دسته ها
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

آشنایی با خواص شیر گاومیش و تفاوت های آن با شیر گاو

 • مهتاب علی پناه
 • 7 می 2020
 • ۰

شیر گاومیش از ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردار است و فواید شگفت انگیزی برای سلامت بدن دارد که بسیاری از افراد از خاصیت آن اطلاعی ندارند، به همین خاطر در این مقاله به بررسی خواص شیر گاومیش می پردازیم.

در آسیا و قسمت هایی از اروپا پرورش گاومیش بسیار رواج دارد و شیر آن از چربی و مواد جامد بالایی برخوردار است به همین دلیل این ماده ارزش بالایی پیدا کرده است، در صورتی که مردم هند تصور می کنند که شیر گاومیش به نسبت شیر گاو مواد مغذی کمتری دارد و برخی دیگر نیز فکر می کنند که شیر گاومیش برای عقل انسان مضر است که این تصورات کاملا اشتباه بود و پایه و اساسی ندارند.

فواید باور نکردنی شیر گاومیش

شیر گاومیش یکی از مقوی ترین و با کیفیت ترین تولیدات لبنی است که از مزایای غذایی و دارویی بسیار زیادی بهره مند است این شیر نسبت به شیر گاو دارای درصد زیادی پروتئین، کلسیم و انواع ویتامین های گروه B می باشد.

بررسی خواص شیر گاومیش

شیر به عنوان یکی از کامل ترین مواد غذایی مورد استفاده انسان محسوب می شود که به منظور رشد و بقای بدن از اهمیت بسیار بالای برخوردار است به همین خاطر پرورش دام های شیری از فعالیت های اساسی دامداری ها در دنیا می باشد، در این مطلب شما را با چند خاصیت شگفت انگیز شیر گاومیش و تفاوت آن با شیر گاو آشنا خواهیم کرد این جمله که خواص شیر گاو و گاومیش با هم برابر است درست است اما شیر گاومیش از ارزش غذایی بالاتری برخوردار است که در ادامه بیشتر به این موضوع می پردازیم.

 • رشد و استخوان بندی در کودکان

لبنیات گاومیش برای رشد و استخوان بندی کودکان بسیار مناسب است زیرا، استخوان ها در دوران کودکی و نوجوانی شکل می گیرند و همانطور که می دانید همه خانواده ها به سلامت کودک شان اهمیت می دهند بنابراین بهتر است روزانه به آن ها شیر گاو یا گاومیش دهید تا در آینده استخوان بندی محکمی داشته باشند و از پوکی استخوان نیز جلوگیری شود.

فواید شیر گاومیش

 • افزایش قد در کودکان

مصرف لبنیات گاومیش به افزایش قد کودکان کمک شگفت انگیزی می کند بنابراین بهتر است کودک تان را به مصرف شیر گاو یا گاومیش عادت دهید.

 • ضد پوکی استخوان

امروزه بسیاری از افراد از داشتن پوکی استخوان رنج می برند که در آن تراکم استخوان ها کم شده و در نتیجه خطر آسیب دیدگی استخوان و شکستگی استخوان ها وجود دارد که شیر گاومیش به دلیل داشتن کلسیم بالا برای جلوگیری از پوکی استخوان گزینه بسیار مناسبی است.

تاثیر شیر گاومیش بر سلامت استخوان ها

 • از بین بردن بی خوابی

از دیگر خواص شگفت انگیز شیر گاومیش کمک به درمان بی خوابی است که برخی افراد در طول روز بی خوابی را تجربه می کنند و با کمک شیر گاومیش می توانند این مشکل را برطرف کنند.

 • ضد ریزش مو

گاهی اوقات به علت گوناگونی مو دچار ریزش می شود که با کمک شیر گاومیش می توان این مشکل را برطرف کرد زیرا ویتامین های مورد نیاز مو را تامین کرده و از ریزش مو نیز جلوگیری می کند.

خواص شیر گاومیش بر سلامت مو

 • برطرف کردن خلط سینه

خلط سینه یکی از مشکلات آزار دهنده است که بنا به دلایل مختلفی این مشکل بروز می کند که یکی از خاصیت معجزه آسای شیر گاومیش برطرف کننده خلط سینه است.

خاصیت شگفت انگیز شیر گاومیش

 • درمان افسردگی

شیر گاومیش به دلیل داشتن مقادیر کافی ویتامین D سبب تولید هورمونی به نام سروتونین می شود که باعث بهبود خلق و خود و درمان افسردگی می شود.

درمان افسردگی با شیر گاومیش

 • تقویت عضلات

شیر گاومیش به خاطر داشتن مقادیر فراوانی چربی باعث می شود به بدن نیرو و انرژی زیادی دهد و همچنین به تقویت عضلات نیز کمک می کند.

خواص باور نکردنی شیر گاومیش

 • کاهش فشار خون

وجود مقادیر زیادی پتاسیم در شیر گاومیش سبب بهبود اتساع عروق و در نتیجه پایین آوردن فشار خون می شود که از خواص دیگر شیر گاومیش به شمار می رود.

خواص شیر گاومیش بر سلامت بدن

ویتامین های موجود در شیر گاومیش و شیر گاو

شیر گاومیش به خاطر دارا بودن مقادیر فراوانی چربی، ویتامین A بیشتری به نسبت شیر گاو دارد و در واقع هر گرم شیر گاومیش بین ۱۴/۸ و ۴۴/۸ واحد استاندارد دارای ویتامین A است و بر اساس تحقیقات انجام شده مقدار این ویتامین در فصل بادهای موسمی بیشتر و در فصل تابستان و زمستان کمتر می شود و البته شیر گاومیش فاقد کاروتن است در صورتی که شیر گاو دارای کاروتن می باشد، و به ازای هر میکروگرم در میلی لیتر شیر گاومیش مقدار میانگین تیامین، اسید نیکوتینیک و ریبوفلاوین به ترتیب ۵۰/۰ ،۸۳/۰ ،۰۷/۱ می باشد و همچنین در شیر گاومیش ویتامین B12 از ۲/۸ تا ۴ میکروگرم در میلی لیتر متغیر می باشد.

خاصیت شیر گاومیش

مقایسه شیر گاومیش و گاو

۱. طبق تحقیقات انجام شده شیر گاو و گاومیش هر دو به میزان برابر از مواد جامد و مقداری کمی اسید چرب ضروری بهره مند هستند.

۲. همانطور که می دانید چربی شیر میزان انرژی موجود در آن را نشان می دهد که در ۱۰۰ میلی لیتر، شیر گاومیش ۱۱۷ کیلو کالری انرژی و شیر گاو ۶۷ کیلو کالری انرژی دارد و بر اساس تحقیقات انجام شده هر دو شیر از نظر هضم قابلیت برابری دارند و همچنین بر افزایش رشد تاثیر یکسانی می گذارند.

۳. به دلیل اینکه گاومیش بدون مواد کنسانتره نیز خیلی خوب به رشد خود ادامه می دهد لذا تغذیه آن راحت تر از گاو است و در حقیقت علوفه، شبدر و کاه بهترین مواد برای گاومیش هستند.

۴. شیر گاومیش دارای ۱۶۳/۰ درصد کلسیم و و ۱۰۱/۰ درصد فسفر می باشد در حالی که شیر گاو ۱۲۷/۰ کلسیم و ۰۹۲/۰ درصد فسفر دارد.

۵. شیر گاومیش در مقایسه با شیر گاو کلسترول پایین و پروتئین بیشتری دارد.

۶. فرآورده های لبنیاتی شیر گاومیش به نسبت شیر گاو دارای قابلیت نگهداری بیشتری می باشد.

مقایسه شیر گاومیش با شیر گاو

درصد میزان مواد مغذی در شیر های گاو، انسان، گاومیش و بز (گرم بر ۱۰۰میلی لیتر):

 • چربی: ۱/۴، ۴/۳، ۵/۶، ۵/۴
 • پروتئین: ۲/۳، ۱/۱، ۳/۴، ۳/۳
 • کربوهیدرات: ۴/۴، ۴/۷، ۵، ۶/۴
 • میلی گرم کلسیم: ۱۲۰، ۲۸، ۲۱۰، ۱۷۰
 • میلی گرم فسفر: ۹۰، ۱۱، ۱۳۰، ۱۲۰
 • میلی گرم ویتامین C: 2، ۳، ۱، ۱
 • میلی گرم ویتامین B12: 14/0، ۰۲/۰، ۱۴/۰، ۰۵/۰
 • انرژی کیلوکالری: ۶۷، ۶۵، ۱۱۷، ۷۲
 • درصد آب: ۳۰/۸۷، ۷۵/۸۷، ۲۰/۸۲،۷، ۸۵/۷

در این مطلب سعی داشتم شما عزیزان را با خواص شیر گاومیش آشنا کنیم و امیدواریم از خواندن مطلب گفته شده نهایت بهره را برده باشید، در پایان پیشنهاد می کنیم به منظور آشنایی با خواص شیر گوسفند، خواص شیر سویا و خواص شیر بز بر روی لینک مورد نظر کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.