دسته ها
جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

وسوسه غذایی چیست و چطور با آن مقابله کنیم؟

  • شقایق ایران دوست
  • ۱۷ تیر ۱۳۹۹
  • ۰

در این مقاله شما را با یکی از عادت های نادرست غذایی آشنا می کنیم و راه های مقابله با آن را برای شما مطرح می کنیم. باید بدانید که غذا خوردن مجدد بعد از صرف میان وعده های اصلی ممکن است برای همه بوجود بیاید. تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

وسوسه غذا خوردن یکی از وسوسه هایی می باشد که برای همه افراد بوجود می آید. باید بدانید که اکثر این وسوسه ها قبل از خواب ایجاد می شود و می تواند مضرات بسیار زیادی داشته باشد.

مقابله با وسوسه غذایی

مقابله با وسوسه غذایی

باید بدانید که اغلب این وسوسه ها بعد از شام خوردن به سراغ افراد می آید. در ادامه راه های مقابله با وسوسه غذایی را به شما معرفی می کنیم.

تخم مرغ برای صبحانه

بهتر است اگر دچار این وسوسه ها می شوید برای صبحانه از تخم مرغ استفاده کنید.  در واقع بهترین راه برای مقابله با خوردن بسیار زیاد داشتن وعده های غذایی کامل می باشد. در نظر داشته باشید که تخم مرغ می تواند شما را تا مدت  بسیار زیادی سیر نگه دارد و از این وسوسه ها جلوگیری می کند.باید بدانید که تخم مرغ می تواند تا ۲۴ ساعت نیاز شما به مصرف انرژی را کاهش دهد.

نخریدن ماده های بی ارزش

بهتر است موادی که ارزش  ندارند را تهیه نکنید زیرا آن ها می توانند وسوسه کننده باشند و وسوسه غذای خوردن  را در افراد افزایش می دهند. از این مواد می توان به اسنک ها و چیپس ها اشاره کرد. اگر از این مواد در منزل نداشته باشید حتی اگر هم وسوسه شوید نمی توانید آن ها را مصرف کنید. با این کار می توانید از بدن خود مراقبت کنید و خواب با کیفیتی داشته باشید.

عدم مصرف غذا های بی کالری

در نظر داشته باشید که اگر از مواد بدون کالری استفاده کنید این نوع از وسوسه ها در شما افرایش می یابد و در نتیجه سلامت شما به خطر می افتد. از این غذا ها می توان به فست فود ها، سرخ کردنی ها، نوشابه های شیرین و سس های چرب اشاره کرد.

کم کردن نمک

نمک و ادویه های دیگر می تواند باعث افزایش تشنگی و گشنگی شود. برای این که غذا هایی که مصرف می کنید طعم و عطر مناسب داشته باشند بهتر است مصرف نمک را نصف کنید. می توانید به جای نمک از سیر و پیاز و سبزیجات معطر استفاده کنید.

استفاده از مواد غذایی مفید برای مقابله با وسوسه های غذایی

مصرف بروکلی

اگر از سالاد استفاده می کنید می توانید از بروکلی استفاده کنید تا مدت زمان بیش تری سیر بمانید و دچار وسوسه های غذایی نشوید. با مصرف بروکلی در شب مطمئن باشید دیگر تا زمان خواب به سراغ یخچال نخواهید رفت.

ورزش

ورزش فواید بسیار زیادی دارد و باعث از بین رفتن کالری های اضافی می باشد و اشتهای کاذب را از بین می برد. گاها برخی از این وسوسه ها به علت استرس می باشد که ورزش کردن می تواند باعث کاهش استرس شود در نتیجه از پرخوری ها جلوگیری می کند.

محیط اتاق خواب

محیط اتاق خواب خود را خنک نگه دارید. می توانید با خنک نگه داشتن اتاق احساس گرسنگی را کاهش دهید. باید بدانید بدن انسان می تواند در دمای ۱۷ الی ۱۹ درجه سانتی گراد کالری بیش تری بسوزاند

آب معدنی بنوشید

بهتر است بدانید نوشیدن آب می تواند گرسنگی را از بین ببرد. گاهی اوقات به اشتباه فکر می کنید که گرسنه هستید ولی واقعیت این است که شما تشنه هستید. بهتر است ابتداعا که احساس تشنگی می کنید یک لیوان آب بنوشید.

مسواک زدن دندان ها

بهتر است بعد از هر وعده غذایی  مسواک بزنید. در واقع با مسواک زدن پیامی به مغز ارسال می شود که شما را از خوردن و وسوسه های کاذب دور می کند. بهتر است از خمیر دندان نعنایی برای جلوگیری از وسوسه ها استفاده کنید.

مسواک زدن دندان ها و جلوگیری از وسوسه غذایی

استفاده از بازی های مناسب

در نظر داشته باشید زمانی که دچار وسوسه می شوید می توانید با سرگرم کردن خود این وسوسه ها را از بین ببرید. در واقع استفاده از بازی های گوشی می تواند مغز شما را درگیر کرده و وسوسه ها را از مغز شما دور می کند. یکی از بهترین راه هایی می باشد که می تواند در این موضوع به شما کمک کند.

استفاده از تخیل

باید بدانید که خیال بافی می تواند در هوشیاری شما گسستگی ایجاد کند و شما را از خیالی که در سر دارید دور می کند. بهتر است از این روش برای دور کردن وسوسه غذا خوردن استفاده کنید تا از این عادت نادرست رهایی یابید.

خوابیدن قبل از ساعت ۱۱ شب

بهتر است قبل از ساعت ۱۱ بخوابید. باید بدانید هر ساعتی که بیش تر می خوابید تا ۶ درصد از مصرف کالری در بدن کاسته می شود.

نکته پایانی

بهتر است بدانید که نمی شود همه موارد گفته شده را با هم اجرا کنید می توانید هر هفته چند مورد از آن ها را اجرا کنید و به آرامی این نکات را جایگزین عادت های غلط کنید تا بتوانید از هوس های غذایی جلوگیری کنید. در نظر داشته باشید که این عادات غلط بیماری نیست و می توانید به راحتی آن را درمان کنید.

وسوسه غذایی بیماری نیست

در ادامه مطلب می توانید با کلیک بر روی لینک های مقابل سایر مقالات آرگا را در زمینه  درمان پرخوری و کاهش اشتها  را مشاهده کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.