دسته ها
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

بازدید از زندان دیو (زندان سلیمان) و زیبایی های شگفت انگیز آن

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
  • ۰

زندان دیو یکی از زندان های هولناک در طول تاریخ است این زندان در آذربایجان غربی واقع شده است و طبق گفته های مردمان بومی و محلی این زندان در یک کوه ساخته شده است و خیلی از افراد آن را با عنوان زندان سلیمان نیز می شناسند. در رابطه با این زندان افسانه ها و گفته های تاریخی زیادی وجود دارد که برخی از آن ها مرتبط با حضرت سلیمان هستند و شاید داستان آن را نیز تاکنون شنیده باشید.

در بسیاری از روایت های تاریخی و محلی درباره این زندان بیان شده است که این زندان درون کوه ساخته شده است و با توجه به اینکه خیلی از افراد داستان های تاریخی از حضرت سلیمان را در خاطر دارند عنوان شده است که این زندان برای حبس افراد نافرمان ساخته شده است. در آن دوران حضرت سلیمان با انگشتری خود تمام موجودات عالم را در تسخیر خود در می آورده و یکی از روایت ها مرتبط با همین امر است که حضرت سلیمان با افراد نافرمان چه می کرده است؟ در واقع این زندان در میان دشت ها ساخته شده است و به شکلی است که گویی حفره ای عظیم همانند کوه در این دشت سربرآورده است با بالا رفتن از این کوه حفره ای را در میان آن می بینید با نگاه کردن در این حفره دچار سرگیجه خواهید شد بقایایی از سنگ و ساروج که در دهانه این حرفه وجود دارند توجه شما را به خود جلب می کند. از درون این سیاهچاله به هیچ شکل نمی شود به بیرون راه یافت و بنایی که دروان این ساهچاله وجود دارد نشان دهنده استفاده از آن به عنوان یک زندان بوده است. در این میان این سوال ایجاد می شود که این کوه و زندان چه ارتباطی با حضرت سلمیان دارد؟ در بسیاری از روایت ها اینگونه بیان شده است که حضرت سلیمان از این سیاهچاله ها برای محکوم کردن و مجازات کردن نافرمان ها استفاده می کرده است.

زندان دیو و افسانه های تاریخی آن:

یکی از دلایلی که نام این زندان را زندان سلیمان نامیده اند این است که در روایت ها بیان شده است که حضرت سلمیان برای مجازات کردن آن دیوی که انگشتر فرمانروایی او را دزدیده بود این موجود را درون سیاهچاله ای انداخته است که هیچ راه عبوری از آن وجود ندارد این موجود در این زندان آنقدر محبوس مانده که به یک موجود خطرناک تبدیل شده است و در این روایت ها بیان شده است که از دوران سیاهچاله همچنان بخارها و گازهای سمی ساطع می شود و اگر فردی از نزدیکی آن عبور کند ویا درون  این زندان برود حتما کشته خواهد شد.

آشنایی با زندان دیو

زندان سلیمان کجا واقع شده است؟

زندان دیو یا همان زندان سلیمان در فاصله سه کیلومتری از غرب تخت سلمیان در استان آذربایجان غربی قرار گرفته است این زندان بسیار ترسناک و وحشتناک است حفره ای که در بالای این زندان وجود دارد در طی هزاران سال با رسوبات کانی ایجاد شده است ارتفاع این گودال نیز به ۸۷ تا ۱۰۸ متر می رسد دهانه آن نیز ۶۵ متر است. با توجه به اهمیتی که این کوه در این منطقه دارد تحقیق های متعددی بر روی آن صورت گرفته است در دوران قدیمی و در زمان مانایی ها این منطقه و این کوه مکانی برای عبادت بوده است از این رو خصوصیتی که این گودال دارد بسیار با اهمیت است آثار و بقایایی که از بناهای تاریخی می توانید در این زندان مشاهده کنید بسیار شگفت انگیز هستند.

کوه دیو

این کوه چگونه ایجاد شده است؟

یکی از سوال های مهم و اساسی که ممکن است توجه هر رهگذری را به خود جلب کند این است که این کوه عظیم چگونه ایجاد شده است و اینکه آیا افسانه های مرتبط با آن صحت دارند یا خیر؟ این کوه عجیب در ساختار و شکل گیری علمی خود نیز بسیار عجیب و غریب است در حقیقت این کوه یک کوه آشتفشانی است اما با سایر آتشفشان ها نیز تفاوت دارد سایر آتشفشان ها در دل خود قله ای دارند که دود از آن قله خارج می شود و دارای سنگ های آذرین و دگرگونی هستند اما در کوه زندان می توانید این تفاوت را مشاهده کنید. در این کوه سنگ های رسوبی مشاهده می شود که تشکیل دهنده آن هستند اما همانطور که می دانید سنگ های رسوبی در مناطق دریایی ایجاد می شود و اما این کوه به شکلی شگفت انگیز با وجود یک چشمه کوچک ایجاد شده است. طبق تحقیقات گسترده این کوه توسط هیچ دریایی ساخته نشده است بلکه با وجود یک چشمه کوچک این پدیده طبیعی نادر رخ داده است دریاچه تخت سلمیان زیربنای ساخت این زندان عظیم است که با عنوان زندان دیو از آن یاد می شود.

حفره عظیم دیو

جذابیت های گردشگری این کوه:

این کوه یکی از مناطق گردشگری و در واقع تاریخی در آذربایجان غربی است خیلی از علاقه مندانی که می خواهند به این کوه سفر کنند اغلب افرادی شجاع و ماجراجو هستند که سر رشته ای از صخره نوردی دارند برای رفتن به این کوه و دیدنی درون آن باید فردی محتاط نیز باشید زیرا با وجود گازهایی که از درون این حفره ایجاد می شوند ممکن است خطراتی برای شما به همراه داشته باشید. بنابراین باید ایمنی کامل را برای رفتن به این منطقه داشته باشید در بازدید از این کوه میتوانید برخی از بناهای تاریخی را نیز مشاهده کنید بناهایی که متعلق به دوران ساسانیان می باشند یکی از دلایل اهمیت این کوه می تواند مقدس بودن آن نیز باشد انی منطقه در میان محلیان بسیار مقدس است و دلیل این امر نیز جاری آبی روان ار دهانه حفره است که عمری عجیب نیز می باشد.

حفره تاریخی دیو

همانطور که بیان شد زندان دیو در شمار زیباترین مکان های دیدنی آذربایجان غربی به شمار می آید و از این حیث دارای اهمیت زیادی است عظمتی که می توانید با بالا رفتن از این کوه و دیدن چشم اندازهای اطراف می توانید مشاهده کنید شما را بیشتر به خدا نزدیک می کند و بیشتر به خلقت این عناصر پی می برید از این رو می توان گفت که این کوه دارای ارزش مقدسی است. این کوه به قدری دارای جذابیت است که در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است و طبق تحقیقات باستانی در این منطقه قدمت تاریخی این بنا بسیار بالا است و یکی از مجموعه های ارزشمند در میراث جهانی نیز به شمار می آید.

آشنایی با این کوه و زندان دیو اطلاعات گردشگری مهمی را درباره یکی دیگر از مناطق توریستی آذربایجان غربی در اختیار علاقه مندان قرار می دهد و جذابیت های زایدی که این بنا برای گردشگران دارد موجب شده تا هر ساله علاقه مندان زیادی از جذابیت های گردشگری و تاریخی این کوه مرتفع دیدن کنند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.