دسته ها
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹

سکوت کودکان چه دلایلی دارد؟

  • سحر هودانلویی
  • ۲۰ تیر ۱۳۹۹
  • ۰

عارضه کم حرفی کودکان ممکن است در طولانی مدت و عدم درمان مشکل و عوارض در پی داشته باشد، که زندگی فرد را با با اختلال مواجه کند. برای آشنایی با دلایل سکوت کودکان و روش های درمان در این مطلب با ما همراه شوید.

اختلال حرف نزدن افراد در سنین پایین را می‌توان نوعی استرس یا فوبیای حرف زدن، معرفی کرد. در این شرایط کودک موقع حرف زدن به یک نقطه خیره می‌شود و عضلاتش از ترس و استرس حالت انقباض و سفتی، پیدا می‌کند. قابل ذکر است که این مورد با خجالت کشیدن های کودک کاملاً متفاوت می باشد.

در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا نکاتی راجع به سکوت کودکان بیان کنیم، همچنین با ذکر دلایل به خوبی با چنین عارضه ای آشنا شوید.

سکوت کودکان به چه علت است؟

عارضه سکوت کودکان

کودکانی که به این عارضه دچار می‌شوند، اکثراً در خانه به راحتی حرف خود را بیان می‌کنند، اما در شرایط دیگر و محل بیرون کاملاً ساکت هستند. طبق مطالعات انجام شده محققان می گویند، این وضعیت معمولاً از سنین قبل از ۵ سالگی شروع می شود ولی می‌تواند تا سنین مدرسه رفتن که همان رده سنی ۶ الی ۷ سال می شود، به خوبی تشخیص داده نشود. ترویج این مورد از سکوت کودکان به طور معمول در بچه های دو زبانه ۳ برابر بیش از حالت طبیعی است که می‌تواند به علت بیشتر بودن میزان استرس و اضطراب در زندگی آنان اشاره کرد.

این عارضه می تواند در بروز برخی اختلاف جدی همانند ارتباطات کودک و یادگیری او مشکلات بسیاری ایجاد کند. سکوت اضطرابی او نیز می تواند همراه با دیگر اختلالات مربوط به اضطراب و یا همراه با عارضه اوتیسم شکل پیدا کند.

روش های درمان این اختلال مربوط به کودک را می‌توان به تغییر محیط و جوی و شرایط محل زندگی کودک اشاره کرد. به این صورت که آن را در مراحل جداگانه در معرض محیط های جدید قرار داده و در هر مرحله میزان شلوغی استرس محیط را به مراتب بیشتر کنید. در همان حال کودک را از علائم اضطراب و راه‌های مواجه شدن با آن به خوبی با خبر کنید. قابل ذکر است که کلید موفقیت در مواجهه با این افراد وجود یک مربی مورد اعتماد کودک می باشد، که با این اختلال به خوبی آشنایی داشته باشد.

نحوه درمان اختلال سکوت کودکان

علت های بروز اختلال سکوت کودکان

همانطور که گفته شد این شرایط می تواند سبب اختلالات جدی در برقراری ارتباط کودک شود و یادگیری او را با مشکل مواجه کند. در ادامه این مطلب دلایلی را بنا بر حرف نزدن کودک مطالعه خواهید کرد.

  • علت سکوت کودکان

این اختلال که در دسته مشکلات اضطرابی به حساب می‌آید. قابل به ذکر است که در شکل گیری عوامل مسبب در اختلال های اضطرابی و به خصوص اضطراب های اجتماعی در به وجود آمدن سکوت کودکان بسیار موثر می باشد. همچنین می‌توان ژنتیک را نیز در بروز این عارضه همانند اختلال های اضطرابی معرفی کرد، که نقش به سزایی را ایفا می کند. والدین در این باره باید توجه کافی را داشته باشند، هرکس که این عامل ژنتیکی را به همراه داشته باشد لزوماً به اختلال لالی انتخابی مبتلا نمی‌شود. گفتنی است که وجود اضطراب در مادر و والدین، وابستگی بسیار زیاد و افسردگی در خانواده‌های پر شکل شرایط را برای بروز این عارضه مهیا می‌کند.

  • آمار اختلال سکوت کودکان

قابل ذکر است که ۹۵ درصد از این کودکان اضطراب اجتماعی را به همراه دارند. به همین دلیل باید گفت که این عارضه از انواع مشکلات اضطراب اجتماعی می باشد. از آنجا که ممکن است کودکان به دلیل این اختلال توسط هم سن و سالانشان مورد مسخره و توهین قرار بگیرند، ۲۹ درصد احتمال دارد که این اختلال با اختلال رفتار مقابله‌ای همراه شوند. طبق تخمین هایی که محققان در این باره زده اند، یک سوم از این کودکان استعداد ابتلا به اختلال های اضطرابی و افسردگی همراه با این عارضه را دارا می باشند.

نکته قابل توجه این می باشد، که این اختلال بیشتر نتیجه است تا علت و در اصل بر اثر اختلال های اضطرابی بروز پیدا می‌کند. گفته شده است که این اختلال به علت ضربه جسمی و هیجانی به وجود می آید، اما می توان گفت که در حال حاضر این نظریه چندان اعتباری ندارد.

همان طور که تاکنون مطالعه کردید، این اختلال در واقع نوعی ترس و فوبیای حرف زدن می باشد، که در آن کودک موقع حرف زدن به یک نقطه خیره می شود و عضلاتش منقبض می شود. این حالت که باید خجالت کشیدن کاملا تفاوت دارد، در برخی مواقع و گذر زمان ممکن است حالتی خطرناک پیدا می کند.

این دسته از بچه ها در خانه به راحتی حرف میزنند، ولی در شرایط دیگر و محیط بیرون ساکت و منزوی هستند. طبق مطالعات انجام شده این عارضه معمولاً از سنین قبل از ۵ سالگی شروع می شود و تا سنین شروع به تحصیل بچه تشخیص داده نمی شود. همچنین قابل ذکر است که این سکوت کودکان در افرادی که دو زبانه هستند، سه برابر بیشتر از حالت طبیعی می باشد.

علت سکوت کودکان

علت سکوت کودکان در خارج از منزل

هنگامی که فرزندتان در داخل خانه با شور و هیجان صحبت می‌کند و حتی با دوستان خودش ارتباط قوی برقرار می‌کند، در این شرایط بازی می‌کند و به کنجکاوی های سنین خودش می‌پردازد؛ اما به یک باره با گذشت زمان و شروع مدارس اطلاعات به شما می رسد که فرزندتان از برقراری ارتباط ضعیفی برخوردار می‌باشد، و کاملاً منزوی و ساکت است. می توان گفت که این امر و پارادوکس در رفتار فرزند برای شما می تواند بسیار عجیب باشد.

در اکثر مواقع این اختلال زمانی مورد توجه اطرافیان و والدین قرار می‌گیرد که زندگی کودکی را تحت تأثیر قرار داده، به طوری که حتی می‌توان گفت که آن را با اختلال مواجه کرده است. این امر در پیشرفت آموزشی، تحصیلی، و حتی ارتباطی کودک اختلالات بسیاری به وجود می آورد، که می تواند زندگی او را با مشکل مواجه کند. قابل ذکر است که باید به این توصیه ها توجه داشته باشید، که در شروع ورود به مدرسه یا مهد کودک و پیش دبستانی ممکن است فرزندتان مدتی را در سکوت بگذراند، که در این حالت نمی تواند گفت که این موقعیت  لالی انتخابی می باشد. اما باید گفت که این اختلال دست‌کم یک ماه باید طول بکشد، تا بتواند به خوبی تشخیص داده شود.

در عصر امروز بسیاری از محققان در این فرآیند معتقدند که این اختلال در اصل ناشی از نبود معلومات ناراحتی در مورد کاربرد زبان تکلم نیست، و زمانی تشخیص لالی انتخابی در مورد کودک به کار گرفته می شود، که عدم تکلم و توجیه بهتری نداشته باشد.

ارتباط سکوت کودکان با جنسیت

کم حرفی کودکان وابسته به جنسیت

همانطور که تاکنون مطالعه کرده اید، این عارضه معمولاً در سنین ۴ تا ۶ سالگی می باشد، که اکثرا بیرون از خانه ظاهر می شود. در موارد بسیار نادر وجود دارد که کودک در خانه ساکت و منزوی باشد و بیرون از آن به صحبت و هیاهو بپردازند. جالب اینجاست که دخترا بیشتر از پسران دچار اختلال لالی انتخابی می‌شوند.

در بسیاری از موارد نیز دیده شده است که کودکان در دوره ورود به مهد کودک یا مدرسه به حالت خفیفی از این عارضه مبتلا می شوند، که به خودی خود و طی چند ماه از بین می رود. این کودکان که به طور معمول مستعد اضطراب و کمرویی هستند، همچنین استعداد ابتلا به افسردگی را دارا هستند و می توان گفت در موارد که علائم خفیف مشاهده شده است معمولاً یا بدون درمان و یا خیلی زود هنگام رفع می‌شود. گفتنی است که هر چه سن ابتلا پایین‌تر باشد، طول مدت ابتدایی کوتاه در مورد بهبود وجود دارد و خیلی سریع تر درمان امکان پذیر است.

منشا سکوت های اضطرابی

در این دسته از کم حرفی کودکان باید گفت که بسیار آرام و منزوی هستند، و یا خیلی کم صحبت می‌کنند و به زمزمه می‌پردازند. همچنین از کلمات تک هجایی همانند اوهوم استفاده می‌کنند و بیشتر تلاش می‌کنند که از طریق ارتباط غیر کلامی منظور و نیاز خودشان را به دیگران منتقل کنند. این افراد گاهی از زبان اشاره و یا حتی تماس چشمی برای برآوردن نیازشان استفاده می‌کنند. کودکانی که دچار اختلال لالی انتخاب می‌شوند، در بیشتر موقعیت های پر استرس دچار عدم تکلم می‌شود و زمانی که در مورد محیط بدون استرس قرار می‌گیرند، به مرور بهبود پیدا می‌کنند  دیگر به مشکلی بر نمی‌خورند.

در حالتی که قرار گرفتن در محیط اجتماعی و پر استرس کودک را دچار عدم تکلم می کند، باید گفت که این دسته از افراد به اختلال جمعیت هراسی مبتلا هستند. این عارضه که زیر گروهی از اختلال های اضطرابی می باشد، ممکن است کودکان دچار این چنین نشانه های اختلال های اضطرابی شوند، به طور مثال اضطراب جدایی که از انواع آن می باشد.

سابقه تاخیر در شروع تکلم یا ناهنجاری‌های تکلمی در این رفتار افراد بسیاری مشاهده شده است، که در اغلب موارد این مشکلات بسیار خفیف بروز پیدا کرده است. همچنین وقتی به سابقه کودک توجه می شود نشانه هایی از کمرویی، چسبیدن به مادر و عدم تکلم در حضور افراد غریبه ها را می توان مشاهده کرد.

آشنایی با عوامل مرتبط سکوت کودکان

درمان با بهبود رفتار

متاسفانه می‌توان گفت که یافته‌ها و مطالعات درباره درمان این اختلال بسیار کم می باشد، اما مداخلات رفتاری جزء اساسی‌ترین درمان ها به شمار می آید. از انواع مداخلات رفتاری در درمان این اختلال می توان به آموزش خانواده، درمان شناختی رفتاری به خصوص درمان های رفتاری اشاره کرد توصیه ما به شما این است که این کودکان را حتما به مهدکودک ببرید تا بتوانند با قرار گیری در شرایط به وجود آمده شروع به ارتباط قوی با هم سن و سالان خود و مربی در  ایجاد شده بپردازند.

قابل به ذکر است که اگر مداخلات رفتاری موثر واقع نشد، می توان از داروها نیز در این رابطه کمک گرفت. همانطور که گفته شد ۹۵ درصد این کودکان اضطراب اجتماعی را در روحیه خود به دنبال دارند و معمولاً با استفاده از یک گروه از داروها به نام ssri همانند فلوکستین که در درمان اضطراب اجتماعی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، در درمان لالی انتخابی نیز بسیار موثر واقع شده است.

  • سنین مرتبط با درمان

گفتنی است که این عارضه در سنین پایین تر در طول درمان چند هفته یا چند ماه بهبود پیدا می‌کند. اما اگر تا ۱۰ سالگی به درمان قطعی آن پرداخته نشود می‌توان گفت درمانی آن بسیار دشوار و سخت می‌شود.  از جمله عوارض این بیماری می توان به بروز مشکلاتی که در مدرسه و یا در اجتماع برای کودک ایجاد می‌شود، اشاره کرد. همچنین در برخی موارد دیده شده که این دسته از کودکان مورد آزار و اذیت و مسخره هم سن و سالان خود قرار گرفته اند. قابل ذکر است که کم حرفی کودکان به مرور سبب بروز پرخاشگری و لجبازی در آنان می شود، و یا حتی ممکن است کودک از رفتن به مدرسه دوری کند. کودکانی که به اختلال لالی انتخاب مبتلا می شوند معمولا وقتی که بزرگ می شود در جاهایی که اضطراب سراسر  وجود آن ها را در برمی‌گیرد، نمی‌توانند از خود عملکرد خوبی نشان دهند.

سکوت کودکان

آموزش دادن به والدین

در اختلال های اضطرابی سهم ژتتیک بسیار بالا می باشد، و معمولاً این کودکان دچار افسردگی، اضطراب و وابستگی به مادر را در خود به شدت احساس می‌کنند. در اصل مادرانی که اختلال اضطرابی دارند و محافظت افراطی از کودک را به عهده می گیرند در بروز این بیماری  زمینه های ابتلا به آن را در کودک خود بسیار افزایش می‌دهند. به همین دلیل آموزش پدر و مادران در روند درمان بسیار نقش موثری را ایفا می‌کند. همچنین قابل ذکر است که در سنین پایین‌تر لازم می باشد که والدین پای به پای درمانگر کار کنند و روند درمان را به خوبی پیش ببرند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.