دسته ها
شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

۴ روش عالی برای تشخیص نقره در خانه

 • سحر هودانلویی
 • ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
 • ۰

افراد علاقه مند به نقره و بدلیجات، همواره به دنبال روش هایی برای تشخیص اصل و جعلی بودن آن هستند. در این مطلب از مجله آرگا با ما همراه شوید تا روش های تشخیص نقره را برای شما بازگو کنیم.

بسیاری از افراد وجود دارند که به نقره و بدلیجات علاقه بسیار زیادی دارند و می خواهند بدانند که آیا نقره های خریداری شده اصل هستند یا خیر. اگر شما هم از این دسته افراد هستید پیشنهاد می کنیم که این مقاله را مطالعه کنید تا روش های شناسایی نقره را بدانید.

روش های تشخیص نقره

ویژگی های نقره

باید بدانید که شناسایی نقره از اصل و غیر اصل آن بسیار سخت است ولی با دانستن برخی از ویژگی های این فلز می توانید به راحتی تشخیص دهنده باشید. نقره یکی از عناصر شیمیایی می باشد که خاصیت انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد. این فلز از استرلینگ تشکیل شده از ۵.۹۲ درصد نقره خالص و ۵ ۷ درصد فلزات دیگر ساخته شده است. باید یدانید که اکثر نقره هایی که در بازار هذ خریداری می شود از پوشش نقره در آن ها استفاده شده است. باید بدانید که نقره استرلینگ از نقره خالص سخت تر است و بیش تر از این نوع در جواهرات به کار برده می شود.

تشخیص نقره

یکی از سخت ترین کار هایی که می توانید انجام بدهید تشخیص نقره می باشد. زیرا نقره را با سایر مواد مخلوط می کنند که حالت سخت به خود بگیرد و بتوانند در جواهرات از ان ها استفاده کنند. در ادامه به بررسی روش های شناسایی نقره می پردازیم.

 • کالا چیو

روش اول

باید بدانید که نقره های اصل دارای حکاکی می باشند. این حکاکی بسیار ریز است و در قسمتی از جواهر حک شده است. این حک ها به تمبر نقره هم معروف اند. در ایران معمولا عدد ۹۲۵ بر روی نقره های اصل حک می شود ولی می توان گفت اعداد ۹۰۰ و ۸۰۰ هم نشان های بین المللی نقزه هستند که در برخی از نقره ها موجود اند. باید بدانید که عدد ۹۲۵ یعنی حدودا ۹۲.۵ درصد نقره خالص در یک حواهر وجود دارد و اعداد ۹۰۰ و ۸۰۰ هم یعنی حدودا ۹۰ درصد و و ۸۰ درصد به ترتیب دارای نقره خالص می باشند. به نقره هایی که دارای اعداد ۸۰۰ و ۹۰۰ می باشند سکه نقره هم گفته می شود

آیا می توان به تشخیص نقره پرداخت؟

روش سوم

بهتر است برای تشخیص نقره از یک اهن ربا استفاده کنید. برای این روش نیازمند یک آهن ربای بسیار قوی هستید. باید بدانسد که نقره از نظر مغناطیسی بسیار ضعیف است و اثر مغناطیسی بسیار کمی دارد ولی اگر شما اعن ربا را به نقره نزدیک کردید  و نقره به سرعت به اهن ربا چسبید یعنی نقره شما اصل نیست.

نکته:

باید بدانید که ممکن است در ساخت جواهر از مواد دیگری استفاده کنند که خاصیت مغناطیسی ضعیف دارند بنابر این بهتر است این آزمایش را به تنهایی انجام ندهید و آزمایش های دیگری را برای اصل بودن نقره استفاده کنید.

روش سوم

یخ می تواند بر روی فلزات ذوب شود. برای تشخیص نقره های اصلی می توانید از یخ استفاده کنید. البته این روش برای تشخیص سکه و شمش های نقره به کار می رود. نقره دارای آلیاژ حرارتی بسیار بالایی می باشد و شما می توانید ببینید که با قرار دادن یخ بر روی نقره ها، یخ به سرعت آب می شود.

روش چهارم

تست حلقه یکی از راه کار هایی برای تشخیص نقره است و می توانید به راحتی این تست را انجام بدهید. وقتی با یک سکه به نقره ای ضربه وارد کنید می بینید که اگر نقره اصل باشد صدای زنگوله ای دلنشینی می شندید. در نقره های قدیمی تر می توانید این صدا را واضح تر بشنوید. باید بدانید که برای این آزمایش لازم است نقره خود را از فاصله ۱۵ سانتی متری رها کنید. اگر صدایی مانند زنگوله ایجاد شد نقره شما اصل می باشد. اما اگر شاهد صدایی دیگر و مبهم بودید نقره شما با فلزات دیگری مخلوط شده است و ناخالصی دارد.

تشخیص نقره

روش آخر

این روش برای نقره فروشان استفاده می شود و می توانید ببینید که بسیار سخت و نیازمند تجربه و ظرافت است و یکی از مطمئن ترین روش ها به حساب می آید. اگر هیچ نشانی بر روی نقره خریداری شده نذارید می توانید با این روش به صحت نقره خود پی ببرید. باید بدانید که این روش می تواند برای شما مشکلات بسیاری را ایجاد کند و باعث آسیب دیدن نقره شود. این کار کمی برای شما هزینه دارد و باید اسید نقره را از نقره فروش ها تهیه کنید بهتر است یک قطره از این اسید را بر روی نقره خود بریزید و چند لحظه منتظر باشید. ایت اسید به رنگ های مختلفی در می اید که می تواند به علت ماده های به کار رفته در جواهر باشد. این رنگ ها و ماده ها  را برای شما بررسی می کنیم.

 • رنگ قرمز روشن نشان دهنده نقره بسیار خوب می باشد.
 • قرمز تیره نشان دهنده نقره با عییار ۹۲۵ است
 • قهوه ای نشان می دهد که نقره عیاری برابر ۸۰۰ دارد
 • رنگ سبز نشانگر نقره با عیار ۵۰۰ می باشد
 • رنگ زرد نشان دهنده نقره نیست و نشان می دهد که جواهر شما از سرب یا قلع تشکیل شده است.
 • اگر رنگ اسید قهوه ای نیره شده نشان دهنده برنجی بودن جواهر است
 • رنگ آبی اسید نشانگر فلز نیکل می باشد.

نکته : در هنگام استفاده از روش آخر مطمئن شوید که نقره شما آب کاری نشده است و اگر آب کاری شده است بهتر است از سنگ محک استفاده کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.