دسته ها
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

چطور عمر کفش هایمان را افزایش دهیم؟

  • ساناز براتی
  • 27 آوریل 2020
  • ۰

برای داشتن کفش هایی با ظاهر زیبا و عمر طولانی باید برخی از نکات را در مورد کفش ها رعایت نمایید. افزایش طول عمر کفش با بکار بردن روش های ساده امکان پذیر می باشد، برخی از این روش ها شامل واکس زدن کفش، قرار دادن کفش ها در دمای اتاق، چرب و لطیف نگه داشتن کفش ها، استفاده از پاشنه کش، قرار دادن کفش ها با فاصله در جاکفشی و چسباندن یک لایه نازک به ته کفش می شوند.

یکی از موارد مهم در حفاظت از بدن محافظت از پاها است، برای حفاظت از پاها باید از کفش مناسب و سالم استفاده نمود. خرید کفش و نحوه نگهداری از آن از اهمیت بالایی برخوردار است. بعد از خرید کفشی مناسب باید به دنبال روش های برای بیشتر شدن طول عمر آن و حفظ ظاهر زیبایش باشیم. در ادامه با برخی ازز این روش ها آشنا می شویم.

تکنیک هایی برای افزایش طول عمر کفش

بعد از خرید کفش باید با اصول مراقبت از آن و شرایط نگهداری کفش آشنا شوید. در برخی از موارد خیلی از افراد با وجود هزینه های بالا در خرید کفش، خیلی زود با خرابی و ظاهر نامناسب کفش ها مواجه می شوند. باید بدانید که بعد از خرید هر نوع کفشی چه با قیمت بالا و چه نسبتا ارزان، باید یکسری مسائل و موارد را رعایت کنید تا کفش شما عمر مفیدی داشته باشد. برای افزایش طول عمر کفش هایتان در این مطلب با ما همراه باشید.

بیشتر نمودن عمر کفش ها

خرید کفش با کیفیت و با اندازه مناسب

قبل از هر چیز اگر می خواهید کفشتان عمر طولانی تری داشته باشد باید در خرید و انتخاب کفش دقت نمایید. کفش هایی با جنس نامرغوب خیلی زود پاره شده و اصلا مناسب نیستند. همچنین دوخت نامناسب کفش باعث پاره شدن زودهنگام آن خواهد شد. همچنین به سایز کفش خود دقت کنید زیرا کفش های بزرگتر یا کوچکتر از پاها علاوه بر صدمه زدن به پا باعث خرابی زودتر آنها می شوند. پس در زمان خرید کفش به جنس، نوع دوخت و سایز کفش دقت لازم را داشته باشید.

چسباندن یک لایه ی نازک به ته کفش

با راه رفتن زیاد کارایی و طول عمر کفش کاهش می یابد. حال اگر می خواهید کفش تان مدت زمان بیشتری عمر کند و بتوانید بیشتر از آن استفاده کنید، می توانید یک لایه نازک کائوچو به تخت کفش خود بچسبانید تا هم از لیز خوردن کفش جلوگیری کند، هم از ورود نم و آب به پاشنه و کفش پیشگیری نماید. جذب آب توسط کفش باعث خراب شدن آن خواهد شد.

بیشتر کردن عمر کفش ها

برای کفشتان پاشنه پلاستیکی تهیه کنید

اگر از آن دسته افرادی هستید که خیلی راه می روید و یا روی پا می ایستید، اولین قسمتی که از کفش تان خراب می شود پاشنه کفش است. پس در زمان خرید کفش ها علاوه بر کفش یک جفت پاشنه پلاستیکی تهیه کرده و در صورت خرابی پاشنه کفش آن را جایگزین قبلی نمایید. به این روش با حفظ پاشنه کفش ها دوام بیشتری خواهند داشت و عمر کفش افزایش خواهد یافت.

شستن کفش های اسپرت

برای افزایش طول عمر کفش های اسپرت و کتانی ها شستن کفش کارایی دارد. علاوه بر طول عمر شستن کفش ها باعث از بین رفتن بوی بد آنها نیز می شود. بهتر است کفش های اسپرت را هر دو هفته یک بار بشویید تا کفش ها ظاهری نو داشته باشند.

بالا بردن طول عمر کفش

استفاده از اسپری مخصوص ضد آفتاب

برای محافظ کفش ها از آب باران و مایعات دیگر و پیشگیری از جذب هر نوع مایعی توسط کفش بعد از خرید کفش هایتان، بهتر است که در طول سال و در ابتدای هر فصل از اسپری مخصوص ضد آفتاب برای کفش هایتان استفاده کنید. تا از خطرات نور آفتاب و مایعات در امان بمانند.

روش هایی برای بیشتر شدن عمر کفش

جلوگیری از تغییر شکل کفش ها

در زمانی که از کفش ها استفاده نمی کنید با قرار دادن روزنامه یا هر چیز دیگر در داخل آنها از بدفرم شدن شان جلوگیری نمایید، این موضوع باعث خواهد شد تا در قسمت مچ پاها و سایر قسمت های کفش چین و چروک ایجاد نشود. برای حفظ کردن ظاهر کفش های خیس در آنها روزنامه قرار دهید و چکمه ها به صورت خوابیده نگهداری نمایید.

مالیدن کره بر روی کفش های چرمی

در صورتی که کفش های چرمی دارید بعد ازز خیس شدن حتما آنها را در دمای اتاق خشک نمایید و بعد از خشک شدن برای افزایش طول عمر کفش ها به آنها مقداری کره بمالید تا نرمی و بافت خود را حفظ کرده و عمر بیشتری داشته باشند.

پاک کردن لکه های کفش

لکه های ایجاد شده بر روی کفش ها را با استفاده از دستمال نرم و یا برس واکس برطرف نمایید. کفش ها را بعد از لک افتادن سریعا و به آرامی پاک کنید. لکه های نمکی باعث آسیب به کفش های چرمی می شود و باید با پارچه ای نم دار آنها را برطرف کرد. همچنین می توانید برای حذف لکه های نمکی از مقداری سرکه و آب با کمک پارچه ای پنبه ای استفاده نمایید. آب بیشتر از سرکه باشد.

بیشتر شدن عمر کفش

نگهداری کفش ها در دمای اتاق

کفش های چرمی در محیط گرم جمع شده و خراب می شوند. به همین جهت کفش هایتان را در داخل اتاق و کمد مخصوص کفش قرار دهید. کفش های نم دار راا هیچگاه قبل از خشک شدن داخل فضای بسته و جعبه قرار ندهید چون سبب رشد باکتری ها و کپک کفش ها شده و بوی نامطبوعی خواهد داشت.

واکس زدن کفش ها

کفش های خود را همیشه تمییز و واکس زده نگه دارید تا ظاهری نو و زیباتر داشته باشند. برای اینکه خط های به وجود آمده روی کفش چرمی را بپوشانید از واکسی روشن تر از رنگ کفش استفاده کنید. از ماده نرم کننده بر روی کفش های چرمی استفاده نمایید تا چربی چرم برگشته و کفش ها نرم و سالم بمانند. استفاده از واکس برای کفش های چربی ممکن است آنها را خشک کند.

افزایش دادن عمر کفش

کفش ها را با فاصله در جاکفشی بگذارید

 برای اینکه کفش ها از گرد و خاک حفاظت شوند آنها را در جاکفشی قرار دهید. جاکفشی خود را نزدیک در ورودی و داخل منزل قرار دهید. کفش ها را درون جاکفشی با فاصله از هم قرار دهید. قرار دادن کفش های چرم و ورنی در کنار هم باعث می شود تا به هم رنگ بدهند و خراب شوند.

افزایش طول عمر کفش

استفاده از پاشنه کش

برای محافظت از کفش ها و پاشنه آن و همچنین صدمه ندیدن پا در زمان پوشیدن کفش، از پاشنه کش استفاده نمایید.

داشتن چند جفت کفش

یک جفت کفش و پوشیدن دائم آن باعث عمر کوتاه آن می شود. برای طولانی تر شدن عمر کفش ها همیشه چند نوع کفش داشته باشید تا علاوه بر تنوع عمر هر کدام از آنها بیشتر شود. در طول هفته کفش های خود را تغییر دهید و دائما از یک جفت کفش استفاده نکنید.

برطرف کردن لکه های روغنی

برای رفع لکه های روغنی از روی کفش و دادن ظاهر تمیز به کفش ها از پود بچه کمک بگیرید. مقداری پودر بچه بر روی لکه چربی پاشیده تا لکه ی روغن پودر را جذب نماید. این روش برای کفش های چرمی و کفش های جیر مناسب نمی باشد.

افزایش و بالابردن عمر کفش

سمباده کشیدن کفش ها

برایی پیشگیری از سرخوردن کفش ها و از بین رفتن پاشنه کفش به کف کفش خود سمباده بکشید.

استفاده از لاک ناخن برای ترمیم کفش

برای ترمیم کردن قسمت های آسیب دیده کفش از لاک ناخن همرنگ با کفشتان استفاده نمایید. همچنین می توانید برای برطرف کردن لکه های قسمت های پلاستیکی کفش از لاک پاک کن استفاده نمایید. برس کوچکی را در آب و صابون زده و لکه کفش را پاک کنید در صورتی که لکه باقی ماند از محلول آب و مایع لاک پاک کن استفاده کنید تا لک ها کاملا برطرف شوند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.