دسته ها
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳

آشنایی با خیابان چهارباغ اصفهان و زیبایی های آن

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۱ بهمن ۱۳۹۸
  • ۰

خیابان چهارباغ اصفهان یکی از جاذبه های مهم در اصفهان است خیلی از گردشگران خیابان های شهر را با این خیابان می شناسند عظمت این خیابان به قدری است که می توانید ساعت ها در آن پیاده روی کنید و از فروشگاه ها دیدن کنید. در سمتی از این خیابان های سایه درختان چنار وجود دارد که بعد از یک پیاده روی می توانید می توانید زیر آن خستگی به در کنید.

با سفر به شهر دیدنی اصفهان می توانید با جاذبه های تاریخی و فرهنگی زیادی آشنا شوید این شهر پر جاذبه که مهد فرهنگ و هنر ایرانی است. دارای خیابان هایی با معماری های زیبا و دوست داشتنی است که به عنوان دیدنی های اصفهان شناخته می شوند. قدمت برخی از این خیابان های به دوران عباسی باز می گردد با وجود تغییرات متعددی که در بافت های شهری ایجاد شده است هنوز برخی از خیابان ها بافت قدیمی خود را حفظ کرده اند و این روزها به دلیل ناب بودن به عنوان نوعی از جاذبه های تاریخی و توریستی از آن ها یا می شود.

در اغلب این خیابان ها فروشگاه ها و مراکز خرید وجود دارند این مرازک خرید با عرضه اجناس فرهنگی و هنری توجه گردشگران زیادی را به خود جلب می کنند همچنین خیلی از گردشگران برای خرید سوغاتی های متنوع و جذاب به این خیابان ها سر می زنند. این بار توصیه می کنیم تا در سفر خود به اصفهان از خیابانی تاریخی و عظیم دیدن کنید که در تقاطع فلکه شهدا و دروازه شیراز قرار گرفته است این خیابان دارای درختان نارونش و چنار است که در گوشه و کنار سایه ای افکنده اند و گردشگران بعد از پیاده روی طولانی می توانند زیر این سایه ها استراحت کنند. شما علاقه مندان و گردشگران عزیز می توانید در این بخش از مجله گردشگری آرگا با جاذبه های این خیابان بیشتر آشنا شوید و در سفر خود به نصف جهان از این خیابان نیز دیدن کنید.

 خیابان چهارباغ اصفهان را بیشتر بشناسید:

قدم زدن در خیابان های چهارباغ و نشستن بر روی نیمکت های حاشیه شما را با جاذبه های دیگر از شهر آشنا می کند تردد وسایل نقلیه از یک سو و دوچرخه سواران از سو دیگر جنب و جوش خاصی به شهر بخشیده اند بنابراین توصیه می شود تا در کنار بازدید از جاذبه های دیگر این شهر از این خیابان تاریخی نیز دیدن کنید. همانطور که می دانید در این سال ها خشک شدن آب زاینده رود موجب شده تا حال و هوای شهر به نوعی دیگر عوض شود از این رو است که گردشگران به سراغ جاذبه های دیگری نیز می روند جاذبه های تاریخی و فرهنگی که در معماری حرف اول را می زنند و از شمار آن ها نیز می توان به همین خیابان اشاره کرد. این منطقه چهارباغ از مکان های دیدنی حومه اصفهان و جاذبه های گردشگری است که در میان گردشگران جذابیت بسیار زیادی دارد.

زیبایی های چهارباغ اصفهان

شاید اولین سوال درباره بازدید از این خیابان نحوه رفت و آمد آن است یخیل از شما این سوال برایتان ایجاد شده که چگونه به چهارباغ بروید این خیابان به مسیرهای مختلفی راه دارد و اولین مسیری که برای تردد به آن وجود دارد مسیر میدان شهدا به دورازه دولت است در مسیر نیز می توانید از جاذبه های دیدنی دیگری بازدید کنید. یکی از بناهایی که در مسیر رفت و آمد خود به خیابان چهارباغ اصفهان می توانید از آن دیدن کنید خانه تاریخی اخوان حقیقی در سمت چپ خیابان است همچنین بازار قدیمی رنگرزان که در چهارباغ پایین قرار دارد و قبل از دروازه دولت است که در مسیر خود از آن ها بازدید خواهید کرد.

در انتهای بازار نیز مسجد تاریخی چهار ایوانی حکیم وجود دارد صحن بزرگی که این مسجد دارد دارای معماری بسیار شگفت انگیزی است این خیابان از دوران صفویان و عباسی برجای مانده است در گذشته این خیابان چندان رونقی نداشته است و تنها افراد اشراف زاده در این خیابان تردد داشته اند. اطراف این باغ با استفاده از درختان میوه احاطه شده بود و خاندان سلنطتی گاها به این باغ ها می آمدند به مرور زمان و در دوران پهلوی اهمیت این خیابان در اصفهان بیشتر شده است و گسترش یافته است. این باغ ها به مرور زمان تبدیل به خیابان ها و فروشگاه ها شدند و محلی برای تردد ماشین ها شده اند این خیابان بزرگ دارای مجموعه ای از حجره ها و مغازه های کوچک و بزرگ است با وجود مراکز خرید مهم نیز این خیابان از اهمیت بیشتری برای گردشگران برخوردار است.

  •  آرون گروپس

دیدنی های خیابان چهارباغ اصفهان

امکانات خیابان چهارباغ:

در خیابان چهارباغ اصفهان مرازک خرید متنوعی وجود دارند که عرضه کننده کفش و لباس هستند از جمله این مراکز می توان به مجتمع پارک، پاساژ کاویانی و پاساژ انقلاب کوثر اشاره کرد خیابان جلف نیز در نزدیکی این خیابان قرار دارد. جالب است بدانید که محله پیاده های مهربان محله ای از اضفهان است که در اطراف این خیابان قرار گرفته است و دارای سنگ فرش است سینما چهارباغ نیز از امکانات دیگری است که در این خیابان قرار دارد. در این سینما بسیاری از جشنوراه های مهم و فرهنگی برگزار می شوند این سینما در حد فاصل میان خیابان انقلاب و آمادگاه قرار دارد.

با وجود سینماهای مختلفی که در این باغ وجود دارند این خیابان به یک شهرک سینمایی تبدیل شده است سینماهایی همچون سینما فلسطین، ساحل، سپاهان و خانواده که بیشتر فلیم های هنر و تجربه در این سینماها اکران می شوند. از دیدن فیلم در سینماها که بگذریم به گشت و گزار در فروشگاه های این خیابان و خرید کردن می رسیم شما می توانید پارچه های متنوع و سوغاتی های مختلفی را خریداری کنید.

چشم اندازهای چهارباغ اصفهان

طلافروشی، لباس فروشی ،لوازم جانبی و … همگی در این بازر به فروش می رسند و عرضه می شوند بعد از این گشت و گزارها حتما گرسنگی به سراغتان می آید و می خواهید چیزی بخورید اما نگران نباشید در اطراف این خیابان نیز رستوان ها و کافه هایی وجود دارند که می توانید غذاهای باکیفیت را از آن خریداری کنید. عکاسی کردن لذت و تجربه ای دیگر از خیابان چهارباغ اصفهان است مناظر و چشم اندازهای زیبایی که درختان و طبیعت این باغ در بهار و پاییز دارد محلی برای عکاسی های هنری است.

خیابان های اصفهان

این خیابان یکی از مهم ترین مکان های دیدنی اصفهان است با معرفی زیباترین مکان های دیدنی اصفهان که هر ایرانی باید ببیند در لینک مشخص شده می توانید بیشتر با جاذبه های دیدنی شهر زیبای اصفهان آشنا شوید که در کنار بازدید از خیابان چهارباغ اصفهان جذابیت زیادی برای علاقه مندان دارند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *