک کرد که در شرایط نا مساعدی قرار گرفته اید؛ اما قابل به ذکر است که راه های بسیاری برای رهایی از این حالت وجود دارد که می توانید آرامش خاطر را به خود هدیه دهید. با به کار گیری نکات مناسب در کنترل احساساتی که هر روز به سراغتان می آید، می توانید به کاهش استرس و تنش های روحی های در خود بپردازید.

نسل ساندویچی چگونه تباری است؟

به چه تباری، نسل ساندویچی می گویند؟

در واقع به کسانی افراد متعلق به نسل ساندویچی می گویند که والدین شان بیش از ۶۰ سال سن داشته باشند، و خود نیز در محدوده سنی ۱۸ الی ۲۰ سال به سر می برند. این رده سنی که معمولا بسیار حساس به شمار می رود، نیازمند مراقبت های احساسی بسیار برای مقابله در ابتلا به انواعی از بیماری های روحی است. این گونه افراد به طور معمول در بین کار و وظایف شخصی خود و والدین شان بر سر دو راهی قرار می گیرند و نمی دانند کدام یک را در اولویت برای انجام، قرار دهند. مراقبت از والدین امری کاملا طبیعی و پسندیده است، فقط در مواقعی این شرایط سخت می شود که خود نیز فرزندی مریض و نیازمند به مراقبت داشته باشید، در این حالت شرایط بسیار سختی از نظر روحی و روانی به فرد وارد می شود.

آشنایی با نسل ساندویچی

روش های مقابله با شرایط سخت زندگی ساندویچی

برای این که در این زمان از مدیریت افکار و اعمال خوبی برخوردار شوید، نکاتی را که در ادامه بیان می شود را به خطر بسپارید و با انجام آن ها باری از دوش خود بردارید.

  • صحبت با کار فرمای مربوطه

در ابتدا بهترین راه این است که با کار فرمای مربوط به شرکت و کمپانی خود صحبت کنید. بسیاری از شرکت ها و مدیران مربوطه با آگاهی از شرایط کارمندان خود، تفاوت چشم گیری را قائل می شوند. در این شرایط آنان به راحتی با درخواست مرخصی های ساعتی شما موافقت می کنند، و معمولا کار هایی را در اختیارتان قرار می دهند که توانایی انجام آن ها را در این چنین شرایط داشته باشید. همچنین با توجه به این که امکانات بسیار خوبی را در اختیارتان قرار می دهند، در حمایت کردن شما نقشی موثری را ایفا می کنند.

در این زمان حتما با رئیس خود صحبت کنید، به آنان توضیح دهید که در چه شرایط سختی به سر می برید تا به شما در مدیریت کردن کار های خارج از اداره کمک کنند. طبیعی است که هیچ رئیسی خواهان کارمندی مضطرب و آشفته نیست، پس با درک شما سعی دارد که محیط را برای هر دوی شما ایمن و مناسب سازد.

نسل ساندویچی

  • تقسیم وظایف

طبیعی است که تقسیم وظایف و کارها، در کاهش بار این شرایط سخت از شانه هایتان بسیار اثر گذار است. به طور معمول هیچ کس آن چنان قادر نیست که به تنهایی در بازه زمانی طولانی از پس تمامی کار ها به تنهایی بر آید. در این شرایط بهتر می باشد حتما با همسر، خواهر و یا برادر خود در این باره صحبت کنید و مقداری از وظایف را نیز بر به عهده او قرار دهید. اگر تک فرزند بودید و خود دارای اولاد بودید، در شرایط مناسب می توانید مقداری از آنان نیز کمک بگیرید.

به این صورت که از آنان بخواهید در زمان برگشت از منزل، مقداری از کار های نظافت منزل و یا طبخ ناهار و شام را بر عهده بگیرند. این کار علاوه بر اینکه استرس روحی و روانی را در شما کاهش می دهد، به تقویت عزت نفس در کودکان منجر می شود. در این شرایط آنان روش های مقابله با مشکلاتی که ممکن است در آینده برایشان پیش بیاید، را آموزش می بینند. در اصطلاحی هنگام مواجه با این موارد، عملکردی مناسب از خود بروز می دهند. البته توجه داشته باشید که میزان وظیفه ای که به فرزند خود محول می کنید، با سن او تطابق داشته باشد. چرا که خواسته ای بیش از حد توان امکان دارد، شرایط را برای او دشوار کند.

  • برای کارهایتان برنامه ریزی کنید

برای بر آمدن از کار های خود بهتر می باشد، برنامه ای از پیش تعیین شده داشته باشید. به این صورت که با برنامه ریزی درست با توجه به تمامی وظایف، آنان را با اعضای خانواده در میان بگذارید. به این صورت که روز های شلوغ کاری خود را به والدین اطلاع دهید و با همسر و فرزندان تمامی مسائل را در میان بگذارید. این نکته در زمانی قابل اجرا می باشد که فرزند شما دارای سن مناسب برای درک شرایط و موضوع باشد.

با انجام این کار شما به اطرافیان خود گوشزد می کنید که باید شما را درک کنند تا شرایط بهبود یابد، همچنین ممکن است با راه حلی که از اطرافیان خود دریافت می کنید، به رفع مشکل هایتان به صورت اساسی بپردازید.

آشنایی با نکات مرتبط با نسل ساندویچی

  • در بیشتر مواقع خود را در اولویت قرار دهید

ما ربات نیستیم که از ساختار فلزی بسیار محکم در بدن برخوردار باشیم. به طور معمول باید برای خود از برنامه ای برخوردار باشید که در بهبود حال و هوای شما دارای تاثیر گذاری فوق العاده باشد. زمان های خاصی برای استراحت به خود اختصاص دهید و برای کسب آرامش و تجدید انرژی به اعمالی که مورد علاقه تان می باشد، بپردازید. این اعمال می تواند تماشای فیلم مورد علاقه، ورزش، پیاده روی و یا حتی وقت گذراندن با دوستان صمیمی باشد.
گفتنی است که در این شرایط مصرف غذاهای سالم را فراموش نکنید، از خواب خوب و با کیفیت برخوردار شوید و با وقت گذرانی همراه عزیران خود، حمایت عاطفی را از آنان دریافت کنید. توجه داشته باشید که اگر خودتان برای وجود ارزش مندتان احترامی قائل نشوید و به طور کل آن را فراموش کنید، کسی نگران شما نمی شود که به فکر مراقبت از وجود شما نیز بیفتد.
  • کارهایتان را اولویت بندی کنید

از دیگر روش های پیشگیری در نسل ساندویچی اولویت بندی کار ها می باشد. شرایط سختی است که هجومی از کار های روزانه هر روز بر سر شما آوار شود، در این شرایط مغز عملکرد خود را از دست می دهد و نمی تواند ایده مناسبی برای رهایی و کنار آمدن با این شرایط با شما در میان بگذارد. در این زمان بهتر می باشد که لیستی از کار های روزانه خود را تهیه کنید، و سپس با اولویت بندی کار ها به انجام هر یک در زمان مناسب بپردازید. توجه داشته باشید که این عمل استرس بسیاری را در شما از بین می برد، پس می توانید در این رابطه از تقویم های کاری استفاده کنید.

نسل ساندویچی به چه معناست؟

  • با دیگران مشورت کنید

بهترین کاری ک در این رابطه برای کاهش استرس می توانید انجام دهید، این می باشد که در گروه های چند نفره با توجه به کسانی که شرایطی به مانند شما را دارند، عضو شوید. در این زمان می توانید با افراد بسیاری در این رابطه حرف بزنید، کسانی که حرف شما را به خوبی متوجه می شوند. همچنین می توانید از آن ها مشورت بگیرید و ببینید که چگونه از پس مسئولیت و وظایف خود به درستی بر آمده اند.

  • پس انداز مالی را فراموش نکنید

طبق پیشنهاد متخصصان، بهتر می باشد که شما حداقل خرج سه ماه از زندگی خود را در حساب داشته باشید، در این شرایط شما با حوادث غیر منتظره به خوبی کنار خواهید آمد، همچنین از قرض گرفتن های مالی نیز پیشگیری می شود.

طبیعی است که زندگی در زمان مراقبت از خود و والدین بسیار سخت تر می شود. همچنین در این میان اگر دارای فرزند نیز باشید، در شرایط غیر قابل وصفی قرار می گیرید که باید طبق برنامه ای درست و عملکرد های آگاهانه به تمامی آن ها رسیدگی کنید. در این زمان علاوه بر خود فرزند و والدینتان نیز به حمایت های عاطفی نیاز دارند که این مسئله بار مسئولیت های شما را دو چندان می کند.

چگونه می توان با شرایط نسل ساندویچی کنار آمد؟

نگه داری از دو نسل

در برخی مواقع پیش آمده که میانسالان وظیفه نگه داری از دو نسل کاملا متفاوت یعنی پدر و مادر خود، و فرزنداشان را بر عهده دارند. در این شرایط که فرزندان و پدر و مادر پیر نیاز به مراقبت بسیاری دارند، فشار های روحی و روانی بسیاری به فرد نگه دارنده وارد می شود. به این شرایط نسل ساندویچی می گویند که از همه طرف تحت آسیب می باشد و چیزی تا له شدن آنان باقی نمانده است.

طبق شواهد موجود در نسل ساندویچی و این نگه داری ها، فرزندان میانسال پیوند محکم عاطفی با والدین خود دارند، در بیشتر این مواقع آنان احساس مسئولیت بیشتری می کنند.

به طور معمول نگه داری و حفاظت از والدین سالخورده به عهده فرزندان جوانتر خانواده می باشد، و در بیشتر مواقع این وظایف به گردن دختران خانواده می باشد. در این شرایط تنش و اضطراب بسیاری گریبان گیر این فرد از خانواده است.

بسیار دیده شده است که افراد میانسال با از دست دادن والدین پیر خود، دچار تغییرات روانی بسیار عمیق می شوند. در ادامه مرگ این عزیزان دچار دگرگونی های بسیاری می شوند، که حتی در برخی موارد نیز دیده شده است این افراد میانسال به ارزیابی شخصی خود با بینشی تازه و متحول شده می پردازند.

نکاتی در رابطه با نسل ساندویچی

تفاوت میان زنان و مردان

در ابتدا قابل به ذکر است که تغییرات فردی و اجتماعی در زنان و مردان به یک میزان نیست، و کاملا متفاوت از یک دیگر می باشد. به طور مثال طبق تحقیقات انجام شده، پدران سالخورده در مواجه با سندروم آشیانه خالی و ترک فرزندان از منزل، نسبت به مادر خانواده بسیار آسیب پذیر تر می باشند.

در این هنگام زنانی که در طول عمر خود بسیار گوشه گیر و منزوی بوده اند، حالا که به مرحله میانسالی رسیده اند؛ وارد جنبه ای دیگر از زندگی اجتماعی می شوند. همچنین مردان خشک و مستبدی که در طی زندگی خود مغرور بوده اند، حالا از احساسات لطیفی برخوردار شده اند که به راحتی می توان عمق احساس آن ها را درک کرد.

شرایط در نسل ساندویچی به چه شکلی است؟

علت مهربانی افراد در مرحله میانسالی

پاسخ به این سوال می تواند این گونه باشد که افراد در مرحله میانسالی، پایبندی بیشتر در قبال تعهدات خانوادگی و اجتماعی پیدا می کنند، در این زمان آنان شرایط ضد و نقیض خود را اصلاح می کنند و با ویرایش اعمال خود سعی دارد، خاطره ای مثبت از خود بر ذهن اطرافیان بر جای بگذارند.

همچنین در موارد بسیاری دیده شده است که بعد از ترک فرزندان، رابطه میان زن و مرد در منزل به طرز شگفت انگیزی بهبود می یابد، همچنین در حین این تغییراتی که پدر و مادر میانسال از آن برخوردار می شوند، فرزندان نیز پیوند خواهر و برادری خود را محکم تر می کنند.

در برخی موارد نیز افراد میانسال، دارای نوه هایی می شوند که باید نقش پدر بزرگی نمونه را نیز در این شرایط بازی کنند. می توان گفت نسل ساندویچی در کنار معایب، مضراتی دارد که در زمان آموزش مقابله درست با آنان می توان درس های بسیاری از آن آموخت.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.