دسته ها
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹

آموزش ساخت ماسک پارچه ای ساده در خانه به همراه الگو

  • فاطمه میرزایی
  • 29 مارس 2020
  • ۰

ماسک های بهداشتی از جمله لوازم بهداشتی هستند که استفاده از آنها در هوای آلوه و یا در هنگام شیوع بیماری ها می تواند ابزار مناسبی باشد، در صورتی که علاقمند به ساخت ماسک پارچه ای در منزل هستید، می توانید این مقاله را مطالعه نمایید.

اخیرا با شیوع ویروس کرونا و لزوم رعایت بهداشت فردی و نیز نکاتی در راستای جلوگیری از مبتلا شدن به این بیماری، استفاده از ماسک های تنفسی و ژل ضدعفونی کننده که در مطالب قبلی با روش درست کردن آن آشنا شده اید، رواج زیادی پیدا کرده است، حال به دلیل کمبود این ماسک ها و یا برخی دلایل دیگر قصد داریم در این بخش روش دوخت ماسک پارچه ای را در اختیارتان قرار دهیم که در ادامه می توانید آموزش ببینید.

آموزش ساخت ماسک پارچه ای

این روز ها با وجود ضرورت استفاده از ماسک های تنفسی به دلیل شیوع بیماری های ویروسی مثل کرونا، عرضه این نوع ماسک ها با کمبود فراوانی رو به رو شده است، بنابراین در صورتی که به ماسک تنفسی دسترسی ندارید، می توانید متن ساختن ماسک تنفسی ارائه شده در این بخش را مطالعه کنید و بعد از یادگیری و فراهم آوردن وسایل مورد نیاز به راحتی اقدام به درست کردن آن برای خود و اطرافیانتان نمایید.

ساخت انواع ماسک پارچه ای

لوازم مورد نیاز

  • پارچه کتان و یا نخی ضخیم (۳۰ × ۱۵ سانتی متر) برای پارچه اصلی ماسک
  • پارچه کتان یا فانل و یا پنبه ای (۱۵ × ۲۶ سانتی متر) برای آستر ماسک
  • کش گرد (۴۰ سانتی متر)
  • نخ و سوزن
  • سنجاق
  • مداد و کاغذ

دوختن ماسک پارچه ای قابل شست و شو

برای ساخت ماسک پارچه ای در ابتدا باید الگوی آن را داشته باشیم که می توانید از روی تصویر زیر کمک بگیرید و آن را بر روی کاغذ پیاده کنید. در هنگام کشیدن الگو توجه داشته باشید که باید از هر طرف به اندازه نیم سانتی متر برای جای دوخت اضافه بگیرید و بعد از کشیدن الگو، آن را با استفاده از قیچی برش بزنید.

الگوی ماسک پارچه ای

اکنون پارچه اصلی را برای دوخت ماسک تا کنید، به طوری که دو طرف آن روی هم قرار گیرد، سپس الگو را روی پارچه بگذارید و با سنجاق فیکس کنید و بعد تمام قسمت های پارچه به جز محل نصب کش یعنی آن قسمتی را که در کنار گوش قرار می گیرد، با حاشیه نیم سانت برش بزنید.

آموزش ماسک پارچه ای

کاغذ را در بین دو لایه پارچه قرار داده و با یک وسیله مناسب، خطوط دوخت را روی پارچه رسم کنید، سپس الگو و سنجاق ها را جدا کرده و مشغول دوخت پارچه های برش زده شوید.

توجه داشته باشید که باید تمام مراحل برش پارچه از روی الگو را برای پارچه آستری نیز انجام دهید. حال پارچه اصلی را که قبلا از روی الگو برش زده اید را برگردانید به صورتی که هر دو طرف آن روی هم قرار گیرند، سپس شروع به دوخت خط وسط پارچه که در واقع خط وسط ماسک را تشکیل می دهد، نمایید.

پارچه آستری را نیز به همین شکل آماده کنید و همانطور که در تصویر می بینید آن را بر روی سمت چپ پارچه اصلی قرار دهید، به طوری که درز وسط هر دو پارچه روی هم قرار داشته باشد، بعد کناره های بالایی و پایینی پارچه ها را به هم بدوزید.

دوخت ماسک پارچه ای

در این مرحله از ساخت ماسک پارچه ای آن را برگردانید و درز میانی ماسک را با دست فشار دهید تا برجستگی آن بیرون آید. بعد همانگونه که در شکل زیر می بینید به اندازه شش میلی متر، لبه پارچه را تا کنید و دوباره این کار را تکرار کرده و شش میلی متر دیگر تا بزنید.

ساختن ماسک پارچه ای

و بعد قسمت تا شده را بدوزید، برای اینکه تای آن باز نشود، می توانید دو سر خط را نیز چند کوک بزنید تا دوختی که زده اید محکم شده و باز نشود.

سپس باید کش ماسک را به آن وصل کنید، برای این منظور لازم است یک کش به اندازه ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر را انتخاب کرده و کش را از داخل قسمتی که در مرحله قبلی دوخته اید، عبور داده و انتهای آن را نیز به هم گره بزنید. این مراحلی که برای دوختن جای کش و عبور دادن کش توضیح داده ایم را برای سمت دیگر ماسک نیز انجام دهید، اکنون می بینید که ماسک پارچه ای شما آماده شده و قابل استفاده می باشد.

ساخت ماسک پارچه ای+عکس

از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم، در صورت تمایل برای آشنایی با جدیدترین مطالب ارائه شده در بخش هنر در خانه می توانید با کلیک بر روی لینک مربوطه از مطالب خواندنی و پربازدید این بخش دیدن نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.