دسته ها
پنج شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹

عوارض شیر خشک برای نوزاد را بهتر بشناسید

 • ساناز براتی
 • 21 فوریه 2020
 • ۰

بهترین و سالم ترین ماده تغذیه ای برای نوزادان شیر مادر است. حال اگر بنا به دلایلی نمی توانید به کودک خود شیر بدهید باید از عوارض آن اطلاع داشته باشید. برخی از عوارض مصرف شیر خشک شامل چاقی و اضافه وزن، بیماری های گوارشی، تشنج، مرگ ناگهانی، کمبود منیزیم و کلسیم در کودکان می شود.

امروزه مادران بسیاری وجود دارند که بنا به دلایلی مثل خشک شدن شیر، کافی نبودن شیر و یا از روی راحت طلبی یا برخی موارد دیگر به کودکان خود شیر خشک می دهند. شیر خشک ها با توجه به نوع و قیمت در مدل های مختلفی در بازار موجود هستند، مهمترین موضوع در انتخاب شیر خشک کیفیت تغذیه ای و حسایت زا نبودن آن برای نوزاد است.

عوارض مصرف شیر خشک

شاید برایتان عجیب باشد اما بایدد بدانید که شیر خشک نیز ممکن است برای کودکان و نوزادان دارای حساسیت ها و عوارضی باشد، برخی از عوارض شیر خشک تا حدی خطرناک است که ممکن است باعث مرگ نوزاد شود. برخی از مادران به دلیل کمبود شیر و سیر نشدن کودکشان مجبور به استفاده از شیر خشک می شوند، قبل از استفاده از شیر خشک حتما در مورد نوع و کیفیت شیر خشک تحقیق کرده و از پزشکان مشورت بگیرید. در این مطلب شما را با انواع شیر خشک و عوارض و حساسیت هایی که ممکن است ایجاد کنند آشنا می کنیم.

عارضه های متفاوت شیر خشک برای نوزادان

انواع شیر خشک

در حالت کلی چهار نوع شیر خشک وجود دارد:

شیر خشک تولیدی از شیر گاو:

اکثر شیر خشک های موجود در بازار از شیر گاو تولید می شوند که دارای مواد اصلی مغذی مورد نیاز کودک هستند. این شیر خشک از خشک کردن شیر گاو به دست می آید که پروتئین آن تغییر یافته است، تا دستگاه گوارش نوزاد به راحتی بتواند آن را هضم کند. برخی از کودکان ممکن است به این نوع شیر خشک حساسیت نشان دهند که در اینصورت باید نوع خاصی از شیر خشک را مصرف نمایند.

عوارض شیر خشک برای کودکان

شیر خشک تولید شده از سویا:

شیر خشک تهیه شده از سویا برای نوزادان و کودکانی مناسب است که به پروتئین های حیوانی حساسیت نشان داده اند، همچنین این نوع شیر خشک برای نوزادانی که به شیر گاو یا لاکتوز حساسیت دارند نیز مناسب می باشد. لاکتوز نوعی قند طبیعی است که در شیر گاو یافت می شود. اما ممکن است کودکان به این نوع شیر نیز حساسیت نشان دهند که باید موارد دیگر را استفاده نمایند.

عارضه هایی برای مصرف شیر خشک

شیر خشک با پروتئین های تجزیه شده:

این نوع از شیر خشک همانطور که از نامش مشخص است دارای پروتئین های تجزیه شده می باشد. با توجه به نوع شیر خشک ممکن است کل و یا بخشی از پروتئین های آن تجزیه شده باشند. نوزادان و کودکانی که به شیر خشک گاو و شیر خشک سویا حساسیت دارند می توانند از این نوع شیر خشک مصرف کنند. در نهایت این نوع از شیر خشک نیز می تواند برای کودکانی که در کل به انواع پروتئین حساسیت نشان می دهند استفاده شود.

عوارض مختلف شیر خشک

شیر خشک خاص:

بعضی از شیر خشک ها وجود دارند که برای نوزادان نارس و یا شیرخوارانی که نیازهای تغذیه ای خاصی دارند، تولید شده و مصرف می شوند.

موارد نشان دهنده حساسیت کودک به شیر خشک

برخی از مواردی که نشان دهنده حساسیت کودک به شیر خشک هستند عبارتند از:

 • تغییرات پوستی در نوزاد:

در زمانی که شروع به دادن شیر خشک به نوزاد یا کودک خود می کنید باید نسبت به پوست او توجه کاملی داشته باشد، برخی از حساسیت های نوزادان به شیر خشک به صورت برخی موارد مثل خارش، کهیر، خشکی پوست، پوسته پوسته شدن و اگزما خود را نشان می دهد که بخشی از پوست یا تمام آن را شامل می شود.

عارضه های متفاوت شیر خشک

 • دفع گاز بی اندازه بعد از شیر خوردن:

در زمان شیر دادن به نوزاد خود توجه نموده و اگر نوزاد بعد از خوردن شیر خشک گاز زیادی دفع کرد احتمالا نسبت به شیر خشک حساسیت نشان داده است.

 • استفراغ و آب دهان:

اکثر نوزادان و کودکان در ماه های اولیه زندگی دچار رفلاکس شده و بارها در زمان گرفتن آروغ ممکن است بر روی شانه هایتان شیر بالا بیاورند، که این موضوع طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد. اما در برخی نوزادان ممکن است استفراغ های زیاد و غیر طبیعی و یا بیرون ریختن مقدار زیادی آب از دهان به وجود آید در این مورد بررسی های لازم را انجام دهید زیرا ممکن است به خاطر حساسیت نوزاد به شیر خشک باشد.

برخی از مشکلات مصرف شیر خشک

 • تغییرات در قسمت مقعد نوزاد:

به پوست اطراف مقعد نوزاد توجه نمایید، در صورت قرمز شدن اطراف مقعد به صورت دایره ای و بهبود نیافتن آن با پماد های سوختگی مخصوص نوزاد ممکن است نوزاد شما نسبت به شیر خشک حساسیت نشان داده باشد.

 • تغییرات روده ای در نوزاد:

به نوع کارکرد روده کودک خود اهمیت داده و توجه نمایید، اگر بعد ار مصرف شیر خشک روده کودک بیش از قبل کار کرد و تغییرات زیادی داشت ممکن است کودک شما نسبت به شیر خشک مصرفی حساسیت داشته باشد.

مشکلات مصرف شیر خشک

 • تغییرات صورت:

تورم در دهان یا زبان کودک نشانه هایی از حساسیت می باشد. حساسیت شدید با تورم خود را نشان می دهند و باعث نفس کشیدن مشکل نوزاد می شوند.

 • مدفوع غیر طبیعی:

کودکان بعد از استفاده از شیر خشک ممکن است مدفوع شان تغییر کرده و بوی متفاوتی داشته باشد، حال اگر بوی مدفوع متعفن بود و مدفوع بیش از حد شل یا خشک بود احتمالا نسبت به شیر خشک حساسیت دارد.

 • مشکل و ناراحتی در هضم:

اگر نوزاد یا کودک بعد از مصرف شیر خشک گریه های شدید، پیچ و تاب و پریشانی دارد ممکن است دچار مشکلات گوارشی شده باشد که به خاطر حساسیت به شیر خشک است.

 • افزایش و یا کاهش وزن در کودک:

اگر نوزاد یا کودک شما بعد از شروع مصرف شیر خشک دچار اسهال و استفراغ شود، وزن لازم را نخواهد داشت و یا در برخی موارد استفاده از شیر خشک با اضافه وزن سریع و بیش از اندازه همراه است در این صورت به وزن کودتان توجه نمایید تا حساسیت کودک را به موقع شناسایی کنید.

مشکلات شیر خشک برای نوزادان

 • تنگی نفس:

عطسه، آسم، گرفتگی بینی و تنگی نفس در شیر خواران ممکن است به خاطر ویروس و مشکلات تنفسی ایجاد شود، حال اگر اگر دلیل آن مشخص نبود ممکن است به خاطر حساسیت او به شیر خشک مصرفی باشد.

 • مشکلات خواب:

در برخی کودکان مشکلات خواب مثل پریدن از خواب، پریشانی در خواب و … می تواند به خاطر حساسیت او به شیر خشک باشد.

عارضه ها و مشکلات استفاده از شیر خشک

مصرف شیر خشک در نوزادان و کودکان ممکن است عوارض مختلفی برای آنها در زمان استفاده و آینده داشته باشد. برخی از عوارض مصرف شیر خشک عبارتند از:

 • شیر خشک باعث رشد سریع و جاقی غیر طبیعی در نوزادان و کودکان می شود.
 • احتمال به وجود آمدن تشنج های ناشی از کمبود کلسیم در خون نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند در هفته اول تولد وجود دارد. یک درصد از نوزادان ممکن است دچار این مشکل شوند.
 • تشنج های ناشی از کمبود منیزیم در نوزادان شیر خشکی دیده می شود.
 • کودکان و نوزادان تغذیه شده با شیر خشک از حسن های عاطفی مصرف شیر مادر محروم هستند.
 • دلمه های کازئین موجود در شیر خشک بزرگتر از شیر مادر بوده و مشکل هضم شیر را برای شیر خوار ایجاد می کند. همچنین املاح زیاد شیر خشک باعث چاقی و افزایش سمولاریته سرم می گردد.
 • شیر خشک به دلیل استفاده از طعم دهنده های غیر طبیعی ناسالم بوده و عوارض دیگری به همراه خواهد داشت.
 • یکی دیگر از عارضه های مصرف شیر خشک مرگ ناگهانی در کودک است که خیلی کم دیده شده است.
 • مصرف شیر خشک ممکن است بیماری هایی مثل عفونت گوش و قفسه سینه، ناراحتی های معده و روده، اسهال، امراض چاقی در آینده و سرطان های دوران طفولیت و … را به همراه داشته باشد.

عوارض شیر خشک و مصرف آن

دلیل حذف شیر خشک از برنامه غذایی کودک

علاوه بر عوارض گفته شده در مرد شیر خشک، وجود شکر و پروتئین بالا و همچنین طعم دهنده های مصنوعی و روغن های GMO در شیر خشک این ماده مصرفی را به مکملی ناسالم تبدیل نموده است. حال اگر کودکتان حساسیت به شیر گالاکتوزمی کلاسیک یا عدم تحمل لاکتوز مزمن دارد نباید به هیچ وجه به او شیر خشک بدهید، نوشیدنی هایی با کالری بالا مثل شیر خشک باعث سیری کودک شده و در کودکانی که غذا می خورند باعث می شود تا غذای کمتری مصرف نمایند. مادرانی که بخاطر وزن پایین کودکان شیر خشک را در وعده های غذایی کودک خود قرار می دهند باید به جای آن، از مواد غذایی سرشار از کالری مثل بادام زمینی، پنکیک، کره و بلغور جو دو سر در وعده های غذایی کودکشان استفاده نمایند. مواد طبیعی باعث سلامتی و وزن گیری سالم کودک می شود شاید نتیجه ای سریع نداشته باشد اما از مواد مصنوعی مثل شیر خشک بهتر است.

عوارض مصرف شیر خشک

نکته پایانی:

مادران به این موضوع توجه داشته باشند که تا زمانی که مجبور نشده اید به کودک خود شیر خشک ندهید. تغذیه نکردن کودک با شیر مادر باعث افزایش مشکلاتی در کودک و مادر خواهد شد. کودکان تغذیه شده با شیر مادر سیستم ایمنی قوی تری داشته و از بسیاری بیماری ها در امانند. همچنین بروز بیماری هایی مثل سرطان سینه، سرطان رحم و خونریزی بعد از زایمان در مادرانی که کودکشان را با شیر خود تغذیه می کنند کمتر است. همچنین می توانید برای آشنایی با طرز تهیه شیر خشک خانگی کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.