دسته ها
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

ابرهای ماماتوس و دانستنی های علمی و جالب درباره این ابرها

  • سحر هودانلویی
  • ۲ خرداد ۱۳۹۹
  • ۰

ابر های ماماتوس از دیگر زیبایی های متعلق به آسمان می باشد که برای آشنایی با این پدیده زیبای آسمانی، باید در این بخش از مجله آرگا با ما همراه شوید.

طبیعت به طور پیوسته با تغییر های آنی، مردم ساکن در زمین را تحت تاثیر قرار می دهد. زیبایی و تغییراتی که چگونگی آن خارج از وصف است و گاها افراد را کنجکاو به کشف حقایق و آشنایی با خود می کنند. در این مطلب با ما همراه شوید تا درباره ابرهای ماماتوس توضیحات مختصر و مفیدی را مطالعه کنید و در کنار آن از برخی نکات و حقایق راجع آن ها با خبر شوید.

آشنایی با ابرهای ماماتوس

در ابتدای آشنایی و تعریف از این ابر های زیبا باید گفت که اگر طبقات هوای میانی و بالای جو مرطوب، همچنین طبقات پایینی خشک شوند؛ طبق این چنین جابه جایی ها و ترکیب شان با تراکم آب های موجود در جو، ابر های زیبا و شگفت انگیزی به نام ماماتوس تشکیل داده می شود. این نوع ابر که از دیگر پدیده و شگفتی های آسمان بی کران می باشد، با رعد و برق و غرش هایی همراه می باشد که به طور بسیار با طوفان های سخت و سهمگین همراه خواهد شد.

این ابر های زیبا که اغلب به شکل خوشه ای و بسیار زیاد و متصل به یک دیگر قابل مشاهده می باشد، همانند پنبه های زده شده و در یک دیگر فرو رفته شده، به نمایش گذاشتن زیبایی های خود می پردازد. درباره قطر هر یک از این ابرهای ماماتوس باید گفت که در هر خوشه تشکیل دهنده قطر ها به ۳ کیلومتر و طول هایی ۵ کیلومتری وجود دارند. قابل به ذکر است که ماماتوس از کلمه ای لاتین گرفته شده است که ممکن می اشد، زاده دیگری از ابر های کومه ای بارا باشند.

ابرهای ماماتوس

  • ویژگی ابر های تیکه ای

بر طبق دیگر آزمایش های محققان اگر طبقات هوای میانی و بالای جو و طبقات پایینی خشک شوند، بر اثر جابه جایی سریع و ترکیب شدن با تراکم آب موجود در هوا به ابر های زیبا و متحیر کننده ماماتوس تبدیل خواهند شد. در معنایی دیگر می توان گفت که درجه حرارات و میزان رطوبت از علت های اصلی و اساسی در تشکیل ابر های زیبای ماماتوس می باشد. این نوع ابر که به طور معمول از یخ تشکیل شده است، در شکلی دیگر می تواند حاصل ترکیب یخ و آب مایع با یک دیگر باشد.

قابل به ذکر است که ماندگاری این ابر ها به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در آسمان می باشد، همچنین در برخی موارد مدت آن به ساعت ها نیز می رسد و سپس بعد از مدت زمان مشخص شده از یک دیگر متلاشی و جدا خواهند شد.

  •  آرون گروپس

ویژگی های ابرهای ماماتوس

نکته ای جالب از این ابر زیبا

این نوع ابر در سطح پایینی از دیگر ابر ها تشکیل داده خواهد شد، ابر هایی که همیشه با شرایط جوی ناپایدار همراه هستند و در بیشتر مواقع با طوفان و باد های شدید همراه می شوند. شکل ظاهری این ابر ها به این صورت است که حاصل کیسه های هوایی سرد اشباع شده می باشد که با سرعتی متناسب از سطح ابر های طوفان زا به سمت پایین حرکت می کنند. این چنین حرکت ها تصاویری از برآمدگی های موج دار در نواحی زیرین ابر ها به نمایش گذاشته می شود.

قابل به ذکر است که این پدیده شگفت انگیز بسیار نادر و کمیاب می باشد، و باید دارای شانس بسیاری باشید که در یک تهدید هواشناسی این چنین ابر زیبا و متحیر کننده ای را مشاهده نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *