دسته ها
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

علت سفیدی ناخن چیست؟ و چطور درمان می شود؟

 • سحر هودانلویی
 • ۷ آذر ۱۳۹۹
 • ۰

از نظر پزشکی سفید شدن ناخن را عارضه چندان بزرگی نمی بپندارند. این عارضه با شکل های بزرگ و گاه شکل های کوچک بروز پیدا می کند که با شناسایی علت می توان آن را از بین برد. در این مطلب به بیان اطلاعاتی راجع به لکه های سفیدی ناخن و علت ایجاد آن پرداخته ایم.

ایجاد خطوط سفید رنگ بر روی ناخن در هر فرد به اشکال مختلف بروز پیدا می کند. این اتفاق در برخی افراد به شکل بزرگ و در برخی با شکل های کوچک نمایان می شود. همچنین در برخی افراد دیده شده که سفیدی در کل ناخن پراکنده و مستقر می شود.

آشنایی با عارضه سفیدی ناخن

آشنایی با سفیدی ناخن

در اصلاح پزشکی به علت ایجاد عارضه سفید شدن ناخن لوکوشینا می گویند که با تاثیر گذاری بر روی ناخن خطوطی بر روی آن ایجاد می کند. این اختلال را می توان بسیار شایع بیان کرد که برای بسیاری افراد اتفاق می افتد و قابل بع ذکر است که ضرر چندانی بر روی سلامتی فرد نمی گذارد. سفیدی ناخن در برخی موارد برای بزرگسالان و افراد سالخورده نیز اتفاق می افتد که به دلایل بسیاری بستگی دارد.

شایع ترین علت بروز سفیدی ناخن لوکوشینا می باشد که در اصطلاحی به آن آسیب دیدگی در سطح و محیط ناخن می گویند. این صدمات به علت تا گوناگون بر روی ناخن ایجاد می شود که از جمله آن ها می توان به ضربه هایی همچون پانچ، فرنچ و یا حتی زیبایی هایی به مانند مانیکور، پدیکور، ژل های تزریق شونده و آکریلیک اشاره کرد. در پی این اتفاق دلایل دیگری نیز دخالت دارند که در این بهش از مجله آرگا آن ها را مطالعه خواهید کرد.

سفیدی ناخن

علت بروز خطوط سفید رنگ بر روی ناخن

همان طور که در قسمت بالایی این متن گفته شد، شرایط بسیاری در به وجود آمدن چنین خطوط هایی دخالت دارند. ما در این مطلب از نظر پزشکی و بهداشتی به عوامل ایجاد آن ها پرداخته ایم.

 • واکنش های آلرژیکی

دارا بودن حساسیت به انواع لاک، براق کننده، مواد محکم کننده که برای زیبایی و کاشت ناخن به کار گرفته می شود. همچنین بعد از لاک زدن برخی افراد از مواد پاک کننده همچون استون و پد های از بین برنده ناخن استفاده می کنند که در بروز خطوط سفید بر روی ناخن دخالت بسیار دارد. همچنین در این مورد قابل با ذکر است که استفاده از ژل و مواد آکریلیک احتمال بروز سفیدی ناخن را افزایش می دهد.

 • بروز عفونت های قارچی

از شایع ترین قارچ های عفونی که در سفیدی ناخن تاثیر دارد، اونیکومایکوزیس نام دارد. این عارضه اکثرا بر روی ناخن های انگشتان پا ایجاد می سود که از نشانه های اولیه بروز آن می توان به لکه های سفید و کوچک اشاره کرد. این بیماری عفونی در گذشت زمان، تمامی سطح ناخن را در بر میگیرد که از بین بردن آن بسیار مشکل می شود. در برخی موارد ورقه ورقه شدن ناخن نیز مشاهده می شود که حالتی خشک و شکننده بر سطح آن ایجاد می شود.

 • صدمه دیدن ناخن ها و ایجاد زخم

در برخی موارد ایجاد زخم و آسیب در قسمت پایینی ناخن ها در عملکرد های رشد و زیبایی ناخن تاثیر منفی می گذارد. همچنین بر روی آن لکه و خطوطی ایجاد می کند که اگر کاهش رشد را در نظر نگرفت، زخم ها و نشانه های ک بر ناخن ایجاد می شود بر سلامتی و زیبایی آن توجه افراد را جلب می کند. طبق مطالعات انجام شده، مشخص می باشد که در برخی موارد زخم و آسیب ها تا قبل از ۴ ماهگی از خود نشانه ای بروز نمی دهد.

 • کاهش مواد معدنی معدنی ویتامین ها در بدن

قایل به ذکر است که در برخی موارد کاهش یافتن ویتامین و مواد معدنی در بدن به بروز چنین شرایطی منجر می شود. به توصیه برخی پزشکان به همراه داشتن ویتامین زینک و مصرف آن طبق تجویز پزشک، به از بین بردن این عارضه منجر می شود.

سفیدی ناخن را می توان درمان کرد؟

معرفی زخم و آسیب های شایع

در رابطه با بروز این عارضه، آسیب و صدمه های شایعی وجود دارد که در ادامه به معرفی آن ها پرداخته ایم.

 1. قرار گرفتن انگشتان در بین در
 2. وارد شدن ضربه بر اثر چکش و گوشتکوب به انگشت
 3. برخورد کردن ناخن با پایه های میز و یا دیوار
 4. برقراری اصطکاک و تماس ناخن با سطح دیوار و پاشنه های میز و مبل
 5. زیبایی های ناخن از جمله پدیکور و مانیکور
 6. وارد شد فشار بر سطح ناخن ، به وسیله سوهان ودیگر وسایل زیبایی

دلایلی که در سفید شدن ناخن تاثیر می گذارد

در کنار بیماری های که گفته شد، دیگر مواردی وجود دارند که در سفید شدن ناخن بسیار اثر گذار می باشد.این بیماری و اختلالات را در این مطلب مطالعه خواهید کرد. این موارد شاید از احتمال بسیار کمی برخوردار باشند ، اما قابل به ذکر است که باید توجه های کافی برای جلوگیری از مشکلات جدی شود.

 1. وحودبیماری های قلبی و ناشناخته
 2. عدم وضعیت مناسب سلامتی برای فرد
 3. اختلالات مربوط به نارسایی کلیه
 4. بیماری های پوستی از جمله پسوریازیس و اگزما
 5. سینه پهلو که در برخی افراد بسیار شایع است
 6. مسمویت های به وجود آمده با آرسنیک

نشانه های سفیدی ناخن

علائم بروز بیماری های مربوط به ناخن

ایجاد خط و سفیدی ناخن در انواع گوناگونی بروز پیدا می کند. با شناسایی هریک هرچه سریع تر می توان به از بین بردن آن ها بپردازید.

 • نقطه های سفید رنگ

در برخی موارد بر روی ناخن ها نقطه های بسیار ریز و کوچکی به رنگ سفید مشاهده می شود. این نقاط به قدری کوچک هستند که گویی با ماژیک این کار انجام گرفته شده است.

 • ایجاد خطوط

در برخی موارد ناخن ها شاهد ایجاد خطوطی هستند که به عوامل بسیاری بستگی دارد. این خطوط در برخی موارد بزرگ و در برخی موارد بسیار نازک و کوچک هستند.

 • نقاط بزرگ

همچین در دیگر شرایط این بیماری، نقطه های بزرگی سراسر ناخن را در بر می گیرند که این امر برای فرد بسیار ناراحت کننده می باشد. این شرایط در از بین رفتن زیبایی و سلامتی ناخن بسیار اثر گذار می باشد.

 • دیگر شرایط بروز سفیدی ناخن

با توجه به موارد گفته شد، به خوبی متوجه شدید که این عارضه در اشکال گوناگونی بروز پیدا می کند و علت آن اثری است که محیط بر روی آن می گذارد. این شرایط گاهی اوقات عوارض جانبی به دنبال دارد که در صورت عدم مقابله با آن بر سلامت فرد تاثیر منفی می گذارد. در این شرایط باید از مواردی که حساسیت و آلرژی های شما را تحریک می کند، دوری کنید و با مشاهده خطوط سفید رنگ به فکر درمان و از بین بردن آن باشید.

سفیدی ناخن به چه علت ایجاد می شود؟

شناسایی علت بروز خطوط و اشکال سفید رنگ بر ناخن

در برخی موارد افراد مشاهده می شود که این خطوط و لکه های سفید رنک بر ناخن همیشگی نیستند و وابسته به برخی شرایط و صدمات ایجاد می شوند. در این چنین شرایط قابل به ذکر است که نیاز به مراجعه پزشک نیست و همان طور که خود تجربه دارید، بعد از زمان مشخص از بین خواهد رفت. در این مورد باید توجه کافی به زخم و صدمه وارد شده به ناخن داشته باشید تا از گستردگی آن جلوگیری کنید. همچنین باید از عواملی که شرایط آن را تشدید می کند بپرهیزید، و با به دست گرفتن عوامل همه چیز را تحت کنترل خود در آورید.

در موردی دیگر اگر فکر می کنید که این لکه ها به صورت پیوسته بر ناخنتان ایجاد می شود و با گذشت زمان وضعیت بدتر می شود، بهتر است به پزشک مراجعه کنید و با مشورت های لازم به درمان آن بپردازید. قابل به ذکر است که جای هیچ نگرانی نیست و در بیشتر موارد با راه حل های ساده می توان آن را به خوبی از بین برد.

در زمان مراجعه به پزشک مشهود است که دست و پاهای شما مورد معاینه قرار می گیرد و بر اثر مشاهدات تجویز مناسب صورت خواهد گرفت. برای درمان و از بین بردن این شرایط آزمایش و درمان های بسیاری صورت می گیرد که قابل به ذکر است تمامی این موارد بسیار ساده و آسان می باشد. بیشترین علت بروز این شرایط کمبود ویتامین و مواد معدنی می باشد. بهتر است آزمایش ها را به خوبی انجام دهید و پاسخ مناسب را به پزشک خود برای بهبود روند درمان اطلاع دهید.

نکاتی درباره سفیدی ناخن

معرفی روش های درمان سفیدی ناخن

برای اینکه این عارضه را از ناخن های خود از بین ببرید، روش هایی را برای تان جمع آوری کرده ایم که با انجام آن ها بتوانید به خوبی جواب مثبت بگیرید.

 • توجه به مشکل های آلرژیکی

اگر حس می کنید که نسبت به لاک های ناخن، براق کننده و دیگر موارد آرایشی حساسیت دارید، باید استفاده از آن ها را به طور کامل قطع کنید. اگر در صورت کنترل این شرایط بازم هم خطوط و اشکال سفید رنگ بر روی ناخن ناخن مشاهده کردید، بهتر است به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

 • از بین بردن عفونت های قارچی

برای درمان عفونت های قارچی ناخن، به طور معمول دارو ها ضد قارچ استفاده می کنند. این دارو ها شامل قرص و پماد های موضعی می باشد که با تکرار مصرف آن در نهایت نتیجه مثبت خواهد گذاشت. در این شرایط زمان متوسط برای درمان ۳ ماه می باشد که حتما باید طبق تجویز پزشک صورت گرفته باشد. در غیر این صورت و استفاده خود سرانه از این دارو های شیمیایی نتیجه ای حاصل نمی شود.

 • درمان آسیب و زخم های سطحی

همان طور که تا کنون خواندید، بیشتر زخم ها در مرور زمان از بین خواهد رفت. در این مورد با رشد ناخن ها این آسیب دیدگی با گذشت زمان از ناخن خارج می شود که در نهایت به از بین رفتن لکه های سفید رنگ می شود.

 • استفاده از درمان های بهداشتی

اگر شما نیز از مشاهده تغییر های رنگی بر روی ناخنتان ناراحت هستید و به دنبال راهی برای از بین بردن موقتی آن هستید، ادامه مطلب را مطالعه نماید. کمک گرفتن از لاک های با رنک طبیعی ناخن بهترین راه حل موقت شناخته شده است. این روش در از بین بردن موقت لکه ها بسیار اثر گذار است که می توان از آن به خوبی کمک گرفت. همچنین می توانید از لاک هایی با رنگ شاد نیز استفاده کنید که زیبایی منحصر به خو را برای ناخن هایتان به ارمغان می آورد.

روش درمان سفیدی ناخن

نکاتی که در فرایند سفید شدن ناخن باید در نظر بگیرید

 1. علت بروز این شرایط را به خوبی شناسایی کنید و محیط مناسب مراقبت از ناخن هایتان را ایجاد کنید. به تمامی اتفاقاتی که در چند روز اخیر افتاده است فکر کنید و علت بروز را پیدا کنید و سپس از بروز دوباره آن ها جلوگیری کنید.
 2. تمامی نشانه و علائمی که در این رابطه مشاهده کرده اید را به خاطر بسپارید. اگر علاوه بر وجود لکه های سفید، تغییر شکل در ناخن و ترشح بو و مواد دیگر مشاهده کردید هرچه سریع تر به پزشک های زیبایی مراجعه کنید.
 3. با پزشک خود به خوبی مشورت کنید و اگر علت خاصی برای بروز آن پیدا نکردید، در این رابطه از خود دکتر معالج کمک بگیرید. در این شرایط با تجویز دارو و پیروی از موارد گفته شده، می توان هر چه سریع تر با این بیماری ناخن مقابله کرد.
 4. به تغذیه خود توجه کافی را داشته باشید و از مصرف مواد مغذی و پر ویتامین غافل نشوید. همچنین موادی که برای تحکیم بخشیدن ناخن ها و زیبایی شان بسیار اثر گذار است را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.