دسته ها
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

راهنمای بازدید از جنگل حرا و آشنایی با چشم اندازهای فوق العاده آن

  • محدثه خاکشور
  • 23 می 2020
  • ۰

در این مقاله از سایت آرگا به بیان و معرفی جنگل حرا یکی از زیباترین و خارق العاده ترین جاذبه های گردشگری سواحل شمالی و غربی جزیره قشم پرداخته ایم. انتخاب این مکان برای سفر قطعا بهترین گزینش شما محسوب می گردد که در همین راستا می باشد که همه ی افراد به محض آوردن نام سفر بر زبانش قشم از انتخاب هایش می باشد.

جنگلی در ساحل های خلیج فارس و دریای عمان قرار گرفته که شامل درخت هایی نادر و خارق العاده از جمله درخت حرا می باشد که مورد حفاظت قرار می گیرد. حرا درختی از مجموع گیاهی مانگرو و از گونه شاه پسند بوده که بذر آن بر روی درخت مادر روییده و تولید نهال می نماید.

گیاه حرا در مکان های مختلف نام های گوناگونی دارد: در بوشهر تُرم، در بندرعباس حرا، در بلوچستان تمر، در مناطق دیگری به آن تول می گویند. به زبان عربی شوره و شوری گفته می گردد.

چنانچه به قشم سفر نمودید حتما به جنگل حرا در قشم سری بزنید، قابل بیان است که این چشم انداز طبیعی و زیبا در بین عجایب هفتگانه قشم قرار دارد که یکی از مکان های دیدنی استثنایی محسوب می گردد.

بیشه حرا واقع در سواحل شمالی و سواحل غربی جزیره قشم

ویژگی های حرا

حرا گیاهی دارای برگ های بیضی به طول ۵ – ۵/۷ سانتی متر می باشد، همچنین میوه ی آن به بادامی شکل بوده که به خامه ای کم عرض ختم می گردد. در مورد برگ های آن باید گفت روی برگ سبز خوش رنگ و براق و پشت برگها خاکستری یا سفید رنگ است.

اما حرا میوه هایی دارد که بسیار کوچک، و به رنگ نارنجی می باشند که زیبایی خاصی داشته اما خوراکی نمی باشد، گلهایی با ۴ گلبرگ به رنگ طلایی دارد. عطر خاص و دوست داشتنی تا چندین متر آنطرف تر هم مشام انسان  را می نوازد. دانه این گیاه معروف بر روی درخت مادر روییده و تولید نهال می نماید که پس از کمی از درخت جدا گردیده و به درون باتلاق سقوط می کند.

بیشه حرا با پوش گیاهی زیبا و دیدنی اش

خصوصیت دیگر این درخت، کوتاه بودن ریشه های آن می باشد که دارای عمق کمی بوده و از این ریشه های اصلی، ریشه های فرعی با ضخامت کم و به طور عمودی به طرف بالا پراکنده می شوند که میانگین بالا رفتن آنها از سطح زمین تا ۳۰ سانتی متر می باشد که به مرور اطراف درخت حرا را پوشانده و کانالی را بوجود می آورند که شرایط لازم برای ادامه زندگی خود در این مکان مردابی مهیا می سازد. این ریشه ها با کاستن از شوری آب پیرامون، شرایط تغذیه این درخت از آب شور دریا را فراهم می کند.

جنگل حرا

جنگل حرا گیاهی خاص و کمیاب می باشد که داخل دریا و آب شور واقع شده که یکی از دلایل منحصر به فرد بودن این درخت سازگاری آن با آب شور و موقعیت نامناسب می باشد، این جنگل های حرا در ساحل های خلیج فارس و دریای عمان قرار گرفته اند، که ۲۴۰۰ هکتار از این جنگل ها در ساحل شمال غربی، و ۶۰ کیلومتری جزیره قشم ایجاد شده اند.

از مهمترین مکان های درختزار های حرا می توان به حاشیه شمالی و غربی جزیره قشم، و همچنین جنگل نای بند اشاره نمود.

آشنایی با جنگل حرا با پوشش گیاهی منحصر به فردش

بیشه حرا مهد جانداران دریایی و زمینی

جنگل حرا در ساحل های جنوبی ایران محل مناسبی برای پرورش انواع آبزیان (مار دریایی، خرچنگ، کلینگ، شیلو)، دوزیستان (قورباغه) پرندگان (مرغ سقا، مرغ دریایی، لک لک، مرغابی) مختلف می باشد.

جنگل های حرا واقع در عسلویه بوشهر در پارک ملی دریایی نای بند به عنوان یکی از ذخایر بیوسفری ساحلی آب های جنوبی محسوب می گردد، این منطقه محیط زندگی پرندگان مهاجر اقیانوسی، گیاهان شورپسند دریایی، موجودات کف زی می باشد.

معرفی درختزار حرا واقع در جزیره قشم

جنگل حرا در هرمز

در طول میلیون ها سال مجموعه جنگلی مانگرو (حرا) توانسته اند همزیستی جالبی را با آب شور دریا و همچنین ساحل های دارای جزر و مد را به دست آورند. به طور کلی گیاهان نمی توانند متحمل دمای کمتر از ۵ درجه باشند.

مکان قرار گیری جنگل حرا

در بیانی کامل این جنگل ها در ساحل های شمالی و غربی جزیره قشم قرار گرفته اند، جنگل های نامبرده از مکان های تماشایی قشم می باشند که در سواحل حاشیه ای خلیج فارس و دریای عمان واقع گردیده اند.

آشنایی با درختزار حرا و مسیر دسترسی آن از طریق آب

چشم اندازهای جنگل حرا

برای رسیدن به جنگل حرا می توانید در بین آب های جنگل حرکت نمایید، که درخت های سرسبزی را با قدمت زیاد می بیند که چنین تصور می شود که بر روی چوب ها واقع شده اند، اما در حقیقت این چوب ها، ریشه های این درخت ها می باشد که گرداگرد این درختان را پوشانده و توانایی تبدیل آب شور دریا را به آب شیرین دارد.

همچنین از دیگر ویژگی های این جنگل، وجود درخت های کشیده می باشد که هنگام مد در آب فرو رفته و در هنگام جزر سر از آب دریا بیرون می آورند تا دوباره اکسیژن ذخیره نمایند، جزر و مد دریا در این مکان هر ۶ ساعت رخ می دهد.

آشنایی با درختزار حرا و بهترین زمان سفر در اواسط پاییز و اردیبهشت

باید افزود که راه رفتن به درختزارهای حرا از طریق آب می باشد و هیچ راه خشکی وجود ندارد، برای دیدن این جنگل زیبا باید به وسیله ی قایق و همراه با قایقرانان ماهر و کاربلد عازم این مسیر گردید.

پوشش گیاهی بیشه های حرا

پوشش گیاهی این جنگل ها از درخت های حرا و چندل است که در شرایط عادی ژرفای آب در بین این جنگل ها از ۱ تا ۵/۱ متر تجاوز فراتر نمی رود که از زیبایی خاصی برخوردار می باشد.

بهترین وقت برای سفر به جنگل های حرا

نیمه های فصل پاییز تا ماه اردیبهشت زمان خوبی برای بازدید از جنگل های حرا واقع در قشم می باشد، جهت بازدید از این جنگل های دیدنی می توانید در سازمان هایی که پیرامون این جنگل ایجاد شده و یا از سکونتگاه های بوم گردی این مکان بهره ببرید.

درختزار حرا واقع در سواحل شمالی و غربی قشم

 

درخت حرا درختی سرسبز و خارق العاده است که پوشش گیاهی جنگل حرا را تشکیل می دهد، حرا (Avicennia Marina) اسم درختی می باشد که در ابعاد ۳ – ۶ متر درون آب های شور واقع شده است، دسترسی به این منطقه دیدنی و پر جاذبه فقط از طریق آب میسر بوده که قطعا یکی از منحصر به فردترین تجربه های گردشگری شمار می گردد. همچنین می توانید برای آشنایی با سایر مکان های دیدنی قشم کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.