دسته ها
دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

شربت تیمکس و آشنایی با اطلاعات دارویی و تاثیر این شربت در درمان انواع سرفه

 • ساناز براتی
 • 19 فوریه 2020
 • ۰

داروی تیمکس که در بازار به دو صورت شربت و قطره یافت می شود بسیار مفید برای درمان سرفه های ویروسی یا تحریکی می باشد. استفاده از این دارو دارای عوارض چندانی نبوده و برای هر گروه سنی قابل مصرف است، فقط در دوران بارداری و شیر دهی بهتر است استفاده نشود.

ایجاد سرفه در هر فردی به معنای ورود عاملی خارجی به داخل ریه ها می باشد و بدن از سرفه برای دفع عامل خارجی استفاده می کند. برخی مواقع سرفه به خاطر یک تحریک ساده و گاهی اوقات به دلیل وجود ویروس روی میدهد. برای درمان سرفه روش های دارویی مختلفی وجود دارد که در این مطلب با یکی از آنها آشنا می شویم.

آشنایی با شربت تیمکس

یکی از انواع داروهای درمان سرفه و برطرف کردن آن استفاده از داروی تیمکس می باشد که تا حدودی آثار تحریکی را بهبود می دهد. این دارو ماهیت گیاهی داشته و به همین دلیل دارای عوارض کمی می باشد و از این نظر مورد تایید بیماران و پزشکان بسیاری می باشد. تیمکس به دو صورت قطره و شربت تولید شده و در داروخانه ها موجود است، قطره تیمکس در برابر شربت آن غلیظ تر بوده و حجم کمتری دارد اما تاثیر گذاری هر دو به یک میزان می باشد. تیمکس برای درمان های عفونت و میکروبی باید در کنار آنتی بیوتیک ها استفاده شود و بیماری های عفونتی را درمان نمی کند. این دارو برای رفع سرفه های تحریکی و ویروسی قابل مصرف می باشد.

نحوه مصرف داروی تیمکس

مواد موجود در داروی تیمکس

مواد استفاده شده در هر ۱۰۰ میلی لیتر شربت تیمکس، ۶۶۰ میلی گرم عصاره خشک گیاه آویشن باغی می باشد و مقدار عصاره خشک آویشن در هر ۱۰۰ میلی لیتر قطره تیمکس، ۶۴۰ میلی گرم می باشد. همچنین در هر ۱۰۰ گرم از شربت ۱۷۵/۵ میلی گرم و در ۱۰۰ گرم قطره آن ۴۵/۵ میلی گرم ترکیبات فنلی تام بر حسب تیمول وجود دارد.

موارد مصرف داروی تیمکس

میزان تاثیر گذاری

تیمکس دارای تاثیرات ضد سرفه و خلط آوری می باشد که مربوط به اسانسهای فرار موجود آن مثل تیمول است که باعث حرکت های بیشتر مژک های تنفسی شده و ترشحات مخاطی در دستگاه تنفسی را افزایش می دهد.

ممنوعیت مصرف این شربت

استفاده از این شربت ضد سرفه برای افرادی منع مصرف دارد. از جمله موارد منع مصرف می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ناراحتی های شدید گوارشی
 • التهاب مجرای ادراری
 • بیماری التهابی کلیه
 • افرادی که به آویشن حساسیت دارند
 • مصرف شربت برای بیماران دیابتی ممنوعیت دارد

شربت تیمکس و کاربرد آن

موارد مورد توجه در استفاده از این دارو

در زمان استفاده از این شربت به موارد زیر توجه فرمایید:

 • مصرف قطره این دارو به دلیل وجود ساکارز در آن برای بیماران دیابتی قابل استفاده است.
 •  دارو در دوران بارداری و شیر دهی بهتر است مصرف نشود.
 • قبل از استفاده از دارو نسبت به نداشتن حساسیت به آویشن اطمینان حاصل کنید.
 • دارو را در دسترس اطفال قرار ندهید.
 • در صورت خوردن بیش از اندازه از شربت به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه شود.
 • دستورالعمل استفاده از دارو قبل از مصرف مطالعه شود.

شربت ضد سرفه تیمکس

مصرف تیمکس در دوران بارداری یا شیر دهی

استفاده از تیمکس در دوران بارداری توصیه نمی شود. با اینکه تا کنون هیچ عارضه و یا مفید بودنی درباره مصرف شربت تیمکس در بارداری عنوان نشده است اما پزشکان بر این عقیده هستند که بهتر است از این دارو در زمان بارداری و شیر دهی استفاده نشود. همچنین این دارو ممکن است با شیر مادر مخلوط شده و طعم تلخی به شیر بدهد و همچنین امکان دارد ایمنی کودک را به خطر بیاندازد پس بهتر است در دوران بارداری و شیر دهی مصرف نشود. مصرف این دارو ممکن است در دوران بارداری باعث تحریک مخاط دستگاه گوارش و ایجاد درماتیک تماسی به خاطر مالیده شدن دارو به پوست شده و در زنان لکه بینی ایجاد کند.

مصرف داروی تیمکس

تداخلات دارویی

هیچ نوع تداخلی در این مورد گزارش نشده است. فقط به دلیل وجود آهن در گیاه آویشن باغی باید از استفاده همزمان این شربت با فرآورده های آنتی اسید جلوگیری شود.

مقدار و نحوه مصرف

میزان استفاده از داروها را پزشک تعیین می کند. اما در حالت کلی با توجه به دستورالعمل استفاده از شربت به طریق زیر عمل می کنیم:

 • مقدار این دارو برای کودکان یک تا دو سال باید روزی دو مرتبه و در هر مرتبه ۱/۲۵ میلی لیتر باشد.
 • نحوه استفاده از این شربت برای کودکان ۲ تا ۶ سال روزی سه مرتبه و هر بار ۲/۵ میلی لیتر است.
 • بزرگسالان برای استفاده از این دارو باید در طول روز سه مرتبه و هر بار ۱۵ میلی لیتر از این شربت را میل نمایند.
 • مقدار استفاده از قطره برای کودکان کمتر از یکسال یک قطره به اندازه هر ماه از عمرشان است. برای کودکان ۱ تا ۶ سال روزی سه مرتبه و هر بار ۶ تا ۱۲ قطره و کودکان ۶ تا ۱۲ سال هر بار ۱۰ تا ۱۵ قطره و سه بار در روز و در نهایت برای بزرگسالان سه مرتبه در روز و هر بار ۱۵ تا ۲۰ قطره می باشد.

نحوه عملکرد داروی سرفه تیمکس

عوارض دارویی

استفاده از این شربت ممکن است دارای عوارضی باشد که به آنها اشاره می نماییم:

 • عارضه ای که در ابتدا ممکن است به خاطر مصرف این شربت ایجاد شود به خاطر آویشن موجود در آن است و امکان دارد باعث تحریک غشاهای مخاطی در بدن بیمار شود.
 • مشکل دیگری که ممکن است در اثر مصرف شربت به وجود آید به خاطر عصاره و موادی است که در تهیه آن استفاده شده است. برخی از مواد موجود در فرمولاسیون شربت ممکن است در فرد بیمار ایجاد مشکل و حساسیت نماید که در صورت بروز هر نوع مشکل باید سریعا مصرف دارو قطع شده و به پزشک اطلاع داده شود.

شرایط نگهداری

این دارو را باید در دمای خنک و به دور از یخ زدگی نگهداری کرد. همچنین دارو را از دسترس اطفال دور نگهداری نمایید و بعد از گذشت تاریخ مقرر از زمان باز شدن درب شربت از مصرف دارو جلوگیری نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.