دسته ها
پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹

ساز هنگ درام و آنچه باید درباره این آلت موسیقی بدانید

 • شقایق ایران دوست
 • ۱۶ فروردین ۱۳۹۹
 • ۰

در این مقاله شما را با یکی از جدید ترین ساز ها آشنا می کنیم و نت های این ساز را برای شما مطرح می کنیم. در آخر این مقاله شما را با معروف ترین نوازنده این ساز یعنی دنیل ویپلس آشنا می کنیم که حدودا ۱۴ سال است به نواختن این ساز مشغول است. تا پایان این مقاله همراه ما باشید

در این بخش شما را با یکی از ساز های کوبه ای و ملودیک بسیار خوب آشنا می کنیم. این ساز “هنگ” نام دارد. این ساز ظاهری سرخپوستی و آفریقایی دارد اما این ساز منحصر به فرد و خوش آهنگ توسط دو فرد در سوئیس ساخته شده است. نام آن دو فرد فلیکس روهنر و سابینا شارر می باشد. این ساز در سال ۲۰۰۰ میلادی مصادف با سال ۱۳۷۹ شمسی به رسمیت شناخته شده است و در این سال به مردم معرفی شد. ایده ابداع این ساز از سازی فلزی که در سال ۱۷۰۰ میلادی در آمریکا جنوبی و آفریقا استفاده می شده، گرفته شده است. می توان گفت قدمت و تاریخچه این ساز به گذشته های بسیار دور بر میگردد.

ساز هنگ درام

در نظر داشته باشید که در زمان های گذشته این ساز ها بیشتر شبیه به گالن های فلزی شکل بودند اما در حال حاضر ساز هنگ درام شبیه به سپری است که در جنگ های کهن و دور از آن برای ایمنی استفاده می شد. نکته جالب این جاست که به نوازنده های این ساز زیبا و خوش آهنگ “پن ایست”  می گویند.

ساختار و شکل ساز هنگ درام

 • این ساز دارای دو بخش فوقانی و تحتانی می باشد که هر دو بخش آن از استیل نیتریت ساخته شده است.
 • قسمت بالایی این ساز “دینگ” نامیده می شود و مرکز نت هایی می باشد که نوازنده می تواند با این ساز اجرا کند در واقع این قسمت از ساز هنگ درام  با فرورفتگی هایی که با ضربات چکش ایجاد شده است چندین نت را درون خود جای داده است.
 • در نظر داشته باشید که قسمت بالایی و یا دینگ دارای هفت الی هشت نت می باشد.
 • به قسمت پایینی این ساز “گو” گفته می شود که دارای یک بخش لوله ای شکل عمیق می باشد.
 • برای قسمت تحتانی این ساز نتی تنظیم شده است که می توان با نواخته شدن لبه های دو بخش به یکدیگر، نواخته شود.
 • در شکل دهی این ساز از اصول فیزیکی استفاده شده است که ویژگی های منحصر به فردی در این ساز ایجاد کرده است.
 • در هنگ درام، ترکیب صدا های منحصر به فرد قابل شنیدن می باشد و نوازندگی این ساز ملودیک از طریق انگشتان دست می باشد.
 • در نظر داشته باشید که این ساز روز به روز در حال پیشرفت می باشد ولی نوع کنونی آن دارای ۵۲ سانتی متر قطر و ۲۴ سانتی متر ارتفاع می باشد.
 • نسخه اولیه این ساز در سال ۲۰۰۰ میلادی تولید شده است و در سال های ۲۰۰۳ میلادی، ۲۰۰۵، ۲۰۰۶، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ میلادی نسخه های جدید تری از این ساز به بازار عرضه شد که به واسطه آن ساز های دیگری با صدا های متفاوت ساخته شد.

ساختار زرهی هنگ درام

نت های ساز هنگ

نت های این ساز با ساز های دیگر متفاوت است که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

 • نت اصلی این ساز که پایین ترین صدا از نظر اکتاو می باشد و به عبارت دیگر بم ترین صداست و ارتباطی با ساختار گام ها ندارد.
 • دیده شده است که با نت های ثابت برای دو ساز مختلف می توان دینگ با نتی بسیار متفاوت ساخت.
 • در نوشتن نت ها، نت دینگ را با یک علامت از سایرین جدا می شود.
 • در نظر داشته باشید که این ساز دارای نت هایی می باشد که در روی ساز دارای جایگاه مشخصی اند که به آن Tone Field هم گفته می شود و معمولا به صو ت دایره یا بیضی می باشد.
 • البته تحقیقاتی که اخیرا انجام شده است نشان می دهد که نت هنگ اگر به صورت بیضی باشد می تواند نتیجه بهتری در انعکاس صدا های این ساز داشته باشد و همچنین می تواند افکت های بهتری داشته باشد.
 • بدست آوردن اندازه صحیح Tone Field ها برای برای ایجاد صدا روی بدنه از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار است که هر سانتی متر از آن اهمیت بالایی دارد.

تنظیم کردن ساز هنگ

در نظر داشته باشید که بعد از ساختن ساز هنگ و فرم دهی های اولیه تنظیم کردن و یا Tuning نت ها می باشد. به طور کلی این بخش از کار می تواند ۶۵ درصد ساخت و تولید ساز را به خود اختصاص بدهد که این درصد نشان می دهد که اهمیت Tuning بسیار زیاد می باشد.

نت ها

در ورژن عادی این ساز یعنی ساز هنگ درام و هپی درام، صفحه بالایی و یا دینگ دارای دارای یک نت دینگ و ۷ نت دیگر در روی بدنه آن است. ولی مدل های جدید و امروزی ساز های روی بدنه را از ۷ عدد به ۱۳ عدد رسانده اند و با این ساز های ملودیک جدید می توان صدا های بیش تر و بهتری را تولید کرد. در واقع بالا رفتن تعداد نت ها برای نوازندگان ساز هنگ می تواند نکته مثبتی باشد. در نظر داشته باشید که به دلیل محدودیت فضای ساز و نت های آن، زیر تر و به اکتاو های بالاتری هدایت می شوند.

تنظیم کردن ساز هنگ

الگو های هنگ درام

هر سازی دارای یک الگوی خاص می باشد و از اسکیل خاصی پیروی می کند. گام الگوی فاصله نت ها می باشد که هنگ درام می تواند از آن پیروی کند. باید بدانید که شناختن این گام ها اصلا کار آسانی نمی باشد و باید تخصصی تر مطالعه شود. باید بدانید که گام هر ساز الگوی انتخاب و چیدمان هر نت را روی هنگ تشکیل می دهد.

معروف ترین نوازنده این ساز

“دنیل ویپلس” یکی از معروف ترین نوازنده های این ساز است که در جهان همتا ندارد. این فرد موسیقی را با ساز گیتار، گیتار الکتریک و ساز های ضربی کوچک شروع کرده است و یکی از نوازنده های بی نظیر این ساز می باشد. وی در سال ۲۰۰۶ با این ساز آشنا شده است و در همان سال نواختن این ساز را فرا گرفته است. این فرد قطعه های بسیار زیبایی برای این ساز ساخته و اجرا کرده است. می توان گفت ویپلس یکی از بی نظیر ترین نوازنده ها در جهان محسوب می شود.

ساز هنگ درام و معروف ترین نوازنده آن

در نظر داشته باشید که ساز ها می توانند یکی از راه های رسیدن به آرامش درون باشد و روی اعصاب و نورون های مغزی تاثیرات بسیار زیادی دارد و همچنین می تواند باعث ریلکس شدن بدن شوند از این رو می بینید که وقتی ناراحت هستید و اهنگ گوش می کنید کمی از ناراحتی شما کم می شود. در واقع این اتفاق می تواند برای شادی شما هم اتفاق بیفتد و شما اگر خوشحال باشید و انرژی زیادی داشته باشید می توانید با رقصیدن انرژی خود را آزاد کنید و به حالت ریلکسی برگردید. می توانید با کلیک بر روی لینک های مقابل سایر مقالات آرگا را درباره ساز سه تار، ساز سنتور، آشنایی با ساز چنگ و سایر دانستنی ها سایت آرگا را مشاهده کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.